92. Akademi Ödülleri Sahiplerini Buldu... En İyi Film: Parasite!

Bitti Dosi hanım, bitti. :A Nerelerdeydiniz böyle, iyi uyudunuz sanırım. :A

Yine gecenin en çılgın ( 😒 ) kıyafetini paylaşmışsınız ve gitmişsiniz. :A
o çılgın kıyafete @MEnes tepki vermemiş, kanının yanı sıra kendiside dondu galiba :F
Ben en azından sizin saatle 3-3 buçuğa kadar durdum ama sonra tam uyumuşum :A hem ev hem de dışarısı zifiri karanlık yani daha uyku saatimiz devam etmekte, birazdan kaldığım yerden devam ederim :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes
Forumda bulunduğum süre içerisinde gördüğüm en güzel, en anlamlı mesajlardan birisi bu sanırım...

Teşekkür ediyorum Dosi hanım, benim de en büyük kazançlarımdan birisidir sizin dostluğunuz. Umarım hep böyle olur; dostluğumuz, arkadaşlığımız baki kalır. :Z

Bu arada evet, müthiş bir sıva bu... :A
Çok geç gördün (zorla gördürttük) ama neyse :A o mesajı çerçevelttirmeli :A Bir yerlere kayıt edeyimde lazım olur ilerde, hatta çok yakında :A aaa aklıma birşey geldi :F
burada kaybolmasın tabiki çünkü benimde biri için yaptığım en büyük sıva olsa olabilir ve tabiki içimden gelen ve doğru olan bir duygu :bhr:

Dostluğumuz sağlam temeller üzerine kuruldu oyüzden kavga yoluyla bozulması imkansız, her nekadar arada beni çok sinir etsende :A

Hem Grammy'de hem Oscar'da resmen aynı birkaç isim (film) seçiliyor ve tüm ödülleri ona veriyorlar. 5-10 yıl önceye göre şu an iyi isimlerin çoğu böyle törenleri artık tınlamıyor bile. :D
Ben bile tınlamazdım. :)

• Olmamış
  • İlginç
Reactions: kerem and bazinga
Parasite en iyi yönetmen haricinde aldığı bütün ödülleri hak ediyordu. Sam Mendes abimin hakkı yendi.

• Beğendim
Reactions: bazinga
o çılgın kıyafete @MEnes tepki vermemiş, kanının yanı sıra kendiside dondu galiba :F
Ben en azından sizin saatle 3-3 buçuğa kadar durdum ama sonra tam uyumuşum :A hem ev hem de dışarısı zifiri karanlık yani daha uyku saatimiz devam etmekte, birazdan kaldığım yerden devam ederim :A
O kıyafete tepki bile verecek değildim. Benden bunu beklemen bile garipmiş doğrusu. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi
Parasite damga vurmuş. :bhr: Kesinlikle hak etmişti. Bir çok insan abartılan bir film olarak görse bile benim bu geçtiğimiz sene izlediğim en iyi filmdi. Tebrik ederim. :Z

Dün gece umutsuzca bir Parasite sürprizi bekleyerek uykuya dalmıştım ama kazanacağını düşünmüyordum. O kadar sevindim ki. Üstelik hem en iyi film hem de en iyi yabancı film ödüllerini alan ilk İngilizce dışı film olması da cabası. Böyle tarih yazan bir yapımı kaçırmadığım için çok mutluyum. Kolay kolay unutulmayacak bir deneyimdi ve bir ara yeniden izlemek istiyorum. Sonuna kadar helal olsun. :Z

1917 En İyi Film ve Yönetmen'i alır diye vizyon tarihini Oscar sonrasına erteleyen Pinema'ya selam olsun. :A @bazinga

Aslında yönetmende Sam Mendes da hak ediyordu ama Bong Joon-Ho da muhteşemdi. Ben senaryo ödülüyle kendisinin sırasını savıp yönetmeni 1917'ye verirler derken adam iki ödül (filmin yapımcısı olduğu için üç ödül) birden aldı. Yaşadığı sürpriz ve yaptığı konuşma çok tatlıydı. :Z Onun sayesinde çevirmen kadın da Oscar sahnesinin tadını çıkarmış. :A

