En Son İzlediğiniz Film? 🎞

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

The Age of Innocence (1993)

Filmi yöneteni bilmesem ve tahmin etmemi isteseler 50 hakkımdan bir tanesi Martin Scorsese olmazdı ama o yönetmiş gerçekten. :) 90'lı yıllarda yasak aşk filmi çekmeyen yönetmenleri sektörden dışlıyor olmalılar. Hiç umulmayacak insanlar bile aşk filmlerinde yer almışlar, çok enteresan...

Scorsese'nin aşk filmi çekmesinin şaşırtıcı olmasının yanı sıra bu kadar vasat bir tanesini çekmiş olması da şaşırtıcı. Yüzlerce kez işlenen şeyler, farklı bir yanı yok. Eski çağlarda yaşamış bir aristokrat olmadığıma bir kez daha şükrettim, bu kadar sıkıcı hayatlar çekilmezmiş. :) Bu arada bir filmde Daniel Day-Lewis varsa sıkıcıdır tezini doğrulayan filmler arasına da yazılmış oldu film. Winona Ryder'ın Altın Küre alıp Oscar'a aday olan performansında da bir şey göremedim.

4/10

---------------

Changeling (2008)

Eastwood dedenin yıllardır ertelediğim filmlerinden biriydi, nihayet vakti geldi... En iyilerinden olmasa da başarılı bir film kesinlikle...

Filmin konusu çok ilginç. Çocuğunu kaybeden bir annenin hikayesini izleyeceğiz sanıyoruz başta ama öyle değil. Çocuk bulunuyor ama bulunan çocuk annenin kendi çocuğu değil! Günümüzde bakınca çok uçuk bir konu gibi duruyor ama hikayenin geçtiği dönemde DNA testi yok ve gerçekten yaşanmış bir hikaye. Zaten filmin tüm gücü de gerçekliğinde yatıyor. Kurmaca bir öykü olduğunu bilsek belki bu kadar ikna olamazdık hikayesine...

Angelina Jolie bu rolle Oscar'a aday olmuş. İyiydi ama çok çok bir ekstrası da yoktu. Girl, Interrupted'taki performansının yakınına koymam. John Malkovich'in varlığı iyiydi.

Filmin beni şaşırtan noktalarından biri müziklerinin Clint Eastwood imzalı olmasıydı ve çok da iyiydi. İşin daha da ilginci Clint Eastwood, Mystic River ve Million Dollar Baby gibi başka ünlü filmlerinin de müziklerini bestelemiş. Bu yönünden bunca zaman nasıl haberdar olmamışım ya da olduysam da nasıl unutmuşum anlamadım...

Filmin eksisi biraz fazla uzaması. Yer yer sıkıcılaşıyor film, biraz daha kısa ve daha tempolu olsa daha da çok severdim muhtemelen.

7.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

The Fast and the Furious (2001)

Binlerce film izlememe rağmen 2000'li yılların en popüler serilerinden birinin hiçbir filmini izlememiştim. Tahmin ettiğim üzere kötü bir film çıktı. :)

Bol bol araba yarışı, karizmatik olmaya çalışan erkekler, çekici olmaya çalışan kadınlar... Michelle Rodriguez hayranı olarak onun olduğu kısımları az çok sevdim diyebilirim.

Filmin anlattığı bir şey, izleyenine katacağı bir şey yok. Fakat bu film yüzünden kim bilir "gaza" gelip kaza yapıp hayatından olmuştur...

4/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Binlerce film izlememe rağmen 2000'li yılların en popüler serilerinden birinin hiçbir filmini izlememiştim. Tahmin ettiğim üzere kötü bir film çıktı. :)

Bol bol araba yarışı, karizmatik olmaya çalışan erkekler, çekici olmaya çalışan kadınlar... Michelle Rodriguez hayranı olarak onun olduğu kısımları az çok sevdim diyebilirim.

