En Son İzlediğiniz Belgesel?

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Ozan; Netflix Aliens adlı belgesel bakabildin mi? @bazinga
Atlas ın birazına bakabildim henüz bitmedi.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ozan; Netflix Aliens adlı belgesel bakabildin mi? @bazinga
Atlas ın birazına bakabildim henüz bitmedi.
İlk kez duydum. Yeni çıkan bir Netflix belgeseliymiş herhalde acelesi yok, liste kalabalık. Öncelikle Netflix yapımı olmayan ve kalkma riski olan belgeselleri eritmeye çalışıyorum. (Araya istisnalar çıkıyor tabii. :D)

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Secrets of the Saqqara Tomb (2020)

Uzun zamandır belgesellere ara vermek durumunda kaldım 2020 filmlerine ağırlık verme vakti geldiği için. Bu belgeseli de aslında yeni izlemedim birkaç hafta önce başlamıştım yarıda kalmıştı anca tamamlayabildim. :)

Konu itibarıyla çok ilgi çekiciydi. Müzelerde gördüğümüz Antik Mısır eserlerinin nasıl çıkarıldığını gözler önüne sermişler. Binlerce yıl öncesine ait bulunan bir aile mezarı ve diğer buluntular yer altından çıkarılıyor film boyunca. Onları hem keşfetmelerini izlemek hem de nasıl yorumladıklarını görmek güzel bir deneyim.

Lakin süre fazla uzun ve belgesel dili olarak çok başarılı değil. Çekimlerde bulunan insanlarda anlatıcı kabiliyeti zayıf, belgesel kurgusu falan da pek iyi sayılmaz. Yine de arkeoloji sevenlerin mutlaka izlemesi gerekir...

7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Dick Johnson Is Dead (2020)

Uzun süredir belgesel izleyemiyorum, bir süre daha böyle devam edecek. Bu belgesele de başlayalı birkaç hafta oldu anca tamamlayabildim.

Yılın en çok konuşulan belgesellerinden biriydi ama neden bu kadar abartıldığını anlamadım. Ölüme yaklaşmakta olan sıradan bir adamın yönetmen kızı tarafından son günlerini eğlenceli hale getirmeye çalışması olmuş. Dick Johnson'ı çok sevsem de kızını sevemedim. Evet ölümsüzleştirmiş oldu babasını ama yolu iyi miydi emin değilim. Bana daha çok sosyal medya ilgisi uğruna anne-babasını kullanan gençleri hatırlattı.

6/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Wasted! The Story of Food Waste (2017)

Uzun süre böyle devam edecek dedim ama sadece bir gün sonra vakit ayırmayı başardım. :A BluTV listemden başlayarak sırasıyla tüm platformlardaki belgesel filmleri eritmeye çalışacağım.

Açıkçası izleyip izlememe konusunda kararsız olduğum bir belgeseldi. Çünkü gıda israfı bireysel olarak bir şey yapamayacağımı düşündüğüm ve mümkün oldukça dikkat ettiğim bir konuydu. Fakat bu belgeselle gıda israfının maddiyattan ibaret olmadığını ve çöpe attığımız her şeyin doğaya zarar verdiğini öğrendim. Evet, benim cahilliğimdi bu ama gidermiş olduk. Doğayla ilgili hemen hemen her konuda olduğu gibi ülkemizde de bu konuda hiçbir şey yapılmıyor olması üzücü.

Japonya ve Güney Kore'nin bizden çok farklı bir evrende, 50 yıl ötede yaşadıklarını bir kez daha görmüş oldum. Keşke onlar kadar her şeye duyarlı, saygılı olabilsek ve onlar kadar üretken, çalışkan olabilsek...

Bundan sonra çöpe yiyecek bir şey atmama konusunda daha dikkatli olacağım ama bireysel olarak yapılabileceklerin ne yazık ki sınırlı olduğu konulardan biri...

7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

David Lynch: The Art Life (2016)

Bir belgesel ne kadar sıkıcı yapılabilir sorusuna yanıt bulmaya çalışılan bir belgesel olmuş. :) David Lynch filmlerinden de anlaşılacağı üzere tuhaf bir adammış. Fakat onun koyu hayranları dışında bu belgeseli sevilebileceğini pek sanmıyorum maalesef...

5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Lumière! (2016)

BluTV'deki belgesel listemi eritmeye devam ediyorum. Lumiere Kardeşlerin sinemanın doğuşundaki önemli rolü malum. Sinema tarihindeki pek çok ilke imza atmışlar. Bu belgesel de onların çektiği binlerce filmden 100 küsür tanesini gösteriyor. İçlerinde daha önce izlediklerim de vardı ama hepsine toplu bir bakış çok güzel oldu ve sinemanın nasıl doğup yönlendiğini daha iyi anlamayı sağladı.

