13. Grup - En Favori Güzel 2019 - 2. Tur

Hangi 4 güzel üst tura çıksın?

• Kullanılan toplam oy
    22
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Aslında zor olan Türkçe bazı durumlarda, mesela parantes’in okunuşu parantez’e göre daha rahat ve doğal ama yabancı dilden geçmiş olduğu için parantez olarak kalmış. Positiv de pozitif’den daha rahat dil açısından. Mesela sessiz bir şekilde Z harfini kelime ortasında çıkarmak çok zor, “Zenezez” gibi anlamsız bir kelime örnek. :D

Yüzde işaretinde ise kafa karıştırıcı bir durum yok. Okurken önce yüzdeyi sonra sayıyı söyleyip yüzde on denildiği gibi yazarken de önce yüzde işareti % sonra da sayı, %10. Binde olunca da bir yuvarlak atılıyor zaten. ‰10
Ben eski mesajlarıma bir ara bakacağım. Acaba sizlerle her yazıştığımda hep 50% olarakmı yazdım, bak ben okurken yüzde elli diye okusam bile isveçce şeklinde yazdım bugün hep.
Bugün Utku ile konuşana kadar hiç dikkat etmemiştim sizlerin nasıl yazdığına :D
Forum sayesinde bir sürü kelimenin doğru yazılışınıda ögrenmiştim zamanında :A

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ben eski mesajlarıma bir ara bakacağım. Acaba sizlerle her yazıştığımda hep 50% olarakmı yazdım, bak ben okurken yüzde elli diye okusam bile isveçce şeklinde yazdım bugün hep.
Bugün Utku ile konuşana kadar hiç dikkat etmemiştim sizlerin nasıl yazdığına :D
Forum sayesinde bir sürü kelimenin doğru yazılışınıda ögrenmiştim zamanında :A

Ben de hiç dikkat etmemiştim, meğer İngilizcede de önce yüzde sayı sonra yüzde işareti geliyormuş. Türkçede de bu yüzden kesin bir kural yoktur herhalde, ikisi de kullanılabilir emin olmamakla birlikte. :D

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bunu şuana kadar bilmemem :eek:
doğru, siz yazıyla yüzde doksan diyorsunuz, biz ise nittio procent diyoruz :A
Bende hatlar çok karışıyor sizinle yazışırken. Mesela arşiv yazacağım zaman muhakak arkiv yazıp yolluyorum sonra k'yi ş ile değiştiriyorum. Bizde okunuşu arşiv ama yazılışı arkiv. K harfi ş'ye dönüşüyor :A @Tolstoyevski @xemrexxx @Forumdash
Başka şeyde, parantes, positiv falan bu şekilde yazıyorum isveçcenin alışkanlığından dolayı :T:
Para birimlerinde de simge(₺) sona yazılır:A Eğer uluslararası bi işin varsa ₺99.90 ama biz 99.90₺ olarak kullanırız.

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Para birimlerinde de simge(₺) sona yazılır:A Eğer uluslararası bi işin varsa ₺99.90 ama biz 99.90₺ olarak kullanırız.
Bizimkide sonda yazılıyor; 100 000 000 kr olarak yazılır. :A 1 kr yazmadım daha zengin görünsun diye :A
Galiba bir tek % bu işarette farklıyız :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Biz her zaman gösterişi severiz:A Neyimiz eksik? Herşeyi yapabiliriz "EverAllah" :A
Turkiye'ye gelince giyime dikkat etmek zorundayım :T: burda ne güzel spor giyinip çikiyon hemen. Modaymış şuymuş buymuş yok. Ayakkabı aliyorum yazlık Tr'den, sonraki sene geliyorum giydiğimde "bu geçen senenin modası" diyorlar. Ne yapalım yani? 2 ay icin hep yeni ayakkabımı almak gerekiyor :F

• Güldürdün

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Turkiye'ye gelince giyime dikkat etmek zorundayım :T: burda ne güzel spor giyinip çikiyon hemen. Modaymış şuymuş buymuş yok. Ayakkabı aliyorum yazlık Tr'den, sonraki sene geliyorum giydiğimde "bu geçen senenin modası" diyorlar. Ne yapalım yani? 2 ay icin hep yeni ayakkabımı almak gerekiyor :F
Malasef öyle:F Standardimiz o kadar yuksek ki moda ikonu gibi dolaşiyoruz:F Hep sosyal medya yuzunden oluyor:F İnsanlara öyle şeyler empoze ediyorlar ki sende olmazsa ezikleniyorsun:F Daima en yeni ve en iyisi hatta en pahalısını almak için uğraşıyorlar. Tüketim toplumu olduk. Zaten ülkenin gelişme seviyesi tüketimden geliyor :F

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Malasef öyle:F Standardimiz o kadar yuksek ki moda ikonu gibi dolaşiyoruz:F Hep sosyal medya yuzunden oluyor:F İnsanlara öyle şeyler empoze ediyorlar ki sende olmazsa ezikleniyorsun:F Daima en yeni ve en iyisi hatta en pahalısını almak için uğraşıyorlar. Tüketim toplumu olduk. Zaten ülkenin gelişme seviyesi tüketimden geliyor :F
Yok yok ben gelemem öyle şeylere :A Başıma baya komik bir mevzu gelmişti bu mesele ile alakalı, sonra DM'den yazarım :A Türkiye'deki o çılgınlıgı tamda belirten bir durum :A
Aman ben orda arada sadeliğimi sergilerim
banane başkasının ne düşündüğü. Bir iki konuşup susarlar :A Birde 20 TL'ye aldiklari şeye 50 TL'ye aldım diye hava atmazlarmı sinir oluyorum :F

• Güldürdün

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yok yok ben gelemem öyle şeylere :A Başıma baya komik bir mevzu gelmişti bu mesele ile alakalı, sonra DM'den yazarım :A Türkiye'deki o çılgınlıgı tamda belirten bir durum :A
Aman ben orda arada sadeliğimi sergilerim
banane başkasının ne düşündüğü. Bir iki konuşup susarlar :A Birde 20 TL'ye aldiklari şeye 50 TL'ye aldım diye hava atmazlarmı sinir oluyorum :F
Basic giyin kimse bişey demez :F

• Güldürdün

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
üst tura çıkanlar:
Büşra Develi
Özge Özpirinçci
Ege Kökenli
Eda Ece

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...