Netflix Atypical - Dizi Yorumları

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,339
Puanı
1,060
Günüm yoğun olacağından ve PC elime akşama kadar ulaşamayacağından sabah erkenden iki bölümü izledim. Bu bölüm 3. bölümden daha iyiydi.
2x4
Sam üniversite için hazırladığı yazıda dürüst biri olduğundan herşeyi olduğu gibi yazmış ve haliyle terapisti uygun olmadığıni belirtip tekrar yazmasını önerdi. Casey'nin yalan söylemelisin, bazen yalan söylemek gerekir demesinin üstüne Sam yalan söylemeyi becermek için annesine gidip Elsa'ya senden başka yalancı tanımıyorum tarzı lafı baya ağırdı. İstemsizce güldüm.

İlk yalanını Paige söyledi ve kız bunun etkisiyke parmağıni kesti. Üzücü bir sahneydi. Sam Zahid'i korumak için patronuna yalan söylereyek arkadaşının kovulmasını engelledi. Üniversite için yazdığı yazıyı terapisti beğendi.

Elsa, Sam gibi dürüst olmaya karar verdi ve Doug ona barda çalışan çocukla ilgili sorular sordu. Elsa'ya 'Hâlâ onu düşünüyormusun' diye sorduğunda Elsa dürüstlüğu denediği için Doug'u yıkan cevaplar verdi ve bölüm sonunda Doug yere yığıldı.
Julia'nin bir oğlu olacakmış ve o da sorunlarını çözmeye başladı.
2×3
Çok fazla olaylar olmayan ama kendini izlettiren bir bölüm oldu.
Sam yeni bir terapistle tanıştı, sevdim kadını.
Sam otizimli akranlarıyla gruba gitmeye başladı ve daha ilk görüşmede üniversiteye gitmeye karar verdi.Doug gruba gidilme olayını Elsa'dan gizledi.

Casey ile onu sevmeyen kız birbirini tanıdıkça buzları eritriler ve iyi arkadaş olacaklar gibi görünüyor.

Son düzenleme:

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,339
Puanı
1,060
Otistik grup, yanlış hatırlamıyorsam gerçekten otistik gruptu. Bu bakımdan Atypical'ın ayrı bir özel tarafı var.
Sen bana
gerçek otizmli kişilerin dizide yer alacağına deyinmiştin ve bu sahnede senin sözün geldi aklıma.
Elsa'nın kaldıği evdeki çocukta gerçekçi oynuyor. Belki o da öyledir.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,222
Puanı
1,060
Sen bana
gerçek otizmli kişilerin dizide yer alacağına deyinmiştin ve bu sahnede senin sözün geldi aklıma.
Elsa'nın kaldıği evdeki çocukta gerçekçi oynuyor. Belki o da öyledir.
Olabilir, onu hatırlamıyorum ama gerçek otistik kişilerin rol aldığını hatırlıyorum.

• Beğendim
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
2x4

Her zamanki tadına izlemesi keyifli bir bölüm oldu.

Elsa’dan bir kez daha nefret ettim, tam acıyacak gibi oluyorum ama hayır. Karakteri konusunda kendisini yargılamam yanlış olabilir ama aksini inkar etmek de oldukça zor, halen ve halen onu düşünüyorsa daha da üzerinde tartışmaya bile gerek yok net ve brüt.

Casey çok tatlı bir karakter sevimli ve şirin, böyle bir ablam olsun isterdim gerçekten. 😊 Mesajlaşırken ciddi üslubuna rağmen neşeli hali ise başka bir sebepten dolayı gülümsetti :A

Yeni terapist de gayet hoş gibi bence... Ancak eskisi neden bu kadar fazla gösteriliyor henüz anlamadım, belli ki bir yerde yine konuyla bağlantılı olacak gibi.

Son sahne ise pek merak uyandırmadı, tabi ki doğal bir kriz üst üste yaşanan şeylerden sonra zaten geliyorum diyordu..

8.1

• Beğendim

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,339
Puanı
1,060
2x4

Her zamanki tadına izlemesi keyifli bir bölüm oldu.

Elsa’dan bir kez daha nefret ettim, tam acıyacak gibi oluyorum ama hayır. Karakteri konusunda kendisini yargılamam yanlış olabilir ama aksini inkar etmek de oldukça zor, halen ve halen onu düşünüyorsa daha da üzerinde tartışmaya bile gerek yok net ve brüt.

Casey çok tatlı bir karakter sevimli ve şirin, böyle bir ablam olsun isterdim gerçekten. 😊 Mesajlaşırken ciddi üslubuna rağmen neşeli hali ise başka bir sebepten dolayı gülümsetti :A

Yeni terapist de gayet hoş gibi bence... Ancak eskisi neden bu kadar fazla gösteriliyor henüz anlamadım, belli ki bir yerde yine konuyla bağlantılı olacak gibi.

Son sahne ise pek merak uyandırmadı, tabi ki doğal bir kriz üst üste yaşanan şeylerden sonra zaten geliyorum diyordu..

