eTV 10x10 - 5. Bölüm | Yeni Bölüm

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
10x10-d.jpg

1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm
10x10'un yeni bölümü başlıyor. Malumunuz Shameless'ın yerli uyarlaması olan Bizim Hikaye son günlerde birçok eleştirinin konusu oluyor. Bundan hareketle 5. bölümde yabancı dizilerden uyarlanan yerli dizilerden 10 tanesini ele alacağız. Son yıllarda artışa geçen Kore uyarlamalarını bu derlemenin dışında tutacağımızı da belirtelim.

10) İntikam / Revenge (44 bölüm / 3 Ocak 2013 - 20 Şubat 2014)
intikam.jpg

Beren Saat'in başrolünde yer aldığı İntikam, Amerika'da 4 sezon boyunca yayınlanmış olan Revenge'in (resimden de anlaşıldığı gibi) aslında sadık bir uyarlamasıydı. İlk sezonuyla elde ettiği reyting başarısını 2. sezona taşıyamamış olsa da 44 bölüm boyunca ekranda kalmayı başarmıştı.

9) Küçük Sırlar / Gossip Girl (55 bölüm / 14 Temmuz 2010 - 2 Eylül 2011)
gossip.jpg

Gossip Girl'den resmi olarak uyarlanmamış olsa da Küçük Sırlar yayınlandığı dönemde en çok ilgi gören ve en çok eleştirilen dizilerinden biriydi. Başrollerini Sinem Kobal, Burak Özçivit, Merve Boluğur ve Kadir Doğulu'nun paylaştığı yapım, zamanla düşen reytinglerine rağmen 55 bölüm sürmüştü.

8) Galip Derviş / Monk (21 Mart 2013 - 28 Aralık 2014)
galip.jpg

Yayınlanmadan önce nasıl uyarlanacağına dair akıllarda soru işareti oluşturan Galip Derviş kısa zamanda hatırı sayılır bir izleyici kitlesinin beğenisini kazandı. Engin Günaydın ve Algı Eke'nin başarılı oyunculukları, ünlü konukları ve birbirinden ilginç konularıyla 3 sezon boyunca ekrana renk katan yapımlardan oldu.

7) Dadı / The Nanny (61 bölüm / 5 Ocak 2001 - 28 Ekim 2002)
dadi.jpg

Gülben Ergen'in şarkıcılık yerine oyunculuk kimliğiyle daha çok öne çıktığı yıllarda ona şöhret kazandıran Dadı, en başarılı sit-com dizilerinden biri olarak kabul ediliyor. Süresinin kısa olması bölümlerin birebir uyarlanmasını sağlarken bittikten sonra yayınlanan tekrarlarıyla da yeni izleyiciler edinmişti.

6) Medcezir / The O.C. (77 bölüm / 13 Eylül 2013 - 12 Haziran 2015)
medcezir.jpg

Daha önce ATV için yapılan ilk The O.C. uyarlaması Duvar, erkenden yayından kalkmış olsa da yakın zamanda ekrana gelen Medcezir daha ilk bölümüyle özellikle genç izleyicilerin beğenisini kazanan bir yapım oldu. 2 sene önce final yapan dizinin başrollerinde Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya yer aldı.

5) Tatlı Hayat / The Jeffersons (106 bölüm / 10 Kasım 2001 - 27 Ocak 2004)
tatli_hayat.jpg

Kuşkusuz Türkiye'nin en iyi komedi dizilerinin başında gelen Tatlı Hayat, başta Haluk Bilginer olmak üzere tüm kadronun başarılı oyunculukları ve siyah-beyaz esprilerinin Türk-Yunan şakalarına dönüşmesi dışında aslına sadık kalmış olmasıyla 2000'li yılların en öne çıkan yapımlarından biri olmuş ve fenomen haline gelmişti.

4) Doktorlar / Grey's Anatomy (97 bölüm / 28 Aralık 2006 - 14 Şubat 2011)
201506301526_2.jpg

Amerika'da reyting rekorları kıran Grey's Anatomy'den her yaz ekranlarda tekrar tekrar yayınlayıp bir nesli adeta uzman doktora çeviren Doktorlar'a gelmek kolay olmadı. Ama bazı farklılıklara rağmen o da aslına bağlı kalmayı tercih etmiş ve yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüştü. Sonradan başlayan yeni versiyon ise eski başarısına ulaşamadı.

3) Umutsuz Ev Kadınları / Desperate Housewives (154 bölüm / 2 Ekim 2011 - 19 Haziran 2014)
umutsuz.jpg

Medyapım'ın listemizde 4 yapımla birden yer almış olması uyarlamaları sevdirme konusundaki başarısını gösteriyor. Bunlardan biri de Umutsuz Ev Kadınları'ydı. Her ne kadar farklılıkları olsa da temel açıdan tam Türklere göre bir diziydi ve izleyici de uzun süre desteğini bırakmadı. Kanal D'de başladığı ekran yolculuğuna FOX'ta veda etti.

