Netflix 13 Reasons Why - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x2,1x3,1x4,1x5,1x6,1x7,1x8,1x9,1x10,1x11,1x12,1x13

Oldukça kasvetli ve moral bozan bir dizi çıktı. Türüne olan yakınlığım beni bir çırpıda diziye çekti, bence gerçekten unutulmaz bir psikolojik dram olmuş. Yer yer gerçekçiliken uzak detayları olsa da, anlatılmak isteyenleri sonuna kadar aktarmış bence. İntihara sürükleyen sebeplerin kelebek etkisi misali ince ayrıntılarda olabileceğini unutmamak gerek.

Sezon sonu spoiler

Öncelikle ilk bölümlerden itibaren dizinin en büyük adam gibi adamı Tony'di. Böyle bir arkadaşım olsun isterdim dedim izlerken, gerçekten harika bir karakter. Jeff'e de çok üzüldüm, böyle bir arkadaşım kaza sonucu ölmüş olsaydı içim hep buruk kalırdı.

Dizi boyunca rehberlik hocasından bi pislik çıkmasını bekledim çok sakin oluşundan ötürü ama çıkmadı o tarz bir şey.

Dizinin açık ara en en en nefret ettiğim şerefsiz, sinsi, lanet karakteri Countrry midir nedir hatırladıkça sinirim bozuluyor şu karakteri. Bu kadar nefretimi çok az karakter kazanmıştır şu ana kadar dizi ya da filmlerde.

Byrass'a zaten ekstra parantez açmaya gerek yok, dizinin tek doğrudan suçlusuydı zaten.

Hannah...ah Hannah...Clen'in yerinde olacaktım var ya... Seni kaçırır mıydım hiç? Sen aşık olunası bir meleksin. Hala çok üzgünüm intihar ettiğin için, sezon boyunca hep acaba bir umut bekledim intihar süsü vermiştir filan ne bileyim. Bir dizideki bir kadın karaktere böylesine bir yakınlık duymayalı çok uzun zaman olmuştu Hattta belki de izlediğim diziler arasına beni en çok etkileyen kadın karakter Hannah'dır. Ah canım be...

Her iki tecavüz olayı karşısına tepki veremememiş ve kilitlenmiş olmasına bir şey diyemeyiz, ilkinde zaten psikolojik olarak iyi değildi ama kendi de vicdan azabı duyduğunu belirtti hareket edemediğinden. İkincideki olayda da karşı çıkmaya çalışmasına rağmen yapamadı, karabasan misali hareket edemedi ve ses çıkaramadı zaten günlerdir psikolojik olarak çökmüştü... Elbette uzaktan davulun sesi hoş gelir ama olaya onların gözünden baktığımızda pek de gerçek dışı olmadığını görürüz.

Hannah'ın oraya gitmesi, masada 1 saat adını unuttuğum siyahi fırlamayı beklemesi gibi yaptığı aptallıklar da var, zaten bunu kendi de itiraf ediyor. Bu konuları tartışmanın pek lüzumu yok.

En nihayetinde kız intihar etti, bunun da ötesi yok bence. İstediği kadar haklı nedenler olmasın diyelim, sonuçta intihar etti.

Dizi boyunca kasvetli modda olmama rağmen en çok 13.bölümdeki intihar sahnesi ve annesinin onu bulmasında duygulandım hatta gözlerimden yaşlar geldi ama ağlayamadım tıpkı hiçbir dizi ya da filmde hayatımda hiç ağlamamamış olduğum gibi. Ama bunda baya bi etkilendim annesinin küvetin başına gelip Hannah'a sakin ol, geçti demesi... Korkunç bir şey o manzarayla karşılaşmak. Düşünsenize kardeşinizi ya da ablanızı ya da ileride çocuğunuzu küvette intihar etmiş olarak buluyorsunuz... Gerçekten nutkum tutuldu. .

Son olarak, dizinin sonu final sonu değildi. Bence de 13 bölümde bitirmeleri daha güzel olurdu ama bu 13.bölümle değil, daha uzun ve daha sonuçlandırıcı bir final daha tatmin edici olurdu. Ne mahkeme sahnesini gördük ne diğer elemanları nr de Byrass in tutuklanmasını vb. Tüm bunlar açık kalmışken dizinin ikinci sezonunun olması değil, olmaması şaşkınlık verirdi. Ama dediğim gibi keşke hepsini bir çırpıda bitirecek bir final olsaydı, ikinci sezonu bu tadı vermez artık.

