En Son İzlediğiniz Film? 🎞

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Everything Went Fine (2021)

François Ozon'un en sıradan, en kendi filmi gibi olmayan filmiydi. Evet yaşlı bir babanın ölüm isteğiyle baş etmek zor ama yönetmenin bu konuya kattığı en ufak bir şey yok. Çok sıkıcı, dümdüz bir filmdi. Yönetmenin şu ana kadarki en zayıf filmi.

3/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Charlie's Country (2014)

Aborjinlere olan merakım nedeniyle uzun zamandır Mubi listemde sırasını bekleyen filmlerdendi. Avustralya'ya sonradan gelen beyazların yerel halka olan etkilerini ve günümüzdeki adalet kavramını sorguluyor film. Başarılı olduğu noktalar olsa da bütün olarak biraz sıkıcı kalmış maalesef. Bu konudan çok daha üst seviye bir film çıkarılabilirmiş, üst düzey başrol performansı da varken yazık olmuş.

6/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Baktım @bazinga konuda yalnız kalmış, yıllar sonra konuya geri dönüş yapayım dedim. :A Bu hafta bayağı bir film izledim, son izlediklerimin yorumlarını kısaca bırakayım buraya. :A

The Green Ray

Kendisini toplumdan soyutlamış, yalnızlık çeken ama yeni insan ilişkileri kurmaktan da hep geri adım atan, ne istediğine bir türlü karar veremeyen bir kadının arayışını izlediğimiz bir filmdi. İzlerken bazı kısımlarda kendimi bulsam da çoğu sahnede karakterin davranışlarını anlamsız buldum. Daha sıcakkanlı ve kendi içinde tutarlı bir karakter olsaydı favorilerim arasına girebilirdi film. Öte yandan eski bir film olmasına rağmen zamanının ötesinde bir kadın karakter profili çizildiğini düşünüyorum.

Eric Rohmer'in filmlerinde harika manzaralarla süslü doğal ve iç açıcı bir görsellik ve muhteşem bir atmosfer sunması çok hoşuma gidiyor. Ayrıca filmlerini izlerken kitap okuyormuş gibi hissediyorum. Durağan ve tamamen diyaloglardan oluşan filmler yapsa da oldukça akıcı geliyor bana. :A

8/10

A Tale Of Springtime

Yine diyaloglarla bezeli bir Eric Rohmer filmi. Kayda değer bir hikaye ve olay örgüsü olmasa da keyifle izletti kendini. İki karakter arasındaki gitgide artan cinsel gerilim çok iyi yansıtılmıştı, filmin en sevdiğim tarafı bu oldu. Bunun dışında güzel ama çok etkileyici ya da çarpıcı bir yanı olmayan, biraz sönük bir finalle biten bir filmdi. Üstte bahsettiğim harika görsellik ve manzaralar bu film için de geçerli. :A

7.5/10

A Tale of Summer

Tek başına çıktığı tatilde kendisine eşlik edecek bir kız arkadaş arayan utangaç bir gencin, birden kendini 3 farklı ilişkinin içinde bulmasıyla olayların geliştiği bir filmdi. Yönetmenin diğer filmlerine göre biraz daha çerezlik ve romcom tarzı olduğunu söyleyebilirim. Keyifli bir filmdi genel olarak.

7.5/10

10 Things I Hate About You

Disney'de görüp de rewatch yapmamak olmazdı. :A 90'ların o güzel havası, renkli Amerikan lise ortamı, güzel müzikler ve eğlenceli senaryosuyla izleyicide güzel hisler uyandırmayı başaran, türünün en iyi örneklerinden biri. Hem romantik hem de eğlenceli, her şey dozunda kullanılıyor ve klişeler göze batmıyor filmde. Heath Ledger'ın stadyumda şarkı söylediği sahneye ve şiir sahnesine yine bayıldım ayrıca, çok iyi sahneler...

8/10

• Harika
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Lolita (1962)

Kubrick'in orta metraj sayılabilecek ve kendisinin bile ciddiye almadığı iki filmini saymazsak izlemediğim tek filmiydi ve bu eksiği de kapamış olduk.

