En Son İzlediğiniz Belgesel?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

The Americas with Simon Reeve: North America (2019)

Simon Reeve'in BluTV'deki tüm içeriklerini birden tüketmemek için bekletiyordum ama kaldırılacağını öğrenince apar topar izledim. Yine kaliteli bir belgesel serisiydi. İlk 1-2 bölüm diğer serilerinin biraz altında gibiydi ama özellikle Meksika kısmından itibaren giderek ilgimi çekti.

Yine popüler yerlerin hayatta gidilmeyecek kısımlarını yakından tanıma fırsatı buldum. Pek çok değişik hayat görüp, dünyadaki farklı yaşam türlerine tanıklık ettim. Bu tip ufuk açıcı belgesel serilerini seviyorum. Genellikle de BBC'den çıkıyor böyle kaliteli işler. Ben diğer belgeselleri de bir umut BluTV'ye gelir diye beklerken bunun da kalkıyor olması üzdü. Umarım diğer yapımları da bir yerlerde karşıma çıkar...

8/10

• Beğendim
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559

The Americas with Simon Reeve: North America (2019)

Simon Reeve'in BluTV'deki tüm içeriklerini birden tüketmemek için bekletiyordum ama kaldırılacağını öğrenince apar topar izledim. Yine kaliteli bir belgesel serisiydi. İlk 1-2 bölüm diğer serilerinin biraz altında gibiydi ama özellikle Meksika kısmından itibaren giderek ilgimi çekti.

Yine popüler yerlerin hayatta gidilmeyecek kısımlarını yakından tanıma fırsatı buldum. Pek çok değişik hayat görüp, dünyadaki farklı yaşam türlerine tanıklık ettim. Bu tip ufuk açıcı belgesel serilerini seviyorum. Genellikle de BBC'den çıkıyor böyle kaliteli işler. Ben diğer belgeselleri de bir umut BluTV'ye gelir diye beklerken bunun da kalkıyor olması üzdü. Umarım diğer yapımları da bir yerlerde karşıma çıkar...

8/10
Bunu ben de listeme almıştım ama geçen hafta yakında kalkacağını ve bölüm sürelerinin de çok uzun olduğunu görünce kaldı öyle. 2 aydır Tom Hanks'in yapımcısı olduğu The Sixties'i izliyorum, bitmiyor. :A

• Üzücü
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bunu ben de listeme almıştım ama geçen hafta yakında kalkacağını ve bölüm sürelerinin de çok uzun olduğunu görünce kaldı öyle. 2 aydır Tom Hanks'in yapımcısı olduğu The Sixties'i izliyorum, bitmiyor. :A
Evet bölüm süreleri biraz uzun ve göz korkutuyor ama izleyince akıp gidiyor. :A

The Sixties şahane belgesel serisidir aslında. O seri komple çok iyi. Hepsini izleyince son 50 yıl Amerikasına hakim oluyorsun. Amerika demek de dünya demek zaten büyük oranda. :A

Belki belgesel alışkanlığı kazanmakla ilgili problemin vardır. Gündüz hareketliliğinde yapabilecek çok şey varken belgesel izlemek çoğu zaman çok cazip bir şey değil cidden. O nedenle yatmadan önce gece geç saatte izliyorum belgeselleri ve iyi bir uyku hazırlayıcısı oluyor aynı zamanda. :A Bir ara tam tersini yapıp sabah güne başlamadan önce izliyordum o da verimliydi ama gece kuşağı çok daha verimli. :A

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Evet bölüm süreleri biraz uzun ve göz korkutuyor ama izleyince akıp gidiyor. :A

The Sixties şahane belgesel serisidir aslında. O seri komple çok iyi. Hepsini izleyince son 50 yıl Amerikasına hakim oluyorsun. Amerika demek de dünya demek zaten büyük oranda. :A

