Netflix Dark - 3.Sezon Yorumları

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Diziyi o kapattı ama şaka maka hem de ne tiratla... Efsane bir tirat yaptı kendisinden beklenmeyecek ölçüde. Senaristler resmen önce gömdü sonra özür diledi. :A

Bu arada o kazayı önleme sahnesinde istinasız herkesin aklına ilk başta ''acaba Martha ve Jonas mı kazaya neden olacak'' sorusu gelmiştir. Hatta bu ikisini görüp son anda fren yaptığı sahnede bir an tamamen öyle düşündüm, yoldan geçen bir kamyon filan çarpacak sandım. Eğer öyle olsaydı, döngü devam ederdi. Biz ise kafayı yerdik, yine güzel bir son olurdu ama klişe bir son olurdu herkes beklediği için. Üstelik tam son bile olmazdı, açık kapı bırakmış olurlardı.

Ama kazayı önlemiş olmaları o ''kendini gerçekleştiren teori'' olayını çürüttü ve alışılmışın dışında, aşırı uçuk olmayan ve etkileyen bir finale neden oldu. Karizmatik oldu en azından...

@Forumdash
Evet bi tır bir kamyon sahnesi bekledim:A Cam patlama efekti kullanmadan olmaz demiştim içimden:F

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Evet bi tır bir kamyon sahnesi bekledim:A Cam patlama efekti kullanmadan olmaz demiştim içimden:F
Bir Amerikan dizisi olsaydı kuvvetle muhtemel öyle olurdu zaten, ama adamlar Alman disipliniyle bakıyorlar her şeye... :A

• Güldürdün
Reactions: Forumdash and MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Diziyi o kapattı ama şaka maka hem de ne tiratla... Efsane bir tirat yaptı kendisinden beklenmeyecek ölçüde. Senaristler resmen önce gömdü sonra özür diledi. :A

Bu arada o kazayı önleme sahnesinde istinasız herkesin aklına ilk başta ''acaba Martha ve Jonas mı kazaya neden olacak'' sorusu gelmiştir. Hatta bu ikisini görüp son anda fren yaptığı sahnede bir an tamamen öyle düşündüm, yoldan geçen bir kamyon filan çarpacak sandım. Eğer öyle olsaydı, döngü devam ederdi. Biz ise kafayı yerdik, yine güzel bir son olurdu ama klişe bir son olurdu herkes beklediği için. Üstelik tam son bile olmazdı, açık kapı bırakmış olurlardı.

Ama kazayı önlemiş olmaları o ''kendini gerçekleştiren teori'' olayını çürüttü ve alışılmışın dışında, aşırı uçuk olmayan ve etkileyen bir finale neden oldu. Karizmatik oldu en azından...

@Forumdash
Aynen Hannah'ın tiratını ben de beğendim gerçekten. Güzel ve etkileyici bir son oldu kesinlikle...

Kaza sahnesinde döngü devam edecek bir şekilde diye kuşkulandım evet... O acabayı çoğu kişi söylemiştir dediğin gibi. Ama olayın çözülme kısmı farklı bir şekilde bitti. Resmen Jonas ve Martha, yani Adam ve yaşlı Martha ve hatta Claudia ana dünyaya ulaşmak için döngülerinden feragat edip herkesi feda ederek bambaşka bir son yazmış oldular. Çok şık bir finaldi be...

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
İşte o dediğin sahne ilk sezondaki sahnenin tekrarı ve bu sezonki Martha'nın evreni ile yanyana gösterilen sahne. Orada Adam ve Martha'nın evrenlerindeki öldürme sahnesi gösteriliyor. Yukarıda bahsettiğim ana dünyadaki Tannhaus mevzusundan dolayı oluşan 2 evren yani. Hiç bir zaman 3 farklı paralel evren oluşmadı bu konu net bunu söyleyebilirim. Bu final bölümünde net şekilde bahsediliyor yani. :D

3 tane Martha konusunu şu şekilde açıklayayım. Birincisi Adam'ın evrenindeki Martha. Adam'ın kurşunla öldürdüğü Jonas'ın sevdiği 1. evrendeki Martha yani. İkincisi ve üçüncüsü ise yaşlı Martha'nın evrenindeki Martha. Onu da şöyle açıklayayım. Martha'nın evrenindeki döngüde Martha Jonas'ı kurtarmaya 1. evrene gidiyor. Oradan Jonas'ı alıp kendi dünyasına bırakıyor. O sırada döngü başlıyor ve akmaya devam ediyor. Jonas da gelişimini tamamlamamış Martha'nın yanına gidip onu ikna etmeye ve kendisine inandırmaya çalışıyor. Sonra gelişimini tamamlamış Martha Jonas'ı vuruyor. Ama o Martha'yı Adam ele geçiriyor ve kıyamet sırasında öldürüyor kendisini. Tabi döngüde arkasından diğer gelişimini tamamlamamış olaylar hakkında bilgisi olmayan Martha her şeyi öğrenip tekrar Jonas'ı kurtarmaya giden Martha'nın bilincine ulaşıyor. Yani siyah saçlı gördüğün tüm Martha'lar aynı evrende ama biri olaylardan habersiz geçmişteki hali, diğeri olayları öğrenip yaşlı Martha ile çalışan gelecekteki hali... Karışık ama durum böyle... :A
Şimdi kafamda oturdu gibi. Adam'ın Jonas'ı eğitme olayı Martha evreninde Martha'ya yapılıyor yani:X Heşey 3'leme olunca bi 3.evren bekliyor insan:X

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Şimdi kafamda oturdu gibi. Adam'ın Jonas'ı eğitme olayı Martha evreninde Martha'ya yapılıyor yani:X Heşey 3'leme olunca bi 3.evren bekliyor insan:X
Aynen öyle simetri olayı gibi zaten 2 evren de. Birçok detay gösteriliyor bu simetriyle ilgili. Martha da Adam'ın yaşadığı gelişimin aynısını kendi evreninde yaşıyor bir şekilde. Ama 3. evren falan oluşmuyor yani, çıkar onu aklından. :A

• Harika
Reactions: Forumdash

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Aynen Hannah'ın tiratını ben de beğendim gerçekten. Güzel ve etkileyici bir son oldu kesinlikle...

