AMC Better Call Saul - 5. Sezon Yorumları

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Peki Breaking Bad izlemeden bunu izlesem olur mu? @Araf
Aslında sorun olmaz. Breaking Bad'in öncesini anlatıyor. Karakterleri tanımak açısından Breaking Bad ile başlaman daha iyi olur. Bu arada Breaking Bad'in IMDb üzerinden 10/10 puan alan bölümü de var, belirteyim. Çok kaliteli. Breaking Bad ile başlaman daha iyi olur. Bryan Cranston ve Aaron Paul gibi iki oyuncunun devleşen performanslarını da kaçırmamanı öneririm.

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Aslında sorun olmaz. Breaking Bad'in öncesini anlatıyor. Karakterleri tanımak açısından Breaking Bad ile başlaman daha iyi olur. Bu arada Breaking Bad'in IMDb üzerinden 10/10 puan alan bölümü de var, belirteyim. Çok kaliteli. Breaking Bad ile başlaman daha iyi olur. Bryan Cranston ve Aaron Paul gibi iki oyuncunun devleşen performanslarını da kaçırmamanı öneririm.
Breaking Bad izlemek istemiyorum ama bu güzel duruyo :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
4.Sezon Yorumu

5.Sezon Genel:

Not: Yorum tamamen şahsi zevklerden oluşan öznel yargılar içermektedir, eğer BCS hayranıysanız sinirlerinizin bozulmaması adına bakmamanız tavsiye edilir. :A

Nihayet güncele geç de olsa yetişebildim. 2021'den önce yetişmemin zor olduğunu düşünüyordum ama BB ve Heisenberg hatrına geldi geçti.

Öncelikle net bir şekilde diyebilirim ki, körler ülkesinde tek gözlü olan kral olurmuş. Sezonları hemen hemen üst üste izlediğim için, bu sezondaki ilk 7 bölümün gelmiş geçmiş en durgun, en sıkıcı BCS bölümleri olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bu biraz da beklentilerle ve zevklerle alakalı; benim için ne kadar az hukuk konusu o kadar keyifli seyir mottosu olduğu için bu sezon en az ilk sezonlardaki Chuck'lı bölümler gibi durgun ve sıkıcı hukuk meseleleriyle vakit harcanıldığı için büyük hayal kırıklığına uğrattı. Ama 8-9 ve 10.bölümlerin allahı var, BCS'den uzak - BB'ye yakın bölümler oldukları için iyi bölümlerdi ancak onları da olağanüstü-muhteşem göremedim BB'ye göre.

8.bölümde neden ikizler 7 milyon doları Saul'a teslim ettikten sonra uçup gittiler hayret ettim. 7 milyon dolar teslim ediyorsun çölün ortasında, insan biraz arkadan da olsa takip eder hırlı var hırsız var vahşi batı gibi ortam zaten?
Bölümün yönetmenliği harikaydı ama hikaye olarak bu yere göğe sığdırılamayan bölüm bile BB için sıradan bir bölümdü, daha önce Walter ile Jesse'den gördüğümüz.

İdrarını içmek zorunda kaldığı sahne etkileyiciydi ve sezona dair iz bırakan çok ender şeylerden biri. Lalo sahneleri de sezonu kurtardı, biraz da Mike ve Gus ancak bu sezon onları daha az gördük gibi. Geri kalan kısım vakit doldurmak adına.

Lakin dizinin hiçbir bölümünün hiçbir sahnesi ne gerilim ne de merak uyandırdı. Çünkü adamların ölmeyeceğini biliyoruz. O çöl sahnesinde ikisine de hiçbir şey olmayacağı kesindi, BB'deki çöl sahnesinde mesela Pinkman'in tek gözüne bir şey olabilirdi ama BCS'de öyle bir ihtimal yok. Bu dizinin hatası değil, ama yüksek gerilim ve merak uyandırma konusunda da abartıldığını bu sebeplerden dolayı düşünüyorum.