Belki belgesel alışkanlığı kazanmakla ilgili problemin vardır. Gündüz hareketliliğinde yapabilecek çok şey varken belgesel izlemek çoğu zaman çok cazip bir şey değil cidden. O nedenle yatmadan önce gece geç saatte izliyorum belgeselleri ve iyi bir uyku hazırlayıcısı oluyor aynı zamanda. :A Bir ara tam tersini yapıp sabah güne başlamadan önce izliyordum o da verimliydi ama gece kuşağı çok daha verimli. :A
Yok, sorun belgeselde değil bende zaten. Ben de ilgimi çektiği için başladım, diğer serilere de devam etmeyi düşünüyorum. -1 yılda falan bitiririm herhalde :A-
24 saat çok az geliyor, vakit ayıramıyorum. Haftalardır 6 bölümlük Behind Her Eyes'ı bitiremedim mesela. :A

Son düzenleme:
  • Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yok, sorun belgesel de değil ben de zaten. Ben de ilgimi çektiği için başladım, diğer serilere de devam etmeyi düşünüyorum. -1 yıl da falan bitiririm herhalde :A-
24 saat çok az geliyor, vakit ayıramıyorum. Haftalardır 6 bölümlük Behind Her Eyes'ı bitiremedim mesela. :A
O konuda çok haklısın, 24 saat çok az. :A

Ben aylardır Netflix'teki dizilerini izleyemiyorum. En son The Queen's Gambit izledim galiba yabancı dizilerinden. :A 5-10 tane yeni dizilerini listeme aldım birkaç ayda temizlerim inşallah. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
O konuda çok haklısın, 24 saat çok az. :A

Ben aylardır Netflix'teki dizilerini izleyemiyorum. En son The Queen's Gambit izledim galiba yabancı dizilerinden. :A 5-10 tane yeni dizilerini listeme aldım birkaç ayda temizlerim inşallah. :A
Üstte tüm "-de, -da"ları fark etmeden otomatiğe bağlayıp ayrı yazmışım, rahatsız etti. :A
Kasım ayında vizelerime denk geldiği için ertelediğim diziyi hala izleyemedim. Çok övülüyor, izleyeceğim ben de ama fırsat bulamadım hala. The Young Pope'a düşünüyorum önce, izlemiş miydin? Geçen forumda konusunu aradım ama bulamadım. :A

Son düzenleme:

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
The Last Dance (2020)

Uzun zamandır izlemiyorum belgesel ama en son izlediğim belgesel hakkında yorumumu yapmak istiyorum. Kesinlikle izlediğim en iyi spor belgesellerinden biriydi.

Netflix'de bahar aylarında her hafta iki bölüm şeklinde yayınlandı ve on bölümde bitti. Belgesel ilk kez duyurulduğundan beri sabırsızlıkla bekliyordum. Normalde yazın çıkacaktı ama koronavirüs yüzünden NBA de durunca öne çekildi çıkış tarihi.

Küçüklükten beri sporsever bir insan olarak basketbol, futboldan sonra oynamaktan ve izlemekten en çok keyif aldığım ikinci spor. Hem Avrupa basketbolunu hem de NBA'i elimden geldiğince yıllardır takip eden biri olarak 90'ların efsane takımı Chicago Bulls'u ve tabii ki Michael Jordan'ı izleyememiş olmak üzmüştür beni. Çoğu kişiye göre gelmiş geçmiş en iyi basketbol takımının ve oyuncusunun o dönem tüm dünyayı nasıl kasıp kavurduğuna şahit oluyorsunuz.

Belgesel ismini de aynı zamanda aldığı efsane Chicago Bulls takımının son sezonuyla daha çok ilgili olsa da o takımın nasıl kurulduğunu ve ne zorluklardan geçtiğini bize izletiyor geçmişe giderek. Tabii ki Jordan'ı da bu şekilde izliyoruz. Michael Jordan'ın ne derece bir "manyak" olduğunu belgesel yüzümüze çarpıyor.