Özellikle o dönemin günlük yaşantısına bakmak çok farklı bir duyguydu. At arabaları, at arabalarıyla çalışan itfaiyeler, o dönem hala Orta Doğu'nun büyük çoğunluğuna hakim olan Osmanlı topraklarındaki deve kafilesi... O dönem Türkiye'sine ait görüntülerden oluşan derleme bir belgesel varsa süper olurdu aslında...

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Marina Abramovic: The Artist Is Present (2012)

Performans sanatı çok uzak olduğum bir sanat dalıydı ve onun en büyük ustalarından birinin hayatına bakmak ilgi çekici bir deneyim oldu. Her ne kadar bakışma üzerine olan performansın kapısında yatanlar çok abartılı gelse de çok ilgi çekici performansları vardı. Çin Seddi olayı bile başlı başına bir çılgınlıkmış. :)

7'ye yakın olmak üzere:

8/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

The History of Swear Words 1.Bölüm: F**K

Belgesel serisini geçen gün gördüğümde ilgimi çekmişti, İngilizce küfürleri seven birisi olarak bölüm süreleri de 20 dakika olunca ilk bölümü izlemiş oldum. Öncelikle kesinlikle sadece İngilizce alt yazı izlenebilecek bir belgesel olmuş, çünkü bölümde İngilizcenin kökenlerine ve mesela "F*ck" kelimesinin etimolojisine değinilirken Türkçe alt yazıda S ile başlayıp R ile biten 6 harflik o kelimeye çevirmişler kelimeyi, halbuki tam çevirisi değil. Alt yazıda sadece bu kelimeleri İngilizce olarak bırakmaya devam etselerdi daha doğru olurdu.

Ben daha çok bilgilendirici bir belgesel olmasını bekliyordum ve bu yüzden aradığımı bulamadım, daha eğlenceli yapmışlar. Nicolas Cage'in sunumu oldukça başarılı ve konuklar da öyle. Ama bilgi yönünden pek bir şey kattı mı emin değilim. Fornication Under Consent of The King yani "Kralın İzni Altında Zina" açılımı şehir efsanesiymiş, ki zaten bilinen bir şeydi pek de şaşırtmadı. Kökenlerine dair derin bilgilerden ziyade daha çok günlük hayattaki kullanımlarına değinilmiş. Kökenlerine dair de bilgiler var tabi.

Sonuç olarak Türkçe karşılığı tam yok ya da olsa da Türkçedeki gibi cinsiyetçi bir kelime değil ve hep küfür anlamına gelmiyor, daha doğrusu cinsel ilişki anlamına gelmiyor daima. Gerçekten çok esnek ve kullanımı asla bitmeyecek kelimelerden sanırım.

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

In Vogue: The Editor's Eye (2012)

Dünyanın en ünlü moda dergisinin kamera arkasına odaklanan bir belgeseldi. Moda editörlerinin bakış açılarını izlemek falan ilgi çekiciydi. Ayrıca 120 yıllık tarihlerindeki ilgi çekici bazı çekim örnekleri görmek de güzeldi. Özellikle şu fotoya bayıldım...

7/10

resize_natalia.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Matangi/Maya/M.I.A. (2018)

M.I.A. şarkılarını çok sevdiğim bir isim. (Özellikle de Paper Planes tabii ki) BluTV'de eklendiğini görünce belgeselini kaçırmak istemedim...

Özel hayatıyla ilgili herhangi bir şey bilmiyordum. Meğer ilginç bir hayatı varmış. Sri Lanka'da zorluklar içinde bir yaşamdan gelip Londra'da mesut bir hayat yaşamaya başlamış. Fakat kökenlerini unutmayıp her fırsatta Tamiller'in Sri Lanka'da maruz kaldıklarının sesini duyurmaya çalışmış. Tabii bu zor bir konu, doğrusu Sri Lanka'daki Tamiller hakkında çok bilgim yok. Kimilerine göre teröristler, onlara göre düzgün koşullarda yaşamak için haklarını savunanlar. Mücadelesinde haklı veya değildir bilmiyorum ama bazı yanlışlarına rağmen ben Maya'yı kişilik olarak da sevdim. Hikayesini ilgi çekici buldum... Umarım sırf düşünceleri yüzünden sektörde dışlanmaz ve iyi işlere devam etmeyi sürdürebilir...

8/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdilerde değil tam yoğun zamanlar fakat Şubat ya da Mart civarı Cosmos serisi macerası bölüm bölüm izlemediysen ve listendeyse belki uygun olabilirim ben de :A @bazinga Üç tane Cosmos var, biri Carl Sagan'ın ama eski, pek sarmayabilir. Diğeri malum Cosmos A Spacetime, öteki de 2020'de çıkan Cosmos Possible Words.

