Son Bitirdiğiniz Yabancı Dizi Sezonu ve Yorumu

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Brooklyn Nine-Nine - Sezon 1

Normalde konusu olan dizilerde sadece link veriyordum ama bu dizi daha fazla kişiye ulaşsın istediğimden yorumu buraya da kopyalayım. :)

Sezonun en iyi yeni dizilerinden biriydi şüphesiz. Kazandığı Altın Küre ve 8.2'ye kadar yükselen (daha da yükseleceğini tahmin ediyorum) IMDb puanı bunu doğrular nitelikte. Dizinin tek sıkıntısı reytinginin çok yüksek olmaması ama Fox bunu pek sorun etmez gibi.

Dizideki tüm karakterler sevilesi karakterler ve hemen hemen hepsi komik. Özellikle Jack Peralta ve Holt harikalar. İzlemeyen komedi severlere tavsiye edilir. Gülme efekti olmayan bir komedi olduğunu da hatırlatayım. :)

Umarım performanslarını arttırarak devam ederler ikinci sezon ve sonrasında. :)

Sezon karnesi:

8 bölüm 9 puan
6 bölüm 8 puan
8 bölüm 7 puan

Ortalama: 8.0

Sezona puanım:

9/10

20 Mayıs'ta +0.5 ekledim.
Yorumun orijinal linki: https://fav10.net/forum/threads/brooklyn-nine-nine-1-sezon-yorumları.203667/page-5#post-1799075

Brooklyn-Nine-Nine-Cast.jpg

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
How I Met Your Mother - Sezon 9 (Final)

İzlemeye başladığım ilk yabancı komedi dizisiydi How I Met Your Mother. O nedenle her ne kadar zaman zaman çok kızsam da senaristlerine yeri her zaman ayrı olmuştur, olacaktır.

Dizi 9 yıldır devam etmesine rağmen ben dört yıl önce üniversiteye ilk başladığım yıl, ilk zamanlarda başlamıştım. Üniversitenin bitmek üzere olduğu şu günlerde de bitirdim. Sanki üniversite hayatımla özdeşleşmiş şeylerden biri olacak bu dizi. O nedenle bitiyor olması bir ayrı hüzünlendirdi.

Ayrıca bunca yıldır belki de onlarca yabancı komedi dizisi izlemiş olmama rağmen bitirdiğim ilk yabancı sit-com da How I Met Your Mother oldu. Yani hem ilk başladığım hem de ilk bitirdiğim dizi oldu bir anlamda. :)

Neyse dizinin benim için özel önemini bir kenara koyacak olursak...

Kabul etmek gerekir ki özellikle son 1-2 sezon dizinin eski günlerinden eser yoktu. Pek çok bölüm bitse de gitsek havasında yazılmış, çekilmiş zayıf bölümlerdi. Özellikle bu son sezonda pek çok bölüm bu şekildeydi. Bütün sezonun bir düğüne yaslanması büyük hataydı. Keşke bu sezon hiç olmasaydı ve geçen sezon final kararından vazgeçmeselerdi. Eminim dizi biraz olsun daha iyi hatırlanacaktı. Çünkü bu sezon tam anlamıyla hayal kırıklığıydı. Tabii karakterleri yıllardır tanıyıp sevmemiz nedeniyle çoğu bölümü yine sıkılmadan izledik ama yani beklediğimiz kesinlikle bu değildi.

Yine de her şeye rağmen zaman zaman dizinin eski günlerdeki tadını da veren bazı bölümler yok değildi zaman zaman.

Dizinin finalini ise dizinin yorum konusunda da yazdığım gibi oldukça beğendim ve bu durum bütün sezonu büyük hayal kırıklığı olarak görmemi engelledi. :)

Dizinin sezon karnesi:

1 bölüm 10 puan (9x24)
3 bölüm 9 puan
3 bölüm 8 puan
11 bölüm 7 puan
4 bölüm 6 puan
1 bölüm 3 puan
1 bölüm 1 puan

Ortalama: 6.91

İyi finalin hatrına sezona puanım:

7.5/10

------------------------------------------------------

9 sezon sonunda diziye genel puanım:

8.5/10

(Final ile genel puan da yükseldi)

