Gezinti Günlüğü

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Yaklaşık 21 yıllık İstanbul hayatımda dar bir kafesin içinde olduğumu fark etmemle birlikte 5 yıl içinde yapılacak 101 şey listesinin çoğunu hazırlamış ve Aralık ayında başlayacağıma kendime söz vermiştim. Bu yapılacaklar listesinin önemli bir bölümünü oluşturan "Gezilecek Yerler" kısmını ayrı bir konu altında, günlük-blog tarzı işleyişle sürdürmeye karar verdim. Bir yere çetele şekilde derli toplu yazıp birkaç cümleyle yorumda bulununca şüphesiz ki yola çıktığı hedefe yönelik motivasyonu artar insanın. Ben de FM kariyeri tarzında bu blog konu altında öncelikle hayatımda ilk defa gitmeyi, gezmeyi hedeflediğim yerlerin çoğunu yazıp, ardından uzun vadede belki haftada veya bir iki haftada veya yoğunluğa göre değişen vakitlerde tek tek bu hedefleri tamamlamayı amaçladım. Hem yaşadığının farkında olur insan hem de sosyalliği daha arttırıp teknoloji bağımlılığını sınırlar. (Evet sıkıcı bir giriş oldu. :D )

7y3zqP.jpg

Hedefim öncelikle mikrodan yani dar alandan başlayıp 5 yıllık süreç içinde ülke geneline ucuz yoldan yayılmak. Fakat listede herhangi bir sıralama yoktur ve listede olmayanlar da dahil edilebilir sonradan. Hedef 21 Aralık 2022 tarihine kadar hepsini tamamlamış olmak. 21 Aralık 2022'de eğer yaşarsam ve herhangi bir sorun yoksa ve eğer forum hâlâ ayaktaysa, o gün bu listenin en azından çoğunu tamamlamış olmayı umarım diyerek şu çıkardığım ön listeyi bırakayım artık. :D

JOb1QE.jpg

Gezilmesi hedeflenen yerler:

İstanbul İçi

I think will be forever alone
  • Aşiyan Mezarlığı
  • Yıldız Parkı
  • Gülhane Parkı
  • Emirgan Parkı
  • Ulus Parkı
  • Atatürk Arboretumu
  • Emirgan Korosu
  • Ihlamur Kasrı
  • Hidiv Kasrı
  • Belgrad Ormanları
  • Kanlıca-Yoğurt
  • Galata Kulesi
  • Kız Kulesi
  • Aydos Tepesi
  • Büyük Çamlıca Tepesi
  • Piere Lotti Tepesi
  • Topkapı Sarayı
  • Dolmabahçe Sarayı
  • Sultanahmet Camii
  • Ayasofya Müzesi
  • Yerebatan Sarnıcı
  • Yedikule Zindanları
  • Oyuncak Müzesi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Sakıb Sabancı Müzesi
  • Kınalıada
  • Heybeliada
  • Burgazda
  • Büyükada
  • Rumeli Hisarı
  • Anadolu Hisarı
  • Polenezköy
  • Karaburun Limanı
  • Anadolu Kavağı, Poyrazköy
  • Sapanca
  • Garipçe Köyü
  • Kilyos
  • Bahçeköy
  • Erdal Bakkal'ın Mekanı
  • Mecnun-İsmail Sahili
  • Boğaziçi-Turu
  • Kadıköy=>
  • Beykoz
  • Bakırköy
  • Kartal
  • Tuzla
  • Maltepe
  • Şile, Saklı Göl
  • Avcılar
  • Bağcılar*
  • Güngören*
  • Ümraniye
  • Sultanbeyli
  • Tarlabaşı****
  • Dolapdere***
  • Hacıhüsrev****
  • Gazi Mahallesi*****
  • Fatih - Çarşamba **
  • 5 rastgele durak semt
  • +3 gün dışarıda kalmak
  • İstanbul'da rastgele 3 köy
  • +3 Tarikat toplantısı - Zikir
(Yıldızlı - * yerler tehlikeli yerler kategorisindedir)

jQbZgG.jpg

Uzun vadede - İstanbul Dışı

• Niğde
  • Bayburt
  • Kars
  • Van Gölü
  • Trakya
  • Erzurum
  • Yozgat
  • Trabzon
  • Rize - Ayder
  • İzmir - Şirince
  • Anıtkabir
  • Peri Bacaları
  • Ölü Göl
  • Manyas Kuş Cenneti
  • Uzungöl
  • Pamukkale
  • Aspendos
  • Doğu Ekspresi - Şehirler arası yataklı tren

