eTV 10x10 - 6. Bölüm | Yeni Bölüm

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,940
Puanı
1,061
10x10-d.jpg

1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm

Kısa zamanda foruma damga vuran 10x10'un yeni bölümünden herkese merhaba. 6. bölümde rotamızı beyazperdeye çeviriyor ve sinema tarihinin en sevilen 10 film serisini mercek altına alıyoruz. Ancak bildiğiniz gibi bugüne kadar çekilen tüm serileri listeye alabilmek mümkün değil. Bu yüzden sizin fikir ve önerilerinize de kapımız açık. :D

Not: Seriler çekilen film sayısına göre sıralanmıştır.

10) Baba / The Godfather (3 film / 1972-1990)
14272402546007.jpg

İzleyici ve eleştirmenler tarafından sinema tarihinin en kaliteli serilerinden biri olarak kabul edilen Baba (The Godfather) serisi, New York'un en hatırı sayılır mafyalarından biri olan Corleone ailesinin hikayesini konu alıyordu. 1972, 1974 ve 1990'da çekilen üç film, başta Oscar ve Altın Küre olmak üzere birçok önemli ödülün sahibi olmuştu.

9) Yüzüklerin Efendisi / The Lord of the Rings (3 film / 2001-2003)
071fd-lotr.jpg

Üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala fantastik film sevenlerin göz bebeği olan Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) gerek aldığı onlarca ödül ve adaylıkla, gerekse kırdığı gişe rekorlarıyla 2000'li yıllara damgasını vurmuştu. 2001-2003 arası süren seri, 9 yıl sonra çekilen Hobbit üçlemesiyle bir kez daha gündeme gelmişti.

8) Alacakaranlık / Twilight (5 film / 2008-2012)
Listen-and-dwonwload-Twilight-Saga-Audiobook-series-by-Stephenie-Meyer.jpg

Vampir edebiyatının üne kavuşmasında önemli bir katkısı olan Alacakaranlık (Twilight) serisi kısa zamanda tüm gençleri etkisi altına alan büyük bir fenomene dönüşmüştü. 2008'de başlayan ve 2012'de vizyona giren 5. filmiyle sona eren serinin elde ettiği bu başarı, diğer gençlik romanlarının da sinemaya uyarlamasının yolunu açtı.

7) Buz Devri / Ice Age (5 film / 2002-2016)
2225.jpg

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça geniş bir hayran kitlesi bulunan Buz Devri (Ice Age) serisi 2002'de başladığı yolculuğuna üçer yıl arayla vizyona giren filmlerle devam etti ve geçtiğimiz sene de 5. halkasıyla izleyici karşısına çıktı. Buzul çağında yaşayan bir grup hayvanın maceralarını konu alan seri geçen yıllara rağmen başarısını koruyor.

6) Karayip Korsanları / Pirates of the Caribbean (5 film / 2003-2017)
pirates_of_the_caribbean_saga_by_jamnetwork-db02av5.png

Dünyanın belki de en ünlü korsanı olan Jack Sparrow sinema yolculuğuna 2003'te başladı ve zaten ünlü bir aktör olan Johnny Depp'in şöhretini daha da arttırdı. 2006, 2007 ve 2011'de vizyona giren yapımların ardından geçtiğimiz aylarda tekrar sinema salonlarına uğrayan serinin 6. halkasıyla yola devam edeceği de şimdiden kesinleşti.

5) Yıldız Savaşları / Star Wars (7 film / 1977-2015)
3a99333b34372cd42ab271c0aed0c54f_L.jpg

Bugüne kadar çekilen uzay filmleri arasında en ünlüsü olduğu konusunda çoğu kişinin hemfikir olduğu Yıldız Savaşları'nın (Star Wars) miladı yıllar öncesine dayanıyor. 1977-1983 arasındaki ilk üçleme ve 1999-2005 yılları arasında süren 2. üçlemenin ardından 2015'te 7. filmiyle beyazperdeye geri dönen serinin 8. halkası da Aralık ayında vizyonda olacak.

4) Harry Potter (7 film / 2001-2011)
wpid-harry-potter-films.png

J.K. Rowling'in çok satan roman serisinden sinemaya uyarlanan Harry Potter edebiyat alanındaki başarısını gişede de gösterdi. 2001'de vizyona giren ilk filmin başarısı, diğer kitaplarının da uyarlanmasına vesile olmuştu. Başrollerindeki genç oyuncuları birer yıldız haline getiren seri, şimdilerde Fantastic Beasts (Fantastik Canavarlar) adlı yeni uzantısıyla yola devam ediyor.

3) Hızlı ve Öfkeli / The Fast and the Furious (8 film / 2001-2017)
Fast-and-Furious-Movies-Ranked.jpg

Yola 2001'de küçük çaplı bir aksiyon serisi olarak yola çıkan Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious) kısa zamanda o kadar büyük bir başarı elde etti ki aradan geçen 16 yıla 8 devam filmi sığdırdı. Milyonlarca aksiyon sevdalısının kalbini kazanan ve her filmiyle gişe rekorları kıran seriye önümüzdeki yıllarda yeni yapımların ekleneceğini tahmin etmek zor değil.

2) Hababam Sınıfı (9 film / 1975-2005)
bdfc924e6651ec1551fe0b5186909cd2.jpg

Türk sinema tarihinin en ünlü serilerinden biri olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı kitabından Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştı. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe gibi birbirinden usta isimleri bir araya getiren seri, 2004'te yeni filmlerle beyazperdeye dönse de ortaya çıkan yapımlar eski kaliteden kat kat uzaktı.