Kaliteli bir eski dönem filmi izlemeyi özlemişim. Zor bir konunun altından fena kalkmamış Kubrick. Tabii bu bir roman uyarlaması ve romanın çok daha iyi olduğu söyleniyor. Okumadığım için karşılaştırma şansım yok. Anti kahraman filmlerinde mesajın netleştirilmesi ve karakterin gerçekten anti olduğunun belirginleştirilmesi, verdiği zararların netleştirilmesi önemlidir. Yoksa yanlış mesajlara açık olabilir. Bu açıdan daha iyisi de yapılabilirmiş filmde ama hali de gayet iyi.

7/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Match Point

Inarritu'nun dün yaşattığı şoktan sonra ilaç gibi geldi. İyi film olduğunu tahmin ediyordum da bu kadarını beklemiyordum. Benim de izlediğim en iyi Woody Allen filmiydi. Gerçi Midnight in Paris'i çok hatırlamıyorum ama 8 vermişim ona...

Yorumumuz @Danger UA! ile tamamen aynı. Direkt onun iki sayfa önceki yorumunu okusanız olur. :A

Şans kavramına yönelik müthiş bir anlatım olmuş. Baştan sona çok sürükleyiciydi.

Bir ara sıkıcı olmaya başlıyor gibiydi ki harika bir ters köşe yedik. Ondan sonrası zaten sağlı sollu devam etti. :)

Chris'in kurtulmasını hiç beklemiyordum hele dedektif işi o aşamaya getirdikten sonra ama şans işte. :):)

Scarlett Johansson harikaydı. Bence de en iyi rolü olabilir. Emily Mortimer'ı izlemek de güzeldi. Jonathan Rhys Meyers pek iyi değildi daha iyi bir oyuncu olsa film daha da uçabilirmiş. Bir de filmin başlarında Chris ve Tom'u ayırt etmekte çok zorlandım. Cast direktörüne sevgilerimi yolladım. :D

Mutlaka izlenmesi gereken bir Woody Allen filmi...

8.5/10
6 yıl sonra ikinci kez izledim. Görüşlerimde hiçbir değişiklik olmadı, hala şahane bir film, hala Woody Allen'ın en iyi filmi.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
1657648309281.jpeg

Son derece eğlenceli bir filmdi..
Netflix gerçekten iyi iş çıkarmış.

10 üzerinden 8.5

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

I Love You, Man (2009)

Bu ekibin 2000'ler 2010'larda yaptığı filmlerden sevmediğim çok ender çıkıyor. Özellikle Jason Segel ve Rashida Jones'un bulunduğu bir filmi sevmemem çok zayıf ihtimal. Bu da gayet keyifli bir filmdi.

Ana karakterle çok kolay bağ kurabildim. Çünkü olur da bir gün evlenirsem sağdıç pozisyonuna koyabileceğim kimse kalmadı hayatımda ve bu yaştan sonra yakın arkadaş bulmak çok zor gerçekten. :A Bunun yarattığı garip durumlarla iyi eğlenmiş film...

Tabii büyük beklentilerle de izlememek lazım ne aşırı komik ne de çok özgün söylemleri var...

6.5/10

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
1657733948995.jpeg

Komedi-aksiyon zombi temalı bir ispanyol filmi..
akşam vakti olanlara çerezlik ortalama bir film.

10 üzerinden 6.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Paris, Texas (1984)

Bazen 9-10 puan verme potansiyelim bulunan tüm filmleri tükettiğimi düşünüyorum. Hatta 8 puanlık filmlerin bile kalmadığının karamsarlığında seçiyorum filmleri, fakat sonra bir film çıkıyor ve bu düşünceyi paramparça ediyor. Çok şükür ki uzun bir aradan sonra yine böyle bir film çıktı karşıma...

Aslında Altın Palmiye almış, sıklıkla IMDb Top 250'de boy gösteren epey popüler bir film bu. Fakat nedense bir türlü izlemeye elimin varmadığı filmlerdendi. Bein Connect listemi eritmeye çalışırken önceliklerimden oldu, iyi ki öyle olmuş...

Sinemanın neden bir sanat olduğunu hatırlatan filmlerdendi. Muazzam bir yönetmenlik başarısı. Her sahne ayrı bir başarı hikayesi. Özellikle malum odadaki karşılıklı sahne sinema tarihinin en iyi sahneleri arasında anılmayı hak ediyor. Karşı kaldırımlardaki yürüme sahnesi de keza benzer niteliklerde.