Not 1: Listede ekleme veya çıkarmalar olabilir
Not 2: İstanbul dışındaki yerler listesi maddi ve zamansal yetersizlikten dolayı fantezi hayalidir, 5 yıl içinde iki üç tanesini gerçekleştirmek bile başarı sayılır.
Not3: Hayat fani, ölüm ani. Bu listeyi oluşturmuş olmak tamamlanacağı anlamına gelmez, onca hedefler bir kaza sonrası ya da beklenmedik bir durum sonrası son bulabilir. Ancak insan daima hedeflerle yaşamalıdır küçük büyük, önemli olan bunların hepsini ya da çoğunu gerçekleştirmek değil, hedefe giden yolda yola başlamak, çalışmaktır. Ve söz uçar yazı kalır, en azından gelip geçici dünya hayatında var olduğumuza dair bir kalıntı...
Son not: Sizleri ve forumu yakınım gördüğüm için bu süreci ve günlüğü forumda paylaşmak istedim, iyisiyle kötüsüyle hep birlikte nice yıllara. :)

g9MabL.jpg

Son düzenleme:

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Hiç gezmek gibi bir hayalim olmadı, olmayacak da sanırım. Gezenlere ve gezmekten ciddi zevk duyanlara hep imrenmişimdir :D

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,171
Puanı
1,060
Ne güzel kimbilir ne ne güzel yerleri göreceksin Tolscum imrendim valla bizimle paylaştığın için çok sağol ya bizde senle gezmiş olacağız:D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Hiç gezmek gibi bir hayalim olmadı, olmayacak da sanırım. Gezenlere ve gezmekten ciddi zevk duyanlara hep imrenmişimdir :D

Şu yaşa kadar benim de pek olmadı ve olmadığı için 2 adım atmaya yoruluyor bacaklar :D Ama sonra dedim ki en azından okul iş ev iş ev iş şekilde gitmesindense ömrün, zamanımın nispeten biraz fazla olduğu bu vakitlerde bir yerleri göreyim ki gelecekte pişman olmayayım. En azından denemiş olurum, hayırlısı artık. :D

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,628
Puanı
1,061

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Yaklaşık 21 yıllık İstanbul hayatımda dar bir kafesin içinde olduğumu fark etmemle birlikte 5 yıl içinde yapılacak 101 şey listesinin çoğunu hazırlamış ve Aralık ayında başlayacağıma kendime söz vermiştim. Bu yapılacaklar listesinin önemli bir bölümünü oluşturan "Gezilecek Yerler" kısmını ayrı bir konu altında, günlük-blog tarzı işleyişle sürdürmeye karar verdim. Bir yere çetele şekilde derli toplu yazıp birkaç cümleyle yorumda bulununca şüphesiz ki yola çıktığı hedefe yönelik motivasyonu artar insanın. Ben de FM kariyeri tarzında bu blog konu altında öncelikle hayatımda ilk defa gitmeyi, gezmeyi hedeflediğim yerlerin çoğunu yazıp, ardından uzun vadede belki haftada veya bir iki haftada veya yoğunluğa göre değişen vakitlerde tek tek bu hedefleri tamamlamayı amaçladım. Hem yaşadığının farkında olur insan hem de sosyalliği daha arttırıp teknoloji bağımlılığını sınırlar. (Evet sıkıcı bir giriş oldu. :D )

7y3zqP.jpg

Hedefim öncelikle mikrodan yani dar alandan başlayıp 5 yıllık süreç içinde ülke geneline ucuz yoldan yayılmak. Fakat listede herhangi bir sıralama yoktur ve listede olmayanlar da dahil edilebilir sonradan. Hedef 21 Aralık 2022 tarihine kadar hepsini tamamlamış olmak. 21 Aralık 2022'de eğer yaşarsam ve herhangi bir sorun yoksa ve eğer forum hâlâ ayaktaysa, o gün bu listenin en azından çoğunu tamamlamış olmayı umarım diyerek şu çıkardığım ön listeyi bırakayım artık. :D

JOb1QE.jpg

Gezilmesi hedeflenen yerler:

İstanbul İçi

I think will be forever alone
  • Aşiyan Mezarlığı
  • Yıldız Parkı
  • Gülhane Parkı
  • Emirgan Parkı
  • Ulus Parkı
  • Atatürk Arboretumu
  • Emirgan Korosu
  • Ihlamur Kasrı
  • Hidiv Kasrı
  • Belgrad Ormanları
  • Kanlıca-Yoğurt
  • Galata Kulesi
  • Kız Kulesi
  • Aydos Tepesi
  • Büyük Çamlıca Tepesi
  • Piere Lotti Tepesi
  • Topkapı Sarayı
  • Dolmabahçe Sarayı
  • Sultanahmet Camii
  • Ayasofya Müzesi
  • Yerebatan Sarnıcı
  • Yedikule Zindanları
  • Oyuncak Müzesi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Sakıb Sabancı Müzesi
  • Kınalıada
  • Heybeliada
  • Burgazda
  • Büyükada
  • Rumeli Hisarı
  • Anadolu Hisarı
  • Polenezköy
  • Karaburun Limanı
  • Anadolu Kavağı, Poyrazköy
  • Sapanca
  • Garipçe Köyü
  • Kilyos
  • Bahçeköy
  • Erdal Bakkal'ın Mekanı
  • Mecnun-İsmail Sahili
  • Boğaziçi-Turu
  • Kadıköy
  • Beykoz
  • Bakırköy
  • Kartal
  • Tuzla
  • Maltepe
  • Şile, Saklı Göl
  • Avcılar
  • Bağcılar*
  • Güngören*
  • Ümraniye
  • Sultanbeyli
  • Tarlabaşı****
  • Dolapdere***
  • Hacıhüsrev****
  • Gazi Mahallesi*****
  • Fatih - Çarşamba **
  • 5 rastgele durak semt
  • +3 gün dışarıda kalmak
  • İstanbul'da rastgele 3 köy
  • +3 Tarikat toplantısı - Zikir
(Yıldızlı - * yerler tehlikeli yerler kategorisindedir)

jQbZgG.jpg

Uzun vadede - İstanbul Dışı

• Niğde
  • Bayburt
  • Kars
  • Van Gölü
  • Trakya
  • Erzurum
  • Yozgat
  • Trabzon
  • Rize - Ayder
  • İzmir - Şirince
  • Anıtkabir
  • Peri Bacaları
  • Ölü Göl
  • Manyas Kuş Cenneti
  • Uzungöl
  • Pamukkale
  • Aspendos
  • Doğu Ekspresi - Şehirler arası yataklı tren

Not 1: Listede ekleme veya çıkarmalar olabilir
Not 2: İstanbul dışındaki yerler listesi maddi ve zamansal yetersizlikten dolayı fantezi hayalidir, 5 yıl içinde iki üç tanesini gerçekleştirmek bile başarı sayılır.
Not3: Hayat fani, ölüm ani. Bu listeyi oluşturmuş olmak tamamlanacağı anlamına gelmez, onca hedefler bir kaza sonrası ya da beklenmedik bir durum sonrası son bulabilir. Ancak insan daima hedeflerle yaşamalıdır küçük büyük, önemli olan bunların hepsini ya da çoğunu gerçekleştirmek değil, hedefe giden yolda yola başlamak, çalışmaktır. Ve söz uçar yazı kalır, en azından gelip geçici dünya hayatında var olduğumuza dair bir kalıntı...
Son not: Sizleri ve forumu yakınım gördüğüm için bu süreci ve günlüğü forumda paylaşmak istedim, iyisiyle kötüsüyle hep birlikte nice yıllara. :)

g9MabL.jpg
istanbulda saydığın yerlerin yüzde seksenini zaten dolaştım saydığın tehlikeli yerlerinde öyle bir tehlikesi yok söyleyeyim şimdiden rahatlıkla dolaşmak gezmek mümkün :)
dolapdereye zaten kentsel dönüşüm girmişti eski roman kültürü kalmamıştır :)

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Şu yaşa kadar benim de pek olmadı ve olmadığı için 2 adım atmaya yoruluyor bacaklar :D Ama sonra dedim ki en azından okul iş ev iş ev iş şekilde gitmesindense ömrün, zamanımın nispeten biraz fazla olduğu bu vakitlerde bir yerleri göreyim ki gelecekte pişman olmayayım. En azından denemiş olurum, hayırlısı artık. :D
Yürümek, gezmek, dolaşmak beni hiç yormaz, zevk verir; ama özellikle bir mekanın verdiği bir zevk yok pek bana. Sadece yürümek bile daha zevkli bence :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
istanbulda saydığın yerlerin yüzde seksenini zaten dolaştım saydığın tehlikeli yerlerinde öyle bir tehlikesi yok söyleyeyim şimdiden rahatlıkla dolaşmak gezmek mümkün :)
dolapdereye zaten kentsel dönüşüm girmişti eski roman kültürü kalmamıştır :)

Düşün ki ben İstanbul'un merkezi sayılabilecek Taksim yakınlarında yaşamama karşın listedekilerin hiçbirini dolaşmadım, sadece Büyük ve Kınalı adaya denize gitmiştim bir de Hacıhüsrevde çocukken akrabam vardı. Hiç unutmam bakkala göndermişlerdi beni daha 5-6 yaşlarındayım, benden büyükçe çocuk kuru sıkı tabanca ile elimdeki parayı almıştı. Yaşadığım ilk ve şimdilik son gasp olayı olduğu için o yer ve yerleri bir gün (tabi cebimde beş kuruş para ve telefon filan hiçbir şey olmadan :D ) tekrar gezmek istiyorum. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Düşün ki ben İstanbul'un merkezi sayılabilecek Taksim yakınlarında yaşamama karşın listedekilerin hiçbirini dolaşmadım, sadece Büyük ve Kınalı adaya denize gitmiştim bir de Hacıhüsrevde çocukken akrabam vardı. Hiç unutmam bakkala göndermişlerdi beni daha 5-6 yaşlarındayım, benden büyükçe çocuk kuru sıkı tabanca ile elimdeki parayı almıştı. Yaşadığım ilk ve şimdilik son gasp olayı olduğu için o yer ve yerleri bir gün (tabi cebimde beş kuruş para ve telefon filan hiçbir şey olmadan :D ) tekrar gezmek istiyorum. :)
ilginç yani insanın içinden gelmeli gezme isteği nasıl hiçbir yere gitmemeyi başardın :) ben 10 yaşlarında artık tek başıma dolanıyordum bu dediğin yerlerde :)

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yürümek, gezmek, dolaşmak beni hiç yormaz, zevk verir; ama özellikle bir mekanın verdiği bir zevk yok pek bana. Sadece yürümek bile daha zevkli bence :A

Bunun sebebi gri kent Ankara olabilir mi? :A Daha önce Ankara'da bulunmuştum çünkü, her yer beton ve çalı gibi gelmişti. Mesela listedeki yerlerden Atatürk Arboretumu'nun şu manzaraya bak mis gibi havasını uzaktan bile içine çekiyor insan :D

23292346221_fc5fbcf55d_b.jpg

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Bunun sebebi gri kent Ankara olabilir mi? :A Daha önce Ankara'da bulunmuştum çünkü, her yer beton ve çalı gibi gelmişti. Mesela listedeki yerlerden Atatürk Arboretumu'nun şu manzaraya bak mis gibi havasını uzaktan bile içine çekiyor insan :D

23292346221_fc5fbcf55d_b.jpg
Griliğini pek yaşamıyorum. :A Okul zaten yeşil, eve dönüş de hep karanlıkta oluyor, yani siyah :A
Gerçekte resimdeki gibi olmayacağını bilmen gerek :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,931
Puanı
1,060
Harika bir yazı @Tolstoyevski
İstanbul'dan yolum geçmişti ama dolaşmak nasip olmadı.
Günün birinde belki gezmek nasip olur :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Dolapdere'de bi şey yok bence. Kurtuluşta çalıştım o kadar pek ziyanını görmedim.:F
Kurtuluş son durak daha tehlikeli.:F

Kuştepe'ye git.:A