FK7 Training Day / İlk Gün (2001) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0139654.jpg

İlk Gün - Training Day (2001)

Türü:
Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen: Antoine Fuqua
Senaryo: David Ayer

Oyuncular:
Denzel Washington
Ethan Hawke
Scott Glenn
Tom Berenger
Harris Yulin

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)

- En İyi Erkek Oyuncu (Denzel Washington)

Oscar Adaylıkları (1)

- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Ethan Hawke)

Filmin Fragmanı

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,186
Puanı
1,060
Denzel Washington ı çok severim bir çok filmini izledim eminim bu filmde çok
güzeldir:D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Gerçekten kaliteli, gerçekçi ve sağlam bir filmdi. Anlattığı hikaye klasik iyi polis kötü polis hikayesi ama çok iyi işlenmiş, senaryo kaliteli ve doyurucu olmuş. Mizah da yedirilmiş senaryoya, izlerken keyif aldım. Süresi zaten tam kıvamında olmuş filmin, hiç sıkmadı. Yönetmen de sevdiğim, iyi bir yönetmen. Yılına göre iyi bir film ortaya çıkarmışlar teknik açıdan.

Tabi asıl parantezi tüm yorumlarda olduğu gibi Danzel Washington'a açmak lazım. Abicim sen ne yaptın böyle ya. Harika ötesi bir performans olmuş. Danzel Washington'un 3 4 filmini izledim sanırım ama içlerindeki en iyi performans bu oldu benim için. Çok çok iyiydi gerçekten. Aldığı Oscar'ı sonuna kadar hak etmiş. O yılki diğer adaylara baktım da zaten en büyük rakibi Russle Crowe'muş. Onu da geçmesi sırıtmamış yani. İkisinden hangisi alırsa alsın hayır denmezmiş. Adam gerçekten tam zenci polisi oynayacak tipe var zaten ve yaşamış adeta. Konuşma tarzı, hal ve hareketleri çok iyiydi. Ethan Hawke da adaylığı hak etmiş. O da rolünün hakkını vermiş gerçekten, iyiydi performansı. Araya Eva Mendes'i de yerleştirmişler. Ablamız gözüktüğü yerlerde ilgi çekmedi değil. :)
Film boyunca kara mizah hakimdi yer yer. Danzel Washington'un 'My Nigga' lafını tuttum gerçekten. :) Filmde kaliteli bazı sahneler vardı. Onlardan bahsetmek lazım biraz da. Uyuşturucu baronu Rogers'ı harcadıkları sahne iyiydi. Alonzo sağlam plan yapmış onu görmüş olduk, başından beri adamı işin içine sokup, sonunda suçu attılar üstüne. Sonlara doğru Jake'in çetenin elinde kaldığı sahneler ve sonunda kurtardığı kızın onu kurtarması güzeldi. Ayrıca son sahneler gerçekten mükemmeldi. Danzel Washington coşmuş adeta. Jake'le kapışmaları ve oradaki yerlilerin ondan bezmesinden dolayı artık desteğini çekmeleri sonucu verdiği tepkiler çok iyiydi. Oradaki iyi polis kötü polis yüzleşmesi güzeldi. Tabi en sonunda kötü polislerin hazin sonunu gördük. Rus mafyası taradı resmen adamı. Üzdü o sahne, reisi harcadılar resmen.

Sonuç olarak keyif aldım filmden. İyi ki de tavsiye etmişim. Yoksa ben üşengeçlikten sıra gelip de zor izlerdim bu filmi. :D