Filmin anlattığı bir şey, izleyenine katacağı bir şey yok. Fakat bu film yüzünden kim bilir "gaza" gelip kaza yapıp hayatından olmuştur...

4/10
Tüm zamanların en overrated birkaç filminden biridir, linç yiyeceğim ama görüşümde kararlıyım...

• Harika
  • Güldürdün
Reactions: 12.Adam and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

4/10

Şaşırtıcı bir tercih olmuş. :A

Büyük beklentilere girmeden izlemek lazım bu seriyi, bir sonraki filmine muhtemelen daha düşük puan verirsin hatta ama dördüncü film ve sonrasında bütçenin de yükselmesiyle en azından kaliteli aksiyon sahneleri falan izletiyor. Gerçi onun da dozajı gitgide yükselince inandırıcılık azalıyor. :A

Devam edersen şayet bence en iyi filmi yedincisi, filmin çekimleri tamamlanmadan Paul Walker aramızdan ayrılmıştı. Ona veda mahiyetinde, anlamlı bir film. Gerisi çerezlik aksiyon/araba yarışı film serisi zaten.

• Beğendim
Reactions: 12.Adam

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Tüm zamanların en overrated birkaç filminden biridir, linç yiyeceğim ama görüşümde kararlıyım...

Overratedevski online. :A

Bence hak ettiği derecede değer görüyor ya, IMDb puanları falan da ortada zaten. Araba sevdalısı tipler dışında bu filmi abartan birisine rastlamadım ben. Hemen hemen herkes için çerezlik, büyük beklentiyle izlenmeyen, gişede başarılı (Paul Walker sonrası özellikle) aksiyon film serisi işte. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Büyük beklentilere girmeden izlemek lazım bu seriyi, bir sonraki filmine muhtemelen daha düşük puan verirsin hatta ama dördüncü film ve sonrasında bütçenin de yükselmesiyle en azından kaliteli aksiyon sahneleri falan izletiyor. Gerçi onun da dozajı gitgide yükselince inandırıcılık azalıyor. :A

Devam edersen şayet bence en iyi filmi yedincisi, filmin çekimleri tamamlanmadan Paul Walker aramızdan ayrılmıştı. Ona veda mahiyetinde, anlamlı bir film. Gerisi çerezlik aksiyon/araba yarışı film serisi zaten.
Devam etmeyi düşünmüyorum. Muhakkak bazı filmleri fena değildir ama hiçbir seri 9-10 filme uzamamalı, devam etmeye değeceğini düşünmüyorum. :D

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Devam etmeyi düşünmüyorum. Muhakkak bazı filmleri fena değildir ama hiçbir seri 9-10 filme uzamamalı, devam etmeye değeceğini düşünmüyorum. :D

Bence de uzatılmamalı ama para, para, para... :A

Oturup 9-10 filmini birden arka arkaya bence de izlemeye gerek yok. Bunu ya en başından itibaren izlemiş olacaktın ve filmleri çıktıkça izleyecektin, ya da 3. filmi çıktığında falan devamını izlemek için güncele gelecektin. Sen ikisini de yapmamışsın, o yüzden hiç gerek yok. :D

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Body of Lies (2008)

DiCaprio'nun 2002 sonrası müthiş filmografisinin izlemediğim iki filminden biriydi. (Diğeri J. Edgar) Sonunda bunu da aradan çıkardık. Tür itibari ile, aldığı eleştiriler itibari ile sevmeyeceğimi tahmin ediyordum, yanılmadım.

Leonardo DiCaprio, Russell Crowe ve Ridley Scott üçlüsünden bu kadar zayıf bir film çıkması şaşırtıcı. Netflix'te 2-3 haftada bir çıkan orta doğu konseptli dizi, filmler gibi bir şeydi. Sadece Golshifteh Farahani'li kısımlar ilgi çekiciydi, iyi oynamış. Onun dışında herhangi bir yenilikçi tarafı yok, sıradan vasat bir terör aksiyonu.

