Geçmişten Günümüze İnsan Türleri

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Tarih sahnesinde birçok insan ırkı (türü) yer aldı. Ancak günümüzde sadece 1 tane ırk, Homo sapiens ırkı hayatta. Diğer bütün insan ırkları tarih sahnesinden bir bir silindi. Kimisi başka ırklara karıştı, kimisi doğal seleksiyon sonucu neslini tüketti.

1592084854775.png

Günümüzde ırk olarak bildiğimiz Türk, Kürt, Alman, İngiliz, Fransız, Japon, Arap gibi kavramlar bilimsel olarak ırk değildir. Bunlar sadece ortak bir geçmişe, kültüre ve dayanışmaya sahip insan topluluklarını (milletleri) simgeler. Ancak hiçbiri ırk değildir, hepsi tek bir ırka yani Düşünen İnsan anlamına gelen Homo sapiense aittir.

Ancak Homo sapiens daima dünyada tek bir insan ırkı olarak yaşamadı. Aynı anda 3-4 farklı insan ırkıyla yaşadığı dönemler oldu. İşte aşağıda tarihin çok uzak geçmişlerinde kalmış belli başlı insan ırkları:

Australopithecus

1592084832806.png

• Günümüzden 3-4 milyon sene önce yaşamış olan Hominid (insansı) türüdür ve Homo (insan) türünün en yakın atası olup geçiş türü olarak kabul edilmektedir

• 1974 senesinde keşfedilen 3.2 milyon senelik meşhur fosil ''Lucy'' bu türe aittir.

• İki ayak üzerinde ilk dik durabilen tür olduğu tahmin edilmektedir.

Homo habilis (Yetenekli İnsan)

1592084809209.png

• Günümüzden 2.5 milyon sene önce Afrika'da ortaya çıkan bu tür ilk insan (homo) türü olarak kabul edilmektedir. Australopithecus türünden geldikleri düşünülmektedir.

• Doğal olarak Homo türleri arasından insana en az benzeyen türdür.

• Taştan aletler ve basit silahlar yapmaya başlayan ilk insan türü oldukları için ''Yetenekli İnsan'' adı verilmiştir. Bu aletler sayesinde diğer türlere göre hayatta kalma şansları artmış ve güçlenmiştir.

Homo ruldofensis (Rudolf İnsanı)

1592084789109.png

• 1.9 milyon sene önce Kenya'daki Rudolf gölünde yaşamış olan bu türün Homo habilis türüyle aynı dönemlerde yaşadığı bilinmektedir.

• Çok az sayıda fosillerine rastlanıldığı için henüz bulunduğu konum tartışmalıdır.

Homo ergaster (İşçi İnsan)

1592084768829.png

• 1.9 milyon sene önce ortaya çıkan bu türün Homo Neandertal ve Homo sapiens'in uzaktan atası olduğuna dair görüşler vardır.

• Yaklaşık 1.3 milyon sene önce nesli tükenmiştir.

• İsmi ''İşçi İnsan'' anlamına gelmektedir. Homo habilis dönemine göre çok taş yapımı aletler konusunda gelişim gösterilmiştir.

• Taştan baltalar ilk defa bu dönemde yapılmıştır.

Homo erectus (Dik İnsan)

1592084731715.png

• Günümüzden 1.9 milyon sene önce evrimleşen bu tür yine günümüzden yaklaşık 100.000 sene öncesine dek hayatta kalmayı başarmıştır ve bu yönüyle insan türleri arasında en uzun süre hayatta kalan türdür.

• Ateş kullanmayı öğrenen ilk insan tür olduğu bilinmektedir ve bu yönüyle de bir önceki türlerden ayrılmaktadır.

• Fizyolojik bakımdan günümüz insanından hemen hemen farksız hatta daha güçlüdür.

Homo heidelbergensis

1592084702303.png

• Günümüzden 600.000 sene ile 200.000 sene öncesi arasında yaşamışlardır.

• Kalıntıları Almanya'nın bir bölgesinde bulunduğu için bu ismi almıştır.

• Ölüleri gömme geleneğine sahip ilk insan türü olarak kabul edilmektedir.