8.5/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
oscar etkinliğide çok eğlenceli geçmişti ama film kulübü etkinliği tam yaz ayına gelmesi daha eğlenceli hale getirdi güzel bir günde canım sıkılırken patlamış mısırımı yapıp izledim bugün süper gitti :F polisiye yabancı dizilerde sevmem pek ama filmlerde polisiye seviyorum aksiyonuda çok iyi oluyor filmlerde polisiye ve bu filminde aksiyon macera yönü polisiyeden daha üstündü oyüzden bayıldım filme :Z kim önereni görünce şaşırdım butür filmlerde zevksiz olan @MEnes önermiş kesin onada bir arkadaşı önermiştir kendisinin keşfetmesi mümkün değil :A bu arada hatırlıyormusunuz show tvde karakol dizisi vardı ertan şabanın reşat karakteri birebir alanzoyla uyuşuyor bu filmdenmi alıntıydı(b)
Washington harika bir oyuncudur oscr ödülü almış zaten bu performansıyla fazla söze gerek yok :love1: ayy ama Hawke'de harika oynamış oda yardımcı erkekte oscara aday olmuş ama keşke oda kazansaydı :( ben dizi ve filmlerde hep kötü karakterleri tutarım ama wshingtonun oscarlık performansına rağmen nadirde olsa iyi tarafı tuttum bu sefer hawkeyi destekledim bunu başarmak kolay değil süper oynamış:bhr:
birazda spoi detayı verelim :Z:Z:Z
alanzo ve jakenin kafe sahnesi süperdi bana öykü anlat kısmı:F
alanzoya kızmıştım uyuşturu içirdi diye jakeye ama harika bir kurgu sonradan öğrendik alanzo adamı öldürüp jakenin üstüne attığında ikna olması için öyle yapmış :eek:

jake tecavüzden o kızı kurtardığında neden o adamları serbest bıraktılar bu sahneye ne gerek var demiştim ama onuda sonradan anladık jakenin o adamların elinden kurutlması için kuruglanmış kızın kuzeni olunda o adamlar jakeyi öldürmediler:Z

jake ve alanzo sonunda karşı karşıya geliyor evdeki çatışma sahneleri şahaneydi filmin en iyi aksiyon sahnesiydi bence :Z çatıdakı kavga sahneleride süperdi alanzo daha güçlü tabi :ppp: ayy jakenin alanzonun arabasına düşüp onu yakalaması süper :F
jake alanzoyu öldürmedi tam kurtuldu diyordum ama sonunda alanzoyu öldürdüler :(
10/10
@OzaN @sürgünüm @gundix123 @Danger UA! @cevaa @Maskeli Fedai @HeisenBerg @destere @MasacRE- @Yiğitt @Titanium

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
oscar etkinliğide çok eğlenceli geçmişti ama film kulübü etkinliği tam yaz ayına gelmesi daha eğlenceli hale getirdi güzel bir günde canım sıkılırken patlamış mısırımı yapıp izledim bugün süper gitti :F polisiye yabancı dizilerde sevmem pek ama filmlerde polisiye seviyorum aksiyonuda çok iyi oluyor filmlerde polisiye ve bu filminde aksiyon macera yönü polisiyeden daha üstündü oyüzden bayıldım filme :Z kim önereni görünce şaşırdım butür filmlerde zevksiz olan @MEnes önermiş kesin onada bir arkadaşı önermiştir kendisinin keşfetmesi mümkün değil :A bu arada hatırlıyormusunuz show tvde karakol dizisi vardı ertan şabanın reşat karakteri birebir alanzoyla uyuşuyor bu filmdenmi alıntıydı(b)
Washington harika bir oyuncudur oscr ödülü almış zaten bu performansıyla fazla söze gerek yok :love1: ayy ama Hawke'de harika oynamış oda yardımcı erkekte oscara aday olmuş ama keşke oda kazansaydı :( ben dizi ve filmlerde hep kötü karakterleri tutarım ama wshingtonun oscarlık performansına rağmen nadirde olsa iyi tarafı tuttum bu sefer hawkeyi destekledim bunu başarmak kolay değil süper oynamış:bhr:
birazda spoi detayı verelim :Z:Z:Z
alanzo ve jakenin kafe sahnesi süperdi bana öykü anlat kısmı:F
alanzoya kızmıştım uyuşturu içirdi diye jakeye ama harika bir kurgu sonradan öğrendik alanzo adamı öldürüp jakenin üstüne attığında ikna olması için öyle yapmış :eek:

jake tecavüzden o kızı kurtardığında neden o adamları serbest bıraktılar bu sahneye ne gerek var demiştim ama onuda sonradan anladık jakenin o adamların elinden kurutlması için kuruglanmış kızın kuzeni olunda o adamlar jakeyi öldürmediler:Z

