HBO Chernobyl - Dizi Yorumları

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Öncelikle şunu söylim ki üzerimdeki yük kalksın. puanı kesinlikle abartılı ve bu beni rahatsız etti. Ama diziyi beğendim.

Dizinin müzikleri harikaydı bence. Gerilimi hissediyorsunuz. Ve sahneler çok iyi çekilmiş. Dizinin kasvetli havası iyi yansıtılmış. Drama olayı çok iyi yansıtılmamiş bence. İtfaiyecilerin çağri konuşmaları, çevre bölgelerin boşaltılması ve anonsların yapılması.İzlerken geriyordu insanı... İtfiyacilerin durumlarına üzüldüm sadece.Kimse betona gömülmeyi hak etmez:( Diğer insanlar kanser olmuş filan bilemedim üzüntü yaratmadı.

Gerçekçi sahneleri de vardi. Helikopter üzerinden yapılan müdahaleler ve 3bin küsür insanın tavanı temizlemesi filan.Ki bu görüntüler var youtube'da, oldukça gerçekçi çekilmiş. (hatta ayagı takılıp düşen kişiye tepki veriyorsunuz) Ahır sahnesi gerçekte yaşandı mı bilmiyorum ama gereksizdi. Köpekleri vurma sahnelerini de uzattıkça uzattılar.

Dizi "saklı kalmiş gerçeğin tarafını göstermek" için çekilmiş. Heralde bu taraf dizinin sonundaki mahkeme sahnesi:X Ne kadar inandırıcı bilemem. Çok amerikanvari bi sahneydi. Kadının gazina gelip "itiraf" yapmak ve "kahraman olamayacaksin" diye altını çizerek oluşturulmuş dialoglarla...

Dizinin en kötü yanı sanırım tabi rusça çekilmemiş olması. Neyse olayın çarpitildiğini düşünen Rusya, atak yapıp bir de kendileri çekecekmiş. Orjinal dilde onu da izleriz.

Etkisi 300 yıl filan sürecek deniyordu dizide ama turisttik olarak geziler düzenleniyor :X Radyosyana karşi ne gibi önlemler gelişti acaba? Bu da dizi bitince aklıma takılan soru oldu.

Bence 8.5-8.7 arası iyidir. 9.7 aşiri abarti.

• Beğendim
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Chernobyl

Başından sonuna kadar çok iyi bir diziydi. İlk başta bende puanının abartı olduğunu ve kesin sıkıcı bir dizi olacağını düşündüm ama hiçte öyle değil. İzlerken yaşananların gerçek olduğunu bilmek beni acayip gerdi. Uzun zamandır bu kadar gerilmemiştim. Puanı tartışılır ama 9 puanın üstünde olması da gerek. Verilen emek baya büyük. Zaten gerek Emmy ödülleri olsun gerek altın küre hepsini silip süpürecek bu dizi. :Z
İtfaiyeci ve karısının yaşadıklarına acayip üzüldüm. Sırf bunların hikayesinden 4 sezonluk bir dizi çıkar. Hele o adamın radyasyondan başka bir hale gelmesi, ölürken bile toprağa gömülememe, düşün toprak bile kabul etmiyor seni. :( Bebeğin radyasyondan hemen ölüyor. Nasıl bir gerçek hikaye bu. :( Kadın daha sonra ki hayatında bir çocuk sahibi olmuş tek tesellim bu. .

Dytlov'u oynayan adam mükemmel oynamış. İzlerken sinir krizi geçirdim resmen. Nasıl böyle bir hata yapar insan. Ama ilk bölüm psikolojisi aşırı tuhaftı. Patlamayı kabul etmeme süreci saklama filan. diğer çalışanlara baskı yapma filan. Adam da şeytan tüyü var sanırım patlamadan 10 yıl sonra ölmüş., Radyasyon bile etki edememiş. :A

Bakan ve Valery legasov'un uyumu da iyiydi. İyi bir ikili oldular. Valery Legasov'un mahkemede gerçekleri anlatması normalde yok sanırım biraz kurgu olmuş orası. Ama intihar etmesi cidden üzdü beni.

Khomyukuk (belaruslu bilim kadını) kurgu bir karaktermiş ilk bölümlerde gerçek zannetmiştim. Güzel bir ekleme olmuş. Senaryo da kurgu oluşması için gerekli bir karakterdi.

Gerek gravitileri toplama sahnesi, gerek helikopterin düşmesi, hastane bodrumunda itfaiye erlerinin ayakkabı ve kıyafteleri, moskova da tedavi gören insanlar , mahkeme sahnesi bunların hepsinin youtube gerçek videoları var ve izlerken şok oldum çoğu şey benziyor. HBO baya büyük iş çıkarmış. İzlerken 2.kez üzüldüm.