4.5/10

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Film "şölenine" başladım. Bu zamana kadar bir film kültürüm yoktu doğru düzgün, hep dizi ağırlıklı gittiğim için efsane olarak nitelendiren filmleri izleyemedim. Ama 10 gün önce başladım ve izlediğim tüm filmlere de hayran kaldım.. Devam ediyorum, hedefim imdb 250'de ciddi oranda "izlendi" işareti elde etmek. :)

İZLEDİĞİM FİLMLERPUANIM
Hachiko9.1
Zindan Adası9.4
The Truman Show9.0
Bay Evet8.7
Esaretin Bedeli9.4
Forest Gump9.0
Bitirim İkili 1-2- 38.6
Film şöleni devam ediyor, bu hafta beni en çok şaşırtan Fight Club ve Yeşil Yol oldu. Fight Club'ı sıradan bir dövüş filmi beklerken bambaşka bir içerikte çıktı keza Yeşil Yol'da da fantastik bir hikaye beklemiyordum. İki film de bu olağanüstlüğü çok güzel kurgulamış. Aman Tanrım çok pozitif bir filmdi, keyifle izledim onu da ama Se7en biraz durağan geldi, daha doğrusu fazla içine çekemedi beni.

Bu gidişle sıkı bir Jim Carrey ve Morgan Freeman fanı olacağım galiba. :X

İZLEDİĞİM FİLMLERPUANIM
Fight Club9.1
Aman Tanrım8.9
Yeşil Yol8.6
Se7en7.5

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Enemy (2013)

Bugüne kadar filmleri izler geçer, forumda etkinlik vb. bir durum yoksa üşendiğim için yorum yapmazdım ancak bundan sonra bu başlık altından kısa kısa da olsa yorum yapmaya çalışacağım. Muhtemelen üşenirim ve bu durum devam etmez ama olsun. :A

Denis Villeneuve'ün izlemek istediğim filmlerindendi, süresinin de kısa olması sebebiyle aradan çıkarayım dedim. Kendisinin Polytechnique dışındaki tüm filmlerini izlemiş oldum sanırım, günümüzün en büyük yönetmenlerinden birisi gerçekten. Dune'un da altından kalkar ve bu durumu devam ettirir umarım.

Neyse kısaca filmden bahsedeyim, bu başlıkta uzun uzun yorum yapmam mümkün değil maalesef. :A

Kesinlikle sıradan bir film değil, hatta sıradanlıktan ve bildiğimiz ana akım sinemadan çok uzak bir film. Kişilik bölünmesini yani psikolojiyi ve rüya kavramlarını ele alıyor diyebiliriz. Filmi bitirir bitirmez anlamak biraz zor, üzerine düşündüren filmlerden. Kubrick sinemasına benzetebiliriz hatta.

Jake Gyllenhaal baya iyi oynamış, kendisinin en iyi performanslarından birisidir muhtemelen. Karakteri hakkında ne desem filmin tadını kaçırır, o yüzden detaya girmeyeyim hiç ama izlenilmesi gereken bir performans.

Son olarak yönetmenliğe de değineyim. Yönetmenlik açısından baya başarılı bir filmdi bence, bu filmin konusu gereği karamsar olması şart ve köküne kadar o karamsarlığı hissettiriyor, hatta yer yer -olumlu anlamda ve olması gerektiği şekilde- içimizi bayıyor.

• Harika

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Anons (2017)

Yakın zamanda MUBİ'de izlemiştim ama yorumunu yapmamıştım. Vizyona girdiği dönem izlemek istediğim filmlerdendi aslında ama malum yalnızca 3-5 sinemada gösterildiği için bu pek mümkün olmamıştı.

Gerçekten farklı bir film, mizahi yönü kuvvetli ama tam olarak da tatmin etmiyor. Zaten bence filmin kaybettiği nokta da bu, daha net bir odak noktası olsa çok daha başarılı olabilirmiş. Bu hali de başarılı tabii, Türkiye sinemasında eşine az rastlanır bir işlenişi olması filmi ekstra değerli kılıyor bence.

