bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
8. Bölüm (Final)

Fena değildi yani iyi bağlanmış hikaye. Bariz bir hata vs yok ama çok çok etkiledi mi hayır. Beğenmediğim noktalar mevcut.

@Emre Ozansoy yazmasa hiç aklıma gelmeyecek kişi katil çıktı. Dedektif gibi dizi izleyenler mevcut ortalıkta. :A

Benim hoşuma gitmeyen Settar'ın olayları baştan beri az çok biliyor ama saklıyor olması oldu. 5. bölümün sonundaki muhteşem sahne boşa gitmiş oldu. Anlamsız hale geldi.

Yaşar ile ilgili bir şeyler çıkması da hoşuma gitmedi. Yaşar o kadar usta yalancı olacak bir karakter değildi bence. Kemal gibi usta bir dedektiften bu kadar kolay bilgi saklamamalıydı. Genel olarak da yok efendim çok aşıktım da falan hikayesini o karakterle hiç bağdaştıramadım.

Ve son olarak da Kemal'in kızıyla ilgili hikaye tamamen gereksizdi. Karaktere bir geçmiş yazılmak derinlik katılmak istenmiş ama olmamış. Dizinin ortasında "daddy daddy" diye sayıklayan bir kız çok gereksiz olmuş.

Neticede kusurlarına rağmen kaliteli bir yerli diziydi. Tavsiye ederim herkese.

6/10

Son düzenleme:

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,580
Puanı
1,061
Sondaki adam Güneş ama yüzünün bir kısmı yanmış. Ayrıca tahminimce bu cinayetlerin arkasında Settar'ın karısının tarikatı var. Çünkü dergah yangınının üstünde çok durdular, yangın sırasında Güneş içerideydi. İntikam almak için de dergahı satan ve alan kişileri öldürdüler.
Spoilerde Güneş yerine Celal'i koy, finali bilmişim :A

Eksik kalan yerler olsa da final bölümü çoğu şeyi açığa çıkardı. Jenerikte Emin Alper'in geçtiği yer ile son sahnenin olduğu yerin aynı olması zekice hazırlanmış. Dizinin anlamı olan başlangıç ve bitişe (Alef) gönderme olmuş.

Gemi çarpmadığı için Settar'ın ölmediğini düşündüm ama sonu çok ters köşe oldu. Ayrıca Arapça'da katilin adının Mevlana'yı, Güneş'in de Şems'i temsil etmesi ince detay olmuş.

• Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bölümlerin bitmesini bekliyordum. Bölümler bittiğine göre izlemeye geçebilirim. :)

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bu tarz eşcinsel güzellemesi yapımları sevmiyorum daha güzel bitebilirdi 6/10luk bi dizi bence

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
8. Bölüm (Final)

Fena değildi yani iyi bağlanmış hikaye. Bariz bir hata vs yok ama çok çok etkiledi mi hayır. Beğenmediğim noktalar mevcut.

@Emre Ozansoy yazmasa hiç aklıma gelmeyecek kişi katil çıktı. Dedektif gibi dizi izleyenler mevcut ortalıkta. :A

Benim hoşuma gitmeyen Settar'ın olayları baştan beri az çok biliyor ama saklıyor olması oldu. 5. bölümün sonundaki muhteşem sahne boşa gitmiş oldu. Anlamsız hale geldi.

Yaşar ile ilgili bir şeyler çıkması da hoşuma gitmedi. Yaşar o kadar usta yalancı olacak bir karakter değildi bence. Kemal gibi usta bir dedektiften bu kadar kolay bilgi saklamamalıydı. Genel olarak da yok efendim çok aşıktım da falan hikayesini o karakterle hiç bağdaştıramadım.

Ve son olarak da Kemal'in kızıyla ilgili hikaye tamamen gereksizdi. Karaktere bir geçmiş yazılmak derinlik katılmak istenmiş ama olmamış. Dizinin ortasında "daddy daddy" diye sayıklayan bir kız çok gereksiz olmuş.

Neticede kusurlarına rağmen kaliteli bir yerli diziydi. Tavsiye ederim herkese.

6/10
Final puanımı 6'ya düşürdüm. Dizinin geneline yarattığı hasarı düşünerek. :D

• Güldürdün
Reactions: xdragxx

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Uzun süredir yayınlanan platform dizilerinin tatminkarsizliğina karşin sinematografi çekimleriyle, sarmal polisiye hikayesi ve muhteşem İstanbul manzaralariyle 8 bölümün her bölümünde hazzı patlattı :bhr:

Diziyi tasavvuf, sufizm, etc. anlatılan hikaye olarak hiç beklememiştim. Geçmişten günümüze ışık tutuyor hikaye resmen.

İlk sahnede İstanbul'da her sene düzenlenen haç kapma yarişmasıyla başlamasiyle dizi ilginizi çekmeniyi sağlıyor. Karakterler çok pasif kalsa da diziyi hikaye örgüsü yüzünden izliyorsunuz.

