Yılbaşını Kutlamak

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,699
Puanı
1,061
Sırf yılbaşı kutlanıyor diye günah sayılacaksa o günahlar bana yazılsın siz rahat rahat kutlayın. :D

Hafız

Aktif Üye
Konu Sahibi
Reaksiyon puanı
342
Puanı
205
Ozaman Neden Hicri Yılbaşı Kutlanmıyor Takvim Hicri Yılbaşına Göre Olmuyor!!!

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Böyle bir şey yok.Biz yeni bir yıla girişimizi kutluyoruz bunun dinen sakıncası yoktur,aksini iddia etmesin kimse.Herkesin kendi görüşüdür,kutlamak istemeyen kutlamaz tabi.:)

Hafız

Aktif Üye
Konu Sahibi
Reaksiyon puanı
342
Puanı
205
Böyle bir şey yok.Biz yeni bir yıla girişimizi kutluyoruz bunun dinen sakıncası yoktur,aksini iddia etmesin kimse.Herkesin kendi görüşüdür,kutlamak istemeyen kutlamaz tabi.:)
Bugün Önden Gidenler Proğramında 21:55 De açıklanacak izleyin alın cevabınızı...

- - - Ekleme - - -

kardeş geçmiş olsun forum yönetimi kesmiş cezaları
Ceza Vermesini Bilseler Canım Yanmayacak...

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Konu üste çıksın herkes görsün.

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “(Tasvip ederek) bir kavme (bir topluluğa) benzemeye çalışan kişi, o (benzemeye çalıştığı) kavimdendir.” “(İnanç ve amelde) bizden başkasına benzeyenler, bizden değildir.”

Başka bir hadîs-i şerifte de, “Siz karış karış, adım adım sizden öncekilerin (Yahûdi ve Hıristiyanlar’ın) yoluna uyacaksınız. O kadar ki; onlar bir keler deliğine girecek olsalar, siz de (modadır düşüncesiyle) onları tâkip edeceksiniz...” buyurularak Müslümanlar’ın, başta Yahûdiler ve Hıristiyanlar olmak üzere gayr-i müslimleri taklit etmek, onlara benzemek felâketine düşecekleri mucizevî bir şekilde bildirilmiştir.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,840
Puanı
1,061
yılbaşı kutlamak istemiyorsanız miladi takvim de kullanmayın o zaman :))) ha tabi o zaman mekkenin fethi-kutlu doğum haftası vb. şeylerin zamanlarını ayarlayıp sözde dini kutlamalar yapamayacaksınız:)))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
yılbaşı kutlamak istemiyorsanız miladi takvim de kullanmayın o zaman :))) ha tabi o zaman mekkenin fethi-kutlu doğum haftası vb. şeylerin zamanlarını ayarlayıp sözde dini kutlamalar yapamayacaksınız:)))
Kardeşim bu konuda dini kaynaklar nettir. Bu işin seni beni yok. Ha inanmıyorum dersen diyecek bir şeyim yok ama benim derdim inanan insanların bunu yapması yoksa kimsenin hayatına karıştığımız falanda yok.

Konuyu bu kadar sıradanlaştıracak örnekler vermeni beklemezdim en azından senden beklemezdim [emoji17]

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,840
Puanı
1,061
Kardeşim bu konuda dini kaynaklar nettir. Bu işin seni beni yok. Ha inanmıyorum dersen diyecek bir şeyim yok ama benim derdim inanan insanların bunu yapması yoksa kimsenin hayatına karıştığımız falanda yok.

Konuyu bu kadar sıradanlaştıracak örnekler vermeni beklemezdim en azından senden beklemezdim [emoji17]
dini kaynaklar nettir diye bir şey yok Kur'an daki her şey yorumlanabilir zaten yorumlandığı için bu durumdayız:))
kutlu doğum haftası denen şeyin uydurulmuş bir şey olduğunu herkes biliyor :D

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
dini kaynaklar nettir diye bir şey yok Kur'an daki her şey yorumlanabilir zaten yorumlandığı için bu durumdayız:))
kutlu doğum haftası denen şeyin uydurulmuş bir şey olduğunu herkes biliyor :D

Bana şu hadisi yorumlar mısın? "Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o, onlardandır."

Konumuz şimdi Kutlu Doğum ile ilgili değil eğer o konuyuda konuşmamızı istiyorsan aç konusunu orada konuşalım.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,840
Puanı
1,061
Bana şu hadisi yorumlar mısın? "Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o, onlardandır."

Konumuz şimdi Kutlu Doğum ile ilgili değil eğer o konuyuda konuşmamızı istiyorsan aç konusunu orada konuşalım.
benzenilmeye çalışan kavim ne burada:)) ayrıca hadisin kaynağı şahıs 800 lü yıllarda yaşamız peygamberimiz öldükten 180 yıl sonra doğmuş yani birinci ağızdan bişi yok :))

neyse bu sene de kutladık bitti konuşmaya gerek yok :)))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
benzenilmeye çalışan kavim ne burada:)) ayrıca hadisin kaynağı şahıs 800 lü yıllarda yaşamız peygamberimiz öldükten 180 yıl sonra doğmuş yani birinci ağızdan bişi yok :))

neyse bu sene de kutladık bitti konuşmaya gerek yok :)))

Hadisler zaten Peygamberimiz vefat ettikten sonra yazıldı hatırlatırım. Neyse bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığını bu cümleye bakarakta anlayabiliyorum. Lakin ben yine uyarılarımı yapacağım sonuçta Müslüman olan sadece kendine müslüman değildir. Aşağıdaki yazıyı okumanı tavsiye ederim.

İbni Abbas’ın rivayetine göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

“Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz.”

“Bunun üzerine Peygamberimiz, ‘Öyleyse biz Mûsâ’ya sizden daha yakın ve evlâyız.’ buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu.” (Müslim, Sıyam 127)
İbni Hacer bu nakilden sonra şöyle der:

“Bundan anlaşılıyor ki, böyle bir günde, mevlid gecesinde Allah’a şükretmek tam yerindedir. Fakat mevlid merasiminin Peygamberimizin doğum gününe denk getirilmesi için dikkat etmek gerektir.” (el-Hâvî fi'l-Fetevâ, 1/190)

Benzenilmeye çalışılan kavim ne derin ciddi değilsin herhalde [emoji17] hani söylemiştin ya Kuran yorumlara açıktır. Evet açıktır burada Batı, Doğu veya şu bu dememiş Müslüman olanların, Batıya, Doğuya, Kuzeye veya Güneye hangisine benzemeye çalıştığını bize bırakmış, bakıp ders çıkarmamızı istemiştir.

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,630
Puanı
1,061
Halen Noel ile yılbaşını karıştıranların olduğunu görmek sevindirici :A