Adam Driver için üzüldüm ama Joaquin Phoenix de sonuna kadar hak etti. Filmin abartılmış olduğunu düşünenlerin fikrine saygı duyuyorum ama bu performansa kötü bir şey diyeni Allah çarpar. :A

Renee Zellweger'ın konuşması en az filmi ve performansı kadar sıkıcıymış. Scarlett Johansson'ı bu biyografi terörüne kurban verdiğimiz için üzgünüm. :(

Brad Pitt'in pek hak ettiğini söyleyemem ama tebrikler. :A Laura Dern'in performansını da ödüllük bulmadım açıkçası ama ödülü alırken hali o kadar tatlıydı ki sesimi çıkarmayacağım. Tebrikler Renata Klein. :bhr:

Özgün senaryoda OUATIH'a ödül verilmediği için o kadar mutluyum ki. Uyarlamada da Jojo Rabbit sonuna kadar hak etti. Animasyonda da Toy Story 4'e çok sevindim ama belgeselde Honeyland kazansa iyice bal kaymak olurdu. :(

Kısacası (teknik dallara da bakınca) pek itirazımın olmadığı güzel bir kazanan listesi olmuş. Kırk yılda bir töreni izleme fırsatım varken izlemediğime pişman olmadım değil ama sağlık olsun güne iyi başladık. :Z

Parasite ödül aldığı anı ve ödül konuşmalarını dinledim.. Çok güzel ve anlamlı bir konuşma olmuş.... Şöyle salona baktımda ekranlarda yüzünü defalarca gördüğümüz insanları görmek, nasıl bir yıldız şöleni....

• Beğendim
Reactions: bazinga
Birisi bana biyografi filmlerine kurgu ödülü verilmesinin mantığını açıklayabilir mi?

Şaşırdım uzun bir süre sonra ilk kez en beğendiğim film Oscar'ı almış oldu. Umarım bu Kore sineması için sadece bir başlangıç olur. Keza izlediğim dizi ve filmleriyle daha çok ilgiyi hakettiğini düşünüyorum. Ekibe tekrardan kocaman tebrikler. :X

Belki en iyi yönetmen ödülünü 1917 alabilirdi ama ödülün Parasite'a gitmesi de beni mutlu etti. Genel olarak son zamanların en kusursuz ödül töreni olmuş. Kaç yıldır ilk defa açıp izledim, kendime inanamıyorum. :A @Forumdash @Dosi @Aserat @Silinmiş Üye @Tolstoyevski @Ahmed @bazinga

Ben 1917'dense Parazit'in almış olmasına sevindim. 😁 Çünkü sınıf farkını ve alt tabakanın yaşadığı sorunları bu kadar kör göze parmak şekilde ve en önemlisi doğal bir şekilde yansıtması takdire şayan. Özellikle o sel sahnesi çok iyiydi, ki onun dışında alt tabakanın yaşadığı ev buram buram yaşanmışlık kokuyordu yani. Karakterleri de olabildiğince doğal bir şekilde yansıtmıştı. 1917'ye haksızlık edildiği söyleniyor ama ben ciddi bir yönetmenlik başarısı görmüyorum o filmde... Alsa üzülür müydüm tabi ki hayır ama Tarantino ve Scorsese bile Sam Mendes'ten daha çok ediyor diyebilirim rahatlıkla. :A
Once Upon a time in Hollywood'un yönetmenliğinden daha iyi değildi ya. Hatta o film ödül almayı bile haketmiyordu bence. :A Olan The Irishman'a oldu tabii, Netflix'e yayınlanması ve sadece son 1,5 saatinin çok iyi olmasınden dolayı eve ödülsüz döndü. :D