Sezon geneli: 8.8/10

Puanımı 7.5'e indirdim o bile fazla gibi geldi ama yine de yeterli. Zaman en iyi ve objektif eleştirmendir.

İkinci sezona bir hafta kaldı, merakla bekliyorum.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
2x1

Diziyi bu bölüm itibariyle bıraktım. Gelecek bölümler hiç ışık vermedi. Tam beklediğim gibi, fazlasıyla ilk sezonun ekmeğini yiyen bir para kazanma sezonu. Dizi tek sezon olsaydı ve doyurucu bir final yapsalardı oldukça güzel hatırlanırdı halbuki. Bu bölümü izleyince ilk sezonu nasıl heyecanla izlemiş olduğuma hayret ettim.

Sezon boyunca Hannah'nın hayaletini göreceğimiz ve er ya da geç mahkemenin Hannah'ın lehine sonuçlanıp tecavüzcüye kelepçeyi takacakları ortada olan zorlama bir sezon. Elbette zaman geçirmek için ilk sezonda olmayan şeyleri gizem diye ekleyip "Aslında bilmediğin şeyler var" moduna girmeleri de kaçınılmazdı..

Eğer Hannah'ın annesi tek başına muhteşem bir intikam planı uygulasaydı bunlara, gerçekten de çok güzel bir sezon olurdu. Ama adamlar kamu spotu çekmiş resmen, intikam gibi "kötü" şeylere hiç bulaşırlar mı?

5.5/10

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Kötü bir başlangıç.

Senaryo Jessica Davis-Bryce Walker-Tony ve en fazla 2 kişi arasında gidip gelecek. Belki de kısır döngüye girecek.

En büyük mantıksızlık, Clay gibi sessiz-sakin-özgüvensiz bir çocuğun, dövmeli-piercingli bir kız ile sevgili olması. Hiç inandırıcı değil.

6,0/10

2x1

Diziyi bu bölüm itibariyle bıraktım. Gelecek bölümler hiç ışık vermedi. Tam beklediğim gibi, fazlasıyla ilk sezonun ekmeğini yiyen bir para kazanma sezonu. Dizi tek sezon olsaydı ve doyurucu bir final yapsalardı oldukça güzel hatırlanırdı halbuki. Bu bölümü izleyince ilk sezonu nasıl heyecanla izlemiş olduğuma hayret ettim.

Sezon boyunca Hannah'nın hayaletini göreceğimiz ve er ya da geç mahkemenin Hannah'ın lehine sonuçlanıp tecavüzcüye kelepçeyi takacakları ortada olan zorlama bir sezon. Elbette zaman geçirmek için ilk sezonda olmayan şeyleri gizem diye ekleyip "Aslında bilmediğin şeyler var" moduna girmeleri de kaçınılmazdı..

Eğer Hannah'ın annesi tek başına muhteşem bir intikam planı uygulasaydı bunlara, gerçekten de çok güzel bir sezon olurdu. Ama adamlar kamu spotu çekmiş resmen, intikam gibi "kötü" şeylere hiç bulaşırlar mı?

5.5/10
Hocam sende şey var galiba, müneccimlik. Geleceği görmen, sezonu tamamen izlemeden çok güzel olmadığını söylemen... İnanır mısın, 2. sezonun kötü başlangıcı ile 1. sezonu heyecanlı bekleyişin arasındaki bağlantıyı hâla kurmaya çalışıyorum.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Kötü bir başlangıç.

Senaryo Jessica Davis-Bryce Walker-Tony ve en fazla 2 kişi arasında gidip gelecek. Belki de kısır döngüye girecek.

En büyük mantıksızlık, Clay gibi sessiz-sakin-özgüvensiz bir çocuğun, dövmeli-piercingli bir kız ile sevgili olması. Hiç inandırıcı değil.

6,0/10

Hocam sende şey var galiba, müneccimlik. Geleceği görmen, sezonu tamamen izlemeden çok güzel olmadığını söylemen... İnanır mısın, 2. sezonun kötü başlangıcı ile 1. sezonu heyecanlı bekleyişin arasındaki bağlantıyı hâla kurmaya çalışıyorum.