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şimdilerde değil tam yoğun zamanlar fakat Şubat ya da Mart civarı Cosmos serisi macerası bölüm bölüm izlemediysen ve listendeyse belki uygun olabilirim ben de :A @bazinga Üç tane Cosmos var, biri Carl Sagan'ın ama eski, pek sarmayabilir. Diğeri malum Cosmos A Spacetime, öteki de 2020'de çıkan Cosmos Possible Words.
Olabilir, şu sıralar önce film şeklindeki belgeselleri temizlemeye çalışıyorum. Sonra dizi formatındakilere geçeceğim. :A

Galiba bu belgesel serisi Nat Geo'ya aitmiş, yani Disney+ ile birlikte gelmesi muhtemel. Bu durumda Şubat sonu, Mart maçı mantıklı bir zaman dilimi olmuş olur. :A

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley (2019)

BluTV'deki belgesel listemi eritmeye devam ediyorum.

Theranos firmasıyla icat edemediği bir şeyle milyarder olan Elizabeth Holmes'un hikayesini ele anlatan iyi bir belgeseldi. Elizabeth Holmes ile ilgili daha önceden de bir şeyler duymuştum sanırım ama bu kadar büyük boyutta bir dolandırıcılık olduğundan haberim yoktu. Kadın, Obama dahil tüm dünya güçlerini parmağında oynatmış zeki icatçı ayağına. :)

Yakında Hollywood el atar bu konuya ve iyi bir film gelir. Muhtemelen kendisini oynayan kadına Oscar adaylığı getirir. Tabii o gözleri taklit etmeyi başarırsa. :A

1 puanı süreyi çok uzatıp bir süre sonra "peki peki anladık" dedirttikleri için kırıyorum.

7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

2040 (2019)

BluTV belgesellerinden Bein Connect belgesellerine geçtim. Konusuyla direkt dikkatimi çeken bir Avustralya yapımı belgeseldi. Bir babanın kızına bırakmak istediği geleceği izliyoruz belgeselde...

Oldukça pozitif bir bakış açısına sahip bir belgesel olmuş. Dünyanın çok ciddi tehlikede olduğunu ama insanoğlunun bilimdeki gelişmelerini akıllıca kullanırsa her şeyin üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. Bu da onun göstergelerinden biri olmuş. Özellikle arabalarla ilgili öngörüye bayıldım. Keşke gerçek olsa ama imkansız. İnsanoğlu araba sahibi olma lüksünden, gösterişinden asla vazgeçmeyecektir. Hele hele doğayı, çevreyi korumak için asla...

Dünyanın geleceği için çözüm oluşturmak zor değil. Bazı devletler zaten hali hazırda şahane işler yapıyorlar. Fakat çoğunluk sadece bugünü düşünen politikalar üretiyor ve onları oylayan çoğunluk da öncelikle karın tokluğunu düşündüğü için geleceğe dönük politikaları umursamıyor. Bunu aşmak için de devletler üstü bir kurum oluşturulup bütün devletleri bazı kurallara zorlaması ve bunlara uymayanların uluslararası ticaret vs faydalardan sert şekilde dışlamaları gerekiyor. İnşallah şu dünyadan göçüp gitmeden bir şeylerin değişmeye başladığını görürüz...

8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Pavarotti (2019)

Dünyanın yakın dönemde gördüğü en büyük müzik adamlarından birini anlatan iyi bir belgeseldi. Opera sanatçısı olup bu kadar popüler olabilmek gerçekten inanılmaz bir şey. Bu belgeselle bunun nedenlerini daha iyi anladım. Gerçekten eşsiz bir yeteneği var ama bununla birlikte renkli kişiliği, yardımseverliği de başarısında büyük pay sahibi.

Keşke üstadı canlı izleme şerefine sahip olabilseydim, inanılmaz bir tecrübe olmalı. İyi bir opera salonunda kaliteli bir opera izleme arzumu arttırdı. İnşallah birkaç sene içinde gerçekleştirebilirim.

Bu arada belgeselin yönetmeni Ron Howard. Acaba normal film yapsa daha mı iyi olurdu diye düşündüm ama bu sesi yaşatmaları imkansıza yakın olurdu. :)

8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Woman (2019)

Bein Connect'teki belgesel seçkimin şimdilik sonuncusuydu.

Dünyanın dört bir yanından kadınların yaşadığı çeşitli zorlukları cesurca anlattıkları etkileyici bir belgeseldi. Bu tip anlatıma sahip belgesellerden daha önce 1-2 tane denemiş ve tamamlayamamıştım ama bunu epey başarılı buldum. Gece izlerken şunu da izleyip öyle yatayım diye diye tek seferde bitiriyordum neredeyse. :)

7/10