Evet, hayatta bazen yanlışlar yapabiliyoruz ve bunları ancak üzerinden zaman geçtiğinde ve olaylara uzaktan bakabilme yetisi kazanabildiğimizde fark edebiliyoruz. Bazen telafisi mümkün olabilen yanlışlar olsa da bazen her şey için çok geç olabiliyor.

Doğrusu film olma isteğimin çok yüksek olmadığı bir zamanda izlemiş olmama rağmen, filmin de aşırı ağır tempoda bir film olmasına rağmen izlerken büyük keyif aldım. Çok etkiledi film beni. Yıllar içinde dönüp dönüp tekrar izlemek isteyebileceğim filmler arasına eklendi.

10 tam puan vermeyi de düşündüm ancak şu an için:

9.5/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559

Paris, Texas (1984)

Bazen 9-10 puan verme potansiyelim bulunan tüm filmleri tükettiğimi düşünüyorum. Hatta 8 puanlık filmlerin bile kalmadığının karamsarlığında seçiyorum filmleri, fakat sonra bir film çıkıyor ve bu düşünceyi paramparça ediyor. Çok şükür ki uzun bir aradan sonra yine böyle bir film çıktı karşıma...

Aslında Altın Palmiye almış, sıklıkla IMDb Top 250'de boy gösteren epey popüler bir film bu. Fakat nedense bir türlü izlemeye elimin varmadığı filmlerdendi. Bein Connect listemi eritmeye çalışırken önceliklerimden oldu, iyi ki öyle olmuş...

Sinemanın neden bir sanat olduğunu hatırlatan filmlerdendi. Muazzam bir yönetmenlik başarısı. Her sahne ayrı bir başarı hikayesi. Özellikle malum odadaki karşılıklı sahne sinema tarihinin en iyi sahneleri arasında anılmayı hak ediyor. Karşı kaldırımlardaki yürüme sahnesi de keza benzer niteliklerde.

Evet, hayatta bazen yanlışlar yapabiliyoruz ve bunları ancak üzerinden zaman geçtiğinde ve olaylara uzaktan bakabilme yetisi kazanabildiğimizde fark edebiliyoruz. Bazen telafisi mümkün olabilen yanlışlar olsa da bazen her şey için çok geç olabiliyor.

Doğrusu film olma isteğimin çok yüksek olmadığı bir zamanda izlemiş olmama rağmen, filmin de aşırı ağır tempoda bir film olmasına rağmen izlerken büyük keyif aldım. Çok etkiledi film beni. Yıllar içinde dönüp dönüp tekrar izlemek isteyebileceğim filmler arasına eklendi.

10 tam puan vermeyi de düşündüm ancak şu an için:

9.5/10
Bu sıkıcı ve bunaltıcı filmin nesine bu kadar bayılıyorsunuz, anlamıyorum. En abartılan filmler listemde 1.sıraya yerleşmek üzere. :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu sıkıcı ve bunaltıcı filmin nesine bu kadar bayılıyorsunuz, anlamıyorum. En abartılan filmler listemde 1.sıraya yerleşmek üzere. :A
@Araf olsaydı mainstream film izleyicisiyle olmakla suçlayan uzun bir paragraf yazardı. :A

Her tür duyguya hitap eden şahane bir filmdi. Gayet underrated bir film, Paris denilince akla ilk gelen şey olması lazım. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
@Araf olsaydı mainstream film izleyicisiyle olmakla suçlayan uzun bir paragraf yazardı. :A

Her tür duyguya hitap eden şahane bir filmdi. Gayet underrated bir film, Paris denilince akla ilk gelen şey olması lazım. :A
Mainstream filmleri de severim, bağımsız filmleri de. :A

Underrated değil ya, benim dışımda bu filme hak ettiğini vereni görmedim şu ana kadar. :A IMDb puanı 8.1, Letterboxd 4.33, üzerine Cannes ödülleri... Hak ettiğinden çok fazlasını almış...

Sinema ve Paris denince akla gelen ilk şey Before Sunset olmalıdır. Paris ile bağı olmayan Parisler arasında da bu film değil avatarımdaki Paris Geller karakteri gelebilir. :A

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Mainstream filmleri de severim, bağımsız filmleri de. :A

Underrated değil ya, benim dışımda bu filme hak ettiğini vereni görmedim şu ana kadar. :A IMDb puanı 8.1, Letterboxd 4.33, üzerine Cannes ödülleri... Hak ettiğinden çok fazlasını almış...