jake ve alanzo sonunda karşı karşıya geliyor evdeki çatışma sahneleri şahaneydi filmin en iyi aksiyon sahnesiydi bence :Z çatıdakı kavga sahneleride süperdi alanzo daha güçlü tabi :ppp: ayy jakenin alanzonun arabasına düşüp onu yakalaması süper :F
jake alanzoyu öldürmedi tam kurtuldu diyordum ama sonunda alanzoyu öldürdüler :(
10/10
@OzaN @sürgünüm @gundix123 @Danger UA! @cevaa @Maskeli Fedai @HeisenBerg @destere @MasacRE- @Yiğitt @Titanium
Tamamen kendi araştırmalarım sonucu buldum filmi, kimse söylemedi. :A Ayrıca bu klasik dandirik kuru aksiyon filmi sayılmaz, güzel bir hikayesi var, çok kaliteli oyunculukları var. O yüzden zevk sahibi sinema severler gayet de beğenebilir bu filmi. :A

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Tamamen kendi araştırmalarım sonucu buldum filmi, kimse söylemedi. :A Ayrıca bu klasik dandirik kuru aksiyon filmi sayılmaz, güzel bir hikayesi var, çok kaliteli oyunculukları var. O yüzden zevk sahibi sinema severler gayet de beğenebilir bu filmi. :A
tabi öyleymiş cnm benim önerdiğim yüz yüze filmide aynen böyle sürükleyici bir aksiyon filmi sizde onu beğenirsiniz umarım :Z:Z:Z

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinliğe iyi başladık. Haftanın diğer filmi gibi bu da güzel bir filmdi. Etkinlikte yer alması iyi olmuş, izlemek istediğim bir film olsa da muhtemelen sıra gelmezdi uzun süre. :)

Yeni bir polisin polis teşkilatındaki pis işlerle karşılaşmasını çok güzel anlatan bir yapım olmuş. Özellikle sonlara doğru olan aksiyon sahneleri güzeldi. Replikler genel olarak başarılıydı. "Eve mi gitmek istiyorsun hapse mi?" repliği unutulmaz. :) Fakat orta kısımlarda bazı kısımlar fazla uzatılmış. Yer yer sıkıcı ve gereksiz geldi bana. En sonu da daha etkileyici bir noktada bitirilebilirdi bana kalırsa.

Denzel Washington'ın 2-3 filmini izlemişimdir ama sevip saydığım bir oyuncudur. Burada da epey iyi oynamış ama bence Oscar'ı hak edecek kadar da değil. Russell Crowe iki yıl üst üste kazanmasın diye ona verilmemiş Denzel abimize gitmiş. :) (Bir önceki yıl da Tom Hanks'e üçüncü Oscar'ı vermemek için Russell Crowe'a vermişlerdi, neyse :))

Ethan Hawke'ın bu filmle yardımcı oyuncu Oscar'ı adayı olması çok saçma. Çünkü bildiğin başrol? Denzel Washington'dan daha çok sahnesi var ve hikayenin odağındaki karakter. Çok da iyi oynamış Ethan Hawke. Muhtemelen kariyerinin en iyi performansı.

Eva Mendes'i arada sırada görmek güzeldi. :)

Neticede mükemmel olmasa da epey sağlam film.Tavsiye edilir. :)

7.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Yeniden izleme konusunda kararsız kaldım. Filmi çok sevmiştim ama 2.kez izleyecek kadar değil. :D Eski yorumu bulup koyarım muhtemelen. Aynı şey Primal Fear için de geçerli.

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Denzel Washington'ın en son bir boksörü canlandırdığı The Hurricane filmini izlemiştim. Hücrede kaldığı ve delirme noktasına geldiği sahneler benim için unutulmazdır. Bu filme de cuk oturmuş, ne diyebilirim bu adamı seviyorum.

Senaryosu sıkıcı değildi zaman zaman adrenalinin ve gerginliğin arttığı anlar oldu ama çoğu zaman durağan bir yapıya sahip. Bunca olayın tek bir güne sıkışmışlığın şaşkınlığı var bende, ama filmi de sevdirenlerden biri de bu sanırım.

Denzel, Ethan Hawke ile iyi bir ikili olmuşlar diyebilirim. Eva Mendes ise filmde az görünmesine rağmen göründüğü kadarıyla yetti bana. Güzellğiyle hayran bıraktı kendisine. Ayrıca Breaking Bad ve Better Call Saul'dan Tuco Salamanca ile Brooklyn Nine-Nine'dan Terry'i görmek güzeldi.

En etkileyici sahne:

Kurtardığı kızın sonra onun hayatını bilmedende olsa ölümden döndürecek olması güzeldi.

