En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,578
Puanı
1,060
Küçük Prens | Antoine de Saint-Exupéry | 2021 #34

Çocukken bile okuduğumu hatırlamadığım Küçük Prens'i okuma fırsatı buldum fakat fazlasıyla abartılan bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tamam çocuk kitabı falan ama yine de ahım şahım bir hikayesi yoktu bana göre. Yolunu kaybeden Küçük Prens'in büyüklerle olan imtihanını, onları anlama çabalarını konu alıyor.

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kısa Avrupa Tarihi / John Hirst (2021 #27)

Adı üstünde Avrupa tarihini pek çok açıdan kısaca özetleyen bir kitaptı. Bildiğim şeyleri pekiştirdim ve bazı şeylere yeni bakış açıları kazandım. Dili gayet akıcıydı serinin diğer kitapları gibi...

⭐⭐⭐⭐

Hayatı Yeniden Keşfedin / Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko (2021 #28)

Yine bilimsel verilere dayanan bir psikolojik kitaptı. İnsanların en sık yaşadığı psikolojik sorunlar birer şema altına toplanarak bunların kökenleri ve çözümleri sunulmuş.

Açıkçası bana hayatı yeniden keşfettirecek iddialı bir şey sunmadı. Fakat genel insan psikolojisini anlamak için yararlı bir kitap oldu.

⭐⭐⭐⭐

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kısa Avrupa Tarihi / John Hirst (2021 #27)

Adı üstünde Avrupa tarihini pek çok açıdan kısaca özetleyen bir kitaptı. Bildiğim şeyleri pekiştirdim ve bazı şeylere yeni bakış açıları kazandım. Dili gayet akıcıydı serinin diğer kitapları gibi...

⭐⭐⭐⭐

Hayatı Yeniden Keşfedin / Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko (2021 #28)

Yine bilimsel verilere dayanan bir psikolojik kitaptı. İnsanların en sık yaşadığı psikolojik sorunlar birer şema altına toplanarak bunların kökenleri ve çözümleri sunulmuş.

Açıkçası bana hayatı yeniden keşfettirecek iddialı bir şey sunmadı. Fakat genel insan psikolojisini anlamak için yararlı bir kitap oldu.

⭐⭐⭐⭐
Sayısalcılar tarih sevmez diye bir algı var ama istisnalar da var. :A

• Harika
Reactions: Gerekli24

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sayısalcılar tarih sevmez diye bir algı var ama istisnalar da var. :A
Tarih sınavlarına çalışmayı sevmiyor olabilirler ama benim bildiğim tarih sever çoğu sayısalcı. :A Üniversite sınavı zamanlarında da diğer sosyal derslerim faciaydı ama tarihte hep full'e yakın yapardım. :A

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tarih sınavlarına çalışmayı sevmiyor olabilirler ama benim bildiğim tarih sever çoğu sayısalcı. :A Üniversite sınavı zamanlarında da diğer sosyal derslerim faciaydı ama tarihte hep full'e yakın yapardım. :A
Tabii hem sınavı sevmiyorlar, hem de dersini. Mühendislik okuyan arkadaşlar vardı mesela, tarih dersiyle hiç araları yoktu. Çoğu gördüğüm sayısalcı da, tarih dersinden hiçbir şey anlamadıklarını söylüyor, hatta nefret ediyor. Gerçi bence doğal bu olay, sonuç olarak sayılarla uğraşmak ayrı, kelimelerle uğraşmak ayrı. İkisiyle birden ilgilenenler de var tabii, onlar başka dünya. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
  • Harika
  • Beğendim
Reactions: Araf and bazinga

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,887
Puanı
610
Kpss de ne yapacağım düşünüyorum. 🤔🤔Çalışmaya başlasam iyi olacak. 😄😁😊

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,887
Puanı
610
Bilgi olarak sev ama sınav olarak sevmesen de olur. Ezber olayı batırıyor işi aslında, kafada ezber olayı olduğu için tarih sevilmiyor ve sınav olarak kalıyor, öğrenme olarak kalmıyor. :D
Evet zaten sınavlar için ezber olayına karşıyım.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kişinin kendisiyle alakası daha çok bence hoca bir yere kadar.
Kişinin ilgisiyle alakası var tabii bu bir, ikincisi hoca da faktör olabiliyor. Kastım temel olayı, temelini atan da öğretmendir. Temelini iyi atarsa bir öğretmen, kişi ilgili olmaya başlar. Kendi kendine de ilgi edinmeye başlar ama temeli sağlamsa zevk alarak öğrenmeye başlar.