• İlkel sesler çıkarabildikleri ve avcılıkta gelişerek mızrak yapabildikleri bilinmektedir.

Homo floresiensis

1592084673859.png

• Milattan önce 100.00 ile 13.000 yılları arasında yaşadığı bilinen bu türün boyları 1 metre ve altındadır.

• Bu yüzden ''Hobbit'' olarak da adlandırılmaktadırlar.

• Endozya'nın Flores adasında iskeletleri bulunmuştur ve bütün yaşamlarının bu adada geçtiği düşünülmektedir.

• Deniz seviyesi çekilmesi sonucu adaya mahsur kaldıkları ve ''ada cüceleşmesi'' sonucu nesiller boyunca kısaldıklarına yönelik teoriler söz konusudur.

Homo neanderthal (Neanderthal İnsanı)

evrimagaci.org%2Fpublic%2Fcontent_media%2Fd9e3cf5dc2e1d6b25a462bebd9c04a5c.jpg

günümüzde yaşasaydı şöyle gözükürlerdi:
v0uYRCXe.jpg

• İnsan türleri arasında Homo sapiens'ten sonra en ünlü ve Homo sapiens'e en yakın olan türdür.

• Günümüzden 600.000 sene önce ortaya çıkan bu tür günümüzden sadece 25-30 bin sene öncesine dek varlığını sürdürebilmeyi başarmıştı. Adını keşfedildiği Neandar Vadisinden almıştır.

• Homo sapiens ile benzer yaşama sahip olmalarına karşın Homo sapiens kadar kompleks bir sosyal yaşama ve organize hareket etme yeteneğine sahip olmadıkları için soyları tükenmiştir.

• Homo sapiens ile aynı dönemlerde yaşadıkları ve hatta Homo sapiens ile çiftleştikleri bilinmektedir, bu yüzden günümüzde yaşayan tüm insanlığın %1 ile %4 arası Neanderthal genine sahip olduğu düşünülmektedir.

Homo Denisova

1592084589536.png

• İlk kez 2010'da keşfedilen ve ne zaman ortaya çıktıkları henüz bilinmeyen bu türün milattan önce 30-40 bin senesine dek varlığını sürdürdüğüne dair bulgulara rastlanılmıştır.

• Neadertal ile birlikte Homo sapiens'e en yakın türdür ve bu üç türün birbirleri arasında çiftleştikleri ve baskın tür olan Homo sapiens'in bazı bölgelerde (Malezya, Endozenya, Aborjinler) bu iki türün genlerini taşıdığı bilinmektedir.

Homo Sapiens Sapiens (Akıllı insan, Modern insan)

1592084929288.png

1592084945682.png

• Hayatta kalan tek insan türüdür ve günümüzdeki bütün insanlığı temsil etmektedir.

• İlk kez yaklaşık 300.000 sene önce Doğu Afrika'da evrimleşen insan türü, 60 bin sene önce Avrasya bölgesine ve 45 bin sene önce Avrupa'ya ulaşmışlardır

• Esas zekasal evrimi 50.000 sene önce vuku bulmuştur, o tarihten önce ''Cro magnon'' dönemi denilebilecek ''mağara insanı'' özelliklerine daha yatkındır.

• Diğer bütün türlerden çok daha gelişmiş zekaya, soyut düşünme yeteneğine, dik duruş fizyolojisine, hayal gücü ve kurgulama yeteneğine zaman içerisinde sahip olmasından dolayı hayatta kalmayı başarmış tek insan türü olmuştur.

• Bütün medeniyetler, savaşlar, krallıklar, devletler ve şehirler günümüz de dahil sadece 3-5 bin senelik zaman dilimi içerisinde vuku bulmuştur.

Özet:

1592085251733.png

• İnsan (Homo sapiens) günümüzde tek bir ırktır.

• Geçmişte aynı dönemde Homo erectus, Neanderthal ve Denisova gibi ırklarla yaşamıştır ve %1-4 oranında onların genini taşısa da bu baskın gen bakımından önemsizdir.