Sonuçta farklı bir deneme var ortada, normalde darbeleri bizlere aşırı milliyetçi bir bakış açılarıyla aktarırlar. Özellikle de günümüzde çıkan ve bu konuya odaklanan gişe filmleri bu şekilde. Burada ise darbeye, o dönem darbelerin sürekli olarak tekrarlanmasına karşı alaycı bir bakış açısı var. Bazı sahnelerde gerçekten çok güldüm ama dediğim gibi net bir odak noktası olmaması, bütünüyle olumlu bakmamı engelliyor filme.

Son olarak Mehmet Yılmaz Ak çok iyi bir oyuncu, ayrıca belirtmek istedim.

• Beğendim

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,344
Puanı
1,060

4/10

Overratedevski online. :A

Bence hak ettiği derecede değer görüyor ya, IMDb puanları falan da ortada zaten. Araba sevdalısı tipler dışında bu filmi abartan birisine rastlamadım ben. Hemen hemen herkes için çerezlik, büyük beklentiyle izlenmeyen, gişede başarılı (Paul Walker sonrası özellikle) aksiyon film serisi işte. :D
Bence de uzatılmamalı ama para, para, para... :A

Oturup 9-10 filmini birden arka arkaya bence de izlemeye gerek yok. Bunu ya en başından itibaren izlemiş olacaktın ve filmleri çıktıkça izleyecektin, ya da 3. filmi çıktığında falan devamını izlemek için güncele gelecektin. Sen ikisini de yapmamışsın, o yüzden hiç gerek yok. :D

Filmin 7. Serisinin son sahnesinde gözleri dolmayan bizden değildir. :bhr:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Coach Carter (2005)

Beklentilerimin üstünde çıkan güzel bir filmdi. Filmin içinde klişe gibi gözüken çok kısım vardı ama buna karşın filmin mesajı alışılmışın dışındaydı...

Aslında filme olumsuz başladım. İdealist bir koç, bir sürü başıbozuk tipten oluşan başarısız bir takım. Sonuç belli bir şekilde başarılı olacaklar. Beklentim her yönüyle klişe olan bir filmdi. Fakat Koç Carter gerçekten ilginç bir karakterdi. Özellikle lise döneminde önemli olan 3-5 sene sonra kimsenin hatırlamayacağı maçları kazanmak mı yoksa iyi insanlar yetiştirip çocukların geleceklerini kazanmak mı? Genelde filmlerde tutkularının peşinden koşmak, yeteneklerinin üzerine gitmek aşılanır. Fakat bu film kendi içinde gerçekçilikten uzak olduğu noktaları olsa da konuya daha gerçekçi yaklaşıyor. Hiç öne çıkarmadan siyahilerin yaşadığı sorunlara da değinmeyi ihmal etmiyor.

Yönetmenin çok iyi bir yönetmen olmadığı net ama gayet iyi bir senaryosu olan iyi bir film.

7.5/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Karakomik Filmler: 2 Arada (2019)

Bu serinin oldukça ağır eleştirilere maruz kalması sonrası beklentimi düşürmüştüm ancak ben bu filmi baya beğendim, oldukça da başarılı buldum.

Cem Yılmaz'dan kendisinin yapmış olduğu gişe filmlerinden beri herkes hep komedi filmleri bekliyor, insanların beklentilerinin karşılanmamasının sebebi de bence bu. Yanlış beklentilere girmek... Üstelik bildiğim kadarıyla bu filmler zaten güldürme vaadi ile çıkmadı ki serinin ismi de ortada.

Filme dönecek olursak...