Bu sezon şu Kevin denen karakter, Mesa Verda bilmem neyi, yaşlı adamı ikna etmeye çalışmak için harcanan çabalar... Breaking Bad'e göre o kadar küçük, önemsiz, sıkıcı ve yavan meseleler ki hayret ettim. Hele 5x6 bu dizinin en yavan bölümlerindendi, nasıl o kadar beğenildi ve yüksek puanı var gerçekten hayret ettim.

Son 3 bölüm ise oldukça iyiydi, ama BCS'nin kendi içinde oldukça iyiydi. Dizinin kendisi, durgunluk bakımından seviyeyi o kadar aşağılara düşürdü ki, biraz hareketlenme-biraz da BB'ye dair şeyler olunca olağanüstü bölüm gibi geliyor. Bu diziyi sürekli Breaking Bad ile kıyaslama halinde olmamın temel sebebi BCS'nin BB'dan daha iyi bir dizi olduğunu iddia edenlerden dolayı oluşan bir durum. Diziyi bitirdikten sonra internette biraz daha bakındım ve şok oldum, yabancı sitelerde, reddit'te ya da youtube'da baya baya kişi varmış bu dizinin BB'dan daha iyi olduğunu düşünen. Hal böyleyken, diziyi BB'den bağımsız ve kıyaslanamaz düşünebilmek mümkün olmadığı için bu kıyas durumu kaçınılmaz oluyor.

Ve çok net bir şekilde diyebilirim ki, her kim ''BCS, BB'den daha iyi dizi'' derse, sadece o durumda bana göre de ''gelmiş geçmiş en abartılan dizi BCS'dir'' diyebilirim. Kesinlikle senaryo olarak fazlasıyla abartılan bir dizi ve Breaking Bad'in finalinin üzerinden 7 sene geçtiği için, ortalıkta doğru düzgün alfa dizi kalmadığı için körler ülkesinde tek gözlü olan bu dizi kral olarak görülüyor. BB için de durgun diyorlar yani mesele sadece durgunluk değil, hikaye. Zira BB'yi baştan sona tam 3 kez izledim, bir diziyi iki kez izlemek bile uzun zaman geçmeden zorken 3 kez ve BCS finalinden sonra 4.sefere de başlayacağım çoğu kişi gibi. Ama BCS'nin tekrar tekrar izlenilebilecek bir dizi olduğunu düşünmüyorum. Yönetmenliği harika, sinematik kalitesi çok iyi ama hikayesi, senaryosunun alanı çok dar ve kısıtlı. Breaking Bad'e göre çok ufak işler, meseleler, dertler. Olabilir, dizinin konusu böyledir ama ''BB'den daha iyi dizi'' denildiği an o noktada tüm bunlar göz önüne geldiği için kan beyne hücum ediyor. Bu BB'den daha iyi dizi olduğunu iddia edenler yüzünden taktım bu kıyaslama konusuna ve haliyle BCS'yi BB'den bağımsız izleyemedim.

Geçtiğimiz sezonların aksine bu sezon giderek üstüne kattı ve karakter gelişimi olarak dikkat çekti. İlk sezonlarda gördüğümüz robotik-donuk Kimberly'in aksine giderek daha duygusal halini görebildiğimiz, daha cana yakın ve gerçekçi bir karakter izledik ve bu sezonun yıldızı oldu doğal olarak.

5.sezon 2005-6 zamanında geçiyorsa ve BB de 2008-9 ise, bu demektir ki 6.sezonda 2-3 senelik bir süreç olacak dizide ve Kim ya ölecek ya da başka bir eyalete, Kanada'ya veya Avrupa'ya gidecek - kaçacak. Ancak ölme ihtimali hiç gerçekçi değil ve yönetmenden beklenecek bir şey değil. Eğer ölmüş olsaydı BB boyunca izlediğimiz Saul o enerjide ve modda kesinlikle olmazdı.

