En Çok İz Bırakan Sinema Filmini Arıyoruz???

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Etkinlik hayırlı olsun bu arada, uğraştırıcı bir etkinlik olacak. Son günlerde beynim durmuş durumda proje ödevleri, vizeler derken direkt liste yazıp çıkmışız. :A @The_Erinch
Bende çok etki bırakan filmlerle özel bağ kurduğum için, yine etkinlikte elbette anketlerde yer alacak olsalar bile en azından kendi elimle onları ateşe atmaya gönlüm el vermedi. Ama birinci seçilen film genel beğeni toplayan bir film olur gibi...

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Etkinlik hayırlı olsun bu arada, uğraştırıcı bir etkinlik olacak. Son günlerde beynim durmuş durumda proje ödevleri, vizeler derken direkt liste yazıp çıkmışız. :A @The_Erinch
Bende çok etki bırakan filmlerle özel bağ kurduğum için, yine etkinlikte elbette anketlerde yer alacak olsalar bile en azından kendi elimle onları ateşe atmaya gönlüm el vermedi. Ama birinci seçilen film genel beğeni toplayan bir film olur gibi...
(Recep İvedik kazandı)

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

Sıla'nın hayat hikayesini anlatan bir film falan çıkmamıştır inşallah. :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Hayırlı olsun. :D @The_Erinch

Şöyle basitçe bir düşündüğüm zaman bile birçok film geliyor aklıma, "iz bırakan" kelimesi önemli tabii. Aklıma ilk gelenlerden yazayım:

A Separation
About Elly
Taare Zameen Par
Oldboy
Jagten
Incendies
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
In the Name of the Father
Rush
12 Years a Slave
American History X
Psycho
A Beautiful Mind
Babam ve Oğlum
Groundhog Day
Children of Heaven
My Left Foot

Sinemanın klasikleri nasılsa yazılır, yazılmasa bile anketlerde yer alır diye onları yazmadım. Gerçi bu yazdıklarımın birçoğu da klasik sayılır herhalde.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,226
Puanı
1,060
Aslında farkında olmadanda herkes birbirine film tavsiye etmiş oluyor 😏🙂😉

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
La la Land
Intersteller
Allien 1-2
The Dark Knight
Schindler Listesi
The Big Lebowski
La La Land
Parasite
Tols'un gönlü el vermemiş. @DarkLegenD @MasacRE siz onun favorilerini yazıp ateşe atın bari :A
@Sherlock

Felon

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,122
Puanı
560
Öncelikle hayırlı olsun @The_Erinch

İz bırakmak diyince
Kaybedenler kulübü gelir aklıma sonra
Avengers Sinematografik evreni gelir
Xmen Sinematografik evreni..
Ölümcül deney ide eklemek isterim

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,719
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
5 film azmış, 250 filmlik liste vereyim direkt. :A

Top 5 şeklinde paylaşmamız gerekiyorsa:

1. Forrest Gump
  2. Back to the Future
  3. 12 Angry Men
  4. The Great Dictator
  5. Fight Club
İlk ikisi yazılmış o yüzden onların yerinde 6 ve 7 numarayı da alabiliriz. :)

The Shawshank Redemption
The Green Mile

Güzel bir etkinlik olması dileğiyle. :Z

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Sinir kısmını bilmiyordum :eek: bak sen şuna :eek:
Ben de diyorum hayret bu filmleri okadar seviyorsa neden aylık film etkinliğimizde önermedi şu zamana kadar :eek: @Tolstoyevski
Listesine iki kere yazacak kadar çok sevdiği La La Land filminin konusunu atayım da bak orada yazdıklarına bir incele :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Aman Allahım ne müthiş bir filmdi öyle!! Olağanüstü demek az düşer, 2000'lerin hatta dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden, hatta gelmiş gelmiş en iyi 5 filmden biridir, yok usta yok yapılan tüm yorumlar az bile kalır... Demek isterdim :)

Yahu arkadaşlarla, diğer sitelerdeki övgü dizen insanlarla farkı bir film mi izledik acaba? Tamam, şüphesiz oldukça güzel, sinematogrif açıdan kaliteli bir film. Filmin müzik ve yönetmenliği kesinlikle Oscar'ı hak ediyor, ancak büyük dallardan yalnızca bu kadarı. Elbette Spotlight gibi bir filmin bile en iyi film Oscar'ı aldığı ortamda bu filmin en iyi film Oscarı almasına asla üzülmem, en azından yönetmenliği vardı derim. Fakat olur da bırak ödülü, aday olmayı bile asla hak etmediği Senaryo dalında ödül alırsa, ki Akademi genelde böyle ters köşeler yapmayı sever, işte o zaman gerçekten ayıp olur.