Sinema ve Paris denince akla gelen ilk şey Before Sunset olmalıdır. Paris ile bağı olmayan Parisler arasında da bu film değil avatarımdaki Paris Geller karakteri gelebilir. :A

Oscar adayı bile olamamış, şu an IMDb Top 50'de değil hatta 250'de değil. :A

Before serisi benim için Avusturya'dır. :A

Paris Geller yazıyı yazarken aklıma geldi ama ikinci olabilir anca o. :A

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Oscar adayı bile olamamış, şu an IMDb Top 50'de değil hatta 250'de değil. :A

Before serisi benim için Avusturya'dır. :A

Paris Geller yazıyı yazarken aklıma geldi ama ikinci olabilir anca o. :A
Top 250'de olmayı hak etmiyor zaten, aldığı puan overrated olmasına yetiyor. Yine eleştirmenler, diğerlerine göre 1 tık hakkaniyetli davranmış. :A

Ayrıca sadece puanlardan ötürü değil, izleyen kimi görsem çok beğenmesinden dolayı overrated bu tepkim. :A

Yüzlerce bölüm izlediğin dizinin en eğlenceli karakterlerinden birini 2 saatlik sıradan bir film için sattın hemen. :A

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Top 250'de olmayı hak etmiyor zaten, aldığı puan overrated olmasına yetiyor. Yine eleştirmenler, diğerlerine göre 1 tık hakkaniyetli davranmış. :A

Ayrıca sadece puanlardan ötürü değil, izleyen kimi görsem çok beğenmesinden dolayı overrated bu tepkim. :A

Yüzlerce bölüm izlediğin dizinin en eğlenceli karakterlerinden birini 2 saatlik sıradan bir film için sattın hemen. :A
Top 250'de olmayı hak ediyor, aldığı puan underrated olduğunu gösteriyor. Eleştirmenler de underrated olmasının bir diğer göstergesi. :A

Benim gördüğüm kişilerden sen beğenmemişsin, underrated yapıyor direkt. :A

Sıradan bir film değil, büyük bir sanat eseri, araştırmanı öneririm. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Thor: Love and Thunder

Endgame'den sonra gelen Marvel filmlerinden dolayı bu filme beklentisiz bir şekilde gittim. İlk sahnelerin insanları sorgulamaya itmesi, dinden çıkartacak mesajlar vermesi beni gaza getirdi. Sonra Gorr'un olağanüstü karizması filmin bize iyi bir şey izletebileceğini düşündürtmüştü. Filmin ikinci yarısının başında Thor, Zeus'u çok rahat bir şekilde devre dışı bırakınca keyfim bozuldu ve bu durumu kurtarmak için büyük bir şey yapmalıydılar. Yapmadılar veya yapamadılar. Fazla yorum yapmaya gerek yok, internette defalarca kez konuşulmuş şeyleri buraya yazmamın bence bir anlamı yok.

2023 sonuna kadar yaklaşık 9 tane Marvel filmi gelecekmiş sanırım, ben bunların sadece 1 tanesine gitmeyi planlıyorum.

10 üzerinden 5 puan, Gorr'suz 3 puan.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

@Araf 10/10 vermişti sanırım bu filme. :A Yalnız underrated da değil şimdi. :A

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Shithouse (2020)

Cha Cha Real Smooth sonrası yönetmen Cooper Raiff'in ilk işini de merak etmiştim. Bein Connect listemde olduğunu da fark edince geç olmadan izledim.

Cooper Raiff gerçekten çok yetenekli bir genç arkadaş. Henüz 24-25 yaşlarında iki kaliteli uzun metraj çekmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Burada da ne kadar potansiyelli olduğunu görmek mümkün.

Filmde aslında çok sıradan şeyler oluyor ama onları ilgi çekici bir şekilde aktararak ekrana kilitlemeyi başarıyor Raiff.

Evden ayrılıp üniversite yaşamına girişe dair yapılmış en iyi işlerden biri olabilir. Ailelerin bireyleri nasıl şekillendirdiğine dair, farklı aile kültürüyle yetişenlerle aradaki farkları vurgulayan küçük ama etkili bir yapımdı. Ben epey sevdim. Tabii beklentiyi düzgün ayarlamak da önemli. Çok düşük bütçeli, çok az kişiyle çekilmiş, sade bir film bu.

7/10