Klasik Friends - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1 1x2 1x3

Aslında başlamayı düşünmüyordum tür ve konusu pek hitap etmediği için. Ancak listening açısından en fazla tavsiye edilen yavaş konuşmalı - düzgün ingilizceli dizilerden olduğu ve bölüm süreleri kısa olduğu için ingilizce altyazılı izlemeye başladım. Yani diziye yazık etmiş oluyorum tam olarak anlamayacağım için fakat öteki türlü zaten hiç listemde olmadığı için hiç yoktan iyidir. :D

Diyalogların %55-60'ını anlamadım belki ama zaten izleyerek okuduğum için altyazıyı ister istemez konuya genel hatlarıyla dahil oldum, olayları ve karakterleri tanıdım sayılır. Güldüğüm sahneler bile baya oldu. Jennifer Aniston, gruba en son katılan kişi ve anladığım kadarıyla nikah masasından ya da arifesinden dönmüş. Babasıyla bu yüzden papaz oldu tabi, babası ekonomik yönden tehdit ettiği için kafede çalışmaya başladı. Tabi kredi kartlarını keserek.
Öteki karakterlerden Rose, zaten mimikleriyle adamı güldürmeye yetiyor. Müze gibi bir yerde çalışıyor sanırım ve lezbiyen eski sevgilisinden çocuğu olacak en azından öyle gösterildi. Ablası, aşçı sanırım. İkide bir sevgili değiştiriyor, tipik Robin gibi. Golfçu elemana arkadaşları ısınmasına rağmen kendisi ısınmadığı için ayrıldı, eleman da kendisinden çok arkadaşlarını sevmiş zaten.
Üçüncü ve son kadın yani sarışın ise arka planda olmasına rağmen gözüme en sempatik geleni. Fakat sanırım dizideki aptal sarışını temsil ediyor, hesabına yatan paraları ortalığa dağıtmak filan.
Sigara için eleman ve diğeri hakkında çok bir bilgi yok şimdilik.

HIYMM'in üçüncü sezonundayım tamamı TR altyazılı, o yüzden tam olarak kıyaslamak doğru olmaz ama HIYMM'ın o kadar altında bir dizi değilmiş aslında.

7.5/10

1x18

Meğer daha 18.bölümdeymişim, ne bitmek bilmez ilk sezonmuş. Şu alıntıladığım mesaja göre ilk sezona Şubat 2018’de başlamışım, aşağı yukarı 3 sene gibi kısa bir zaman aralığında nihayet 18’e gelebilmişiz. :A En azından o zamanlar diyalogların yarısını anlamazken şimdi tamamına yakınını anlayacak seviyede olmak iyi bir gelişme tabi. Sırf bu yüzden dizinin hakkını yememek için bir ara baştan başlamıştım nasılsa çok ilerlemedim diye.

Öncelikle hiç gülmediğim bölümlerden biri oldu. Zaten şu ana kadarki bölümler içerisinde gerçekten güldüğüm sahne sayısı çok az. Bence gülme efekti yerine kullanılan o insanlara ekstra paralar verilmiş olmalı gülmeye değer olmasa bile zorla gülün diye, hal böyle olunca ha yapay gülme efekti ha gerçek insanlar hiç fark etmiyor. Ben direkt kovulurdum eğer gülme ekibinde olsaydım.

Poker temalı bir bölümdü, sadece son kısımda Joel’in borç olayını anlamaması gülümsetir gibi oldu. Ama güzel bir bölümdü tabi. Gülmekten gözyaşları döktürecek bölümler gelir mi ileride bilmiyorum. Şimdilik ara ara bölümleri yorumlarım, sezon finalleri hariç ilk sezonları puansız olarak tabi...

Rose bilerek sevdiği insan Rachel’e kaybetti pokerde. Kumarda kaybeden... temalı bir bölüm oldu.

