2018 Bird Box - Film Yorumları

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Başrol değil de ölmeseydi diyorum :X hatta lezbiyen olmasına bile raziydım. Sahneleri gayet güzeldi:F Evet acılı sahneleri oynayabiliyor cunku gözleri hüzünlü ve ses tonu hafif kısılmış gibi filan:X Sempatik geliyor bana ama AHS'de sevmedim.
Yalnız filme düşük vermişsin. :( 7 verseydin bari. :astonished:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Konusu ilgimi çekti izleyelim dedim.

Hikaye güzel ama Havada kalmış bir konu. Tatminsizlik yaşıyoruz. Dun izlediğim A Quiet Place filminde sonunda çözüm üretiliyor. Bunda hiç öyle dertlere girmemiş ekip.
Onun dışında klasik Amerikan hikayeleri ile geçti zaten 5 yıl öncesi. Aşırı bayıktı. O boş konuşan şişmanın bi kahramanlık yapıp öleceği, eve sonradan gelen adamın ruh hastası çıkacağı yada o hamile kadının çocuğuna Mal'in bakacağım çok belliydi. Çok klasik bir amerikan hikayesi olan Vietnam ve Irak hikayeleri zaten olmazsa olmaz. Mutlaka orada çatışma yaşamış bi kahramana ihtiyaç vardı. 5 yıl öncesi rezaletti.

Nehirde ki hikaye biraz daha gerilimli ve ilgi çekiciydi. Sonra sahnede daha iyi olabilirdi. Waow olmadım.

Filmin en güzel yanı Sandra Bullock'un olmasıydı. Çok kaliteli bir oyuncu. Hayran olduğum bir isim. Filmde o oynuyor diye tüm saydığım olumsuz yanlar göz ardı edilebilir. O kadar iyi oynuyor kadın. Yine döktürmüş. Başka oyuncu yoktu zaten. Diğerleri figüran gibiydi. Role yakıştığı için oynatılan isimlerdi. Hele o başrol erkek gülmekten başka bi şey yapmadı. Salak birde çocuklara kuş çiçek böcekten bahsediyor. Sinir bi şeydi.

Her neyse Sandra Bullock(4), nehir sahneleriyle verdiği gerilim (2)ve enteresan konusu (0.5) sebebiyle 6.5'den 7/10 olsun.

• Sinir Bozucu
Reactions: bazinga

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
TWD çok açıklama mı yaptı sadece virüsün beyinde nasıl oluştuğunu gösterdi :A Virüs nasıl oluştu açıklama bile yok kaldı ki romanda o doktor filan bile yoktu dizi ekledi onu :A

O değilde bu kadını American Horror Story çok yıprattı. :A @Çiğdem- @xemrexxx @MasacRE- :F
@xemrexxx Arap kadın , beyaz saçlı moruk kadın ve şişko kadın sevmesi gibi sende de sarısın ecünnü sevdası var @Harunnn60 :F :F :F @Forumdash

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
Bence 2.film çıkmaz. Sandra Bullock zannetmiyorum oynamaz çıksa da. :D Kitaba bağlı gitmiş genelde zaten. :D Tadında bıraksalar iyi olur ama bende senin gibi isterim bir yandan 2.filmi. :D
aynen buçok iyi gitmiş zaten olaacaktır 2.film büyük ihtimal :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmi yerden yere vuranlar da oldu ama bence iyi bir film. A Quiet Place ile hemen hemen benzer filmler ama ben bu filmi daha çok beğendim.

Film gayet akıcı sıkılmadan izledim. Evde geçen sahneleri de beğendim. Tüm film nehirde geçseydi sıkıcı olabilirdi.

Sandra Bullock çok iyi filmi almış götürmüş. Filmle ilgili en çok eleştirilen konu pek bilgi vermemesi ama kadının başından geçen şeyleri izliyoruz. Dolayısıyla bir bilgi alamamış olmamız normal.

Filmin bu kadar popüler olmasına da anlam veremedim çok eleştirilmesine de anlam veremedim. Eli yüzü düzgün bir film işte.

7/10

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Genel olarak güzel başlayıp giderek kalitesini düşüren gerilim filmlerinden. Büyük bir bölümünde gerçekten gerilim ögesini izleyene çok iyi hissettirmiş. Konusu nispeten özgün sayılır Mistik Olay’ı saymazsak ama ilerleyişi yani senaryosunda bol bol klişe var, şaşırtmayan basit bir yapısı var. Oyunculuklar ise öyle akılda kalıcı değildi. Netflix belki bu filmin çekilmesi için süre sınırı vermese yani acele ettirmese daha eli yüzü düzgün bir iş çıkabilirdi.

