Sinema Sinema Haberleri

Mahsun Kırmızıgül İsyan Etti!

Yazan Aserat

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Akademi Ödülleri’nde bizi temsil etmesi için Sivas’ın gönderildiği açıklanmıştı.

Ancak Mahsun Kırmızıgül, geçtiğimiz günlerde attığı tweetler ile isyanını dile getirdi. Oscar jürisinin, halkın büyük beğenisini kazanan ve gişede de iyi sonuçlar elde eden Mucize’ye haksızlık ettiğini ifade eden Kırmızıgül’ün tweeti çoğu kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

Tepkilerin gitgide artmasıyla birlikte Kırmızıgül, şu açıklamaları yaptı.

Oscar için yaptığım açıklamadan dolayı bazı çevreler yine bel altından vurmaya başladı. Onlar birazdan yazacaklarımı iyi okusunlar. Her şeyden önce şunu anlamanızı istiyorum. Ben filmlerimi halk için yapıyorum. Halkıyla bir bağ kuramayan, henüz senaryo yazımı aşamasından itibaren ‘Festivallerden nasıl ödül koparabilirim’ endişesi ile film yapmıyorum. Ben film sektöründe çalışkan sinemacıların emeklerinin talan edilmesinden rahatsızım!

Başarının suç sayıldığı yer bizim ülkemizdir. Filmlerimde çalışan, emek harcayan değerli oyuncu ve teknik ekibime yapılan haksızlıkların karşısındayım. Sinemada ‘Hızlı, dinamik, sorunsuzca ilerleyen ve gişede iş yapan bir film, mutlaka ticari bir filmdir ve böyle filmler kötüdür’e karşıyım. ‘Sanat filmleri ise kağnı gibi ilerler, bunlar da çok kaliteli birer sinema örneğidir’ şeklinde bir ayet de yok!

Sonuç olarak yeryüzündeki hiç bir otorite, sinemada neyin ticari film, neyin yüksek sanat filmi olduğuna karar verme hakkına sahip değildir. Sinemada, gerekse güzel sanatların genelinde bir ürünü sanat eserine dönüştüren ya da bu klasmandan çıkartan tek gerçek otorite zamandır. Ben 2007’den beri çok sevdiğim bir işi yapıyorum; o işi yaparken de çok büyük riskler alarak yapıyorum.

4 filmi çekebilmek için girdiğim riskleri, katlandığım sıkıntıları Kültür Bakanlığı’ndan, Euroimage’dan para alan sinemacılar anlayamazlar. Bugüne kadar çektiğim filmlerde, herkesin yardım alabilmek için önünde sıraya girdiği Kültür Bakanlığı’ndan tek kuruş yardım almadım. Benim filmlerimin gişe başarıları üzerinden Kültür Bakanlığı’na aktardığım paralarla, beni yok sayan sinemacılara katkıda bulundum.

Dahası, bu ülkenin bir sinemacısı olarak, böylesine ağır bir saygısızlık furyasına boyun eğmiyorum. Türkiye’de ki festivallerde kendi kankalarını ödüllere boğan sinemacıların hali ortadadır. Ben yıllardır sürüp giden haksızlığa karşıyım. Yerli festivallerin bu tavırlarına karşı Güneşi Gördüm, New York’ta Beş Minare ve Mucize’yi festivallere çok istedikleri halde göndermedim. Her ne olursa olsun, haksızlıklara karşı gelerek tepkilerimi ortaya koymaya sonuna kadar devam edeceğim. Yeter ki sizler yanımda olun.

Başrollerini Mert Turak, Talat Bulut, Erdem Yener, Büşra Pekin, Metin Yıldız ve Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerin paylaştığı yapım, engelli bir adamın ve onu hayata bağlamaya çalışan bir öğretmenin hikayesini konu alıyor.

Post Ratings:
Like
Like x 1

Yazar hakkında

Aserat

Dizi izler, film izler. Kısacası ilgisini çeken her şeyi izler. Okur, kendince bir şeyler yazar. Biraz fazla konuşur. Aklında türlü türlü fikirler var. 2014'te kaydolduğu forumda 3. yılını doldurmak üzere.

10 Yorum

 • Daha önceki açıklamasını bilmiyorum ama yaptığı bu açıklamada yanlış bir şey yok bence. Fakat şöyle de bir şey var sen Oscar'a gitmek istiyorsan filmlerini festivallere göndereceksin. Steven Spielberg de gönderiyor, Martin Scorsese de gönderiyor. Sen eğer ki Oscar'a gitmek istiyorsan bunun yolu festivallerden geçer. O nedenle Sivas'ı yollamamız çok normal ki onu yollamasak bile Mustang gibi çok iddialı bir film daha varmış elimizde de kıymetini bilememişiz.

 • Ben şahsen çok vasat buluyorum bu adamın filmlerini ki Mucize filminin sadece afişi bana yetti. İzlemedim tabi ki.

  Aşırı trajedi, abartılı, gerçek üstü ve aşağılayıcı acıdırıcı hayatlar yazıp duruyor.

  Bence bunu çok izlensin için yapıyor. Bir de İstanbul etmesi garip olmuş.

 • Bu adamlar da sinemacı diye geçiniyor işte ülkemizde. "Ben festivallerden nasıl ödül koparırım diye düşünerek film yapmıyorum." Çünkü senin festivallerden ödül koparacak bir kapasiten yok. Sen daha kolayını düşünerek "Acıtasyon ağlak filmler yapıp gişeden para koparayım." diye düşünüyorsun çünkü.

  Gişede iyi sonuçlar etmesi ve halkın beğenmesi mi Oscar kriterleri. Recep İvedik'i yollayalım o zaman?

 • Görende festlere gönderdi zanneder , gönderseydin kazanırdı hacım ;)[DOUBLEPOST=1442995453][/DOUBLEPOST]

  Ben şahsen çok vasat buluyorum bu adamın filmlerini ki Mucize filminin sadece afişi bana yetti. İzlemedim tabi ki.

  Aşırı trajedi, abartılı, gerçek üstü ve aşağılayıcı acıdırıcı hayatlar yazıp duruyor.

  Bence bunu çok izlensin için yapıyor. Bir de İstanbul etmesi garip olmuş.

  İzlemeni tavsiye ederim 😀

 • Görende festlere gönderdi zanneder , gönderseydin kazanırdı hacım ;)[DOUBLEPOST=1442995453][/DOUBLEPOST]

  İzlemeni tavsiye ederim 😀

  Bana uygun değil.:D Kalsın yani.

 • Filmleri aslında iyi ancak şunu söyleyebilirim aşırı dram içeren filmler bence yapılmasa daha iyi tamam bir filmde mutlaka böyle sahneler olur ama çok çok fazla yapılmış olursada o film çokta iyi olmuyor.filmlerini bu aralar izlemiyorum yinede filmleri izleyici olarak izleniyor

 • Mucize filmi bence de son zamanların en iyi filmlerinden birisidir, ben de beğenerek izlemiştim. Haklı ama kendince yetersiz sonuçta.

 • sonuna kadar haklı adam

  yaptığı işler sinemada olsun tv de olsun kalitesi ve senaryosuyla süper işlerdi

  özellikle doğal alanlarda yaptığı çekimlerde üstüne tanımam

  ödülleri halktan kopuk sözde aydınlar değil halk verir halk

  yollamasın hiçbi yere halk ona gereken ilgiyi gösteriyor kalitesi ortada adamın

Bir yorum bırakın