Filmleri izlerken her 10-15 dakikalık periyotlarda anlık puanımı tutarım, bazen yükselir, bazen düşer, finallere doğru tavan ya da taban yapabilir, en nihayetinde film bitince baştan sona bir değerlendirme yapar öyle noktalarım. Bu film özellikle trafik sahnesiyle gerçekten çok iyi başladı, 8.5 ile başladı ancak finali dışında hiç mi hiç yükselemedi, başkalarını bilemem fakat bende hiçbir çoşku yaratmadı. Böylesine övülen, değil son yılların, 2000'lerin en iyi filmlerinin başında geldiği söylenen, hakkında Interstellar ve Whiplash'ten beri görülmemiş çoşkulu yorumlar yapılan filme elbette yüksek beklentiyle gittim ve film boyunca sürekli o çoşkuyu yakalamak istedim, olmadı.

Filmin aslında teknik olarak olumsuz çok yanı yok, yalnızca kapasitesi asla başyapıt seviyesinde değil, dram-romantik dalında bir ilişki filmi. Filmin en fazla eleştiriyi hak eden kısmı ise kesinlikle senaryosu! Kesinlikle gerçekçi değil ve kesinlikle buram buram klişe, yanlış anlaşılmasın film klişe değil senaryo klişe. Hepimizin bildiği, daha önce izlediği şeylerin "bol makyajlanmış, süslenip püslendirilmiş" hali. Whiplash de konu olarak ilk bakışta özgün değildi, ancak ilerleyen kısımlarında herifin kendinden geçişiyle birlikte apayrı bir boyuta ulaşmıştı her anlamda. Fakat bu filmde öyle bir şey de yok, başı ve sonu az çok tahmin edilebilir cinsten.

Kız seçmelere katılır, seçmelerde ilk başta pek beğenmediz, kız üzülür büzülür sonunda yetenekli olmadığına karar verip bıraktığını söyler, sonra bir telefon gelir, esas oğlan kızı ikna eder, derken 5 yıl sonra bir bakmışız kız yıldız olmuş, filmin başında tezgahtar iken hayranlıkla bakarken kadına filmin sonlarında başka bir tezgahtar ona hayranlıkla bakar. Uuuf ne özgün ne özgün ama!

Erkek ile kız bir takım tesadüflerden sonra birbirinden etkilenir, hoşlanır, çıkmaya birlikte yaşamaya başlarlar, fakat ikisinin de başka hedefleri vardır, erkek sürekli turnelere çıkmaya vr kızı ihmal etmeye başlar. Bir süre sonra böyle olmayacağını anlarlar ve ayrılıp kendi yollarına giderler. Aradan 5 yıl geçmiştir, kız evlenmiş çocuğu olmuştur, kocasını ve işini seviyordur. Sonra bir gün kocasıyla bir mekana giderler, o da ne! Eski sevgilisini görmüştür, sessizce bakışır ve o eski güzel günleri yad ederler. Allahım özgünlükten ölüyorum, bu öyle bir konu ki Samanyolu galaksisinden çıkmış olamaz, büyük ihtimal başka bir galaksiden gelme bir senaryo..

Filmi güzel yapan ise hareketliliği, yönetmenliği. Fakat yönetmenlik de ne bileyim, senaryo zayıf olunca içindeki cevheri yine gösterememiş. Mesela bu filme yakın bir film olan Amelie'de, ki onu da sevmezdim, yönetmenlikle senaryo mükemmel bir uyum içindeydi. Bir filmde yönetmen ve senaryo, kalite anlamında senkronize olmazsa eleştiriyi hak eder.

Filmin müzikleri, özellikle piyano melodisi evet çok iyiydi. Ancak bu alanda bile beklediğim o "müzikal" ahengi bulamadım. Yani bu film Müzikal ise Les Miserables nedir arkadaşlar?

Genel olarak The Artist, Birdman ve Whiplash ile kıyasladım film boyunca, üçünün de yanına yaklaşacak bir etken bulamadım ne yazık ki. The Artist'teki yönetmen işçiliği ve oyunculuk, Birdman'daki senaryo derinliği ve Whiplash'daki çoşku bu filmde yoktu. Ve işe bakar mısınız ki şu anda üçünden de yüksek puana sahip, azalarak düşmesini ve ilk 100'ün altına girmesini temenni ediyorum ancak Interstellar örneğinde de gördüğümüz gibi, genel izleyici kitlesi tuttu mu bir daha zor bırakır.

