Netflix Dark - 3.Sezon Yorumları

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Spoiler sayılmaz diye açıkça belirtiyorum. En hoşuma giden şey, böylesine karmakarışık bir dizide tüm taşların yerine oturmuş oldu. Hani bazı diziler ve filmler vardır, bundan daha az karmaşık olmasına rağmen öyle leş bir final yaparlar ki ne neydi ne değildi hiçbir şey anlayamayız, muallak kalır her şey. Bunda ise bam bam bam hiçbir şey açıkta kalmadı diyebiliriz hemen hemen. Gerçekten ayakta alkışlanılası bir zeka ürünü senaryo ve final oldu....
Şimdi cidden bakıyorsun bölümlere hani adamlar öyle sahneler izletiyor ki ulan bu ne diyorsun. Ne alaka be kardeşim, noluyoruz, nereye gidiyoruz, ne olacak bundan sonrasında. Bu soruları bölümler boyu soruyorsun. Sahneleri izledikçe bunları soruyorsun. Çok beyin yoran, karman çorman bir yapı var ortada. Hepsinin belirli bir mantığı olduğunu çözdükten sonra işte orada aldığın haz çok başka bir boyutta...

Ben özellikle 7. bölüme tutuldum kaldım o yönden. Yani ilk sezondan beri sorduğumuz soruları öyle bir anlattılar ki. Rollercoaster of emotions lafı vardır. Burada Rollarcoaster of times dedik... Hani o kadar zamana, o kadar destansı bir kurguyla, o kadar destansı bir görüntü yönetmenliğiyle, keza karakterlerin yaşlarını, tiplerini, makyajlarını o kadar muazzam aktardılar ki... Ağzım açık izledim o bölümü. Finalinde de hala ve hala düğümün nasıl çözüleceğini bilemiyorduk ama bölüm başladı ve biz yine ağzımız açık izlemeye devam ettik... Hani gerçekten vaay bee...

• Harika
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdi cidden bakıyorsun bölümlere hani adamlar öyle sahneler izletiyor ki ulan bu ne diyorsun. Ne alaka be kardeşim, noluyoruz, nereye gidiyoruz, ne olacak bundan sonrasında. Bu soruları bölümler boyu soruyorsun. Sahneleri izledikçe bunları soruyorsun. Çok beyin yoran, karman çorman bir yapı var ortada. Hepsinin belirli bir mantığı olduğunu çözdükten sonra işte orada aldığın haz çok başka bir boyutta...

Ben özellikle 7. bölüme tutuldum kaldım o yönden. Yani ilk sezondan beri sorduğumuz soruları öyle bir anlattılar ki. Rollercoaster of emotions lafı vardır. Burada Rollarcoaster of times dedik... Hani o kadar zamana, o kadar destansı bir kurguyla, o kadar destansı bir görüntü yönetmenliğiyle, keza karakterlerin yaşlarını, tiplerini, makyajlarını o kadar muazzam aktardılar ki... Ağzım açık izledim o bölümü. Finalinde de hala ve hala düğümün nasıl çözüleceğini bilemiyorduk ama bölüm başladı ve biz yine ağzımız açık izlemeye devam ettik... Hani gerçekten vaay bee...
Öyle bir final sezonuydu ki beynim halen sıcak. Öyle böyle yakmadı. Gelmiş geçmiş en karmaşık en beyin yakan ancak aynı zamanda buna rağmen mükemmel toplayan, eline yüzüne bulaştırmayan ve çok başarılı bir finale imza atan unutulmaz bir başyapıt olarak yerini aldı. 26 bölüme sığan sayısız hayat sayısız olasılık sayısız olay.... @bazinga böyle bir yapıta en azından sonbahar serinliğinde bir kez daha şans vermeni kesinlikle tavsiye ederim. 26 bölüm olmasa 80 bölüm olsa tamam, ama bu kadar az bölüm ve böylesine çarpıcı bir hikaye... Ancak beyni çok fazla yakıyor, öyle böyle değil. :A