2) Kavak Yelleri / Dawson's Creek (170 bölüm / 31 Mayıs 2006 - 30 Ağustos 2011)
creek.jpg

İlk bölümümüzde de kendine yer bulmuş olan Kavak Yelleri de resmi uyarlama olmasa da ana konusu nedeniyle Dawson's Creek ile büyük benzerlikler taşıyordu. İzmir'de hoş bir gençlik hikayesi olarak başlayan yapım, sezonlar boyunca sürerek ve eski kalitesinden uzaklaşarak da olsa 5 yıl boyunca 170 bölüm yayınladı.

1) 1 Kadın 1 Erkek / Une Gars Une Fille (416 bölüm / 2 Ekim 2008 - 8 Nisan 2015)
1kadin1erkek.jpg

Süresi ve şifreli kanalda yayınlanması gibi avantajlarla orijinalindeki bel altı espri ve cinselliği ekrana taşıyabilen 1 Kadın 1 Erkek, Demet Evgar ve Emre Karayel'in uyumuyla sayesinde Zeynep ve Ozan'ın maceralarını 8 sezon boyunca bizlerle buluşturmuştu. Türkmax'ta başlayan macera, önce Star'da devam etti, sonra da iki çocukla birlikte FOX'ta tamamlandı.

6. BÖLÜM | Pazartesi 20.00 | Sinema tarihinin en sevilen 10 film serisi

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Listeye Kanal D damga vurmuş maşallah, her yerde mi zirvede olur bir kanal? :bhr:

Medcezir, İntikam, Galip Derviş, Doktorlar, Kavak Yelleri sevdiğim dizilerdi. Şimdi görünce hüzünlendim, zaman hızlı geçiyor. :(

Emeğine sağlık @Aserat güzel olmuş. :D

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Listeye Kanal D damga vurmuş maşallah, her yerde mi zirvede olur bir kanal? :bhr:

Medcezir, İntikam, Galip Derviş, Doktorlar, Kavak Yelleri sevdiğim dizilerdi. Şimdi görünce hüzünlendim, zaman hızlı geçiyor. :(

Emeğine sağlık @Aserat güzel olmuş. :D
Bari bunu o kanala bağlama. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Tatlı Hayat ile Dadı'nın tekrar bölümlerini izlerdim arada sırada, onun dışında hiçbirini izlemedim gurur duyuyorum kendimle çakma diziler izlemediğim için :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Bizim Hikaye olacak diye tahmin etmiştim @Aserat :eek:

TİMS yasal uyarlama yapmayarak listenin yüz karası olmuş. :A
Daha 2 bölüm oldu almak için bir neden yoktu. Ama bölümü hazırlarken ondan yola çıktım. :A
Tatlı Hayat ile Dadı'nın tekrar bölümlerini izlerdim arada sırada, onun dışında hiçbirini izlemedim gurur duyuyorum kendimle çakma diziler izlemediğim için :A
Uyarlama çakma demek değildir buradaki çoğu dizi yasal uyarlama. :A
Emeğine sağlık @Aserat :D

Doktorlar - Tatlı Hayat - Kavak Yelleri - Dadı izlediğim dizilerdi.
Teşekkürler. :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
çakma değil uyarlama. :D

Daha 2 bölüm oldu almak için bir neden yoktu. Ama bölümü hazırlarken ondan yola çıktım. :A

Uyarlama çakma demek değildir buradaki çoğu dizi yasal uyarlama. :A

Teşekkürler. :A

İsmi önemli değil sonuçta kendin üretmemişsin, hazıra konmuşsun bu da benim için değerini düşürüyor :D Hele bugün onedio'da gördüm şu anki dizilerin neredeyse hepsi kore çakması ah pardon uyarlamasıymış :A Bu kadar mı bir şey üretemez olduk dizileri bile dışarıdan alıyoruz be.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
İsmi önemli değil sonuçta kendin üretmemişsin, hazıra konmuşsun bu da benim için değerini düşürüyor :D Hele bugün onedio'da gördüm şu anki dizilerin neredeyse hepsi kore çakması ah pardon uyarlamasıymış :A Bu kadar mı bir şey üretemez olduk dizileri bile dışarıdan alıyoruz be.
150 dakikada özgün bir şey üretsen bile bazı istisnalar dışında kalitesi çabuk düşüyor. Bu yüzden yasal olarak hakları alınmış uyarlamalara karşı olmamak lazım. :D Öyle düşünürsek herkesin ölüp bittiği Game of Thrones da çakma oluyor mesela. :A

Thequeer

Favori Üye
Reaksiyon puanı
770
Puanı
145
Emeğine sağlık canım yine gayet güzel bir çalışma olmuş ama onedio dan alacağına keşke kendine göre yapsan, daha güzel olacağını düşünüyorum. Yada forumla ilgili özel bir bölüm de koyabilirsin mesela forumun 10 olaylı üyesi, kavgası, güldüren olayı gibi :)
Doktorlar, Galip Derviş ve Umutsuz Ev kadınları en beğendiğim uyarlamalar :) @Aserat