• Güldürdün
Reactions: blacklion
Once Upon a time in Hollywood bomboş film. Ama izlerken görüntüler sayesinde izletmişti, yani o dönemin ruhunu çok iyi yansıtmıştı Tarantino. Göndermeler de mevcuttu ama hikayesi yoktu, yine de o son yarım saatlik kısmı ve yarattığı dünya nazarında ben Sam Mendes'ten daha çok hak ettiğini düşünürüm ama zaten ödülü Parazit aldı. En hak eden de o'ydu bence listedeki. :A Fakat haksızlık denmesi bana yersiz geliyor tabi ki herkesin fikri kendine ama 1917'de nasıl bir yönetmenlik başarısı vardı ki? Küçümsediğim için söylemiyorum ama bence karakterlerin psikolojisini daha iyi yansıtabilirdi yine aynı teknikle çekilse bile...
Karakterlerden ziyade geneline bakarsak savaş atmosferindeki yönetmenlik başarısı olduğu aşikar. Kaçış sahnelerini, savaş alanı, özellikle George'un nehire atlayışı aklımda kalanlar. :D

• Beğendim
Reactions: blacklion
Irishman ve 1917’ye yapılan haksızlığı, atılan kazığı hatırladıkça içim burkuluyor, halen şu moddan çıkamıyorum.

603AF03E-6DAD-486F-BA57-FA33FD136B69.jpeg

İşin şanssızlığı, Irishman de 1917 de eğer 2019 değil de 2018 ve öncesinde yarışsaydı ortalığı silip süpürürdü. Shape of Water’lerin, Green Book’ların kazandığı, Brooklyn’lerin filan ciddi bir rakip olduğu ortam. Tabi ki bu Joker, Ferrari ve Little Women hariç diğer filmler için de geçerli, onlar da silip süpürürdü bu seneden tek onlar olsaydı. Şans İşte... Ancak Irishman’e yine en iyi film ödülünü vermezlerdi Netflix düşmanlığı nedeniyle. Yine de 10 dalda aday gösterip de sıfır çektirmek gibi bir ayıba da imza atmazlardı. Elbette Scorsese’in Marvel’e ve sinema salonlarına açtığı savaşın etkisi çok büyük bunda.

Popülizmin kazananı bunlar olsa da en azından benim için gönüllerin kazananı Irishman ve 1917 oldu. 1917’yi sinemaya çıktığı gün gidip izleyeceğim bir kez daha.

1917 En İyi Film ve Yönetmen'i alır diye vizyon tarihini Oscar sonrasına erteleyen Pinema'ya selam olsun. :A @bazinga
Pinema'ya çok iyi oldu cidden. İnşallah gişede patlar film. :A

Irishman ve 1917’ye yapılan haksızlığı, atılan kazığı hatırladıkça içim burkuluyor, halen şu moddan çıkamıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 75298

İşin şanssızlığı, Irishman de 1917 de eğer 2019 değil de 2018 ve öncesinde yarışsaydı ortalığı silip süpürürdü. Shape of Water’lerin, Green Book’ların kazandığı, Brooklyn’lerin filan ciddi bir rakip olduğu ortam. Tabi ki bu Joker, Ferrari ve Little Women hariç diğer filmler için de geçerli, onlar da silip süpürürdü bu seneden tek onlar olsaydı. Şans İşte... Ancak Irishman’e yine en iyi film ödülünü vermezlerdi Netflix düşmanlığı nedeniyle. Yine de 10 dalda aday gösterip de sıfır çektirmek gibi bir ayıba da imza atmazlardı. Elbette Scorsese’in Marvel’e ve sinema salonlarına açtığı savaşın etkisi çok büyük bunda.

Popülizmin kazananı bunlar olsa da en azından benim için gönüllerin kazananı Irishman ve 1917 oldu. 1917’yi sinemaya çıktığı gün gidip izleyeceğim bir kez daha.
Cidden orası öyle yani. Moonlight, Shape of Water ve Green Book gibi filmlerden sonra ilaç gibi geldi bu yıl.