• Harika
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Öyle bir final sezonuydu ki beynim halen sıcak. Öyle böyle yakmadı. Gelmiş geçmiş en karmaşık en beyin yakan ancak aynı zamanda buna rağmen mükemmel toplayan, eline yüzüne bulaştırmayan ve çok başarılı bir finale imza atan unutulmaz bir başyapıt olarak yerini aldı. 26 bölüme sığan sayısız hayat sayısız olasılık sayısız olay.... @bazinga böyle bir yapıta en azından sonbahar serinliğinde bir kez daha şans vermeni kesinlikle tavsiye ederim. 26 bölüm olmasa 80 bölüm olsa tamam, ama bu kadar az bölüm ve böylesine çarpıcı bir hikaye... Ancak beyni çok fazla yakıyor, öyle böyle değil. :A
Detaylı yorum yapmak istiyorum ama içinde kaybolmaktan korkuyorum. O kadar detay var ki hepsi de hafızamın bir yerinde duruyor. Yazıya dökmeye cesaret edemiyorum. Üzerine konuşsam gerçekten forum tarihinin en uzun mesajını yazabilirim... Yani o kadar fazla detay vardı dikkat çeken. Bölümlerin kendi içlerinde çok çok fazla soru işaretleri vardı. Bu nasıl böyle oldu, şu nasıl oldu, niye oldu gibi. O karmaşıklık gerçekten acayipti ya. Fazlasıyla sinir bozucu ama bir o kadar da keyifli...

Bu kadar olayı üstümüze atıp bunu nasıl böyle toplayabildiler hala aklım almıyor... Gerçekten senaristleri büyük tebrik etmek lazım. Bu kadar fazla karakter, bu kadar fazla olay, bu kadar fazla zaman dilimi... Ve tam manasıyla tatmin eden mantıklı bir final... Çok deşsek belki biraz boşluk veya hani boşluk demesek bile cevaplanmayan sorular bulabiliriz ama o finalden sonra bunların herhangi bir öneminin olmadığını anlıyoruz işte... Öyle bir final, öyle bir toparlama... Yıllar sonra bile akıllarda kalacak çılgınlar çılgını bir 26 bölüm ve final... Diziye olan genel puanımı 9'dan 10'a çıkartıyorum finalinden sonra...

• Harika

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S03-B03-04

O kadar durgun ilerliyor ki diziden soğma safhasına geçtim nerdeyse:T: Süresi de uzamiş bi de:T: Yapsana 12 bölüm 40-45 dakkalık:T:

4.bölümün son sahnesi de olmasaydı heycanı meycanı yok diyecektim.
3'lü gezen Jonas'ın cocuguysa amacı ne?

puan muan yok :T:

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ne diziydi be... Halen etkisinden çıkamıyorum, böyle bir finalle veda etmiş olmasını. Kolay bir şey değil bir diziyi kaliteli sürdürüp de kaliteli sonlandırabilmek. GoT, Prison Break, LCDP, HIYMM... ne büyük hayal kırıklıkları gördü bu gözler. Lost ve Fringe’den bile daha başarılı olundu final konusunda. Adamlar gerçekten Alman disiplini ile çalışmış senaryoda. Nolan dizi çekse böylesini belki yapamaz. Zaten Matrix, Interstellar, BTTF gibi birçok kült ve ünlü yapımdan izler taşıyan üstün Alman mühendislik harikası. Kolay kolay bir daha böylesine bir dizi çok zor gelir...

O değil de son sezonu 2 günde bitirmiş olmama pişman oldum. Fena bir boşluğa düştüm... Keşke daha ağır davransaydım. Ama spoiler riski yüksek bir final söz konusu olduğu için hiç değilse tadı damakta kalarak noktaladık. Ama ne tat...

Şu müzik aklımdan çıkmıyor, sadece efsanevi cast seçimleri (karakterlerinin genç ve yaşlılık ve çocukluk hallerini oynayan oyuncuların birbirlerine çok benzer seçilmeleri) değil aynı zamanda müzik bile senaryoyla o kadar iç içe ki... @MEnes

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ne diziydi be... Halen etkisinden çıkamıyorum, böyle bir finalle veda etmiş olmasını. Kolay bir şey değil bir diziyi kaliteli sürdürüp de kaliteli sonlandırabilmek. GoT, Prison Break, LCDP, HIYMM... ne büyük hayal kırıklıkları gördü bu gözler. Lost ve Fringe’den bile daha başarılı olundu final konusunda. Adamlar gerçekten Alman disiplini ile çalışmış senaryoda. Nolan dizi çekse böylesini belki yapamaz. Zaten Matrix, Interstellar, BTTF gibi birçok kült ve ünlü yapımdan izler taşıyan üstün Alman mühendislik harikası. Kolay kolay bir daha böylesine bir dizi çok zor gelir...

O değil de son sezonu 2 günde bitirmiş olmama pişman oldum. Fena bir boşluğa düştüm... Keşke daha ağır davransaydım. Ama spoiler riski yüksek bir final söz konusu olduğu için hiç değilse tadı damakta kalarak noktaladık. Ama ne tat...

