Elazığ'da 6.8 Büyüklüğünde Deprem! 41 Ölü, 1607 Yaralı Var!

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
1579995290684.png

Adamlar sessiz-sedasız Elazığa yardım ekibi yollamış..
Boşa KARDEŞ ülke denmiyor..

Helal olsun Azerbaycana.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
İsteyen inanır istemeyen inanmaz diyerek kestirip atılacak bir şey değil bu. Alınmayan önlemler, bilinçlendirilmeyen bir halk var. Komplo teorileri bu tarz ihmalleri örtmek için vardır. Büyük İstanbul Depremi gerçekleştiğinde, onbinlerce insan öldüğünde, bir o kadarı da yaralandığında "Haarp'ın işi bu, birileri bizi devirmek istiyor." diyebilecek misiniz?

Yahu bir ülkenin elinde böylesine büyük bir güç olsa bir saniye bile beklemez. Elazığ'da deprem yapmaz. Şunu bari açıklattırmayın. Yerin metrelerce altındaki levhaları hareket ettirecek kadar güçlü bir şeyi yapıp, olağanüstü enerjiyi açığa çıkartabilen ülke sana da bana da diz çöktürür diz. Küçük küçük artçılarla işi olmaz.
Anladım meramını şimdi.

Bu meram yuzunden mi gelişen (olasılığı olabilecek) teknolojiyi görmezden geliyorsun? Senin yaptiğin teoriye göre de (diz çöktürme) dünyanın en buyuk silahı "şimdilik" nükleer güç. AMa kimse kimseye fırlatamıyor. Tehdit unsuru olarak dahi kullanılamıyor halen daha. Günüzmüz siyasetinde savaş denen şey olmayacak. Ancak iç savaş olur. Böl parçala daha etkili bir yöentem.

Bu insanlar yıllardır “deprem vergisi” ödüyorlar, koşulsuz ve şartsız. “Kulüpler daha önemli”, “şimdi eleştiri zamanı değil” gibi argümanlar sunmak çok saçma. Bu zamana kadar deprem adına önlem alınmaması, deprem toplanma bölgeleri oluşturmak yerine AVM inşa edilmesi, en ufak bir sorunda bütün iletişim sistemlerinin çökmesi bu insanların suçu değil. Devleti yönetenler bu ülkenin deprem bölgesinde bulunduğunu bilmelerine rağmen bu ülkenin en çok nüfuslu ve en gelişmiş şehri olan İstanbul’da dahi gerekli önlemleri almadı. Bu yüzden kulüplere para göndermiş olan veya Kızılay’a yıllardır bağışlanan paranın nereye gittiğini sorgulayan insanları suçlayamazsın...
Kızılay konusunda bilgi eksikliği var sanırım. https://kizilay.org.tr/Haber/HaberArsiviDetay/4254 o yuzden bu linki buraya bırakıyorum. Köklü bir kuruluş yardım istedi diye söylenmeyen kalmadı.

Vergi dediğiniz olay AFAD ile ilgili onun cevabını vereyim. Kolay bi sorunun uzun uzun cevabı; Zor olmasa gerek araştirmak. Elime yapişmaz yine de bırakayım buraya.

Düz mantık değil ki yahu sana fotoğrafı da attım. Aynı fay hattı üzerinde olan her yer şiddet büyüklüğüne göre hissedebilir ki 6.8'de çok büyük bir deprem. Hissedilebilir yani. Ahaber falan çok izliyorsun galiba Haarp'a da inanacak duruma geldiysen. :A
Ben de foto attim. Alan etkisini gösteren. Bu 2 oluyor. 3.sü olmasın lütfen

Ben değil yahu, alıntıladıklarım inanıyor.
Yandaş sözcü bile haberini yapmiş. 1.7 diye küçümsemek. https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-iranda-deprem-2-5554901/
3-4 gün önce olan yeni bir deprem daha https://www.haberturk.com/iran-da-5-2-buyuklugunde-deprem-2561182
Bu HAARP olayına ben de inanmaya başladım mesela İran Amerika krizinin ertesi günü İran’da şiddetli bir deprem meydana geldi. Tesadüf olması epey zor. @Forumdash
Düşünceni söyleyemezsin bu forumda. ahaber izlemiş olursun. Söylersen böyle 1.7 şiddetinde olmuş denilip sinersin:) En azından akıllılık yapıp kısa kesmişin muhabetti.Ben söyledim delirdim:X
Depremi bile dış güçlere bağlamak nasıl bir akıl tutulması bu? Allah akıl fikir versin.zaytung yanınızda halt etmiş.
Keşke orjinal charınla gelseydin.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Anladım meramını şimdi.

Bu meram yuzunden mi gelişen (olasılığı olabilecek) teknolojiyi görmezden geliyorsun? Senin yaptiğin teoriye göre de (diz çöktürme) dünyanın en buyuk silahı "şimdilik" nükleer güç. AMa kimse kimseye fırlatamıyor. Tehdit unsuru olarak dahi kullanılamıyor halen daha. Günüzmüz siyasetinde savaş denen şey olmayacak. Ancak iç savaş olur. Böl parçala daha etkili bir yöentem.

Kızılay konusunda bilgi eksikliği var sanırım. https://kizilay.org.tr/Haber/HaberArsiviDetay/4254 o yuzden bu linki buraya bırakıyorum. Köklü bir kuruluş yardım istedi diye söylenmeyen kalmadı.

Vergi dediğiniz olay AFAD ile ilgili onun cevabını vereyim. Kolay bi sorunun uzun uzun cevabı; Zor olmasa gerek araştirmak. Elime yapişmaz yine de bırakayım buraya.

Yandaş sözcü bile haberini yapmiş. 1.7 diye küçümsemek. https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-iranda-deprem-2-5554901/
3-4 gün önce olan yeni bir deprem daha https://www.haberturk.com/iran-da-5-2-buyuklugunde-deprem-2561182

Düşünceni söyleyemezsin bu forumda. ahaber izlemiş olursun. Söylersen böyle 1.7 şiddetinde olmuş denilip sinersin:) En azından akıllılık yapıp kısa kesmişin muhabetti.Ben söyledim delirdim:X

Saydığı şeylerin birçoğu deprem vergisi ile yapılmıyor zaten; savunduğu şey de rantsal, pardon kentsel dönüşüm. Bundan halkın değil de kimlerin nemalandığı malum zaten. 2020 yılında 6.5 şiddetinde bir depremle, bir şehir enkaz haline geliyorsa, 20 kişiden fazla insan ölüyorsa; İstanbul'da -dünyanın en büyük şehirlerinden birisi- 5.8 şiddetinde bir deprem sonrasında iletişim tamamen yok oluyorsa, insanların sığınabileceği afet toplanma bölgelerinin yerinde AVM veya plazalar varsa, birçok bina hasar görüyorsa -ki bu binalar arasında kamu kurumları ve okullar da var- kusura bakma ama devlet o deprem vergileriyle gereğini yapmamış demektir. Bunu sen de çok iyi biliyorsun...

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Anladım meramını şimdi.

ABD'nin istediği zaman istediği yerde deprem yaratabilmesine rağmen dangalakça bir şekilde 1.5'lik deprem yarattığına inanmaya devam edebilirsin. Bunun düz dünyacılıktan, evrim karşıtlığından, Ay'a gidilmedicilikten hiçbir farkı yok. Bu son mesajım.

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,315
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
6.8 olursa Büyükçekmece-beylikdüzü - avcılar depremi 6.8 değil 7.5 şiddetinde gibi hissedeceklermil çünkü en yakın ilçeler bunlar, cidden buralarda oturmamak Lazım.

Sen o adamı dinle bir ara derim çok mantıklı konuşuyor. :)
Ben Bodrumda 6.9 şiddetinde deprem yaşadım

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bak olmayan bir şeye inancım artıyor diyorsun ben de sana ordan geçen fayı gösteriyorum. Elazığ'da yaşanan depremden sonra aktroller ve ahaber gibi kanallar bunu ortaya tekrar çıkardığı için her depremde olduğu gibi esprili bir şekilde seninle takıldım da neden bu kadar ciddileştin bir daha olmasın vs. anlamadım. İnanmakta özgürsün zaten, kandilli bunun faydaki kırılmadan olup olmadığını tespit edip şiddet ölçümü yapıyor. Eğer senin dediğin tarzda bir olay olsa bu jeofizikçiler anlamayacak mı? Sadece mantığınla düşününce bile reddedebileceğin bir şeye inancım artıyor diyorsan doğal olarak ben sana antitez üretirim ama sonucunda da hala inanırsan ben sana saygı duymaktan başka ne yapabilirim?
Ben taş gibi link bıraktım önceki sayfaya. Okuduktan sonra mantık süzgecinden geçirmeyip hala aynı fikirde olurlarsa yapabileceğimiz bir şey kalmaz. Uğraşmayalım.

• Beğendim
Reactions: blacklion

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Nisirostaki Volkan
Kos engeller ada büyük Adalar Bodrumu kurtarıyor
Volkanik adaya çarptı kara adaya o şiddeti az alttı
@Harunnn60
2 kez okudum öyle anladım.:F Adalar daha fazla zarar görür tabi orası doğru ama tsunami dalgaları bile oluşabilir, 2 yıl önce bodrum depreminde sular basmıştı ilçeyi hatırlarsın. :D

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Normalde Ruhi Çenet videolarını fazla sevmem ama şu video izlenmeli mutlaka...

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Normalde Ruhi Çenet videolarını fazla sevmem ama şu video izlenmeli mutlaka...

Güzel video diyordum son dakikasına kadar. Tamam paralı özel videolar hazırla bir şey diyen yok fakat şöyle bir konuda video çekiyorsan paralı da yapma bir zahmet.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Güzel video diyordum son dakikasına kadar. Tamam paralı özel videolar hazırla bir şey diyen yok fakat şöyle bir konuda video çekiyorsan paralı da yapma bir zahmet.

Bence yine de güzel video, birçok acı ama gerçek olan şeyi gözler önüne seriyor. Ama dediğin gibi paralı olarak yayınlayacağım dediği ayrı videoyu da herkese açık bir şekilde atabilirdi. Tabii içeriğini bilemiyorum, belki de herkese açık-filtresiz hali ceza aldıracak konuşmalar falan barındırıyordur.

• Beğendim
Reactions: xdragxx

Turkuazz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,197
Puanı
860
Cuma günü hissedilen depremde Elazığ Diyarbakır Malatya ile bütün hissedilen şehirlerimize geçmiş olsun. Dilerim Allah bir daha yaşatmasın.çok fazla sallandık rabbim korusun inşallah..

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Angelica

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Saydığı şeylerin birçoğu deprem vergisi ile yapılmıyor zaten; savunduğu şey de rantsal, pardon kentsel dönüşüm. Bundan halkın değil de kimlerin nemalandığı malum zaten. 2020 yılında 6.5 şiddetinde bir depremle, bir şehir enkaz haline geliyorsa, 20 kişiden fazla insan ölüyorsa; İstanbul'da -dünyanın en büyük şehirlerinden birisi- 5.8 şiddetinde bir deprem sonrasında iletişim tamamen yok oluyorsa, insanların sığınabileceği afet toplanma bölgelerinin yerinde AVM veya plazalar varsa, birçok bina hasar görüyorsa -ki bu binalar arasında kamu kurumları ve okullar da var- kusura bakma ama devlet o deprem vergileriyle gereğini yapmamış demektir. Bunu sen de çok iyi biliyorsun...
kimse bunu paylaşmamiş. 29'dan başlattım ki sordugun soruları afadın yetkisilisi söyluyor.

ABD'nin istediği zaman istediği yerde deprem yaratabilmesine rağmen dangalakça bir şekilde 1.5'lik deprem yarattığına inanmaya devam edebilirsin. Bunun düz dünyacılıktan, evrim karşıtlığından, Ay'a gidilmedicilikten hiçbir farkı yok. Bu son mesajım.

@Forumdash @mrt-06 bu gerçekten son mesajım çünkü bundan daha fazlasını maalesef yapamam.

🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
Hala bana evrim teorisiyle geliyorsun. O zaman ben de sana teknoloji evrimini göstereyim.
Önceki postlarımda dedim bugun adı HAARP olur yarın başka bişey olur. Herneyse boşa tatava yapamıcam.
Hatta @Silinmiş Üye sen de oku ki altta mesajına cevap olsun neden hala savundugumu

Düz dünyacılık demişken zamanında da yuvarlık dendiğinde karşi çıkanlar olmuştu. Şimdi teknoloji gelişti adamlar uzaydan dunaynın yuvarlak oldugunu gösteriyor.

bence de son mesaj olsun. iki gecedir film için geliyorum size laf anlatıcam diye link aramakla ugraşıyorum. Daha benim neyi savundugum anlamamakla direnip yok evrim yok dnler yok düz dünyacılar... Konumuz bu muu????
Bak olmayan bir şeye inancım artıyor diyorsun ben de sana ordan geçen fayı gösteriyorum. Elazığ'da yaşanan depremden sonra aktroller ve ahaber gibi kanallar bunu ortaya tekrar çıkardığı için her depremde olduğu gibi esprili bir şekilde seninle takıldım da neden bu kadar ciddileştin bir daha olmasın vs. anlamadım. İnanmakta özgürsün zaten, kandilli bunun faydaki kırılmadan olup olmadığını tespit edip şiddet ölçümü yapıyor. Eğer senin dediğin tarzda bir olay olsa bu jeofizikçiler anlamayacak mı? Sadece mantığınla düşününce bile reddedebileceğin bir şeye inancım artıyor diyorsan doğal olarak ben sana antitez üretirim ama sonucunda da hala inanırsan ben sana saygı duymaktan başka ne yapabilirim?
Espirini anladım. Orada bi daha olmasın dediysem demek ki önceden bişey olmuş.
İlkinde şıp diye anlayıp şimdi anlamamazlıktan gelmen pesss...

• Beğendim
Reactions: blacklion

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
kimse bunu paylaşmamiş. 29'dan başlattım ki sordugun soruları afadın yetkisilisi söyluyor.

Videoyu izledim, AFAD’ın yetkilisi de benim saydığım sorunlardan bahsetmiş, cevapları beni tatmin etmedi açıkçası. Burası bir deprem ülkesi olmasına rağmen hala “hazır hale geleceğiz”, “hazır olacağız” gibi konuşuyor tüm yetkililer. “Şehirlerimizde, ilçelerimizde bina yoğunluğu var” diyor. Bu binaların dikilebilmesi için kimin yetki ve izin verdiği ve hatta kimlerin bu yolla zengin olduğu ortada. Bir iktidar partisi var, yıllardır bu ülkenin başında ama hala bu ülke, bu şehir (İstanbul) depreme/deprem gerçeğine hazır değil. 39 kişi canından olmuş, insanlar çadırlarda kalıyor ve çıkıp “depremi durduramayız, Allah’tan geldi, kader” minvalinde açıklamalar yapılıyor. Ben bunu bir vatandaş olarak kabullenemiyorum. Durum tam olarak bu...

2003 yılında kalıcı hale getirildi deprem vergisi, “ÖİV (Özel İletişim Vergisi)” adı altında toplanmaya devam etti.

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,580
Puanı
1,061
Yukarıdaki tartışmayı okudum, mesajlara tek tek cevap vermek yerine toplu bir cevap vereyim böyle daha rahat olacak.

Birincisi bu depremi HAARP ile bağdaştırmak tek kelimeyle deli saçmalığı. HAARP iddiası deniz altından fayın harekete geçirilmesine dayalı, Elazığ'a yakın en büyük su alanı ise Keban Barajı ve Hazar Gölü :) İnanmayın yani şu HAARP söylentilerine.

İkincisi bu depremde başarılı bir sınav verilmesinin nedeni AFAD. Türkiye Afet Müdahale Planı ilk defa Elazığ Depremi'nde uygulandı ve bu plan görüldüğü kadarıyla başarılı oldu, herhangi bir karışıklık ya da koordinasyon sorunu meydana gelmedi. 99'u saymazsak Van Depremi'nde böyle bir plan yoktu ve neler yaşandığını hatırlıyoruz.

Son olarak da vergiler vs. hafif siyaset şeyleri. 99 depremiyle zamanında geçici olarak deprem vergisi toplandı ve daha sonra bu vergi ÖİV şeklinde kalıcı hale getirildi. Dolayısıyla evet ortada toplanan bir para var ama görüldüğü kadarıyla devlet gereken yardımı yapıyor. Bu vergi binaların güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması için kullanılabilir mi, elbette fakat insanlar evim elimden gider diye test yaptırmaktan bile kaçınıyor. Dolayısıyla biraz bizim de hatamız var.

Genel olarak İstanbul'da 7.5 büyüklüğünde bir deprem beklendiği resmi olarak açıklanmış bir durum. Bu noktadan sonra korkulan şey başımıza gelmeden maddi durumumuz el verdiği kadarıyla tedbir almamız gerekiyor. Mesela evde deprem çantası olmadığını fark ettim, bu çok büyük bir ihmal ve hemen hazırlamaya başladım.