Önce siyahi karakterin ölmesi, sonra asabi kel adamla esas karakterin tatlı çekişmesi, ardından eve kabul edilen deli adamın “onlar ilk başlarda gayet normal gözüküyor” demesine rağmen kimsenin sorgulamaması ve kel adamın haklı çıktıktan sonra işin işten geçmesi...
Hepsi bir kenara, eğer iki çocuk ve kadın göldeki kayık sahnesinde fantastik bir şekilde kurtulmak yerine orada devrilip boğularak ölselerdi ve o sahnede ya da biraz ilerisindeki körler yuvası sahnesini göstererek filmi bitirmiş olsalardı işte o zaman sert gerçekçilik gereği ayakta alkışlanmayı hak eden özgün bir yapım olarak kalırdı. Ama klişeyi ve bekleneni seçtiler, şaşırtmadı, heyecanlandırmadı.

6.5/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu filmin teması A Quiet Place gibiydi. O filmi anımsattı direk.
Bu filmdeki ana kural: bakmayacaksın, bakarsan ölürsün. A Quiet Place'de ki kural ise : Ses çıkarma, konuşma, yüksek ses çıkarırsan ölürsün.

Filme gelince:
Filmde bi 5 sene öncesi bi ileriye gitme sahneleri karışık geldi. Filmin sonu beni tatmin etmedi. Evet anne ve çocuklar kurtuldu ve kör insanların bulunduğu bir yerde daha iyi şartlarda vakit geçirecek ama tatmin edici bir son olmadı. Böyle kötü durumlar çözülmeden biten filmleri sevmiyorum eğer ki devam filmi çekilmezse. Filmdeki heyecan dozu güzeldi ama. En duygulandıran sahne, nehirde kimin gözlerini açacağı ile ilgili sahneydi.
7/10

• Beğendim
Reactions: MasacRE and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
A Quiet Place'e oldukça benzeyen bir film. Bana kalırsa A Quiet Place daha başarılı.

Konusu farklı olmasına rağmen senaryosu fazla şaşırtmayan, baştan sona kendini izlettirebilen, Sandra Bullock'un oyunculuk performansı ile taşıdığı bir film bana kalırsa.

Filmin kurgusunu başarılı buldum. Baştan sona sıkılmadan izlettirdi film kendini. Olaylara Sandra Bullock'un oynadığı karakterin gözünden şahit oluyoruz, dolayısı ile aslında onun bildiğinden fazla bir şey bilmiyoruz filmdeki yaratıklar hakkında. Ki bana kalırsa açıklanmayan, mantık dışı kalan bir şey de yok.

Filmin net bir sonu olmadığı söylenmiş ancak var. Bu yaratıklardan kurtulmamak mümkün değil, görmezsen yaşayabiliyorsun. Dolayısı ile sadece körler ve onların yanında duranlar yaşamına devam edebiliyor. Zaten filmi farklı kılan noktalardan birisi bu, sıradan bir sonu yok. Bu yaratıkları yok etmenin bir yolu bulunsa, yok edilseler ve dünya kurtulsa sıradan bir bilim kurgu filmi izlemiş olurduk zaten.

A Quiet Place gibi farklı bir tarzının olması, Sandra Bullock'un muazzam performansı ve başarılı kurgusundan dolayı başarılı bir film bana kalırsa.

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Hayatımda izlediğim en boş film. Tamamen zaman israfı. Filmdeki olayın bir nedeni var ama hiçkimsede cevabı yok. Böyle açık uçlu filmlere kılım. Açıkla kardeşim niye kuduruyor bu insanlar neye bakıyorlar da kuduz gibi oluyorlar? Çöp oğlu çöp.

1/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Hayatımda izlediğim en boş film. Tamamen zaman israfı. Filmdeki olayın bir nedeni var ama hiçkimsede cevabı yok. Böyle açık uçlu filmlere kılım. Açıkla kardeşim niye kuduruyor bu insanlar neye bakıyorlar da kuduz gibi oluyorlar? Çöp oğlu çöp.

1/10
Diğer filmleride izlediysen @Sherlock bey senide listeye eklesin (varmıydın bilmiyorum) 1 çok acımasız olmuş :A (bazen bazı saçmalıkları görmeden izlemek gerek, ozaman süper güçlü filmlere hic puan vermemek gerek gerçek olmadığı için? ama ne demek istediğini çok iyi anlıyorum :A) Searching filmini öneriyorum.
İyi seyirler :D

• Harika
Reactions: Doğu

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Diğer filmleride izlediysen @Sherlock bey senide listeye eklesin (varmıydın bilmiyorum) 1 çok acımasız olmuş :A (bazen bazı saçmalıkları görmeden izlemek gerek, ozaman süper güçlü filmlere hic puan vermemek gerek gerçek olmadığı için? ama ne demek istediğini çok iyi anlıyorum :A) Searching filmini öneriyorum.
İyi seyirler :D
Yok diğer filmleri izlemedim. Bunu da Netflix’te var diye izledim öylesine sıkıntıdan. İzlemez olaydım derdime dert eklendi :A Listeye de gerek yok artık eskisi gibi uzun yorum yapmaya üşeniyorum. Film kültürüm de köreldi. Eskiden ben de takip ederdim Oscar’ı, oscarlı filmleri. Burda benden daha bilgi sahibi insanlar varken benim kalkıp ahkam kesmem doğru olmaz haddimi biliyorum :A Lakin bu filme acımadım. Direk gömdüm :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Film ilgi çekici bir konuya sahip ama bolca klişeler mevcut. Evin içindeki bütün karakterler birer klişe. Hangi sırayla ölecekleri bile az çok belli oluyor ve pek şaşırtmıyorlar bu konuda. Gerilim dozu fena değildi, iki farklı zamandan ilerlemesi de güzeldi.