Görülen köy kılavuz istemiyor, kadının Ezel gibi bir intikama girişmeyeceği, sezonun mahkeme ve liselilerin geçen sezon gördüğümüz çekişmelerine benzer diyaloglarla geçeceği ve sonunda kötülerin kaybedip iyilerin kazanacağı o kadar açık ki. Tahmin edilebilir olması zaten diziyi bırakmak için bir reason. Eğer dediklerim çıkmaz, intikam ya da başka bir zeka dolu senaryo görülürse haber verin öyleyse. :D

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Görülen köy kılavuz istemiyor, kadının Ezel gibi bir intikama girişmeyeceği, sezonun mahkeme ve liselilerin geçen sezon gördüğümüz çekişmelerine benzer diyaloglarla geçeceği ve sonunda kötülerin kaybedip iyilerin kazanacağı o kadar açık ki. Tahmin edilebilir olması zaten diziyi bırakmak için bir reason. Eğer dediklerim çıkmaz, intikam ya da başka bir zeka dolu senaryo görülürse haber verin öyleyse. :D
Kötülerin, sonunda kazandığı kaç tane dizi var?

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
2x1

5.5/10

Kötü bir başlangıç.

6,0/10

2.sezonun fragmanını bile izlememiştim:( Soğuttunuz:(

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,677
Puanı
1,061
2x1

Beklenenin altında bir başlangıç oldu ama 1.sezonda da ilk başlarda durgun seyredip sonlara doğru tavan yapmışlardı yine öyle olacağını ümit ediyorum. Kötü değildi ama 1.sezon öyle top yaptılar ki beklenti yükselttiler ve 2.sezon 1.bölümle de bunu karşılayamadılar şimdilik.

6.5/10

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
2x6'ya kadar.

2 bölüm önceye kadar anlayabildim sezonun dava ile geçeceğini... Yaşananlardan hoşnutum. İyi gidiyoruz.

DİZİNİN EN KARİZMATİK ADAMI BRYCE WALKER'DIR.

7,0/10

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
2. sezonu bitirdim.

Son bölüm hariç beğendiğim bir sezon oldu.

12. bölüme kadar adaletin doğru yoldan sağlanması için uğraşıldığını gördük. Ama malum olarak "güçlü" kişinin kazandığı bir son oldu -şimdilik-. Her ne kadar Bryce Bey tutuklanıp, hafif bir ceza alsa da. Hafifcik. Güçlü ile güçsüzün farkı Bryce ile Justin'in aldığı ceza da bariz belliydi.

Mahkemede verilen ifadelerden Zach'inki ilgimi çekti. 1. sezonda, "iyi de bu çocuk bir şey yapmamış ki" tepkisini vermiştim kaseti bitince. Haklıymış meğersem bu konuda Hannah. Ama yazın yaşanan olaylardan bahsetmemişti Hannah, kendi anlattıklarıyla tabii ki de haksız.

Hannah ve Bryce'ın jakuzi olayını gören Monty ve Alex entrikası güzeldi, güzel bağladılar.

Bryce mahkemede ifade verirken "ciddi misin Hannah?" demiştim. Hannah'ın bu kadar azgın olabileceğini düşünmemiştim, olamazdı da zaten. Bryce bana iyi sattı uydurma hikayesini, yalan yok yedim yani. Hele de Hannah'ın önceki yaramazlıklarını görünce. 3'lü öpüşme seansları, lezbiyenlik falan.

Son bölüme gelirsek, Tyler'ın tuvalet sahnesi aklımdan uzun bir süre çıkmayacak gibi. Ben hissettim içimde. --Ama, Monty bunu yaparken "hayatımı mahvettin i*ne" ye yakın bir cümle kullandı. Ne oldu, bunu bize göstermediler. Bu bir eksiklik.-- Olaydan sonra Tyler'ın net bir şeyler yapması lazımdı. Dedim, bu sefer oldu. Malesef ki senaristler ve birtakım kişiler buna izin vermedi. Tyler'ın onca olan şeyden sonra o eğlence mekanına girip ortalığı dağıtması lazımdı. Orası kan gölü olmalıydı. İşte o zaman net bir biçimde sezon güzelleşirdi.

Artık Hannah'ın dizide isminin geçeceğini pek düşünmüyorum. O'nun olayı bitti. Clay tam anlamıyla hikayenin-senaryonun ortasında bulunacaktır.