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x11 1x12

11 Chandler'ın annesiyle tanıştığımız bölümdü. O karakteri tamamen unutmuşum. :A Ross - Chandler - Joey üçgeninde yaşananlar çok komikti. Özellikle Joey'nin iyice kendini bulmaya başlayıp çok güldürdüğü bölümlerdendi. :A Komadaki adam olayı da güzeldi de fazla abarttılar. :A

12 Ross'un çocuğunun cinsiyetini öğrenmekle öğrenmemek arasında kaldığı bölümdü. Ayrıca itici İtalyanla ilgili önemli gelişmelerin yaşandığı bölümdü. :A Bu bölüm de Ross'un bölümüydü, dizinin şu ana kadarki en iyi bölümlerinden bir tanesiydi. :Z

9/10 9/10

• Beğendim
Reactions: phoebebuffay

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x13 1x14

13 Chandler'ın Rachel'ı talihsiz şekilde yakaladığı bölümdü. Arkasında gelişen zincirleme olaylar güzeldi. :A

14 The Janice Returns bölümüydü. :A Ross - Susan sahnesi çok tatlıydı. :D

9/10 8/10

• Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x15 1x16

15 ortalamanın biraz altındaydı. Fakat Ross'un Joey ile dirty talk yapmaya çalıştığı sahne çok iyiydi. :A

16 Ursula ile ilk kez tanıştığımız bölümdü. Bu bölüm sezonun en iyilerindendi IMDb puanında bence hakkı yenmiş. Özellikle Ross - Susan doğum hazırlık seansı (adına ne denir bilemedim şu an :A) aşırı iyiydi, sağlam kahkaha attım. :A

8/10 9/10

• Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x17 1x18

17, 16'nın devamıydı ve ayrıca George Clooney'li bölümdü. Rachel ve Monica'nın birbirlerinin yerine geçmesi çok iyiydi. :A

18, poker bölümüydü. Yıllardır bir türlü poker öğrenemediğim için bölümden aldığım tat birazcık azalmış olabilir ancak sondaki Ross'un iyi kalplilik örneği +1 puanı getirdi. Ross - Rachel ikilisi kadar izlemeyi sevdiğim ikili çok çok azdır herhalde.

9/10 9/10

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x20

Karakterlere dair fikirlerin hemen hemen oturmaya başladığı bölümlerden biri oldu. Ross, Joel, Chandler üçü arasında favorilik sıralaması yapabilmem ilk 20 bölüm itibariyle zor duruyor. Bazen Ross bazen bazen Jo bazen Chandler ön plandalar. Phoebe, Monica ve Rachel ise şimdilik daha sönük gibiler özellikle Phoebe ve kısmen Monica.

Joel’in lezbiyenlikten hoşlanması bölümde hoşuma giden detaylardan biri oldu, artı puan kazandı şahsım adına. Ross’un kıskançlığı da haklı bir kıskançlıktı ve Rachel bu bölümde kendinden soğuttu ama dizide çok da soğumaya müsait bir ortam yok.

Bu arada dizinin adı Friends fakat 3 kadın 3 erkek, herkes de birbiriyle eşleşiyor sanırım? Ross ile Rachel zaten en baştan olan bir şey, Phoebe de geçen bölümlerde Joel’i ikizinden kıskandığında belli etti ilerleyen bölümlerde ikisi arasında bir şeyler olacağını. Geriye Chandler ile Monica kaldığı için bu ikisinin de ilerleyen bölümlerde aşk yaşaması şaşırtmaz. Kavak Yelleri demek Friends’ten de biraz esinlenmiş :A Erkeklerle kadınlar asla tam arkadaş olamaz diye anlatıyor bu tür diziler gizliden gizliye aslında...

Ayrıca bölümler birbiriyle bağlantılı gidiyor büyük ölçüde. Rastgele bölüm izlenecek bir yapıda değil gibi her bölüm farklı olaydan ziyade bölümler arası bağlantılara devam edildiği için. İlerleyen bölümlerde format değişebilir tabi..

7.0
------

1x21 (Fake Monica)

Eğlenceli bir bölümdü. Joseph Stalin esprisi gerçekten güldürdü ister istemez ve tek güldüğüm detay oldu. Bu bölümde JoeL +2 puan kazandı benden, 1 puan da Chand. Arada bölüm bölüm puanları yazıp ilerledikçe toplamak daha net bir sonuç bırakabilir.

