2014 Whiplash | Film Bilgileri & Yorumları

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,164
Puanı
1,061
Filmi pazar akşamı izledim ama sizin yorumlardan ve puanlardan sonra korkmaya başladım. Yorum yapmadan ikinci kez mi izlesem? :D

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,164
Puanı
1,061
Filmi pazar aksami izlemistim ama cok iyi yorumlarinizdan sonra iyi degerlendiremedigimi düsünüp dün gece tekrar izledim.

Film'in oyunculuklarina diyecek bir lafim yok. J.K. Simmons harika bir oyunculuk sergilemis ki zaten Oscar'larda aday gösterilmis. Cok güclü bir karakteri yansitiyor filmde ve bunu basariyla üstesinden gelmis diyebiliriz.

Miles Teller'i acikcasi büründügü karakteri begendim diyebilirim, iyi oynamis ama bence yüzeysel kalmis. Yasamamis karakterini.

Diger konuda belirtilen oyuncular filmde pek bir varlik göstermemis. Melissa Benoist bence cok daha fazla rol alabilirdi, yani farkli bir sekilde olabilirdi film. Birkac sahnede görünüyor sadece.

Senaryo bakimindan zayif buldum filmi. Repliklerde akilda kalacak pek bir sey yoktu.

J.K. Simmons'un canlandirdigi karakteri iyi bir ögretmen olarak göstermeye calismak iyi bir senaryo ise bence degil. Birine küfür edilerek daha iyi olacaksa olmasin bence. Hele ki bu kan akitacak kadar psikolojik bir travma yasayacak kadar ileri gidiyorsa. Senaryo bunu göstermeye calismis ama bence basarili olamamis.

Gelelim asil önemli noktaya. Film bateri üzerine kurulu, bir ders hocasi ve "askerleri" diyebiliriz. Bir hirs ve azim hikayesi de diyebiliriz. Acikcasi filmin basindaki bateri sesinden sonra bu filmi gercekten izleyebilir miyim emin degildim. Filmi izlerken zamanla kulagim alisti diyebilirim. Caz müzigini severim aslinda ama biraz fazla abartilmis gibiydi müzikler.

Film'in son 15 dakikasi filmin kalitesini gösteriyor dersek cok iyi bir puan verebiliriz. Yani film'in son kismina 9 ve üzeri bir puan verilebilir. Ama genel olarak bu puan fazla diye düsünüyorum.

J.K. Simmons ve Miles Teller'in bar'daki konusmasindan ve davetten anlasiliyordu aslinda ögretmen'in kimin rapor ettigini bilmesi, sürpriz olmadi acikcasi. Ama daha sonra ki hirs ve azim gösterisi iyiydi.

Filmi ilk izledikten sonra konuya girdigimde en fazla 7 puan verecektim lakin J.K. Simmons'un oyunculugu ve son 15 dakika'nin gercekten cok iyi olmasi yarim puan daha artirdi diyebilirim.

Puanim: 7.5

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,945
Puanı
1,061
Öncelikle filmin akışı çok hızlıydı. O kadar hızlıydı ki insana nefes aldırmıyordu. Gerilimin dozunda tutulması ve hiçbir şeyin göze sokulmaması da hoşuma gitti. Özellikle o final sahnesi, tam bir yönetmenlik harikasıydı. Müzik tutkusundan ziyade çok ürpertici bir öğretmen-öğrenci ilişkisini anlatan ve bunu yaparken hiçbir vahşilikten kaçmayan bir yapısı var.

Filmin en büyük şansı doğal olarak senaryoyu yazan ve yöneten Damien Chazelle. Daha ilk filminde çok güzel bir giriş yaptı sinemaya. Chazelle'in küçük özgün seçimleri ve muhteşem senaryosu olmasaydı eğer, kesin sıradan bir film olur, kenara atardık. Ama bu hali muhteşemdi.