8.1
3. bölum yorumun nerde? (b)
daha 2 gün önce Casey'i hiç sevemediğini demiştin :eek: Duygularin değişmiş :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,909
Puanı
1,060
Bu dizi, o dizinin sade hali. Mucize doktorluk bir olay yok. Sam okuyor ama tıp değil; çalışıyor ama doktor değil. :D
Hayır yaa o anlamda demiyorum. Dizinin ana konusu Otizmli bireyin hayatında bla bla bla... Her iki dizide bunun üzerine kurulu o yuzden diyorum :X @Dosi

Bu dizi kötüdür, o dizi iyidir, çok benziyorlar gibi bi kıyas anlamında söylemıyorum :X

• Beğendim
Reactions: Dosi and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,222
Puanı
1,060
Hayır yaa o anlamda demiyorum. Dizinin ana konusu Otizmli bireyin hayatında bla bla bla... Her iki dizide bunun üzerine kurulu o yuzden diyorum :X @Dosi

Bu dizi kötüdür, o dizi iyidir, çok benziyorlar gibi bi kıyas anlamında söylemıyorum :X
Orası öyle tabii, ikisinin konusu o anlamda aynı. Bu tarz diziler ve filmler de artmalı. Ne kadar çok bu konuda bilinçlenirse insanlar, o kadar iyi. Sonuç olarak Aksaray'da otistik çocukları yuhalayan insanlar da vardı. Otizmi bulaşıcı bir hastalık olarak görenler bu tarz yapımları izleyince biraz da olsa bilinçlenirler belki.

• Üzücü
Reactions: Forumdash

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
3. bölum yorumun nerde? (b)
daha 2 gün önce Casey'i hiç sevemediğini demiştin :eek: Duygularin değişmiş :A

Ben de bilmiyorum, kalbime gömmüşüm demek ki o bölümün yorumunu. :A

Aşk olsun 3 senedir beni tanıyamadım mi halen hep böyle değişkenim aslında duygular konusunda, hiçbir zaman takıntı haline getirmem :A :bhr: Ama anne karakterini de kolay kolay kabul etmem mümkün değil, haksız da değilim? :A

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
108,339
Puanı
1,060
Ben de bilmiyorum, kalbime gömmüşüm demek ki o bölümün yorumunu. :A

Aşk olsun 3 senedir beni tanıyamadım mi halen hep böyle değişkenim aslında duygular konusunda, hiçbir zaman takıntı haline getirmem :A :bhr: Ama anne karakterini de kolay kolay kabul etmem mümkün değil, haksız da değilim? :A
Böyle atlayarak yorumlayacaksan ben hiç yorumlamayayım :T:
Anne karakterine başta ayılıp bayılıyordun ama :A belki illeriki bölümlerde yine seversin belli olmaz :A

• Güldürdün

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,909
Puanı
1,060
Orası öyle tabii, ikisinin konusu o anlamda aynı. Bu tarz diziler ve filmler de artmalı. Ne kadar çok bu konuda bilinçlenirse insanlar, o kadar iyi. Sonuç olarak Aksaray'da otistik çocukları yuhalayan insanlar da vardı. Otizmi bulaşıcı bir hastalık olarak görenler bu tarz yapımları izleyince biraz da olsa bilinçlenirler belki.
Farkındalık yaratan herşeye OK'yim ama buna rağbet var diyip cılkını çıkarmasalar :(

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Böyle atlayarak yorumlayacaksan ben hiç yorumlamayayım :T:
Anne karakterine başta ayılıp bayılıyordun ama :A belki illeriki bölümlerde yine seversin belli olmaz :A

Dediğim gibi dizileri sıcağı sıcağına yorumlamayı sevdiğim için biraz değişkenlik olabiliyor ama o kadarı da olur mu bilmiyorum göreceğiz artık sonuçta erkeklik gururu malum :A

Gören de sürekli öyle atlıyoruz sanacak, ilk defa oldu ve hemen trip yedik 😏 Söz ama bir daha olmayacak :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Farkındalık yaratan herşeye OK'yim ama buna rağbet var diyip cılkını çıkarmasalar :(

Bu dizinin farkındalık kazandırdığı doğrudur, ben mesela izlemeden önce hiç fikir sahibi bile değildim neredeyse söz konusu hastalıkla ve kişileriyle. Ancak bunu izledikten sonra artık bu duruma sahip insanlarla karşılaştığımda onları daha iyi anlayıp empati kurabileceğim. Ama dizi sadece bu hastalık ya da durum üzerine duyar kazandırma amaçlı gitmiyor İşte, eğer sadece öyle olsaydı dizi değil sosyal fayda amaçlı kamu spotlu olurdu ve ben de sevmem o tür yapımları. Hatta #230’da şöyle yazmışım spoilerde şimdi ayrıntıya giremiyorum iftar vakti ben kaçt

Bu dizinin esas konusu aslında gerçekten aile draması, otizmli bir bireyin hayatı değil. Ancak dizinin konusunu okuyan sanki Forest Gump gibi tek bir karakterin etrafında geçecek dizi zanneder, ben öyle sanıyordum. Bölüme baktığımızda belki Sam’in gözüktüğü sahne ablası ve annesinden daha az. Tabi ki dizi onun etrafında geçiyor ama esas konu Amerikan Beauty filmine daha yakın.

