FK3 Howl's Moving Castle / Yürüyen Şato (2004) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0347149.jpg

Yürüyen Şato - Hauru no ugoku shiro (2004)

Türü: Animasyon, Aksiyon, Macera, Aile, Fantastik, Romantik
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki (screenplay), Diana Wynne Jones (novel)

Oyuncular:
Chieko Baishô
Takuya Kimura
Akihiro Miwa
Tatsuya Gashûin
Ryûnosuke Kamiki

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (1)

En İyi Animasyon Filmi

Filmin Özeti
[2006 en iyi çizgi film oscar adayı olan bu filmde kendi halinde olan 18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüşür ve bütün hayatı değişir. Kimse tarafından tanınmayan Sofie evini terkeder, ve yolculuğu onu sürekli yer değiştiren, içinde Howl isimli bir büyücünün yaşadığı bir şatoya getirir. Sofie nin üzerindeki lanet ancak bu şatoda çözülebilecektir./quote]

Filmin Fragmanı

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
bu film sanırım @xemrexxx ye hitap ediyor bildiğimiz çizgi filmlerden :) bugs bunny izliyordu emre bunu hiç kaçırmaz :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
yaa işte çizgi deme kalitesi önemli :)
ben izlerim filmi zaten bu tarz filmlerin hiç birini kaçırmam mesela buz devri her tv de tekrarı yayınlandığında ekran karşısında yerimi alıyorum umarım öyle bişeydir basit çizgi film değildir :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Hayao Miyazaki'nin "Komşum Totoro"dan sonra en sevdiğim ikinci filmi. Her filmini sevmişimdir ama bu iki film bi tık üstünde.

Her Miyazaki filminde olduğu gibi sıcacık bir film. Miyazaki'nin anime sanatı becerisi ile, Yürüyen Şato romanının yazarı Dynna Wynne Jones'ın üst düzey hayalgücünün harmanlanmasından doğan efsanevi bir anime.

Renklerin harika tonu, müziklerin eşsiz ezgisi ve gerçek dünyada olamayacak kadar güzel ve sıradışı karakterler...

Howl'un gizli bahçesi, Sophia'nın yaşlılık büyüsünü önemsememesi ve mücadeleye girişmesi, Howl'un sıradışı dönüşümleri ve tabi ki de en sevdiğim karakter olan Ateş Cini... Ne anlatılabilir ki daha... Rüya gibi film!

Özellikle Ateş Cini uzun zaman aklımdan çıkmayacak bir karakterdi. Rüyalarıma bile girmişliği var öylesine etkileyici. :D
AvuPbNgACsANZ2xJj3Pqyc_2aqwAm43O04IFyi_vkVWDSNziSsOgONVbICPtHxO5iNea_NTcrNPxHaC9jM5IeEk58wE3MM6OgRsUfPsXyr46WeVh4iF1NrKcaB6pxvqCcN5Bw7ESAYe93Q=w512-h277-nc

Ayrıca Sophia'nın yaşlı hali ne kadar tatlı bir nine şeklindeydi öyle! Filmin içine girip elini öpesi geliyor insanın. :)

etFRaWJZSThgwS6Yb3o1cA16DB1OMEVtU0qbIvFP67wpW08vzjoJ0822ZWhHhyQafNOQzsPqXEnHpzeZUQdaXNEymJPatFlygQY=w698-h375-nc

Mutluluk verici bir film. Tek cümleyle özetlemek gerekirse "sorgulayıcı ve sorgulatıcı."

Yakın zamanda yeniden izleyeceğim ve defalarca izlesem sıkılmayağım bir film. Beni aşan bir felsefilikte sembolize edilerek çizilmiş bir çok detay. O yüzden her izleyişte yeni detaylar farkedebileceğimiz filmler türünden bir anime.

Ve ilginçtir animenin başında iki üç karaktere pek ısınmasam bile filmin sonunda sevmediğim karakter yoktu. Her insanın içinde iyilik de kötülük de gömülüdür. Çevresindekiler hangisini kazırsa o baskın gelir. Bu animede de buna benzer bir düşünce anlatılmak istenmiş. Ve gayette başarılı olunmuş.

Son olarak bu animenin uyarlandığı aynı isme sahip romanını da yakın zamanda okumak isterim kısmetse. :)

10/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İzleyeli 4-5 gün oldu ama bu ara yorumlar birikti, anca yorum yapmaya fırsat bulabildim. :)

Keyifli bir animeydi. Sanırım Spirited Away'in ardından (hala açık ara zirvede) en sevdiğim ikinci Miyazaki filmi oldu. :)

Hayao Miyazaki yine hayal gücünü konuşturarak eşsiz bir yolculuğa çıkarmış bizleri. Özellikle ilk kısım çok keyifliydi. Şato çok iyiydi. :)

Sophia'nın yaşlılık halleri bence de çok sevimliydi, genç halinden daha çok sevdim. :D

Yalnız ikinci kısmı senaryo olarak fazla beğenmedim o nedenle puanımı çok da yüksek veremeyeceğim. Yine yüksek de yani daha da yükseği olabilirdi elbette. :)

Ateş cinini ben de çok sevdim, çok sevimliydi. :D

7.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Miyazaki'yi de hiç sevmem ama 18'de 18 için mecbur izleyeceğim birkaç güne.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Sonunda izledim ve etkinlik filmlerini bitirdim.

Filmi İngilizce olarak izledim ve Howl'u seslendiren Christian Bale gerçekten karaktere çok şey katmış.Çok karizmatik bir ses olmuş.

Filme gelirsek Miyazaki'yi Spirited Away'den dolayı pek sevmem.Totoro filmini sevmiştim ama bu filme de şüpheli yaklaşmıştım.

Filmde müthiş bir hayalgücü olduğu kesin.Miyazaki filmlerinde normal insanların düşünemeyeceği şeyler var.Çok olağanüstülük var belki de o yüzden pek sevmiyorum.Ama bu film fena değildi.

İlk 35 dakikası iyiydi ama sonraları çok sıkıldım.Ama yine de keyifli bir animeydi.Güzel karakterler vardı.Özellikle Calcifer ve Korkuluk.

Müzikler de iyiydi.

Ben izlerken sıkıldım pek beğenmedim ama hayalgücü ve bazı karakterler hatrına:

6/10