Oyunculuklarda ise J.K. Simmons öne çıkıyor. Yıllardır kendisini fark ettirememişti, şimdi Oscar'ı almaya hazırlanıyor. Kesinlikle muhteşemdi. Öyle ki film bittikten sonra karakter için ondan başka kimseyi düşünemiyorsunuz. Bir de Miles Teller var tabii. O da kariyerinin en iyi performansını sergilemiş. Kendisini çok sevemiyorum, ama bu filmdeki başarısını da göz ardı edecek değilim.

Sonuç olarak Whiplash, kesinlikle yılın en iyi filmlerinden biri. Benim için Kış Uykusu ile birlikte yıllar boyunca aklımda kalabilecek bir deneyim. Muhteşem oyunculukları ve harika senaryosu için bile gidilmeli. Hem 5 tane de Oscar adaylığı var, daha ne olsun?

9,5/10

Oscar Karnesi
En İyi Film
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (J.K. Simmons)
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Ses Miksajı

Son düzenleme:

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Film birçok kişinin ilgisini çekiyor ve öneriliyor da. Önerenlerden biri de Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapan ve aynı zamanda şarkıcı olan Ayşe Özyılmazel.

"Whiplash; sahi hayat neden ibaret?" başlıklı köşe yazısında;

"Bu hayatta başarmayı en çok istediğiniz şeyi düşünün. Düşündünüz mü? Şimdi gidin vizyondaki "Whiplash"i izleyin ve bir daha düşünün.Başarmak, arzulamak, çalışmak, bedenini ve ruhunu ortaya koyup sınırlarını zorlamak üzerine müthiş bir film, bu yılın hatta son yılların en iyisi. "

Köşe yazısında bu şekilde filmden bahsediyor.

Yazının devamı ise;
http://www.sabah.com.tr/yazarlar/ozyilmazel/2015/02/01/whiplash-sahi-hayat-neden-ibaret

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film birçok kişinin ilgisini çekiyor ve öneriliyor da. Önerenlerden biri de Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapan ve aynı zamanda şarkıcı olan Ayşe Özyılmazel.

"Bu hayatta başarmayı en çok istediğiniz şeyi düşünün. Düşündünüz mü? Şimdi gidin vizyondaki "Whiplash"i izleyin ve bir daha düşünün.Başarmak, arzulamak, çalışmak, bedenini ve ruhunu ortaya koyup sınırlarını zorlamak üzerine müthiş bir film, bu yılın hatta son yılların en iyisi. "

Yazının devamı ise;
http://www.sabah.com.tr/yazarlar/ozyilmazel/2015/02/01/whiplash-sahi-hayat-neden-ibaret
Vay be ne biçim ülkeyiz.Bunlar sinema hakkında köşe yazarı mı olmuş.Bir de Ömür Gedik diye bir kadın var.O da sinema hakkında konuşuyor.Valla üzülüyorum bunları görünce.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Vay be ne biçim ülkeyiz.Bunlar sinema hakkında köşe yazarı mı olmuş.Bir de Ömür Gedik diye bir kadın var.O da sinema hakkında konuşuyor.Valla üzülüyorum bunları görünce.
Ayşe Özyılmazel uzun zamandır köşe yazarı zaten, her telden çalıyor. Bu kez sinema sektörüyle ilgili yazmış. Yapsın, film sağlam sonuçta. Film zaten birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Daha çok ismini duyuracak. İlk izleyenler olarak şanslıyız. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Yazının devamı ise;
Türkiye'de filmi sevmeyen çok az. :) Geçen sabah da Fox'un haber sunucularından biri filmi tavsiye ediyordu. :):)

Kendi köşesinde filmi övmüş bunda kızacak bir şey yok. Keşke daha fazla kişi filmler hakkında öneri yazsa da daha fazla kişi sinemadan haberdar olsa. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmin puanını 10'dan 9.5'e düşürdüm.