Acaba burada körlerin akıbeti ne olur diye düşünürken nehirin sonunda ulaştıkları yerin görme engelliler merkezi olduğunu öğrendik. Zaten filmde o mesajı iyi vermiş, bu olay olduğunda insanlar kurtulabilmek için gözleri kapalı yaşıyorken, kör olanlar bütün hayatları boyunca böyle yaşamaya mahkum sonuçta.

6.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Vasat veya vasatın bir tık üstü bir filmdi. Müzikleriyle kasvetli ortamıyla gerilimi iyi veriyor. Onda bir problem yok ama işte soru işaretlerinin cevapsız kalması tatmin edici kılmıyor. Sadece olay ve kurgu üzerinden yürüyor. Olay gerilimi tarzı ilerliyor ve bitiyor. Bilgilendirme çok sınırlı. Sana neyin ne olduğunu anlatıyor ama ana nedenini anlatmıyor. Ha bunu zaten bilinçli tercih ettiklerini görüyorsun filmi izlerken. Ama işte bu filmi basitleştiriyor. Üstüne neredeyse tüm karakterlerin klişe şeyler yapması ve olayların klişe ve tahmin edilebilir ilerlemesi bunu kat kat arttırıyor. Bir çok yerde ben bu filmi gördüm dedim, sadece farklı tema üzerinden ilerleyen ama klasikleşmiş olaylar izledik. Bu farklı konusunu çok daha özgün bir işleyişle süsleseymiş film başka bir boyuta çıkabilirmiş. Ve hatta filmin bu şekilde sonuçlanması da filmi basitleştirmesine başka bir etken diyebilirim. Vurucu bir final olsaydı filmin değeri artabilirdi gözümde. Ama toz pembe bitirdiler olayı. Yine de her şeye rağmen eli yüzü düzgün bir filmdi. Sandra Bullock'un da büyük etkisi vardı bunda, demeden geçemeyeceğim.

7/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Orijinal bir hikaye seçilmiş ama bunu seyirciye yansıtma biçimleri klişelere dolu maalesef. Pek tatmin edici bir film olmamış ne yazık ki. Birçok gerilim filminde yaşanan olayların hemen hemen hepsi bu filmde de bolca mevcut. İzlerken neyin ne olacağını, nasıl sonuçlanacağını çok tahmin edebiliyorsunuz. İçimin bayıldığı, sıkıldığım anlar bir hayli fazlaydı. O yüzden beğenmedim, ama seveni vardır bir şey diyemem.

Sandra Bullock bence çok iyi bir performans göstermiş. Olayları onun gözünden izlediğimiz için gerilimi, karakterin başına gelenleri de hissedebiliyoruz. Diğerleri de ortalama. Ne çok iyi ne çok kötü.

Filmin sonu vurucu olmasa da iyi bitti bence. Filmde sürekli gözü açık olan insanlar ölüyor ancak gözleri görmeyen insanlar ne yazık ki hayatlarının sonuna kadar bu halde yaşamak zorundalar. Empati yaptığımız çok anlar oldu.

5.5/10

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
2 saat boyunca gerilimden başka birşey yok. O muhteşem şeyi görmedikten sonra filmin altı çok boş kalıyor. Diğer filmlerden hiçbir farkı yok, hikayenin başında 6-7 kişi yaşam mücadelesi veriyor ve en sonunda sadece tek kişi kurtuluyor. 2018'de hala böyle filmlerin yapıldığına inanmak bile istemiyorum. Filmi kurtaran etken Sandra Bullock'un oyunculuğuydu o kadar.

6/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Hikayesi orijinaldi, farklıydı en başta. Geçen yıl fragmanını izlemiştim, pek içeriğine dair fikrim olmadan izledim yani. Klişe ve basitlikler göze çarpıyor zaten, onu nasıl yaptı buraya nasıl ulaştı gibi mantık arayan sorulara girersek çıkamayız sanırım. Ama görüntüler, gerilim yaratma, ana hatlarıyla eli yüzü düzgün bir iş olmuş. Özellikle nehir sahnesi çok güzeldi, geriye dönüşlerle de bence ana hattını da güzel açıklamış.
Yaratıkları görseydik en azından ya, ben çok merak etmiştim. :T:

Son sahneyi çok iyi bağlamamışlar mıydı? Asla aklıma gelmeyecek bir son yapmışlar. İnsanlar bu olay sebebiyle gözleri kapalı yaşamını sürdürürken görme engelliler hayatı boyunca yaşamını böyle sürdürüyor. Çok güzel bağlamışlar, çok da güzel bir mesaj vermişler.

Beğendiğim, farklı bir atmosferi olan bir iş. Şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. :X

8/10