S9-CAST1.png

Son düzenleme:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Benim hayatımında büyük bir kısmı bu diziyle geçti.Onlarla her hafta güldüm.Onlarla her hafta heycana gelip high-five yapmişimdir.Fark ettim ki onlarla bende büyüdüm/yaşlandım:( Benim de ilk izlediğim ve bitirdiğim komedi dizisi oldu. Böyle bir ekip bir daha ne zaman gelir bilmem ama onca senedir komedi dizleride araştirdim bunlar gibisini bulamadım.Yeri doldurulamayacak, çünkü legen....wait for it...dary ...Legendary bir diziydi. Sizi unutmucaz
hi5.gif

Tüm sezona S01-S09 - 10/10

Ben de kapak fotomu paylaşayım
10172698_10152344840107277_358567158_n.jpg

Edit:kapak fotosu değişikliği

Son düzenleme:

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
How I Met Your Mother 9. Sezon

İlk izlemeye başladığım yabancı dizi HIMYM bende de özel bir yeri var. :D

Dizinin tüm sezonlarını izlemedim açıkçası 8 ve 9'u bir de bölük pörçük diğer bölümleri izledim ve genel olarak beğenilmese de son iki sezonuyla çok sevdim ben diziyi.

Final bölümü tek kelime ile "efsanevi"ydi. Bir daha bu kadar sevebileceğim bir komedi dizisi olur mu bilmem. :) :)

10/10

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Coupling 4. sezon

Jeff'in gitmesiyle birlikte dizinin temposu düştü bence. Zaten ilk 3 bölüm haricinde bazı bölümlerde tempo çok yükselmişti onun dışında ortalama gidiyordu dizi.

Herşeye rağmen güzel bir diziydi, iyi ki izlemişim.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Shameless 4.sezonu bitirdim.

Bu sezon pek iyi değildi. İyi olan bölümler bir elin 5 parmağini geçmez:( Ama dziyi seviyoruz iynede.Sezona ait tüm yorumlar BURADA

Diziye genel sezon puanım 7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Veep - Sezon 2

Üçüncü sezonun başladığı gün ikinci sezonu bitirdim. :):)

İyi bir sezon oldu. İlk sezona göre daha iyiydi. Özellikle son bölümlerindeki iyiye gidiş gelecek sezonlar için iyiye işaret. :)

Dizide en sevdiğim şey oyuncular ve karakterler herhalde. Julia Louis-Dreyfus ve Tony Hale ikisi de harikalar. Zaten daha önceden de sevdiğim oyunculardı bu diziyle kendilerine olan sevgim daha da arttı. :):) İkisi de kazandıkları Emmy ödülünü hakediyorlar. Anna Chlumsky da çok başarılı o da adaylığını hakeden bir performans koyuyor ortaya. Matt Walsh'u da başarılı buluyorum ama ödül çevreleri için yeterli değil herhalde. Özellikle Modern Family erkeklerini düşününce ödüllerle adının geçmemesine şaşmamalı. :)

Dizi şu anda izlediğim tüm diziler içinde çok farklı bir yere ve tarza sahip. Aslında drama dizisi gibi işliyor bir bakıma ama hiç olmadık bir anda kahkaha attırabiliyor. Türkiye'de pek ilgi görmemesi, altyazısının bile çıkmaması üzücü. Herhalde biraz ağır olan dilinden dolayı kimse çevirmeye kalkışmak istemiyor.

Sezon karnesi:

2 bölüm 8 puan
6 bölüm 7 puan
2 bölüm 6 puan

Ortalama: 7.0

Sezona puanım:

7.5/10

İki sezon sonunda genel dizi puanım: 7.5/10

veep13_01.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
The Sopranos - Sezon 2

İlk sezona göre bence birazcık aşağıdaydı ama bu tabii diziyi sevdiğim ve çok kaliteli bulduğum gerçeğini değiştirmiyor. :)

Dizinin en büyük artısı şüphesiz James Gandolfini. Harika bir performans gösteriyor. Bu sezonla zamanında kazanmış olduğu Emmy ödülünü de haketmiş. :)

Tamamen yanılıyor da olabilirim ama bu sezonda sanırım 60 dakikaya yakın olan daha çok bölüm vardı. İnşallah diğer sezonlarda 47-50 dakika civarı süreye sahip daha çok bölüm vardır. :):)

Zaten dizinin ününü bilmeyen yoktur ama özellikle The Godfather tarzı gangster filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken ve psikolojik yönü de yüksek bir dizi. :)

Sezon karnesi:

2 bölüm 9 puan
6 bölüm 8 puan
4 bölüm 7 puan
1 bölüm 5 puan

Ortalama: 7.61

Sezona puanım:

8/10

İki sezon sonunda diziye puanım: 8.5/10

TEA4MABGNQPnEH_1_a.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Extras - Sezon 2 (Final)

Dizinin ilk sezonuyla ilgili çok da parlak şeyler yazmamıştım sanırım ama ikinci sezon bambaşkaydı. Adeta farklı bir dizi izledik ve bu diziyi kesinlikle çok daha fazla sevdim. :)

Şöhret basamaklarını tırmanan bir adamın yaşantısını harika bir şekilde ele alan, bunu yaparken zaman zaman da İngilizlerin kendine has tarzıyla güldüren harika bir yapım.