Bu arada henüz oyuncu kadrosuyla ilgili bir bilgi verilmedi ama film televizyon ekranlarına uyarlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse CBS'de ekrana gelecek.

8/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Training Day (2001)

Şu filmle birlikte anladım ki altyazı takip etmek film zevkini ciddi şekilde düşürüyor, boynum ağrıyordu ingilizceme güvenemeyip Türkçe dublaj izlemiş bulundum mutluyum. :D

Filmi beğendim, biraz spoilerden gireyim konuya;

O adamı öldürüp olayları kurguladıktan sonra, polislerin eve gelene kadar o siyahi adamın nedense iyi biri ve olayların sadece bir test için olduğunu düşünmüştüm, asında konuyu orayada çekebilirlerdi. Bu haliyle idare ettik. :(

Zaten o kısıma kadar 10 puanlık bir filmi ondan sonra ölümden kurtulup. -Şansa o adamın kız kardeşini kurtarıp devamındaki olaylar silsilesinden sonra gidip adamdan intikam olma kısmı seyir zevkinin düştüğü kısımlardı, adamı öldüremeyeceği kesindi zaten ruslar sağolsun hallettiler onun yerine.

Adam psikopatın tekiydi ayrıyeten ettiğini güzelce buldu. :D Elin mafya zenci mahallesinde kendilerinden birine karşı diğer tarafı tutuyorlarsa bu iş bitmiştir zaten. :D

8.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Geçenlerde tekrardan izledim. Yine keyif verdi. Film genel olarak yüksek tempoda ilerlediğinden sıkılmadım.

Antoine Fuqua kariyerinde pek parlak işleri olan birisi değil ama genelde çektiği filmlerin seyir zevki yüksek oluyor. Konu her ne kadar klasik bir çaylak saf polis- kötü çakal polis çizgisinde ilerlese de bence konuyu tek güne sığdırmaları, oyunculukların çok üst düzey olması ve sokağı çok gerçekçi göstermesiyle başarısız benzerleri arasından sıyrılıyor.

Denzel Washington bence müthiş oynamış. Russell Crowe da müthişti ama ben Denzel dayımın almasında da bir sakınca görmedim. Ethan Hawke da çok iyiydi. Daha önce de söylemiştim Ethan Hawke böyle saf karakterleri daha iyi canlandırıyor. Mesela Lord Of War'da zeki polisi oynarken mimikleri çok karikatüristik ve klişeydi. Ama bu filmde seyirciye en yakın karakteri oynarken bence yaşadığı duyguları seyirciye çok iyi hissettiriyor.

Ben konunun işleyişini de beğendim. İyi sahneler vardı. Boş kısım yoktu bence filmde.

Sonlara doğru Alonzo'nun mahalleliye çektiği nutuk bence efsane bir sahne. Ayrıca Alonzo'nun yaptığı planda bence çok iyiydi.

Her şeyiyle kaliteli bir film. 2. kez izleyişimde bile beğendim.

8.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İki yıl kadar önce izlediğim film kulüpte izlenmiş, iki yıl önceki yorumumu paylaşayım:

Hiç sıkmayan, usta bir kurguya bağlı olarak olayların geliştiği; ters köşe üstüne ters köşenin yaşandığı ve olayların akışının bir anda değiştirği türde bir film. Bu filmin en büyük özelliği, olayların sadece bir günde geçiyor olması. Aslında asıl etkileyici olan kısım bu işte, sadece bir günde olan biten şeyleri izlemek.

Oyuncular da çok iyiydi. Denzel Washington'a ayrı parantez açmak gerek, çok iyi performans sergiledi. Diğer yandan Ethan Hawke da, Denzel Washington kadar olmasa da iyi performans sergiledi. Eva Mendes'in de filmde yan rolde yer alması vardı.

İyi bir filmdi sonuç olarak. Akıcı, sıkmayan, iyi bir kurgusu olan ve tahmin edilebilir bir özelliği olmayan tarzda bir film. Baştan sona aksiyondan kopmak yok. Diyaloglar desek, o da çok iyi. Yönetmen Antoine Fuqua için de ayrı parantez açmak lazım, iyi bir film ortaya çıkartmış. Başroller de iyi olunca, haliyle iyi bir film ortaya çıkmış.

9/10