İlk 4 bölüm galiba tek seferde çekilmiş gibi. Ne Kenan'nın ne de Mümtaz Taylan'ın kıyafetleri değişiyordu:F Kenan'ın en pasif kaldiği dizi diyebilirim. Ancak 5.bölümde açıldı. Bunu karakterin yurtdişi temaslı oluşuna veremem. 5.bölümden sonra nasıl açıldı? 5.Bölümden sonra Mümtaz Taylan'ın rolü azaldı:F

Melisa Sözen'in karakteri bir anlatıcı, bir diş ses gbiydi. O anlattıkça hikaye çözülüyordu. Katil oymuş gibi izlenim yarattılar ama sonunda klasik entrika kadınana çevrdiler. Katil o çıksaydı da ratasız olurdum açıkcası.

Katilin hikayeye son bölümde dahil olması gzeldi. Oklar birden Güneş'e döndü ama sonunda aşiği çıkması güzel hamleydi.

Geçmişe dönük sahneler ve dergahlarin(tarikatlarin) kendi aralarinda fikir çatişmalarina düşmeleri çooook iyi yansıtılış. Dönem kostümleri de...

Dizinin en beğendiğim yani jeneriği tabi ki:bhr: Game Of Thrones, Black Sails gibi simgeler, mekanlar uçuşuyordu. Müziğin de ney ağırlıklı olması :bhr:

Final sahneleri belki de TR'yi yurt dişinda en iyi temsil edecek görselliğe sahipti. Özellikle Boğaz Köprüsü ve ışıklandırması.

Karakter dizisi olarak ele almazsam hiakye odaklı olarak kesinlikle 9/10 bir dizi.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
İzlemiştim, bari kısaca yorum da yapayım konusu hortladı madem.

Final bölümüne kadar gayet başarılı bir polisiye izliyoruz, tabii ki defoları mevcut ve kusurları var ancak bunlar çok büyük şeyler değil bana kalırsa. Dini konularla, özellikle tekke ve zaviyelerle hikayeyi harmanlamışlar ve bence ortaya akıcı bir iş de çıkmış. Özellikle ülkemiz koşullarında dinin ekseninde, bu tip konularda dizi çekmek kabul edelim ki zor. Üstelik burada eleştirel bir bakış açısı var, birçok gönderme var. Her bölüm sonu, bir sonraki bölüm ne olacağını merak ettiriyor ta ki final bölümüne kadar...

En başta dediğim gibi tüm defolarına rağmen güzel bir hikaye inşa ediliyor ancak final bölümünde tam anlamıyla beklediğimi bulamadım. Mantık hataları, sonuçlanmamış hikayeler, başarısız karakter gelişimleri ve sadece twist olması adına yapılmış hamleler vardı. Böyle olunca geçmiş bölümlerdeki defolar da daha çok göze batıyor.

Her şeyden önce Settar'ın her şeyi saklaması çok mantıksız, gidip gizemli gizemli operasyonlar yapıyor kendi kendine ama ortağına söylemiyor. Burada True Detective'in ilk sezonu gibi bölümler geçtikçe gelişen bir ortaklık ilişkisi izlesek ve olayları en sonunda beraber çözmelerini izlesek çok daha makul ve kabul edilebilir olurdu karakter gelişimleri açısından. Bu sebeple son sahnede Settar'ı, karısının ve kızının yanına koyması da mantıklı gelmiyor Kemal'in.

Kemal'in karısı ve kızı ile alakalı oluşturulan hikaye de tatmin edicilikten uzaktı. Hem doğru düzgün bir yere bağlanmadı, hem de gereksizdi. @bazinga'nın bahsettiğine birebir katılıyorum, karaktere derinlik katmak istemişler ama olmamış.

Olayların düğümü Yaşar üzerinden çözülüyor diyebiliriz ancak hem Yaşar'ı yeterince izlemedik, yani karakterin gelişimine tanıklık etmedik. Her şeyi geçtim bu kadar başarılı bir yalancı değil, bize onu vermeden onun üzerinden twist yapmaya çalıştıkları için tatmin etmiyor.

Güneş (Settar'ın oğlundan bahsediyorum, isminden emin değilim) üzerinden çok başarılı bir hikaye anlatıldı dokuzuncu bölüme kadar, twist yapıp izleyiciyi şaşırtalım demek yerine hikayeyi inşa ettikleri Güneş üzerinden bir şeyler çözümlense daha tatmin edici olurdu bence.

Görüntü yönetimi ve kullanılan mekanlar çok başarılıydı. Es geçmemek gerek.

Bu kadar yazdım sezona genel bir puan da vereyim bari. :D

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
1x1

Kardeşim azıcık gündüz sahnesi yazın şu diziye be. Ekranın parlaklığını arttırmaktan canım çıktı. Konu olarak beni daha içine çekemedi. Mistik olaylara bir an önce kafalama dalsınlar. Ahmet Mümtaz ve Kenan iyi bir ikili olmuşlar.

7/10

• Harika
Reactions: Emre Ozansoy

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,791
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
1x1

Kardeşim azıcık gündüz sahnesi yazın şu diziye be. Ekranın parlaklığını arttırmaktan canım çıktı. Konu olarak beni daha içine çekemedi. Mistik olaylara bir an önce kafalama dalsınlar. Ahmet Mümtaz ve Kenan iyi bir ikili olmuşlar.

7/10

Dizinin en kötü yanı gece sahnelerinin çok olmasıydı. Aşırı göz yoruyordu, dizi boyunca da gündüz sahnesi yo denilecek kadar azdı. :(

• Beğendim
Reactions: mesmeso