Stephen Merchant ile Hello Ladies ile tanışmıştım burada da kendisini çok sevdim. Ricky Gervais ile ise bu diziyle tanıştım ve kendisinin önemli bir komedyen olduğunu da görmüş oldum. İkisinin de bundan sonraki projelerini yakından takip edeceğim ve şu an izlediğim diziler listemi biraz boşalttığımda geçmiş dizilerini de izleyeceğim. :)

Sezon karnesi:

1 bölüm 10 puan (final)
1 bölüm 9 puan
5 bölüm 8 puan

Ortalama: 8.42

Sezona puanım:

9/10

İki sezon sonunda diziye genel puanım: 8.5/10
(İlk sezon puanım 7 idi)

extras-2-jpg_174725.jpg

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Being Human 4.Sezon Final
sezon puanlarım

1.sezon puanım 10
2.sezon 9
3. sezon 8
4.sezon 7
final bölümü puanım 10

puan tablomda görüldüğü gibi üst düzey şekilde sezonalra başlayıp her sezon braz daha kalitesi düşmesi sonucu final oldu malesef sonunu getiremediler :T
1 vampir 1 kurt adam 1 hayaletin aynı evde kalmasını konu alıyordu çok üst düzey bir dizi olmasada belirli bir kitlesi vardı 4 sezon kadarda dolu dolu izleyebilirdik :Z:Z:Z
final bölümü çok duygusal ve çok acı bir bölümle son buldu ağla ağla gözlerim şişti vlla son zamanlarda bukadar etkileyen bir final bölümü beni olmamıştı
çok özlicem aidan,sally,josh üçlüsünü :T

1595680.jpg

Son düzenleme:

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Being Human 4.Sezon Final
sezon puanlarım

1.sezon puanım 10
2.sezon 9
3. sezon 8
4.sezon 7
final bölümü puanım 10

puan tablomda görüldüğü gibi üst düzey şekilde sezonalra başlayıp her sezon braz daha kalitesi düşmesi sonucu final oldu malesef sonunu getiremediler :T
1 vampir 1 kurt adam 1 hayaletin aynı evde kalmasını konu alıyordu çok üst düzey bir dizi olmasada belirli bir kitlesi vardı 4 sezon kadarda dolu dolu izleyebilirdik :Z:Z:Z
final bölümü çok duygusal ve çok acı bir bölümle son buldu ağla ağla gözlerim şişti vlla son zamanlarda bukadar etkileyen bir final bölümü beni olmamıştı
çok özlicem aidan,sally,josh üçlüsünü :T

1595680.jpg
dizi tamamen bitti dimi ?

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Dexter 5. Sezon
Bir Dexter sezonunu daha bitirmiş bulunuyoruz. :D

Aslında sezonun başında diğer sezonlara göre kötü olduğunu düşünmüştüm ama son birkaç bölümde toparladı yine çok iyi bir sezondu. :) Zaten kötü bulmamın sebebi olayların Dexter'dan çok Lumen etrafında dönmesiydi sonradan işler değişince yine zevkle izlediğimiz bir sezon çıktı ortaya :D

Lumen, Dexter tarihinin en sevmediğim karakteri herhalde :bağır:

5*12 için yorumum:
Jordan milleti tedavi etmeye çalışıyor ama hasta olan kendisi .ss

Dexter yine maharetini gösterdi :A Jordan'ın da ölmesine çok sevindim :) Çocukların gelmesine çok sevindim. :) Lumen :bağır: melune ye bak sen be o kadar Dexter'la çalış adamın kalbine gir sonra işin bitince kullanılmış mendil gibi buruşturup at :( Dexter'ı bir Rita öldüğünde bir de o sahnede bu kadar çaresiz gördüm dondu kaldı adam.. Rudy'nin değerini bir kez daha anlamıştır herhalde Dexter onu olduğu gibi sevecek tek kişi o çünkü #üşüyoruzrudyreyiz :(
7. sezon spoiler
tek kişi rudy değilmiş koca yürekli debracım da kabul etti olduğu gibi :T

Bölüm en heyecanlı bölümlerden biriydi belki de.