Saul'un BB'deki bölümde dediği ''It wasn't me, it was Ignacio, didn't Lalo send you?'' sözü son bölümdeki suikast sahnesi olabilir çok yüksek ihtimalle, eğer son sezonda başka bir olay olmazsa. Eğer Saul'un BB'de ilk gözüktüğü 2.sezon zamanında Lalo ya da Nacho yaşıyorlarsa bu durum da gerçekçi olmaz. Büyük ihtimalle Nacho ya babasının ölümü sonrası ülkeyi terk etmiş ya da Lalo tarafından öldürülmüştür ama Lalo kesinlikle Gus ve adamları tarafından öldürüldü, belki polisler tarafından ama BB zamanında ölü olmama ihtimali yok gibi bir şey.

Bir de Tuco'nun 5 sezon boyunca bu kadar az gözükmesi tam bir hayal kırıklığı? Diziye başlamadan önce en az Gus kadar sahnesi olur diye düşünüyordum, resmen konuk oyuncuymuş...

Son olarak, dizinin başlarında 2 yargım vardı ve son bölümünde gönül rahatlığıyla cevaplayacağımı belirtmiştim:

1-) En kötü Breaking Bad bölümü, en iyi Better Call Saul bölümünden daha iyidir.

Cevap: Evet.

Breaking Bad'in kötü bölümü olduğunu hatırlamıyorum ve hangisi en kötü belirlemek zor ama meşhur ''sinekli bölüm'' için en kötü deniliyor. Sinekli bölüm bu sezondaki Bagman bölümünden de bütün BCS bölümlerinden de daha iyi, daha keyifli, daha akıcı bölümdür. Breaking Bad'in eline su dökemez, değil daha iyi olması, yanına bile yaklaşamaz bir dizi. Yakın bile değiller.

2-) Ozark > BCS

Cevap: Kısmen hayır.

Yönetmenlik, görüntü kalitesi, sanatsallık bakımından BCS daha iyi bir dizi. Ancak senaryo ve hikaye olarak Ozark daha çekici, daha izlenilebilir ve bana göre daha iyi. Bunun sebebi BCS'nin durum hikayesi dizi olmasıyken Ozark'ın olay hikayesi dizisi olması. BB de olay hikayesi sayılır. Durum hikayesi olan yani ağır, yavaş ilerleyip karakter gelişimine önem veren dizilerle rengimiz uyuşmuyor sanırım zevk anlamında.

BB bonuslarıyla birlikte:

7.0

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Zamanında bu diziyi yerden yere vuruyordum... Hayatın cilvesi işte, asla büyük konuşmayacaksın demişler... @Dosi @MEnes @MasacRE @Sherlock @Araf
Çok karanlık ve acı günlerdi... Ancak herkes gibi senin de bir gün aydınlanacağını biliyordum elbette... Sonunda üzerinden zaman geçince ve sindirince neyin ne olduğunu anlamışsın işte...
Yok cidden yeni sezon gelse de izlesek diye bekliyorum, @Dosi @MEnes şahittir hatta gerçi @MEnes in şahit olmadığı ne var ki boza sever olarak... :A
Doğru tespite ne hacet... Benim bunların üstüne diyececeğim yoktur... Ekranımdan her yeri izlediğimi söylemişsin biraz sır bozmuşsun ama olsun... :A

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Daha fazla katlanamayıp değiştirmişsin kalite dolu avatarını :A

Ağır geldi demek ki o avatarı taşımak :A

Diziyi özledim. 1 seneyi çoktan geçti :(

Diziyi ben de bekliyorum hele ki ortada bir tane güncel takip ettiğim dizi kalmayınca değeri daha iyi anlaşılıyor :A

Halen Breaking Bad’in tırnağı etmez tabii.. Breaking Bad’den daha iyi bir dizi olduğunu iddia edenler yüzünden diziden soğumuştum ve halen sağda solda öyle bir yorum görsem kan beyne hücum ediyor :A

