IMDb Top 250'deki Sıra Değişimleri

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
O iş pek öyle olmamış aslında. :A

Listenin algoritmasında köklü bir değişim olmuş yine, ciddi kıpırdamalar olmuş. Değişikliklerin çoğu hoşuma gitti benim. Forrest Gump 11. sıraya yükselmiş, Back to the Future ilk 30'a girmiş. :Z

The Dark Knight 3. olmuş. Değişikliklerin tamamı aşağıdaki linkte:

Eşkıya liste dışı kalmış, Babam ve Oğlum liste dışı kalacak kadar düşüşe geçmiş. Yeni filmler listeye girmiş, liste büyük değişime uğramış. Rus yapımı olarak Come and See var ama çok ciddi değişiklikler bunlar. Haliyle yanlış anlaşılmaya müsait bir şey, ki ekşi sözlükte bile bunun başlığı açılmış. Bu kadar sıralamayı değiştirecek ne olduysa, ilginç. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Andrei Rublev 245. sıradaymış zaten, hadi o herhangi bir müdaheleye gerek kalmadan çıkabilir listeden biraz da tepki oylarıyla falan da Stalker'ın çıkışı yine de ilginç olmuş. 187. sıradayken nasıl bir değişiklik yapmışlar da liste dışına çıkmış.

Bir de verdiğin linkten listeye girenlere çıkanlara bakınca Amerikan yapımlarının listeye girdiği diğer ülkelerin yapımlarının çıktığı dikkatimi çekti. Bizim Eşkıya ile Yedinci Koğuştaki Mucize de (şükür :A) çıkmış mesela. Bu durum da dolaylı yoldan bu şekilde bir müdaheleyle Rus yapımlarını liste dışına mı attırdılar acaba sorusunu sordurdu bana :A
Birkaç yıl önce yaptıkları bir işlemle yabancı filmler ciddi avantaj yakalamıştı. Eşkıya ve Babam ve Oğlum da o dönem listedeki yerlerini sağlamlaştırmışlardı. Şimdi o değişiklikleri geri almış gibiler. Listenin kalitesindeki düşüş, Hint filmlerinin işgali gibi nedenlerle olsa gerek. :A

Bu döneme gelmesi evet şüphe uyandırıyor. Fakat isteseler direkt Rus filmlerini çıkarıyoruz listeden diye açıklama yapıp geçerlerdi algoritma falan kasmalarına gerek yoktu. :A Belki bu değişiklik zaten planlarındaydı ama şu gündeme de uygun olur, belki bedava reklamımız olur bir yerlerde diye düşünüp öne çekmiş olabilirler. :A

• Beğendim
Reactions: MasacRE

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Birkaç yıl önce yaptıkları bir işlemle yabancı filmler ciddi avantaj yakalamıştı. Eşkıya ve Babam ve Oğlum da o dönem listedeki yerlerini sağlamlaştırmışlardı. Şimdi o değişiklikleri geri almış gibiler. Listenin kalitesindeki düşüş, Hint filmlerinin işgali gibi nedenlerle olsa gerek. :A

Bu döneme gelmesi evet şüphe uyandırıyor. Fakat isteseler direkt Rus filmlerini çıkarıyoruz listeden diye açıklama yapıp geçerlerdi algoritma falan kasmalarına gerek yoktu. :A Belki bu değişiklik zaten planlarındaydı ama şu gündeme de uygun olur, belki bedava reklamımız olur bir yerlerde diye düşünüp öne çekmiş olabilirler. :A
Güncellemeyle birlikte garip Hint filmlerinin çıkışı isabetli olmuş zaten de arada kaliteli gözüken filmler de kaynamış sanki :A

Neyse hayırlısı olsun. Daha çok Amerikan filmlerine aşina olan insanlar olarak bizim de izlediğimiz, bildiğimiz filmler dahil olmuş oldu listeye bu şekilde :A

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Dancing with Wolves 250. sıradan giriş yapmış. :Z Listede olmaması büyük ayıp filmlerdendi. :Z

Bu arada CODA da Oscar kazandıktan sonra 8.0'dan 8.1'e yükseldi. Muhtemelen onun da listeye girişi yakındır. :Z Genelde Oscar kazanan filmler kazandıktan sonra düşüşe geçiyordu bu kez tam tersi oluyor. :Z

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Umarım olur çünkü hak ediyor. :Z Bir de üstüne Oscar adaylıkları alabilirse tadından yenmez. :Z
Eğer aşırı erken gösterilmeseydi kesin favorilerden olurdu ama şu durumda unutulur mu bilemiyorum. :A Yine de en iyi film adaylığını kapma şansı yüksek gibi geliyor. :A

• Güldürdün
Reactions: Aserat

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Böyle giderse overrated bulduklarımın listesine yükseklerden giriş yapacak bu film, Letterboxd'ye de böyle sansasyonel bir giriş yaptı. :A Sinemaseverleri sükunete davet ediyorum...

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
  • Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben ilk filmini de sevmiş birisi olarak bu kadar iddialı ve büyük bir film beklemiyordum, anlaşılan bunu yapmayı başarmışlar. Bugün IMAX olarak izleme kararı aldım tüm bu gelişmelerin ışığında, normal şartlarda acele etmeyecektim. :A
Mad Max: Fury Road durumu var gibi gözüküyor. Zamanında ses getirmiş, günümüze göre çok vasat kalan bir ilk film ve yıllar sonra gelen ilkinden çok bağımsız başarılı bir film. :A

Gerçi Mad Max: Fury Road bence yüzyılın en kötü filmlerinden de (çok ünlüleri arasında) teknik açıdan fena değildi. :A

Ben ilkini sevmediğim için bir türlü heyecanlanamıyorum. Bu hafta gitmeyi düşünmüyorum gelecek hafta nasip kısmet. :A

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Mad Max: Fury Road durumu var gibi gözüküyor. Zamanında ses getirmiş, günümüze göre çok vasat kalan bir ilk film ve yıllar sonra gelen ilkinden çok bağımsız başarılı bir film. :A

Gerçi Mad Max: Fury Road bence yüzyılın en kötü filmlerinden de (çok ünlüleri arasında) teknik açıdan fena değildi. :A

Ben ilkini sevmediğim için bir türlü heyecanlanamıyorum. Bu hafta gitmeyi düşünmüyorum gelecek hafta nasip kısmet. :A
Öyle gözüküyor. Özellikle ilk filmden bağımsız olması durumu kesin gibi, tabii bilmiyorum hatırlıyor musun ama ilk filmden doğru devam filmi/bağımsız bir film falan yapması da zor. Merak ediyorum ne anlatıyorlar ve nasıl anlatıyorlar acaba. :A

Mad Max: Fury Road konusuna katılmıyorum ama onun üzerinden yaptığın saptama doğru. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Öyle gözüküyor. Özellikle ilk filmden bağımsız olması durumu kesin gibi, tabii bilmiyorum hatırlıyor musun ama ilk filmden doğru devam filmi/bağımsız bir film falan yapması da zor. Merak ediyorum ne anlatıyorlar ve nasıl anlatıyorlar acaba. :A

Mad Max: Fury Road konusuna katılmıyorum ama onun üzerinden yaptığın saptama doğru. :A
Bir takım insanlar pilot olmaya çalışıyordu diye kalmış aklımda ilk film. Fazlası yok maalesef. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
  • Üzücü
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and MasacRE