Şu müzik aklımdan çıkmıyor, sadece efsanevi cast seçimleri (karakterlerinin genç ve yaşlılık ve çocukluk hallerini oynayan oyuncuların birbirlerine çok benzer seçilmeleri) değil aynı zamanda müzik bile senaryoyla o kadar iç içe ki... @MEnes

Herhangi bir dizinin bir daha Breaking Bad ayarında final yapacağını düşünmemiştim. Önce Mr. Robot sonra Dark... İkisi de birbirine çok yakın zamanda geldiler ve o seviyede finaller yaptılar... Gerçekten ikisinin de senaristlerine, yönetmenlerine, oyuncularına, tüm emeği geçenlere teşekkür etmek gerekiyor. Ve senin de bir an önce Mr. Robot'u izleyip o tada varmanı tavsiye ediyorum... Onun dışında Dark özelinde Steins Gate olsun, Interstellar olsun, Matrix olsun, o izleri görmek gerçekten izlerken beni inanılmaz keyiflendirdi. Ama bunu kendi orjinalliğinde yedirmesi ve bu benzerliklerin baymak yerine haz vermesi ayrı bir başarıydı...

Hiç pişman değilim, yine olsa yine tek günde izlerdim... Dark'ı bu sonbaharda kışa doğru 3 sezonu 1 hafta 10 gün içerisinde tüm detayları dikkatlice takip ederek tekrar izleyeceğim... Ve büyük ihtimal ilk 2 sezonda verilmiş foreshadowing'ler dikkatimi çekecek bu yolculukta. Ve ben iyice hayranlık duyacağım...

Müzikleri çok iyiydi be... Bu gönderdiğin müzik de muazzamdı ama benim dikkatimi özellikle şu müzik çekiyor... Bu müzik de unutulmazlar arasına girmiştir...

Son düzenleme:
  • Harika

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Herhangi bir dizinin bir daha Breaking Bad ayarında final yapacağını düşünmemiştim. Önce Mr. Robot sonra Dark... İkisi de birbirine çok yakın zamanda geldiler ve o seviyede finaller yaptılar... Gerçekten ikisinin de senaristlerine, yönetmenlerine, oyuncularına, tüm emeği geçenlere teşekkür etmek gerekiyor. Ve senin de bir an önce Mr. Robot'u izleyip o tada varmanı tavsiye ediyorum... Onun dışında Dark özelinde Steins Gate olsun, Interstellar olsun, Matrix olsun, o izleri görmek gerçekten izlerken beni inanılmaz keyiflendirdi. Ama bunu kendi orjinalliğinde yedirmesi ve bu benzerliklerin baymak yerine haz vermesi ayrı bir başarıydı...

Hiç pişman değilim, yine olsa yine tek günde izlerdim... Dark'ı bu sonbaharda kışa doğru 3 sezonu 1 hafta 10 gün içerisinde tüm detayları dikkatlice takip ederek tekrar izleyeceğim... Ve büyük ihtimal ilk 2 sezonda verilmiş foreshadowing'ler dikkatimi çekecek bu yolculukta. Ve ben iyice hayranlık duyacağım...

Müzikleri çok iyiydi be... Bu gönderdiğin müzik de muazzamdı ama benim dikkatimi özellikle şu müzik çekiyor... Bu müzik de unutulmazlar arasına girmiştir...

Tek kelimeyle muhteşem... Zaten beni diziye bağlayan en büyük etkenlerden biri de bu iki müziktir. İkisi de o kadar değişik, o kadar dizinin ruhuna uygun ki... Ulrich'in 2.sezonda yaşadıkları... Jonas'ın babası Micheal'in evde küçük Mikkel'i ve Ulrich ile Katherina'yı gördüğünde hissettikleri... Bu iki müzik de tam olarak birbirlerini tamamlıyorlar. Sayısız hayat, sayısız olasılık, farklı zamanlar, farklı dünyalar, muhteşem bir öykü... Zaman kavramı hiç bu kadar delik deşik edilmemişti... Gel de Steins Gate'e tekrar başlama. Zaten bu dizi sayesinde direkt 1.anime haline geldi gönlümde, SNK'yi bile geride bırakarak tereddütsüz bir şekilde...

• Harika

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
3x1

Paralel evren dediğin böyle olur be. Güzel bir sezon açılışı oldu. İlk sezonun bölümündeki Jonas'la Martha yer değiştirmişler. Bu sayede güzel bir Jonas'sız evren izledik.

Wöller gözünü kazanmış ama bu seferde sol kolu gitmiş garibimin. :D Ulrich abim yine zamparalığa devam ediyor. Charlotte ile aldattığı da çok barizdi. Fransizka ve Elisabeth'in yer değişimi de ilginç olmuş.