Seyircilerin gülme efektinin yanında arada bir de gaza gelip alkışlamaları sinir bozucu tabi ama ilerledikçe kulak da alışacak gibi onlara da. :A

Dizinin introsunu hiç sevemedim şimdilik ve Netflix sağ olsun anında atlıyorum. Intro olarak HIYMM > Friends şimdilik. İlerleyen sezonlarda değişiyor mu bilmiyorum.

Nihayet maymundan kurtulduk, zorlama ve gerçek dışı bir karakterdi ve bunu fark edip uzatmadan diziden çıkarmaları olumlu oldu.

En son sahnede Joel’in gösteride söylediği Holden bilmem ne takma ad esprisine gülemedim çünkü tamamen İngilizce kelime oyunuyla alakalı sanırım. İngilizcede argo bir tabir anlamına geliyormuş baktığım kadarıyla. Bizdeki Fatih Portakal’a yapılan olay gibi.

7.3

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x19 1x20

19. bölüm Marcel'in kaybolduğu bölümdü, muhteşemdi, sezonun en iyi bölümü diyorum. Her karakterin coştuğu anlar vardı. Defalarca kahkaha attım. :A

20. bölüm Rachel - Barry - Mindy bölümüydü. Bu bölümde de çok iyi yerler vardı. Özellikle Joey'nin sahneleri iyiydi. :A

10/10 9/10

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,677
Puanı
1,061
1x9 1x10

9. bölüm Thanksgiving, 10. bölüm yılbaşı bölümleriydi.

İkisi de dizinin müthiş ortalamasının birazcık altındaydı. 10. bölümde Marcel ile tanışmamız en akılda kalıcı noktaydı. Ross'un oda arkadaşı yorumu sesli güldürdü. :A

8/10 8/10
Ooo yeniden mi başladın. :D

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
İlk sezonu bitirdim ikinci sezona geçtim.
Himym seviyesine gelemedik daha. 7.7'lik bir dizi. Bu kadar övgü varken en az 8.5 seviyesi bekliyor insan :(

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x21 1x22

21 dizinin ortalamasının altındaydı. Hırsızlığı meşrulaştırmaları hoş değildi. :A Joseph Stalin gerçekten şahane bir sahne ismiydi. Orada kahkaha attım. :A

22, Marcel'in ayrıldığı bölümdü. Özleyeceğiz. :( :A Bu bölüm de genel olarak ortalamanın biraz altında olsa da Ross'un sonlardaki halleri müthişti. :A

8/10 8/10
------

Dizinin introsunu hiç sevemedim şimdilik ve Netflix sağ olsun anında atlıyorum. Intro olarak HIYMM > Friends şimdilik. İlerleyen sezonlarda değişiyor mu bilmiyorum.
Yorumunun bu kısmını yeni okudum. Introyu geçerek izleyen insanın diziyi sevmesi çok zor, hiç boşa zahmet etme. :A

The Office ve Friends jeneriğini asla geçmeden izlediğim iki dizi. (Daha vardır mutlaka da neyse :A) Jenerik bile başlı başına müthiş bir enerji veriyor. Dizinin en beğendiğim noktası bile olabilir. :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x23 1x24 (Sezon Finali)

İki muhteşem bölümle veda ettik.

23 en iyi doğum bölümlerinden biriydi. Joey'nin doğum sahneleri ve Phoebe'nin bacakları da çok komikti. :A

24 Rachel - Ross konusunda nihayet somut gelişmelerin olduğu bir bölümdü. Phoebe yine bölümün en komik anındaydı. :A (Ross'un fotoğrafını Rachel'a gösterdiği yerde iyi kahkaha attım) Yalnız son dakikada senaristlerin böyle bir gıcıklık yaptığını unutmuşum. :A En güzel aşk zor olanmış tabii. :A

Birkaç ay içinde ikinci sezona geçerim muhtemelen...