Bitişi anlamlandıramadım. Yine de 3. sezondan umutluyum.

Sezon finalsiz 7,7/10
Sezon finaliyle 7,0/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
2. sezonu bitirdim.

Son bölüm hariç beğendiğim bir sezon oldu.

12. bölüme kadar adaletin doğru yoldan sağlanması için uğraşıldığını gördük. Ama malum olarak "güçlü" kişinin kazandığı bir son oldu -şimdilik-. Her ne kadar Bryce Bey tutuklanıp, hafif bir ceza alsa da. Hafifcik. Güçlü ile güçsüzün farkı Bryce ile Justin'in aldığı ceza da bariz belliydi.

Mahkemede verilen ifadelerden Zach'inki ilgimi çekti. 1. sezonda, "iyi de bu çocuk bir şey yapmamış ki" tepkisini vermiştim kaseti bitince. Haklıymış meğersem bu konuda Hannah. Ama yazın yaşanan olaylardan bahsetmemişti Hannah, kendi anlattıklarıyla tabii ki de haksız.

Hannah ve Bryce'ın jakuzi olayını gören Monty ve Alex entrikası güzeldi, güzel bağladılar.

Bryce mahkemede ifade verirken "ciddi misin Hannah?" demiştim. Hannah'ın bu kadar azgın olabileceğini düşünmemiştim, olamazdı da zaten. Bryce bana iyi sattı uydurma hikayesini, yalan yok yedim yani. Hele de Hannah'ın önceki yaramazlıklarını görünce. 3'lü öpüşme seansları, lezbiyenlik falan.

Son bölüme gelirsek, Tyler'ın tuvalet sahnesi aklımdan uzun bir süre çıkmayacak gibi. Ben hissettim içimde. --Ama, Monty bunu yaparken "hayatımı mahvettin i*ne" ye yakın bir cümle kullandı. Ne oldu, bunu bize göstermediler. Bu bir eksiklik.-- Olaydan sonra Tyler'ın net bir şeyler yapması lazımdı. Dedim, bu sefer oldu. Malesef ki senaristler ve birtakım kişiler buna izin vermedi. Tyler'ın onca olan şeyden sonra o eğlence mekanına girip ortalığı dağıtması lazımdı. Orası kan gölü olmalıydı. İşte o zaman net bir biçimde sezon güzelleşirdi.

Artık Hannah'ın dizide isminin geçeceğini pek düşünmüyorum. O'nun olayı bitti. Clay tam anlamıyla hikayenin-senaryonun ortasında bulunacaktır.

Bitişi anlamlandıramadım. Yine de 3. sezondan umutluyum.

Sezon finalsiz 7,7/10
Sezon finaliyle 7,0/10

Bu diziyi bitiren GoT'a sıkıcı diyor halbuki GoT bundan 666 kat daha sürükleyici. Tavsiye ederim 3 sezon izle zaten gerisi gelir.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
İlk 11 bölüm sıkıcı.

İLK 11 BÖLÜM SIKICI.

Birayı ya da şarabı yudumlarken de ilk yudumlar acı ve çekilmezdir. Ancak bardağın sonuna gelindiğinde keyif üst seviyededir. Tıpkı yaşam gibi.

Ayrıca başka sekmeleri açıp arka planda izlemek yerine gözle izleyip kafayla anlamaya çalışınca oldukça zevkli geliyor. Belgesel gibi adamsın, sıkıcılık senin kitabında yazmaz.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Birayı ya da şarabı yudumlarken de ilk yudumlar acı ve çekilmezdir. Ancak bardağın sonuna gelindiğinde keyif üst seviyededir. Tıpkı yaşam gibi.

Ayrıca başka sekmeleri açıp arka planda izlemek yerine gözle izleyip kafayla anlamaya çalışınca oldukça zevkli geliyor. Belgesel gibi adamsın, sıkıcılık senin kitabında yazmaz.[/QUOTE]
Bu bir övgü mü? Zaten en baştan tekrar başlayacağım. Belki bu sefer keyif alırım.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Neyse kafayı yedi forum. True Detecvtive'de öyle olmuştu. 1,5 yıl önce izlediğim zaman hiç zevk almamış hatta uykum gelmişti ilk 3 bölümde. Ama geçenlerde başlayıp bitirdiğimde aşırı keyif aldım. GoT'da da böyle olabilir. @Tolstoyevski