Tek gereksiz gördüüğüm 4.bölümde asker sahneleri biraz uzundu evet o biraz tempoyu düşürmüş ama o da askerlerin gözünden olaya bakmak lazım. :)

9.5

@sokak sanati @Çiğdem @xemrexxx @mrt-06 sizde izleyin artık zaten 5 bölüm. :A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Chernobyl

Başından sonuna kadar çok iyi bir diziydi. İlk başta bende puanının abartı olduğunu ve kesin sıkıcı bir dizi olacağını düşündüm ama hiçte öyle değil. İzlerken yaşananların gerçek olduğunu bilmek beni acayip gerdi. Uzun zamandır bu kadar gerilmemiştim. Puanı tartışılır ama 9 puanın üstünde olması da gerek. Verilen emek baya büyük. Zaten gerek Emmy ödülleri olsun gerek altın küre hepsini silip süpürecek bu dizi. :Z
İtfaiyeci ve karısının yaşadıklarına acayip üzüldüm. Sırf bunların hikayesinden 4 sezonluk bir dizi çıkar. Hele o adamın radyasyondan başka bir hale gelmesi, ölürken bile toprağa gömülememe, düşün toprak bile kabul etmiyor seni. :( Bebeğin radyasyondan hemen ölüyor. Nasıl bir gerçek hikaye bu. :( Kadın daha sonra ki hayatında bir çocuk sahibi olmuş tek tesellim bu. .

Dytlov'u oynayan adam mükemmel oynamış. İzlerken sinir krizi geçirdim resmen. Nasıl böyle bir hata yapar insan. Ama ilk bölüm psikolojisi aşırı tuhaftı. Patlamayı kabul etmeme süreci saklama filan. diğer çalışanlara baskı yapma filan. Adam da şeytan tüyü var sanırım patlamadan 10 yıl sonra ölmüş., Radyasyon bile etki edememiş. :A

Bakan ve Valery legasov'un uyumu da iyiydi. İyi bir ikili oldular. Valery Legasov'un mahkemede gerçekleri anlatması normalde yok sanırım biraz kurgu olmuş orası. Ama intihar etmesi cidden üzdü beni.

Khomyukuk (belaruslu bilim kadını) kurgu bir karaktermiş ilk bölümlerde gerçek zannetmiştim. Güzel bir ekleme olmuş. Senaryo da kurgu oluşması için gerekli bir karakterdi.

Gerek gravitileri toplama sahnesi, gerek helikopterin düşmesi, hastane bodrumunda itfaiye erlerinin ayakkabı ve kıyafteleri, moskova da tedavi gören insanlar , mahkeme sahnesi bunların hepsinin youtube gerçek videoları var ve izlerken şok oldum çoğu şey benziyor. HBO baya büyük iş çıkarmış. İzlerken 2.kez üzüldüm.

Tek gereksiz gördüüğüm 4.bölümde asker sahneleri biraz uzundu evet o biraz tempoyu düşürmüş ama o da askerlerin gözünden olaya bakmak lazım. :)

9.5

Bu ne dizisi :F Parfumu izlesedik :A :A :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Chernobyl

9.5

Yani aynı şeyi izleyip, karakter yorumu saymazsak, genel yorum olarak aynı düşünmemiz haricinde değişik bişey göremedim:X

Nasıl 9.5 verebiliyorsun:A

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
Kafaya koydum, başlayacağım. Sense8 olmadı, bu olsun. Sabah saatlerine yakın muhtemelen ilk 2 bölümün yorumları altta olur. :X

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
Oyunculukların ön planda olduğu, saygı duyulacak müzik seçimleriyle dikkat çeken belgesel tadında bir iş. Sadece 5 bölüm olmasına rağmen hikaye her ince detayına kadar harika anlatılıyor. Abartılı beyin yakan sahnelerin olmaması, neredeyse her sahnede gizem bırakan dizilerden uzak bir yapım olması ve en çok da konusunun çok uygun olmasına rağmen abartılı efektlerin tamamen tercih dışı bırakılması diziyi benim baş tacım yaptı. Kişisel olarak yavaş senaryoların zaten aşığıyım. Muhteşem!

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Dizi Yorumu:

5 bölümlük diziyi 5 günde, her gece bir bölüm olarak izleyip bitirdim. Öncelikle görüntüler, oyunculuklar, müzikler her şeyiyle çok iyi bir iş olmuş. Biraz ağır mı ilerledi evet biraz ağır ilerledi ama beni hiç sıkmadı. Bunların yaşanmış olması izlerken beni ayrı bir etkiledi, ayrı bir bağlılıkla izlettirdi. Kesinlikle izlenmesi gereken işlerden biri...
Hayvanların öldürüldüğü sahne beni çok etkiledi. Yavru hayvanları öldürürken adamın titremesi...

İtfaiyeci ve karısının yaşadıkları da etkiliydi, bence çok güzel yansıtılmıştı.

Legasov'un çabası, gerçekliği, hükümete rağmen bir şeyler yapma gayreti... Mahkeme sahnesinden iki yıl sonra intihar etmesine üzüldüm. :(

9/10

• Beğendim
Reactions: Aserat