Film büyük ihtimal bol Oscar alacaktır, isterdim ki sağlam bir rakip çıksın bu filmin alacağı büyük dalları engellesin, fakat sanmıyorum. Oyunculuklardan kesinlikle Oscarı hak eden bir performans göremedim, sırıtmadılar aslında, ortalamanın üstündeydiler ama Oscar boyutu başka bir boyut olmalı. Emma Stone'nin gözleri yine çok güzeldi ama. J.K Simmons ise o kadar uzun o kadar uzun gözüktü ki, gözlerimiz artık kel adamı görmekten bıktı! Tam bir hayal kırıklığıydı oynadığı rol.

Hep olumsuz konuştuk, biraz da olumlu yönlerinden söz etmek gerek,

Öncelikle ilk baştaki trafik sahnesi için son yılların en iyi film açılışlarından biri diyebilirim. 2000'lerin Enler listesine girmesi gerekiyorsa işte bu açılış o listeyi hak ediyor.

Uzay Müzesi sahnesi iyiydi, gelecekte ı tarz bir teknoloji ile uzay boşluğunda süzülüyormuşuz gibi tecrübe edebiliriz aslında?
konserdeki şarkı performans yine çok iyiydi. Ve aynı zamanda finali, finalindeki hayal sahnesi pek etkileyici olmadı yalnızca görsel şölene katkıda bulundu. Finali asıl vurucu yapan detay, bakışmaydı. O bakışma üzerine bile film yapılabilir, yıllar sonra filmden aklımda kalacak tek detay bu bakışmaydı sanırım. Ki filme biraz olsun olumlu bakmama da sebep oldu, ancak asla tek bir bakışma sahnesi, ne kadar iyi olursa olsun filmin genelini çok büyük ölçüde etkilemez hiçbir filmde.

Olumsuz olarak ise öncelikle kurgunun kopuk geldiğini, geçiş sahnelerinin bazen çok hızlı ve aceleci geldiğini söyleyebilirim. Hele son kısımda birden 5 yıl ileriye atlaması, sonra göze hoş gelmesi için o kısımları hayali şekilde hızlıca göstermesi, bilmiyorum tek bildiğim beklediğim o çoşkuyu vermediği. Whiplash ya da The Hatefull Eight in sonunda kendimde geçmiştim, bunda ise film boyunca 4-5 kere esnediğimi hatırlıyorum.

Velhasıl bir The Artist değildi, bir Birdman hiç değildi, bir Whiplash hiç ama hiç değildi!. Son yılların en iyi filmi mi bilmiyorum, fakat son yılların en ne filmi olduğunu gayet iyi biliyorum,
Pn2kN9.png

• 3.0/10
Listesine iki kere yazacak kadar çok sevdiği La La Land filminin konusunu atayım da bak orada yazdıklarına bir incele :A

İnanılmaz :F
Peki bu filme 10 puan veren @MEnes neden @Tolstoyevski nin 3 puan verdiği mesajına beğeni atmış :eek: kıyamamış diss atmaya :A @Sherlock

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
5 film azmış, 250 filmlik liste vereyim direkt. :A

Top 5 şeklinde paylaşmamız gerekiyorsa:

1. Forrest Gump
  2. Back to the Future
  3. 12 Angry Men
  4. The Great Dictator
  5. Fight Club
İlk ikisi yazılmış o yüzden onların yerinde 6 ve 7 numarayı da alabiliriz. :)

The Shawshank Redemption
The Green Mile

Güzel bir etkinlik olması dileğiyle. :Z
Fight Club'u da ben yazdım :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
İnanılmaz :F
Peki bu filme 10 puan veren @MEnes neden @Tolstoyevski nin 3 puan verdiği mesajına beğeni atmış :eek: kıyamamış diss atmaya :A @Sherlock
O mesajı editlememişim orada öyle kalmış. :A Normalde filme sinemadan çıktığım gibi yorum yaptığım için anlık duygu yoğunluğu sebebiyle 10 vermiştim ama sonradan 9'a düşürmüştüm puanımı. :A

@Tolstoyevski yoldaşımız ise normalde 7 civarı bir puan vermişti ama filmin overrated olduğu iddiaları sebebiyle ve herkesin çok beğenip yüksek puanlar vermesi sebebiyle klasik TOLS'luğunu yapıp puanını düşürmüştü. :A Hatta o sene onun sevdiği bir filme verilen çok düşük puanların bunda da etkisi olmuştu... :A Benim beğeni attığım puan 3 değil 7 civarı bir puandı yani. :A