Özellikle Debra'nın cinayet mahalline gelmeye başladığında heyecan tavan yaptı içeri girdi Allah'tan o sırada perdenin arkasındaydılar :D Deb'in Dexter'ın seri katil olduğunu öğreneciğini biliyorudum bu sahnedir belki diye düşündüm ama olmadı. Deb'in yaptığı takdire şayandı bu arada gitmelerine izin vermesi çok iyi oldu. Karşılığını da aldı Dex, Quinn'i temize çıkaracak bir analiz hazırladı. :D

5*12'ye puanım 9/10

Sezona genel olarak puanım; 8/10.​

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Dexter 5. Sezon
Bir Dexter sezonunu daha bitirmiş bulunuyoruz. :D

Aslında sezonun başında diğer sezonlara göre kötü olduğunu düşünmüştüm ama son birkaç bölümde toparladı yine çok iyi bir sezondu. :) Zaten kötü bulmamın sebebi olayların Dexter'dan çok Lumen etrafında dönmesiydi sonradan işler değişince yine zevkle izlediğimiz bir sezon çıktı ortaya :D

Lumen, Dexter tarihinin en sevmediğim karakteri herhalde :bağır:

5*12 için yorumum:
Jordan milleti tedavi etmeye çalışıyor ama hasta olan kendisi .ss

Dexter yine maharetini gösterdi :A Jordan'ın da ölmesine çok sevindim :) Çocukların gelmesine çok sevindim. :) Lumen :bağır: melune ye bak sen be o kadar Dexter'la çalış adamın kalbine gir sonra işin bitince kullanılmış mendil gibi buruşturup at :( Dexter'ı bir Rita öldüğünde bir de o sahnede bu kadar çaresiz gördüm dondu kaldı adam.. Rudy'nin değerini bir kez daha anlamıştır herhalde Dexter onu olduğu gibi sevecek tek kişi o çünkü #üşüyoruzrudyreyiz :(

Bölüm en heyecanlı bölümlerden biriydi belki de.

Özellikle Debra'nın cinayet mahalline gelmeye başladığında heyecan tavan yaptı içeri girdi Allah'tan o sırada perdenin arkasındaydılar :D Deb'in Dexter'ın seri katil olduğunu öğreneciğini biliyorudum bu sahnedir belki diye düşündüm ama olmadı. Deb'in yaptığı takdire şayandı bu arada gitmelerine izin vermesi çok iyi oldu. Karşılığını da aldı Dex, Quinn'i temize çıkaracak bir analiz hazırladı. :D

5*12'ye puanım 9/10

Sezona genel olarak puanım; 8/10.​
Lumen'i niye sevmedin anlamadım ben de aksine Rudy'i pek sevmezdim. :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Friends 2. Sezon

Bayağı aralarla izlemiş olmamdan kaynaklanıyor olsa gerek ilk sezonu daha çok beğenmiştim. Ama bu demek oluyor ki bu sezon kötüydü. Asla öyle bir şey diyemem.

Karakterlerin hepsi güldürüyor ama Chandler ve Joey'in bu sezon daha çok öne çıktı. Ama Phoebe'nin beni her türlü güldürdüğünü de söylemek isterim. :D

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Mom - Sezon 1

İngilizce altyazıyla izlemeye alışma maksadıyla bu yıl pek çok yeni komediye başladım. Bunlardan biri de Mom'dı.

Dizi aslında çok iyi bir başlangıç yapamadı. Ortalama bir şekilde gidiyordu ki sezon ortalarına doğru dizinin temposu yükseldi. Özellikle Emmy'nin favorilerinden olan Allison Janney'in Bonnie karakteri gittikçe parlamaya ve güldürmeye de başladı. :)

Dizi, devam eden bir senaryosu oluşuyla diğer Chuck Lorre komedilerinden ayrılıyor sanırım ve bu durum dizi fazla güldürmese de keyifle izlenmesini sağlıyor.

Dizide en sevmediğim nokta Christy'nin restoranttaki garsonluk sahneleri ve oradaki karakterlerdi ki gitgide azaldı son bölümlerde.

Dizinin yükselen grafiğini de göz önünde bulunduracak olursak gelecek sezon hataların telafi edilip dizinin daha da iyi hale gelmesi mümkün. Karakterlerin çoğunu seviyorum, bazı bölümlerdeki senaryo sorunları da olmazsa dizi tam olmuş bir hale gelecektir. :)

Yukarıdaki yorumumdan da anlaşılacağı gibi büyük ihtimalle ikinci sezonu da izleyeceğim ama yine muhtemelen günü gününe değil de biriktirip biriktirip izlerim. :)

Sezon karnesi:

2 bölüm 9 puan
1 bölüm 8 puan
13 bölüm 7 puan
5 bölüm 6 puan
1 bölüm 5 puan

Ortalama: 6.90

Sezona puanım:

7/10

CBS_MOM_102_CONTENT_CIAN_640x360.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Orange Is The New Black - Sezon 1

İlk çıktığından beri uzaktan takip ettiğim ve izlemek istediğim bir diziydi. İzlemek neredeyse ikinci sezonunun çıkacağı döneme doğru ve bir forum etkinliği şeklinde oldu, iyi de oldu. :)

Dizi daha ilk bölümlerden kolayca kendine bağlamayı başardı. Özellikle Taylor Schilling'in üstün performansı ve karakterinin de sevilebilir olması işimi kolaylaştırdı.

İlk 3-4 bölüm sonunda "favori dizilerime bir yenisi eklendi" derken dizi bir anda düşüşe geçmeye başladı ve bölümler kısmen sıkıcı hale gelmeye başladı benim için. Tam diziden soğumaya başlamışken son 3-4 bölümde yeniden atağa kalkarak son bölümde de zirveye ulaştı.

Dizinin bence en büyük dezavantajı süresinin 60 dakika civarı olması. 45-50 dakika civarı olsa daha bir tadında olacaktı. Umarım ikinci sezonda bu konuda bir düzenleme yaparlar ve House of Cards gibi 50 dakika civarına sabitlenir süresi. Fakat bu konuda pek umutlu değilim. Bununla birlikte ikinci sezonla ilgili olarak genel olarak umutluyum.

Neyse genel olarak özetleyecek olursam şu an yayındaki kaliteli, üst düzey dizilerden biri. Zaman zaman inişleri çıkışları olsa da genel görüşüm gayet olumlu. Herkese öneririm ama herkesin beğeneceğini garanti edemem. :)

Sezon karnesi:

1 bölüm 9 puan
7 bölüm 8 puan
3 bölüm 7 puan
2 bölüm 6 puan

Ortalama: 7.53

Sezona puanım:

8/10

orangeblack.jpg

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Friends 3. Sezon

Bu sezonda diğer iki sezona oranla daha fazla cinsellik vardı. Özellikle son bölümlerine doğru bu tavan yaptı. Cinsellikten yana bir utancım yok ama gereksizini sevmiyorum.

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Vikings - Sezon 2

Dizinin ilk sezonu benim için tatmin edici olmaktan uzaktı ama yine de kanalının ilk dizisi oluşu ve çok popüler oluşu nedeniyle devam etmeye karar vermiştim. İyi ki de bu yönde karar vermişim çünkü bu sezon bambaşkaydı.

Daha sezonun ilk bölümünde ilk sezona göre olan fark çok net bir şekilde ortadaydı. Aynı çizgide de devam etti sezon boyunca. Bu sezonun en kötü bölümü bile muhtemelen ilk sezonun bölümlerinin hemen hepsinden daha iyiydi. Dolu dolu 10 bölüm izledik.

Dizinin ikinci sezon itibariyle tek eksiği prodüksiyon tasarımının biraz yetersiz kalışı. Savaşların görkemini yansıtamıyorlar. Genel olarak da hala biraz amatör bir havası var dizinin ama seyir zevkine etki eden bir durum değil. Senaryo ve oyunculukların başarısı durumu kurtarmaya yetiyor. Müzikler zaten harika. :)

Dizi herkese tavsiye edilir ve ilk bölümlerden pes etmemesi tavsiye edilir. Çünkü bana kalırsa dizi asıl ikinci sezon başlıyor. :)

Sezon karnesi:

4 bölüm 9 puan
5 bölüm 8 puan
1 bölüm 7 puan

Ortalama: 8.3

Sezona puanım:

8.5/10

İki sezon sonunda genel dizi puanım: 8.0
(İlk sezon 7.0 idi)

History_Vikings_Afterlife_SF_HD_still_624x352.jpg