Ayzek isimli, gemi kantininde çalışan bir karakterin iki farklı halini izliyoruz. Cem Yılmaz yine bol bol gözlemlerini aktarmış bence. Güç zehirlenmesi, para gibi birçok konu işleniyor filmde. Şöyle ki gemiyi Türkiye olarak düşünebiliriz bence, gemi çalışanları bizler oluyoruz, gemiye müfettiş olarak gelen Ozan Güven'in oynadığı karakter ve mensubu olan şirket malum zaten ve Cem Yılmaz'ın oynadığı Ayzek karakteri... Daha çok detaylandırmak istemiyorum sıkıntı çıkmaması adına ancak anlayan anlamıştır zaten. :A

Tabii bunlar Cem Yılmaz'ın yapmayı çok sevdiği göndermeler olarak düşünülebilir, bu şekilde düşünmeden filmi ele alırsak da ortaya Joker gibi bir film ortaya çıkıyor ve bence bu hali de yine oldukça başarılı. Karakterin dönüşümü çok güzel işlenmiş.

Cem Yılmaz'ın oyunculuğu inanılmaz, karakterin yaşadığı dönüşümü oldukça başarılı bir şekilde aktarmış. En iyi oyunculuk performansı bile olabilir, zaten Av Mevsimi'ndeki oyunculuk performansıyla drama oyunculuğu konusunda da ne kadar başarılı olabileceğini görmüştük.

Karakomik Filmler: Kaçamak (2019)

Bu filmin ise pek bir numarası yok, klasik bir gişe filmi denilebilir. Hollywood klişeleri ile dalga geçilen kısımlar, Arrival göndermeleri ve Özkan Uğur'un canlandırdığı karakterin çıkışları güldürdü.

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

The Painted Veil (2006)

Uzun zamandır BluTV listemde bekleyen bir filmdi, yasak aşk konusundan bıkmış olmam nedeniyle erteliyordum ama daha fazla bekletmek istemeyip izledim...

Aslında film yasak aşk konusuna farklı yaklaşmış ve özellikle 90'larda çokça yapılan filmlere göre farklı bir film. Filmin Çin'de ve kolera pandemisi döneminde geçmesi, o dönemdeki bir doktorun hayatını ele alması ilgi çekici. Fakat gel gelelim konuyu işleyişi oldukça ruhsuz, etkisiz. Filmde sürükleyicilik sıfıra yakın, kayda değer bir mesajı yok. Oyuncu kadrosu çok iyiydi ve filmi izleme sebeplerimdendi. Naomi Watts her zamanki gibi çok güzeldi ama performansların genel anlamda pek bir ekstrası yoktu.

Alexander Desplat imzalı müzikler çok başarılıydı, rakiplerinden bağımsız olarak Altın Küre'yi hak etmiş.

4.5/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

The King (2019)

V. Henry'yi konu alan, iyi bir film ancak çok daha iyi olabilirmiş. Film tamamen V. Henry ve onun karakter gelişimine odaklanıyor, tabii bunun yanı sıra dönemin İngiltere'sini ve o dönem yaşanan savaşları da görüyoruz ancak savaş sahneleri çok kısa çünkü pek oraya odaklanılmamış.

Savaş sahneleri kısa ve karakteri merkeze alan bir film olmasına rağmen, uzun uzun savaş taktiklerinin planlandığı sahneler görüyoruz. Bence sıkıntı burada zaten; süresi uzun olmasına, savaş taktiklerini görmemize rağmen savaş sahneleri çok kısa kısa geçiliyor ve filmi epik olabilmekten uzaklaştırıyor bu durum.

Oyunculuk performansları filmi taşıyor. V. Henry istemeye istemeye tahta geçen bir kral/karakter, Timothée Chalamet bu duyguyu izleyiciye geçirmeyi başarıyor. Bildiğim kadarıyla Dune'da canlandıracağı karakter de buna benzer bir yapıya ve hikayeye sahip, dolayısı ile Dune'a karşı beklentiyi de arttırıyor. :A Ancak bana kalırsa filmin en akılda kalan performansını Robert Pattinson sergiliyor, canlandırdığı karakteri çok kısa görüyoruz ancak müthiş oynamış. Son dönemdeki başarılı performanslarından birisini sergilemiş burada da.