• Güldürdün
Reactions: MasacRE and Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Diziyi ben de bekliyorum hele ki ortada bir tane güncel takip ettiğim dizi kalmayınca değeri daha iyi anlaşılıyor :A

Halen Breaking Bad’in tırnağı etmez tabii.. Breaking Bad’den daha iyi bir dizi olduğunu iddia edenler yüzünden diziden soğumuştum ve halen sağda solda öyle bir yorum görsem kan beyne hücum ediyor :A
Tüm sayfalardaki yorumlara ufaktan göz attım :A
Meğerse 8,9 ve 10. Bölüme bölüm numarası eklememişim. Edit yaptım :A

@xdragxx sende BB izlemeden bunu izleyebilirmiyim diye sormuşsun zamanında. Ben kendim şahsen BB izlemeden Oscar etkinliğinde sandığım ve onun devamı olan filmi izlemiştim BB'yi hiç bilmeden. Buna rağmen beğenmiştim. Filmi sevdiğim için en iyisi diziyi izliyeyim deyip başlamıştım. Onu bitirdikten sonra bunu İzledim. Bu dizi Breaking Bad dizisine göre ağır gidiyor. İlk bölümlere şans ver olmadı. Bu BB öncesi süreci anlatıyor ama BB izleyen kişiler için o ağır işleme durumu çok problem olmuyor. Sen bize göre çok farlı bir izlenim edinirsin elbet. Yinede BB'ti şiddetle tavsiye ederim :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Tüm sayfalardaki yorumlara ufaktan göz attım :A
Meğerse 8,9 ve 10. Bölüme bölüm numarası eklememişim. Edit yaptım :A

@xdragxx sende BB izlemeden bunu izleyebilirmiyim diye sormuşsun zamanında. Ben kendim şahsen BB izlemeden Oscar etkinliğinde sandığım ve onun devamı olan filmi izlemiştim BB'yi hiç bilmeden. Buna rağmen beğenmiştim. Filmi sevdiğim için en iyisi diziyi izliyeyim deyip başlamıştım. Onu bitirdikten sonra bunu İzledim. Bu dizi Breaking Bad dizisine göre ağır gidiyor. İlk bölümlere şans ver olmadı. Bu BB öncesi süreci anlatıyor ama BB izleyen kişiler için o ağır işleme durumu çok problem olmuyor. Sen bize göre çok farlı bir izlenim edinirsin elbet. Yinede BB'ti şiddetle tavsiye ederim :A
BB listemde ama önce Friends izleyip 1 ay dizi işlerine ara vermem lazım :A Sonrasında bakacağiiik.

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
BB listemde ama önce Friends izleyip 1 ay dizi işlerine ara vermem lazım :A Sonrasında bakacağiiik.
Friends'i yaz ortası bitirirsin Sonbahar'da başlarsın gibi :A
İyi bakalım. Güzel bir diziye başlayacaksın. O bitince buna bakarsın :A

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Friends'i yaz ortası bitirirsin Sonbahar'da başlarsın gibi :A
İyi bakalım. Güzel bir diziye başlayacaksın. O bitince buna bakarsın :A
Yaz ortası mı :A Ben de öyle düşünmüştüm ama ramazanda sahurda falan 3-4 bölüm ondan öncesi de izlediğim için mayıs ortasında biter Friends :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
  • Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kim bence ölmüyor olması lazım çünkü ölecek olsaydı BB’de Saul’u o kadar enerjik görmezdik… Avrupa’ya filan gitmiş olmalı… hatta bel finalinde Kim ile birlikte tekrardan bir araya gelirler Saul’un gelecekteki haliyle yani.
Duygularını yitirmiş bir insan enerjik bir hale gelebilir aslında, onda bir sıkıntı yok ama ben de öyle düşünüyorum, muhtemelen ayrılırlar. Ben de öleceğini düşünmüyorum ama yolların ayrılacağını düşünüyorum ama bir yerde, belki renksiz sahnelerde yollar tekrar kesişebilir, bilemeyiz. Şu an için her şey muamma, her şey sürpriz.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski