HBO Chernobyl - Dizi Yorumları

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
67999

Game Of Thrones, True Detective, Westworld gibi birbirinden başarılı yapımlara imza atan HBO, bu sefer de 26 Nisan 1986’da Ukrayna’da meydana gelen Çernobil felaketini konu alan bir diziyle karşımızda; Chernobyl.

Başarılı yapımlarıyla sık sık gündeme gelen HBO’nun yeni dizisi Chernobyl, yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan Çernobil Kazası’nı konu alıyor. Ukrayna’nın Pripyat kentinde 33 yıl önce yaşanan kazada, nükleer santraldeki 4. reaktörde patlama meydana gelmiş ve birçok kişi hayatını kaybetmişti. Patlamayla beraber radyasyon yayılması, etkisi uzun yıllar devam edecek bir çevre felaketinin de başlangıcı olmuştu. HBO yaşanan bu büyük felaketi mini bir dizi olarak izleyiciyle buluşturuyor.

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Vay canına 11bin oyda 9.6 puan. İzleyeceğiz artık.

İlginç olanı dizinin adını ilk kez @Harunnn60 etiketlemesiyle duydum. Amerika'da hiç afişini vs gördüğümü hatırlamıyorum. Bir süre HBO da izledim üstelik. :D

• Güldürdün
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061

İlginç olanı dizinin adını ilk kez @Harunnn60 etiketlemesiyle duydum. Amerika'da hiç afişini vs gördüğümü hatırlamıyorum. Bir süre HBO da izledim üstelik. :D
2019 tanıtımlarında vardı sanki. :D GOT'a odaklanınca gözden kaçırdın sanırım. :D

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,130
Puanı
1,061
Ben bunu izlicem GoT bitince @MasacRE ile daha dün konuştuk:A o yorum yapsın millete yol göstersin ilk defa:A
Evet ben izledim ilk bölümü, güzeldi beğendim. Yorum yapar mıyım bilmiyorum ama izleyin işte :A

Kadincagiz nükleer felaketten kurtulup Kings landinge sığınmış ama khaleesinin ateşinden kaçamamış :A
FB_IMG_1558162193499.jpg

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1

Dizinin teknik kalitesine yani en azından eli yüzü düzgün oluşuna laf yok. Sovyet karanlık dönemine dair bir dönemi ve olayı anlatıyor neticede ama dönem dizilerine ya da özellikle Çernobil faciasına karşı özel ilgisi olanlar haricinde herkese hitap eden, nefessiz izlenecek bir yapım da değil. Beni sıktı açıkcası pilot bölüm ve gelecek bölümlerin de aşağı yukarı bu ayarda geçeceğinin sinyalini verdi, ki kalitesi iyi olsa da bu dizi de bana hitap etmedi özetle ve izlediğim ilk ve son bölümü oldu büyük ihtimalle. Bir de o bölgeye dair orijinal dil Rusça ya da Ukraynaca neyse o olması gerekirken İngilizce olması da HBO kalitesine yakışmamış.

Tabi Türkçe altyazının felaket olması da ister istemez olumsuz etkiledi, herif Google translateden çevirse daha iyi bir çeviri ortaya çıkarmış. Yahu anlıyorum anlamındaki “I see”yi “görüyorum”, cümleye başlarken ünlem anlamındaki “well’i “iyi” ve en korkuncu da doğru, haklı anlamındaki “right”i yön anlamındaki “sağ” olarak çevirmişler. Siren çalıyor yerine siren ağlıyor gibi diğer korkunç detaylara girmek istemiyorum bile. :D

7.0/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

ozmoturk

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,084
Puanı
410
Acıklı bir bölümdü )::

Radyasyon yayılmasın diye ölen işçilerin tabutunu çivilediler, yetmedi metal korumaya koydular, o da yetmedi üstlerine çimento döküldü. Tabi muhtemelen kocasına sarılan kadın da bebeğiyle birlikte ölecek. Tünel kazan işçilerin çırılçıplak protesto eder gibi çalışması da takdire şayandı :d:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

HBO yapımları gereğinden fazla “aşırı” abartılıyor. Aynı yapım, aynı görüntüler, aynı yönetmen ve ayni oyuncular bildiğin aynı Chernobyl HBO’da değil de ABC’de yayınlanmış olsaydı bu kadar abartılmaz ve bu puanları asla almazdı. Şu an belgeselleri, Breaking Bad-GoT gibi yapımları bile geçerek imdb’de 1.sıraya yerleşmiş.

aj16321sgofc.gif