Kaza sahnesinde döngü devam edecek bir şekilde diye kuşkulandım evet... O acabayı çoğu kişi söylemiştir dediğin gibi. Ama olayın çözülme kısmı farklı bir şekilde bitti. Resmen Jonas ve Martha, yani Adam ve yaşlı Martha ve hatta Claudia ana dünyaya ulaşmak için döngülerinden feragat edip herkesi feda ederek bambaşka bir son yazmış oldular. Çok şık bir finaldi be...

Acaba bu üçlemede baba-oğul-kutsal ruh üçlemesine de gönderme var mıdır? Her şey üçleme bu dizide malum ve birçok şeye gönderme var. :D

• Güldürdün
Reactions: MEnes and Forumdash

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Alman disiplini bunu gerektirir, spoiler konusu da bir disiplin işidir... :A

Ger.png

• Harika

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,613
Puanı
860
3x6

Dizide 3. bir evrenin olduğu artık belli. Takımlar çok karışık yerlerden kuruldu. Her evrenden insan var gibi. İlk sezonlarda etkin olan ama şimdi kayıp olan karakterler var.

Bu sezon bütün bölümler de ilk dakikalarda su gibi gitti, ortalarda can sıktı, sonlarda ise heyecanı tavan yaptırdı. Her bölümün sonunda çalan şarkılar ayrı bir hava katıyor.

Ben hala Fransizka'nın buluştuğu çocuğun kim olduğunu merak ediyorum. Onun hakkında hiç bir bilgi verilmedi. Hikayede de şu ana kadar bir etkisi yok. Keşke bu sezon Noah abimi daha fazla görseydik.

O sonda gelen Egon hangisiydi acaba? Hannah'ı görmüş olansa güzel şeyler görebiliriz.

9/10

• Beğendim

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,613
Puanı
860
3x7

Dizi bu bölümde çok güzel bir şekilde eksik olan bazı parçaları yerine oturttu. Zaman değişimlerini zevkle izledim. Artık dizide isimleri bıraktım yüzlerinden karakterleri tanımaya çalışıyorum.

Bu bölümde soy ağaçlarında bazı yerler yerine oturdu. Hangi evrende geçtiklerini çözemedim ama bu bölümde soy ağaçlarında şunlar oldu;

- Bartosz ve Silja, saatçi olan Hanno ve Noah'ı öldüren kardeşi Agnes'in anne babası çıktı.
- Charlotte'nin babası Noah olduğu biliniyordu. Bu bölümde de annesinin Elisabeth olduğu ortaya çıktı.
- Elisabeth'in tünelde yardım ettiği kişinin tipini tam seçemedim ama Noah veya Hanno'nun ikisinden biri.
- Hannah'da Egon'dan Silja'yı peydahlamış.

Dizinin düğümünü Claudia çözecek. Umarım Jonas'ı kazandığı bir final izleriz.

9/10

• İlginç

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
3x7

Dizi bu bölümde çok güzel bir şekilde eksik olan bazı parçaları yerine oturttu. Zaman değişimlerini zevkle izledim. Artık dizide isimleri bıraktım yüzlerinden karakterleri tanımaya çalışıyorum.

Bu bölümde soy ağaçlarında bazı yerler yerine oturdu. Hangi evrende geçtiklerini çözemedim ama bu bölümde soy ağaçlarında şunlar oldu;

- Bartosz ve Silja, saatçi olan Hanno ve Noah'ı öldüren kardeşi Agnes'in anne babası çıktı.
- Charlotte'nin babası Noah olduğu biliniyordu. Bu bölümde de annesinin Elisabeth olduğu ortaya çıktı.
- Elisabeth'in tünelde yardım ettiği kişinin tipini tam seçemedim ama Noah veya Hanno'nun ikisinden biri.
- Hannah'da Egon'dan Silja'yı peydahlamış.

Dizinin düğümünü Claudia çözecek. Umarım Jonas'ı kazandığı bir final izleriz.

9/10
Charlotte ve Elisabeth olayı 2.sezonda ortaya çıkmamış mıydı :eek:

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,613
Puanı
860
3x8

Yazacak fazla bir şey yok. Dizi baştan sonra efsane bir şekilde kurgulanmış. Final bölümünün her bir saniyesi epikti.

Sezonun başından beri Jonas'ı tutuyordum ama dizinin orta yolu bulup bitmesi çok güzel oldu. O son sahnelerde tüylerim diken diken oldu.

Gerçekten yazacak bir şeyim yok ya. Son sezon bana buzdolabını 8 kat sırtımda taşımış gibi bir yorgunluk bıraktı. Olayları takip etmekten beynim çok yoruldu. Almanlar bu diziyle sektörü zirvede bırakabilir.

10/10

• Beğendim