Tüm zamanların en ikonik spor takımını ve çoğu basketbolsevere göre tarihin en iyi basketbolcusunu yakından tanımak isteyenlere şiddetle öneriyorum. Bana kalırsa basketbolun b'sini dahi bilmeyenler de izlemeli çünkü büyük başarıların ne derece fedakarlıklarla geldiğini ve istikrarlı bir şekilde sürdürüldüğünü çok çarpıcı bir şekilde sunuyor.

9/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Üstte tüm "-de, -da"ları fark etmeden otomatiğe bağlayıp ayrı yazmışım, rahatsız etti. :A
Kasım ayında vizelerime denk geldiği için ertelediğim diziyi hala izleyemedim. Çok övülüyor, izleyeceğim ben de ama fırsat bulamadım hala. The Young Pope'a düşünüyorum önce, izlemiş miydin? Geçen forumda konusunu aradım ama bulamadım. :A
Kasım mı? :A Yok izlemedim The Young Pope'u. Sıkıcı duruyor bence. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Kasım mı? :A Yok izlemedim The Young Pope'u. Sıkıcı duruyor bence. :A
Aynen, o dönem başlayacaktım ama vizelerden sonra rahat rahat izlerim deyip ertelemiştim. :A
Yorumlar olumluydu ama bakalım sıkılırsam bırakırım zaten. Jude Law diziye şans vermek için yeterli bir sebep benim için. :A

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Formula 1: Drive to Survive - Sezon 1-2-3

Çok yakında yeni belgesel yorumlarıyla aranızda olacağım ancak bu belgeseli izlediğime dair de burada bir iz olsun istedim. :A

Detaylı yorum aşağıdadır...

9/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdilerde değil tam yoğun zamanlar fakat Şubat ya da Mart civarı Cosmos serisi macerası bölüm bölüm izlemediysen ve listendeyse belki uygun olabilirim ben de :A @bazinga Üç tane Cosmos var, biri Carl Sagan'ın ama eski, pek sarmayabilir. Diğeri malum Cosmos A Spacetime, öteki de 2020'de çıkan Cosmos Possible Words.

Olabilir, şu sıralar önce film şeklindeki belgeselleri temizlemeye çalışıyorum. Sonra dizi formatındakilere geçeceğim. :A

Galiba bu belgesel serisi Nat Geo'ya aitmiş, yani Disney+ ile birlikte gelmesi muhtemel. Bu durumda Şubat sonu, Mart maçı mantıklı bir zaman dilimi olmuş olur. :A

Mayıs ayına geldik sayılır, Mayıs başı itibariyle günde 1 bölüm ya da 2 günde 1 bölüm vb. gidilir mi yoksa Disney+ mı halen? :A

@Dosi @bazinga

• Güldürdün
Reactions: Dosi

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
  • Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
12-13 bölüm ama günde ya da 2-3 günde 1 bölüm gidersek rahat gider bence, Mayıs başında onu da kararlaştırırız artıK. :A
İlk bölümü bir izleyelim Mayıs başında da sonrasında o ilk bölümdeki durumumuza göre karar veririz ne sıklıkta ne kadarlık doz alabileceğimize. :A

Bu arada Bein Connect ve IMDb bölüm sıraları uyuşmuyor. :( Muhtemelen Bein Connect sırasını takip etmek daha mantıklı olacak (diğer yerler de o sırayı takip etmiş gördüğüm kadarıyla) Yine de karışıklık olmaması için ona dikkat etmek iyi olacak. :A

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Mayıs ayına geldik sayılır, Mayıs başı itibariyle günde 1 bölüm ya da 2 günde 1 bölüm vb. gidilir mi yoksa Disney+ mı halen? :A

@Dosi @bazinga

Bein Connect'te varmış. :A

O kadar bölüm ağır bilim göz korkutuyor ama deneyebiliriz en azından. :A
Alınan puanlar ve detaylar göz kamaştırıcı ama bazinga'nın yorumu beni geriye itti :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Alınan puanlar ve detaylar göz kamaştırıcı ama bazinga'nın yorumu beni geriye itti :A
Bakma aslında ağır bilim değil, ilk bölüme göz atınca anlaşılır zaten animasyon dolu eğlenceli bir anlatım söz konusu. :A