1) James Bond (26 film / 1962-2015)
bond-header-2.png

Ian Fleming'in kaleme aldığı 007 lakaplı ünlü İngiliz ajanı James Bond, 1962'de çekilen ilk sinema filminin ardından uzun süre boyunca fenomenliğini korumayı başaran bir serinin ana kahramanı oldu ve bugüne kadar 6 oyuncunun bedeninde hayat buldu. 26. ve şimdilik son filmi 2015'te vizyona giren serinin önümüzdeki yıllarda 27. kez izleyiciyle buluşması planlanıyor.

7. BÖLÜM | 2 Ekim Pazartesi 20.00 | Türkiye'nin en iyi 10 Eurovision şarkısı

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
@Aserat sanırım film sayısına göre sıralamışsın ama ne olursa olsun Alacakaranlık'ın Lotr ve Baba'dan üstte olduğu liste güzel bir olmamışı hakediyor kusura bakma :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,940
Puanı
1,061
The Matrix üçlemesi gibi bir efsane yok, Twilight, Buz Devri filan var. Twilight mı daha çok seviliyormuş Matrix üçlemesinden? :D

Ayrıca Terminatör serisi bile yok, Hababam Sınıfı var.
Listeyi yaparken çeşitlilik olsun istedim bu yüzden animasyon da var yerli film de ödüller toplayanlar da. Bir de Türkiye'deki sevilirliklerini de göz önüne aldım. Yüzlerce seri var ama sadece 10 tanesini alabiliyorduk bu yüzden böyle yaptım. :D Beğenmediysen bile diss atmasaydın bari.ss
@Aserat sanırım film sayısına göre sıralamışsın ama ne olursa olsun Alacakaranlık'ın Lotr ve Baba'dan üstte olduğu liste güzel bir olmamışı hakediyor kusura bakma :A
Sen de diyorsun film sayısına göre sıraladım kalbe dönüştür çabuk. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Listeyi yaparken çeşitlilik olsun istedim bu yüzden animasyon da var yerli film de ödüller toplayanlar da. Bir de Türkiye'deki sevilirliklerini de göz önüne aldım. Yüzlerce seri var ama sadece 10 tanesini alabiliyorduk bu yüzden böyle yaptım. Beğenmediysen bile diss atmasaydın. .ss

Sen de diyorsun film sayısına göre sıraladım kalbe dönüştür çabuk. :A
Olmaaz bu listeye kalp atamam :A Yorumumuzu da yazdık işte böyle idare edeceksin artık :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bu arada liste cidden olmamış, LOTR bu listede ilk 3'te olmalıydı. Twilight'tan net bir şekilde daha iyi zaten, Twilight'ın LOTR'ın üstünde yer almasına ihtimal yok. Hızlı ve Öfkeli ve Buz Devri bu listeye giremez zaten. Evet, Buz Devri'nin ilk filmi efsaneydi ancak serinin geneline bakarsak son filmleri çok kötüydü. Hızlı ve Öfkeli zaten bomboş bir film. Aksiyondan başka hiç bir numarası yok, senaryosu berbat.

Ayrıca sinema tarihinin en efsane filmlerinden olan Matrix'in listede olması gerekirdi. Nolan'ın Batman üçlemesi de kesinlikle listede yer almalıydı. Geleceğe Dönüş'te unutulmaz bir film serisi. Buz Devri, Alacakaranlık ve Hızlı ve Öfkeli'nin yerine bu üç film olmalıydı listede kesinlikle.

Senin böyle bir liste yapman şaşırttı ve üzdü. :( @Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,940
Puanı
1,061
Eline sağlık @Aserat :D Diğer bölümün konusu daha iyi duruyor. :A
Yani bu bölümün konusu kötü müydü ne demek istiyorsun. :A
Bu arada liste cidden olmamış, LOTR bu listede ilk 3'te olmalıydı. Twilight'tan net bir şekilde daha iyi zaten, Twilight'ın LOTR'ın üstünde yer almasına ihtimal yok. Hızlı ve Öfkeli ve Buz Devri bu listeye giremez zaten. Evet, Buz Devri'nin ilk filmi efsaneydi ancak serinin geneline bakarsak son filmleri çok kötüydü. Hızlı ve Öfkeli zaten bomboş bir film. Aksiyondan başka hiç bir numarası yok, senaryosu berbat.

Ayrıca sinema tarihinin en efsane filmlerinden olan Matrix'in listede olması gerekirdi. Nolan'ın Batman üçlemesi de kesinlikle listede yer almalıydı. Geleceğe Dönüş'te unutulmaz bir film serisi. Buz Devri, Alacakaranlık ve Hızlı ve Öfkeli'nin yerine bu üç film olmalıydı listede kesinlikle.

Senin böyle bir liste yapman şaşırttı ve üzdü. :( @Aserat
Kaliteye bakarak sıralamadım. Konu da sevilen seriler üstünden yola çıkıyor buradaki tüm filmler de az çok sevilen işler. Zaten o kadar seri var ki bu listeden 10 tane daha çıkar. :D

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Ellerine sağlık. Bende iddia ettiğin gibi bir etki yaratmadı bu bölüm :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,612
Puanı
860
Godfather ve LotR'i hiç izlemedim ancak izlenecekler listemde bulunuyor.
Alacakaranlık'a hiç bakma bile bakmadım. Bana göre bu listede olmayı hak etmiyor.
Buz Devri'nin üçten sonrasını izlemedim.
Karayip Korsanları'nda son film hariç hepsini izledim.
Star Wars'un ilk 4 filmini izledim ve seriye devam ediyorum.
Harry Potter'a yeni başladım ve daha ilk filmi izledim.
Bond serisinin de sadece Craig'li filmlerini izledim.

Ayrıca burada Batman üçlemesi, The Matrix üçlemesi olmalıydı.