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Filmin puanı 10'dan 9.5'e düştü.
bende diyorum imdb puanı sanırım düştü ? baktım 8.6 dedim bu 10 puan neyin nesi :))
kişisel puanını kırmışsın :) film çok iyiydi ama taş çatlasa 8.5 paunlık film o açıdan imdb puanı normal ?

bu arada imdb sayfasında neden buçuklu puan veremiyoruz ya 8 ya 9 ortası yokmu bunun :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
bende diyorum imdb puanı sanırım düştü ? baktım 8.6 dedim bu 10 puan neyin nesi :))
kişisel puanını kırmışsın :) film çok iyiydi ama taş çatlasa 8.5 paunlık film o açıdan imdb puanı normal ?

bu arada imdb sayfasında neden buçuklu puan veremiyoruz ya 8 ya 9 ortası yokmu bunun :)
IMDB puanı normal de ben zaten o sıralarda dolaşan birkaç filme 10 verdim.Terminator 2,The Prestige,Django ve Gladiator.IMDB'de özellikle ilk 60'taki filmlere 10 verilebilir rahatlıkla.:)

O buçuklu puan olmaması benim de hoşuma gitmiyor.Şimdi esasen 6.5'lik film 6 puanı da hak etmez 7 puanı da.Çünkü 6 verdiklerin ondan kötüdür 7 verdiklerin de ondan iyidir.Zaten puanı bilgisayar hesaplıyor.Buçuklu olmalı bence de.:)

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Filmi izleyeli oldu baya ama anca yorumunu yapacağım.

Öncelikle beklediğimden çok daha etkileyici bir filmle karşılaştığımı söyleyebilirim. Filmin iki başrolünü çok beğendim, özellikle J. K. Simmons çok iyiydi. Ancak Oscar şansı hakkında konuşmam için adayların tümünü izlemem gerekiyor.

Filmde dikkatimi çeken bir başka olay da izleyiciyi sıkacak bir sahnenin bulunmuyor olması oldu. Film akıp gidiyor.

Filmdeki diğer karakterler biraz geri planda kalmış ama aslında filmin gereği böyle olmuş bence. Onlara daha çok yer verilseydi belki de sıkıcı bulacağımız bir sürü sahne olacaktı.

Filmde beni en etkileyen sahne, Fletcher Andrew'un kafasına sandalye fırlattıktan sonra Andrew'un hırslanıp elleri kanayana kadar çalışmasıydı. Bu arada IMDB'de okuduğuma göre Miles Teller'ın gerçekten davul çalarken elleri kanamış.

Çok da uzatmayacağım, filmi beğendim. Yönetmen Damien Chazelle, 19 günde çok güzel bir iş çıkarmış.

Puanım: 9/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Yorumumda bahsetmemişim ama
bateri çalarken ellerin kanama olayı gün geçtikçe daha bir batmaya başladı bana. :D O sahneler gerçekçiliği yok etmiş gibi. Gerçekçi filmlerde, sinema için bile olsa, gerçekçiliğin dışına çıkılmaması gerek bence.

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Yorumumda bahsetmemişim ama
bateri çalarken ellerin kanama olayı gün geçtikçe daha bir batmaya başladı bana. :D O sahneler gerçekçiliği yok etmiş gibi. Gerçekçi filmlerde, sinema için bile olsa, gerçekçiliğin dışına çıkılmaması gerek bence.
Bateri çok zor bir enstrüman o kadar zorlarsan kanar gerçekten de, tabi öyle şarıl şarıl aktığına denk gelmedim ama :X

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bateri çok zor bir enstrüman o kadar zorlarsan kanar gerçekten de, tabi öyle şarıl şarıl aktığına denk gelmedim ama :X
Benim bir arkadaşım var, o da çalıyor, kanamaz demişti. :D Bir de internette bir yoruma rastlamıştım, onda da kanamaz yazıyordu. Yani tabiki de kanama ihtimali var ama filmdeki fazla geldi bana.

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Benim bir arkadaşım var, o da çalıyor, kanamaz demişti. :D Bir de internette bir yoruma rastlamıştım, onda da kanamaz yazıyordu. Yani tabiki de kanama ihtimali var ama filmdeki fazla geldi bana.
Daha etkileyici olsun diyedir büyük ihtimal, ki bence bateri çalmayan insanlar rahatsız olmaz o kadar, gerçekçi gelebilir çoğuna. :X