Üstleik Türkçe dublajı Haluk Bilginer seslendiriyor ve belgesellerde dublaj kötü gitmiyor takip edebilme adına. :A Olmadı ilk bölüm yorum-puanlarımıza göre hareket edersin sen de? :A

• İlginç
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Bakma aslında ağır bilim değil, ilk bölüme göz atınca anlaşılır zaten animasyon dolu eğlenceli bir anlatım söz konusu. :A

Üstleik Türkçe dublajı Haluk Bilginer seslendiriyor ve belgesellerde dublaj kötü gitmiyor takip edebilme adına. :A Olmadı ilk bölüm yorum-puanlarımıza göre hareket edersin sen de? :A
Bunun ne olduğunu bile bilmiyordum :A dublaj daha da şansı azalttı :A

• İlginç

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

32. Gün: 12 Mart Belgeseli

Çok uzun süredir hep aklımdaydı 32. Gün Arşivi'ndeki belgesellere el atmak. Fakat hem uzun süreleri hem de eski tarihli oluşları gözümü korkutuyordu. Bu ay Youtube Premium deneme aboneliği başlatmışken bu belgesellere de başlamak istedim. Aslında nereden başlayacağımı bilmiyordum ve biraz yanlış bir başlangıç yaptım. Önce Menderes dönemimini anlatan Demirkırat Belgeseli'ni izleseydim daha iyi olacaktı ama sağlık olsun.

Çok çok başarılı bir belgesel serisiydi. Epey cahil bir insan olduğum için pek çok yeni şey öğrendim ve adeta House of Cards heyecanıyla hatta yer yer Game of Thrones heyecanıyla izledim. Ülkemizin gündeminin bu dizilerden eksiği yokmuş o dönemlerde. :)

Özellikle Demirel, Ecevit gibi yakın dönem siyahi figürlerinin ilk yıllarında İsmet İnönü ile birlikte gündem içinde yer almalarını izlemek çok ilginç geldi. Atatürk'ü çok erken yaşta kaybettiğimizden hep İnönü dönemleri çok daha eski gibi geliyordu ama aslında günümüzden çok çok uzak olmadığını hatırlamak ilginçti... Cemal Gürsel, Cevdet Sunay gibi adını yazılıda çıkar diye ezberlemeye çalışmaktan başka tanımadığım cumhurbaşkanlarını yakından tanımak ilgi çekiciydi...

Rahmetli Mehmet Ali Birand inanılmaz iyi iş çıkarmış. Belgeselde o dönemlerin kilit isimlerini bir araya tutup onlarla röportaj yapmayı başarmış. Ecevit, Demirel, Türkeş ve niceleri... Şimdilerde böyle objektif ve içeriği dolu dolu bir belgeseli hayal bile etmek zor.

Teknik açıdan da belgesel hala hiç fena değil bu arada. Sadece ses biraz sıkıntılı bazı noktalarda ama onlarca yıllık belgesel o kadar olur...

Bugüne dek izlemediğime pişman oldum. Kanalın altını üstüne getireceğim hepsi böyle kaliteli işlerse. :)

10/10

• Beğendim
Reactions: HeisenBerg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çiçek Çizmeci - Ukrayna (2019)

İspanya serisini pek beğenmesem de BluTV'den kalkmak üzereyken bunu da izleyeyim dedim.

Gezi programı nasıl hazırlanmazın örneği gibiydi. Birkaç arkadaşın kendi arasında Ukrayna'da şakalaştığı görüntüler gibi bir şeydi. Ukrayna yakın dönemde gitme potansiyelim olan ülkelerden daha doğrusu gerçekçi hedef olabilecek ülkelerden (Rusya ile savaşmazlarsa :A) olduğu için izlemek istedim. Fakat Ukrayna'ya dair neredeyse hiçbir şey öğrenemedim. Belki birkaç küçük detay dışında. Yine de gezi ruhu yaşamak güzeldi. İnşallah kendimizin de gezebileceği günler geri gelir. :(

6/10