Katerina bu sezon bana daha da güzel gözüktü. Ayakları üstüne basan kadın karakterini güzel oturtmuşlar. Regina'nın ölümü beni şaşırttı. Umarım ölüm sebebi söylenir. Hannah karakter olarak gram değişmemiş :D

Bölüm boyunca beraber takılan üçlünün Bartosz olduğunu tahmin ediyorum. Tip olarak en çok ona benziyorlardı. Bakalım Noah hikayeye nerede dahil olacak.

Jonas'ın 1888'de ne işi vardı onu merak ediyorum.

• Beğendim

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S03B-05-06

7ve8'i de izleyeyim dedim ama süreleri uzun oldugu için devam edemedim. Bizdeki de kafa yani :T:

Jonas'ın ölüp infinite'deki kesişmeye bağlamayıp yaşatmaları:A Sanki olmamiş ya:A Ben o şekli hep altlı üstü olarak hayal etmiştim 3 boyutlu olarak:A Bunlar gibi 2 boyutlu düşünüp kesişme olarak düşünmemiştim:ABence bu konuda haklı olmalıyım:A

6.bölüm sonu 2.sezon son sahnesinden farksızdı yani:A Neden 2sezonun press halini izledik i kaç bölüm. Asıl 3.sezon şimdi başlıyo...

Yine puan vermeyeceğim...

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
3x2

Konu gittikçe kontrolümden çıkmaya başladı. Artık kafa yormadan saldım kendimi diziye. Bakalım daha nereye kadar hikayeyi kuracaklar. Ben artık olayların hızlandığı ve açıklamaların başladığı kısıma geçmek istiyorum.

Üçlü takılanların hala Bartosz olduğunu iddia ediyorum çünkü o çocuk bana gram güven vermiyor. Her an bir itlik yapacakmış gibi geliyor.

Katharina'nın sahneleri çok duygulandırdı beni. Şu dizide en çok üzüldüğüm karakter olabilir. Peter-Elisabeth ikilisinin olduğu evrendeki çocuk Yasin olabilir mi acaba diye düşünüyorum. O çocuğun kim ve nereden geldiğine dair bir bilgi de geçmedi.

8/10

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Tek kelimeyle muhteşem... Zaten beni diziye bağlayan en büyük etkenlerden biri de bu iki müziktir. İkisi de o kadar değişik, o kadar dizinin ruhuna uygun ki... Ulrich'in 2.sezonda yaşadıkları... Jonas'ın babası Micheal'in evde küçük Mikkel'i ve Ulrich ile Katherina'yı gördüğünde hissettikleri... Bu iki müzik de tam olarak birbirlerini tamamlıyorlar. Sayısız hayat, sayısız olasılık, farklı zamanlar, farklı dünyalar, muhteşem bir öykü... Zaman kavramı hiç bu kadar delik deşik edilmemişti... Gel de Steins Gate'e tekrar başlama. Zaten bu dizi sayesinde direkt 1.anime haline geldi gönlümde, SNK'yi bile geride bırakarak tereddütsüz bir şekilde...
Zaten ben başladım Steins Gate'e, 4 bölüm izledim bile... Ağır ağır ama tadında bir şekilde izleyip bitireceğim bu hafta...

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Zaten ben başladım Steins Gate'e, 4 bölüm izledim bile... Ağır ağır ama tadında bir şekilde izleyip bitireceğim bu hafta...
Ama daha önce de söylediğim gibi tekrar tekrar şunu söyleyebilirim ki SNK 4. sezon yayınlandığında ve malum bölümler geldiğinde ve final verdiğinde insanlar tarihte eşi benzeri görülmemiş bir 'şey' izleyecek. Tüm internet alemi yerinden oynayacak... O kadar büyük bir epiklikten söz ediyorum. O yüzden şu anlık belki Steins Gate 1 numarada ama SNK 4. sezon animeye aktarıldığında finali de o düzeyde efsane olursa 1 numarayı ele geçirecek gibi duruyor... @Tolstoyevski (Yine yeniden SNK hype'ı verildi...) @Sherlock

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1593540209103.png

@Tolstoyevski (Temsili)

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
6 bölüm zorlaya zorlaya izlemiştim. Şimdi aklımda sadece bazı detaylar kalmış. Gerisi uçtu :A
Sonbaharda 1.bölümden başlaman gerekecek yoksa kalan 20 bölüm temelsiz kalır. :A Hepi topu 26 bölümlük dizi sonuçta, Cuma başlasan Pazar bitmiş olur... :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi