Yanından yürüyüp gider miydiniz, Yoksa?

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,496
Puanı
1,060
Avustralya da yapılan sosyal bir deneyde, kız ve erkek olmak üzere 2 farklı çocuğun, hareketli bir meydanın ortasında hafif üzgün ve tedirgin şekilde beklemeleri istendi.

8 saat süren bu deneyde çocukların etrafından geçen insanların konuya ilgileri gözlemlenmek istenmiştir

8 saat sonunda sadece 21 kişi durup, çocuklarla konuşup, durumlarını anlamak istemiştir.
Peki ya sizler napardınız?

Çocukların tedirgin olduğunu görünce tabi onlara yaklaşıp , yardım etmeye çalışırdım. Öyle bir vaziyette bırakmak ya da görnezden gelip gitmek bana ters bir şey. Aklımda kalırlar.Bu yüzden elimden geleni yapmaya çalışırdım.

• Beğendim
Reactions: The_Erinch
Ülkemizde yardım ettiğin bir durumda bile suçlu olabilme potansiyeli olduğu için ülke koşulları, kültürel yapı, eğitim seviyesi herşey etki ama olayan Erinç olarak bakarsam, o şekilde bakan ve caddenin ortasında duran bir çocuğa kayıtsız kalamazdım... Kendi karakterim gereğide kesinlikle durur ve sorardım. Kendimi biliyorum.

• Beğendim
Reactions: Angelica and STAR
Eğer karşıda oturup dikkatini çekerse gidip soruyorsun ama o an yürüyüp giden biriyseniz orda yalnız durduklarını pek anlamayabilirsiniz hatta farketmeme durumuda olabilir.

Farkedersem sorardım.

• Beğendim
Reactions: STAR and The_Erinch
21 çok az bir rakam olmuş. Muhtemelen çocukların durumunu görmemiştir insanlar. Zaten çoğu kişi yolda bile telefonla oynuyor.

Ben olsam durup konuşurdum.

• Beğendim
Benim bazı zamanlarda gereksiz olacak kadar merhametim vardır söz konusu çocuklarsa hiç dayanamam kıyamam mutlaka sorardım ya 21 kişi çok az gerçekten üzücü @The_Erinch güzel bir konu olmuş abi emeğine sağlık

• Harika
Videodaki çocuklar sanki etraflarında bir yerde anne babaları varmış gibi sessiz duruyorlar insan bu durumda kayıtsız kalabilir ama ağlayan ve etrafına tedirginlikle bakan bir çocuk görürsem tabiki sorar ve bir çare düşünürdüm ... Yorumlarda bazı arkadaşların belirttiği gibi suçlu durumuna düşmekte var tabi 😉

Emeğine, araştırmana sağlık @The_Erinch :ok:

• Harika
Videodaki çocuklar sanki etraflarında bir yerde anne babaları varmış gibi sessiz duruyorlar insan bu durumda kayıtsız kalabilir ama ağlayan ve etrafına tedirginlikle bakan bir çocuk görürsem tabiki sorar ve bir çare düşünürdüm ... Yorumlarda bazı arkadaşların belirttiği gibi suçlu durumuna düşmekte var tabi 😉

Emeğine, araştırmana sağlık @The_Erinch :ok:
Kız yolun ortasında avel avel duruyorlar...
Ama günlük hayatın hengamesi ve manatonluğu.. Dümdüz gidebiliyoruz çoğu zaman
Kore dekilerdende izlettim size ordada neredeyse hepsinin kulağında kulaklık ve telefon. Bunlarda etken.

• Güldürdün
Reactions: Zeyno
Ülkemizdeki acıması gerçek.
Niye Türkiye'ye bağlıyorsun bu durumu? Asıl en ilgili olup bu tarz bir problemi az yaşayan ülke Türkiye olur. Avrupa ülkeleri bu konuda çok kötü. Özellikle çocuk konusunda aşırı hassas durumları var. Onu geçtim bir kadına saldırmaya çalışan bir adama sadece misal yumruk vurarak çekilmesini sağladığında suçlu duruma düşen sen oluyorsun.

Kız yolun ortasında avel avel duruyorlar...
Ama günlük hayatın hengamesi ve manatonluğu.. Dümdüz gidebiliyoruz çoğu zaman
Kore dekilerdende izlettim size ordada neredeyse hepsinin kulağında kulaklık ve telefon. Bunlarda etken.
Telefona bakıcam diye koskaca insanları görmeyip çarpıp geçipte özür bile dilemekten aciz insanlarımız çocukları gözlerinin görmemesi normal olurdu ancak bu deney Türkiye de yapılsa bir kişi çocuğa durumunu sorunca etrafı bir sürü insanla sarılır ve bi sonuca varılırdı :D

Niye Türkiye'ye bağlıyorsun bu durumu? Asıl en ilgili olup bu tarz bir problemi az yaşayan ülke Türkiye olur. Avrupa ülkeleri bu konuda çok kötü. Özellikle çocuk konusunda aşırı hassas durumları var. Onu geçtim bir kadına saldırmaya çalışan bir adama sadece misal yumruk vurarak çekilmesini sağladığında suçlu duruma düşen sen oluyorsun.
Eee biz bunları hergün yaşıyoruz ki Zeynepcim.
O yüzden Türkiye gerçeği diyorum.. Alper in dediği gibi, çocuğuma dokundu diye ortalığı ayağa kaldıracak insanlar çok,

• Üzücü
Reactions: Zeyno

Zeynepcim sen Türkiyede yaşamıyorsun bilmiyorsun o yüzden bu tarz problemi az yaşayan Türkiye olur diyemezsin bence Türkiye çok yaşıyor bu durumları biz Kadir Şeker olayı yaşadıktan sonra neler oldu neler kadın şiddet görüyor herkes izliyor korkuyor çünkü bizde aynı cezayı alacaz diye bak @cookies bak alper ne dedi ben karışamam annesi gelir taciz ediyor diye bağırır dedi demi geçen adam karısına satırla saldırıyor 3-4 erkek var yerlerinden kalkıp gittiler hiç birşey yapmadılar daha bunun gibi çok örnek verebilirim yanlış anlama türkiye de yaşamadığın için öyle yorum yapman olmuyor diyorum yanlış anlaşılmak istemem

Son düzenleme:
  • Harika
Reactions: cookies
Zeynepcim sen Türkiyede yaşamıyorsun bilmiyorsun o yüzden bu tarz problemi az yaşayan Türkiye olur diyemezsin bence Türkiye çok yaşıyor bu durumları biz Kadir Şeker olayı yaşadıktan sonra neler oldu neler kadın şiddet görüyor herkes izliyor korkuyor çünkü bizde aynı cezayı alacaz diye bak @cookies bak alper ne dedi ben karışamam annesi gelir taciz ediyor diye bağırır dedi demi geçen adam karısına satırla saldırıyor 3-4 erkek var yerlerinden kalkıp gittiler hiç birşey yapmadılar daha bunun gibi çok örnek verebilirim yanlış anlama türkiye de yaşamadığın için öyle yorum yapman olmuyor diyorum yanlış anlaşılmak istemem
Evet artık Türkiyede kimse kimseye yardım etmez. O satırla saldırılan kadın da gayet memnundu sonraki açıklamaları bunu gösteriyordu.

• Beğendim
Reactions: Angelica