9/10 9/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Hazır 4.kez izliyorken sezon sezon izledikçe ben de genel yorumlarımı yapayayım konuya. :A
1.Sezon
Çok iyi bir sezon olmasına karşılık aynı zamanda dizinin en az güzel sezonu olduğunu düşünüyordum. 4.izleyişimde başlarda fikrim değişecek gibi olmuştu ama değişmedi. Sezonun ilk yarısı, ikinci yarısından daha iyiydi. Monica bu sezon biraz antipatikti. :A
8.7/10
Sezonun en sevdiğim bölümleri

1x07 (Elektrik kesintili bölüm)
1x09 (Şükran günü bölümü)
1x18 (Poker bölümü)

• Güldürdün
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hazır 4.kez izliyorken sezon sezon izledikçe ben de genel yorumlarımı yapayayım konuya. :A
1.Sezon
Çok iyi bir sezon olmasına karşılık aynı zamanda dizinin en az güzel sezonu olduğunu düşünüyordum. 4.izleyişimde başlarda fikrim değişecek gibi olmuştu ama değişmedi. Sezonun ilk yarısı, ikinci yarısından daha iyiydi. Monica bu sezon biraz antipatikti. :A
8.7/10
Sezonun en sevdiğim bölümleri

1x07 (Elektrik kesintili bölüm)
1x09 (Şükran günü bölümü)
1x18 (Poker bölümü)
4 mü, maşallah. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
4 mü, maşallah. :A
6 senedir aralıksız direkt döngüye bağlamış bir şekilde izliyorum. Arka planda izliyorum genelde ama. Yani arada canım çektiğimde falan veya bir şeyler yiyip içerken vs izliyorum. Öyle art arda izlemem pek. Yeri ben de ayrı Friends'in. Daha uzun yıllarca hayatımın ilerleyen aşamalarında da bana eşlik edeceğini düşünüyorum. :A
Son 5-6 bölümü hala izlemedim bu arada. :A

• İlginç

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
6 senedir aralıksız direkt döngüye bağlamış bir şekilde izliyorum. Arka planda izliyorum genelde ama. Yani arada canım çektiğimde falan veya bir şeyler yiyip içerken vs izliyorum. Öyle art arda izlemem pek. Yeri ben de ayrı Friends'in. Daha uzun yıllarca hayatımın ilerleyen aşamalarında da bana eşlik edeceğini düşünüyorum. :A
Son 5-6 bölümü hala izlemedim bu arada. :A
Hiç mi izlemedin son bölümleri, neden? :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Final senaryosunu biliyorum ama yok izlemedim. Hazır hissetmiyorum kendimi, çok sevdiğim bir arkadaşımla vedalaşmak gibi bir şey. :(
Hem hala hiç izlemediğim friends bölümlerinin olması düşüncesi güzel. :A
Ama hiç izlememek üzere ayırırsan hiç izlemediğin ve hiç izlemeyeceğin Friends bölümleri olarak kalacağı için çok anlam ifade etmemeli. :A

Benim taktiğim uzun zamana yayarak zamanla unutmak ve ilk kez izliyormuşçasına tat almak. :A Şu ana kadar epey başarılı gidiyor ama bir sonraki turda unutmak daha zor olacak. :A

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Ama hiç izlememek üzere ayırırsan hiç izlemediğin ve hiç izlemeyeceğin Friends bölümleri olarak kalacağı için çok anlam ifade etmemeli. :A

Benim taktiğim uzun zamana yayarak zamanla unutmak ve ilk kez izliyormuşçasına tat almak. :A Şu ana kadar epey başarılı gidiyor ama bir sonraki turda unutmak daha zor olacak. :A
Bu tür sitcomlar tekrar tekrar izlenebiliyor ya. Aradan 2-3 yıl veya daha fazla zaman geçince zaten ilk kez izliyormuş gibi eğleniyorsun yine izlerken. En azından ben de öyle oluyor. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,887
Puanı
1,060
bende defalarca izlemiştim. son 5 senedir hiç bakmadım. bende düşünüyorum tekrar bakmaya
Tam 4 sene önce bunu yazmışım ve anca geçen yaz fırsatım olmuştu bakmaya ama yanılmıyorsam 2 veya 3 sezon izledim tek. Bakmam gerekiyor. Ramazan ayında kaldığım yerden devam ederim. Dizinin sadece son sezonunu çok hatırlamıyorum ama sonları az çok aklımda. O bölümleri ilk kez izliyormuşum havası alırım çünkü 9 sene olmuş bakmayalı bu yazıma göre :A