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,909
Puanı
1,060
Bu dizinin farkındalık kazandırdığı doğrudur, ben mesela izlemeden önce hiç fikir sahibi bile değildim neredeyse söz konusu hastalıkla ve kişileriyle. Ancak bunu izledikten sonra artık bu duruma sahip insanlarla karşılaştığımda onları daha iyi anlayıp empati kurabileceğim. Ama dizi sadece bu hastalık ya da durum üzerine duyar kazandırma amaçlı gitmiyor İşte, eğer sadece öyle olsaydı dizi değil sosyal fayda amaçlı kamu spotlu olurdu ve ben de sevmem o tür yapımları. Hatta #230’da şöyle yazmışım spoilerde şimdi ayrıntıya giremiyorum iftar vakti ben kaçt
Böyle giderek artarsa anlamında diyorum. Şimdi izlemediğim için diziyi şu şu şu abartı filan da diyemiyorum :X
O kaçışı gördüm:F

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,222
Puanı
1,060
Bu dizinin pozitif tarafı, başka başka farkındalıklara da göz kırpması ve mütevazı bir kitlesinin olması. Süresi az, bölüm sayısı az, mütevazı kitlesi var, böyle her yerde konuşulmayan tarzda ama konuşanların da sevdiği bir dizi. Bunun sebebi ise, samimiyetin olması. Bu diziye güvenebilirsin mesela, cılkını çıkarma diye bir şey yok. Otistik Sam ve çevresinin hikayesi bu. Sam tam anlamıyla odak noktası da değil. Bir bakıyorsun, hiperaktif biri çıkabiliyor karşına ya da disleksi sorunu olan birisi. Genel olarak müziklerin de güzel olması, karakterlerin de doğal olmasıyla gülerek seyrediyorsun diziyi, bölüm sonu geldiğinde de bitti diye üzülüyorsun.

• Beğendim
Reactions: Dosi and Forumdash

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
2x5

Genel hatlarıyla durgun ve pek olay olmayan geçiş bölümlerindendi. Evan’in Casey’i kıskanması ve sonrasında attığı trip konusunda kesinlikle haklı. Ben olsam ben de alınırdım.

Sam’in babası bence o siyahi kadın ile ilişki yaşayacak ve böylece bir nevi içi soğumuş olacak gibi gözüküyor.

6.9/10

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,222
Puanı
1,060
2x5

Genel hatlarıyla durgun ve pek olay olmayan geçiş bölümlerindendi. Evan’in Casey’i kıskanması ve sonrasında attığı trip konusunda kesinlikle haklı. Ben olsam ben de alınırdım.

Sam’in babası bence o siyahi kadın ile ilişki yaşayacak ve böylece bir nevi içi soğumuş olacak gibi gözüküyor.

6.9/10
Eee hani diyorudn Doug'un terapiste doğru gönlünün kayacağını? :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Eee hani diyorudn Doug'un terapiste doğru gönlünün kayacağını? :A

Halen olmayacak iş değil ama geçen uzak dur oğlumdan tepkisinden sonra zora girdi o iş :A Üstelik terapist karakterinin dizideki ağırlığını çözmedim ama no spoiler :A

Dul anne gayet beklenen bir durum gibi, iki kere gösterildiyse üçüncüsü de gelecektir büyük ihtimalle...

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,222
Puanı
1,060
Halen olmayacak iş değil ama geçen uzak dur oğlumdan tepkisinden sonra zora girdi o iş :A Üstelik terapist karakterinin dizideki ağırlığını çözmedim ama no spoiler :A

Dul anne gayet beklenen bir durum gibi, iki kere gösterildiyse üçüncüsü de gelecektir büyük ihtimalle...
Sadece bekle ve gör. Hayal kurarsan, gerçeklerle yüzleştiğin zaman beklentinin altında kalabilir. Detaylara takılmazsan daha iyi yani. :D

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Sadece bekle ve gör. Hayal kurarsan, gerçeklerle yüzleştiğin zaman beklentinin altında kalabilir. Detaylara takılmazsan daha iyi yani. :D

Öyle tabi ama hayatın tadı tuzudur hayaller. Ama hayalkırıklıkları konusunda için rahat olsun, görebileceğin en pozitif karamsar kişilerden biriyim aslında bu yüzden daima en kötüye hazırlanıp kendimi alıştırır ve önceden kabullenirim, ki gerçekten kötü bir durum olduğunda o yükün bir kısmını önceden zaten kabullenniş olayım. :D Tabi ki istisnaların olmadığı hiçbir istisna yoktur hayatta ve orası da olacak o kadar, hayat toz pembe değil nihayetinde...

• Beğendim

Forum İstatistikleri

Konular
170,491
Kullanıcılar
8,421
Son Üye
tekin