• Beğendim

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
1984 8/10

Hayvan Çiftliği'ni daha çok sevmiştim ama bu romanda güzel. Açıkçası bazı bölümlerinde bazı betimlemeleri biraz fazla buldum belki uzun roman okuma alışkanlığım olmadığındandır. 200'den sonraki kısım kitabın en beğendiğim kısmıydı. Romanın karşı ütopya tarzı bir kitap olduğundan mutlu son zaten beklemiyordum ama bu kadar ağır olacağını da sanmıyordum. En çok beni etkileyen kısmı ne dünya ne de işkencelerdi. Tahmin edebiliyordum bunu zaten. En sonunda Büyük Birader'i severek ölmesi kesinlikle beni en çok etkileyen kısımdı. Bu korkunç dünyada iktidarı sevmeyenleri nefret edenleri düşünceyle bile tespit işkence çektirip hayatlarına son vermek dışında sonunda beyinlerine kadar hükmetmesi korkunçtu. Hayvan Çiftliği kadar baskın bir günlük yaşam örnekleri görmesem de yine burada günümüzde kitapta bahsedilen uygulamalara benzer uygulamalar mevcut.

------

Ben bu zannettim ben bunu okumuştum ama onu da aldım. Onu okuyunca da yazarım.
Yeni okuyup yorum atabildim anca :A @slhttnmtl

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1984 8/10

Hayvan Çiftliği'ni daha çok sevmiştim ama bu romanda güzel. Açıkçası bazı bölümlerinde bazı betimlemeleri biraz fazla buldum belki uzun roman okuma alışkanlığım olmadığındandır. 200'den sonraki kısım kitabın en beğendiğim kısmıydı. Romanın karşı ütopya tarzı bir kitap olduğundan mutlu son zaten beklemiyordum ama bu kadar ağır olacağını da sanmıyordum. En çok beni etkileyen kısmı ne dünya ne de işkencelerdi. Tahmin edebiliyordum bunu zaten. En sonunda Büyük Birader'i severek ölmesi kesinlikle beni en çok etkileyen kısımdı. Bu korkunç dünyada iktidarı sevmeyenleri nefret edenleri düşünceyle bile tespit işkence çektirip hayatlarına son vermek dışında sonunda beyinlerine kadar hükmetmesi korkunçtu. Hayvan Çiftliği kadar baskın bir günlük yaşam örnekleri görmesem de yine burada günümüzde kitapta bahsedilen uygulamalara benzer uygulamalar mevcut.
------

Yeni okuyup yorum atabildim anca :A @slhttnmtl
Boşver, ben de sonbahata okuyabilirsem anca okurum. :A

• Güldürdün

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,578
Puanı
1,060
Üç Kız Kardeş | İclal Aydın | 2021 #35

İlk kez bir İclal Aydın kitabı okudum ve adeta mest oldum. Bir kitap ancak bu kadar gerçekçi yazılabilirdi. Bu kadar büyük bir zaman dilimini böylesine etkili bir şekilde yazıya dökmek gerçekten büyük bir ustalıktır.

İnişli çıkışlı bir hayatları olan sıradan bir ailenin her şeye rağmen birbirlerine kenetlenmiş bir şekilde yaşamaları, tüm zorluklara, ayrılıklara rağmen bundan asla vazgeçmemeleri gerçek bir dayanışma örneği sergiliyor. Böyle ailelere sahip olmak gerçek bir hediye olmalı... Ayvalık'ta geçen çocuklukları ve bunların ince ayrıntılarıyla anlatılması insanı kitabın bir kahramanı yapıyor adeta. Sonunun iyi bitmesi her şeyin yoluna girmesi de kitabın diğer bir iyi yönü oldu. Kitapta Dönüş karakterini kendime benzettim hele 86. sayfasında yazılanlar da resmen kendimi gördüm.

Daha fazla uzatmak istemiyorum yazacak söyleyecek çok şeyim var onlarda bana kalsın, şiddetle tavsiye edilir. :Z

• Beğendim