• Günümüzdeki ırklar sadece belli ortak geçmişe ve kültüre sahip milletleri temsil eder. Bilimsel olarak soyu tükenmemiş tek insan ırkı Homo sapiens'tir.

• Evrimsel süreçte türler birbirine karışıp evrim geçirebildiği gibi birbirlerinden tamamen ayrı olarak da gelişmişlerdir. Evrim hiçbir zaman dümdüz çizgide ilerlememiştir.

• Kedigiller denince sokak kedisi, aslan, kaplan, leopar gibi hayvanlar akla gelir. Aynı zamanda yaban kedisi, vaşak da bu familyaya aittir. İşte farklı insan türleri arasında aslan ile kaplan arasındaki fark misali fark olabileceği gibi aslan ile vaşak arasındaki fark misali fark da bulunabilir.

• Tüm bu bilgiler dogmatik değildir, yeni bulgular ve bilimsel gelişmelerle birlikte eleştirebilir ve hatta değiştirilebilir. İnsanın evrimsel süreci ise en az modern tıp ilaçları kadar bilimseldir.
Konuya Dair Belgeseller:

Film tavsiyesi:

Kaynak: wikipedia, evrimagaci, newscientist sitelerinden yararlanılmıştır.

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ben de bu konuya mesaj yazmaya korkuyorum :A @Tolstoyevski nin eline, emeğine sağlık diyelim ve kenara çekilelim en iyisi :A
Derleyip toplamak baya bir vakit aldı, gelin korkun diye açmadım sonuçta yorumlarınızı esirgemeyin, biyoloji dersi konusu sonuçta. :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Derleyip toplamak baya bir vakit aldı, gelin korkun diye açmadım sonuçta yorumlarınızı esirgemeyin, biyoloji dersi konusu sonuçta. :A
Adama bak, hepimizin kellesini götürmeye çalışıyor kendisiyle beraber :A
Ben böyle beklentiyle daldım konuya ama bana buradan ekmek çıkmaz. :A @sokak sanati olsaydı zorla çıkartırdı. :A :bhr:
Herhangi bir karşıt görüşlünün gelip bir mesaj atmasına bakar olay :A Kıyamet ondan sonra kopar zaten :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu tarz bir film biliyor musun @Tolstoyevski şöyle farklı insan türlerinin bir arada geçtiği bir film :A
Şu film var, 30 bin sene öncesini merak edenlere mutlaka tavsiye ederim, 2016 senesinde izlemiştim ve çok keyifliydi. Hatta yorumumu da buldum şimdi. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu tarz bir film biliyor musun @Tolstoyevski şöyle farklı insan türlerinin bir arada geçtiği bir film :A
Şu film var, 30 bin sene öncesini merak edenlere mutlaka tavsiye ederim, 2016 senesinde izlemiştim ve çok keyifliydi. Hatta yorumumu da buldum şimdi. :A

A.R.O.G sayılmaz mı? :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Adama bak, hepimizin kellesini götürmeye çalışıyor kendisiyle beraber :A

Herhangi bir karşıt görüşlünün gelip bir mesaj atmasına bakar olay :A Kıyamet ondan sonra kopar zaten :A
Konu tartışmaya yol açacak bir konu değil aslında zira modern tıp ne kadar kesinse bu süreç de öyle, sadece ufak tefek ayrıntılar ve henüz halen keşfedilmemiş olan bilgiler tartışmaaya açık. Gün gelir bir şey bulunur, bilgiler biraz değişebilir anlamında yani. :A

A.R.O.G sayılmaz mı? :A
Sayılır. :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060

Yarın izlerim şimdi geç oldu :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com

30.000 yıl mı? Bizi Homo Habilis'ten aşağısı kesmez. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Konu tartışmaya yol açacak bir konu değil aslında zira modern tıp ne kadar kesinse bu süreç de öyle, sadece ufak tefek ayrıntılar ve henüz halen keşfedilmemiş olan bilgiler tartışmaaya açık. Gün gelir bir şey bulunur, bilgiler biraz değişebilir anlamında yani. :A

Sayılır. :A
Konu tartışmaya açık değil mi? :A Sen yine de fazla emin olma bu konuda bence :A