Bunların yanı sıra müzikler de başarılıydı, filmin yapısına uygundu denilebilir.

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Misafir (2018)

BluTV listemdeydi uzun süredir, gösterimden kalkmadan izlemek istedim. Suriyeli mülteci sorunu Türkiye'nin yıllardır en önemli sorunlarından biri. Buna karşın bunun sinemaya yansımaları çok rastlamak mümkün değil. Bu film de hem konusu hem aldığı yorumlarla ilgimi çekmeyi başardı.

Film, Suriyeli savaş mağdurlarıyla empati kurabilmeyi sağlıyor gerçekten. Başroldeki küçük kızın performansına bayıldım. Fakat bu konuyla ilgili yakın zamanda Capernaum gibi bir başyapıt izledik. İster istemez insan onunla kıyaslıyor ve bu kıyasta Misafir konu itibariyle çok yavan kalıyor. Ayrıca Şebnem Dönmez'li kısımlar hikayenin gerçekçiliğini zedelemiş ve filme de çok şey katmamış.

İzlediğime pişman olmadım ama daha iyi olabilirdi.

5.5/10

--------------

The Day After I'm Gone (2020)

Sanırım İsrail sinemasına dair izlediğim ilk film oldu. Mubi'den kalkmak üzereyken izlemek istedim. Benden başka izleyen çıkacağını hiç sanmadığım için buraya yazıyorum. :D

Detaylı yorum: https://izleryazar.com/the-day-after-im-gone-2020/

5.5/10

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
@bazinga bayadır soracam unutuyorum :A Doğal olarak izlencek en iyi filmleri izledin ve şimdi izlediğin filmlere puanın genel olarak baya düşük. Yine de zevk alıyor musun film izlemekten? :D

• Beğendim
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and 12.Adam

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@bazinga bayadır soracam unutuyorum :A Doğal olarak izlencek en iyi filmleri izledin ve şimdi izlediğin filmlere puanın genel olarak baya düşük. Yine de zevk alıyor musun film izlemekten? :D
Sevmesem devam etmezdim izlemeye. :D

Çok film izledikçe filmlere daha farklı gözle bakmaya başlıyorsun. Çok fazla sinema türü, oyuncu, yönetmen tanıdığın için radarına giren film sayısı gittikçe artıyor. Uçsuz bucaksız bir dünya ve burada yeni tatlar keşfetmenin tadı bambaşka. Hala 8-10 puanlık filmlere rastlıyorum zaman zaman ve bunlara rastlamanın tadı paha biçilemez. :D 6-7 puanlık filmler de gayet yeterlidir. 5 ve altı ise sıkıntı, özellikle üst üste rastlamak hoş olmuyor. :D

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Sevmesem devam etmezdim izlemeye. :D

Çok film izledikçe filmlere daha farklı gözle bakmaya başlıyorsun. Çok fazla sinema türü, oyuncu, yönetmen tanıdığın için radarına giren film sayısı gittikçe artıyor. Uçsuz bucaksız bir dünya ve burada yeni tatlar keşfetmenin tadı bambaşka. Hala 8-10 puanlık filmlere rastlıyorum zaman zaman ve bunlara rastlamanın tadı paha biçilemez. :D 6-7 puanlık filmler de gayet yeterlidir. 5 ve altı ise sıkıntı, özellikle üst üste rastlamak hoş olmuyor. :D
Son 5-6 senedir Fenerbahçe maçlarını ben pek severek izlemiyorum belki artık hobi olmuştur bırakamıyorsundur diye sordum :A
Sen zaten film konusunda kanal falan açsan youtube'da piyasalardakinin 5 katı daha kaliteli değerlendirme yaparsın da işte dediğin gibi 5 altı filmleri izlemek de sıkıntıdır her güzel şeyin bir zorluğu var :D