FK1 To Kill a Mockingbird / Bülbülü Öldürmek (1962) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0056592.jpg

Bülbülü Öldürmek - To Kill a Mockingbird (1962)

Türü: Suç, Dram, Gizem
Yönetmen: Robert Mulligan
Senaryo: Harper Lee, Horton Foote

Oyuncular:
Gregory Peck
John Megna
Frank Overton
Rosemary Murphy
Ruth White

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (3)

- En İyi Erkek Oyuncu
- En İyi Senaryo
- En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Oscar Adaylıkları (5)

- En İyi Film
- En İyi Yönetmen
- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
- En İyi Görüntü Yönetmenliği
- En İyi Müzik

Filmin Özeti (Spoiler İçerebilir.)

ABD'nin güney eyaletlerinden Alabama'da bir kasabada, büyük ekonomik bunalımın yaşandığı 1930'larda ırkçılığın en doruk noktasında olduğu bir zamanda, beyaz bir kadının ırzına geçtiği iddiası ile tutuklanan siyahi gencin savunmasını, avukat Atticus Finch (Gregory Peck) üstlenir. Irkçı ve önyargılı kasaba halkı davadan çekilmesi için avukata baskı yapar, ancak ilkeli ve idealist bir avukat olan Atticus savunmayı sürdürmeye kararlıdır.

Filmin Fragmanı

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Aslında güzel olan filmler çok ama izleyen yok. :( İlgi beklediğimden çok az, umarım toparlanırız son haftada. :(
filmi izledim harikaydı @OzaN diyor ya bazen hangi tür film olmalı diye böyle bir film olmalı işte , bundan 100 öncesinde amerikanın daha ırk ayrımıyla çalkalandığı bir dönemde çocuk gözüyle dünyaya bir bakış atmış film işin güzel tarafı konusunun yaşanmış bir hikayeden alınmış olması , çocuklar çok başarılı ufak kız ve oğlanlar çok iyi oynuyor filmin çekildiği tarih 1962 başrol oyuncusu gregory peck karizmasıyla işi götürmüş zaten ..
babayla kızın diyaloğları muhteşem , günümüzde bizim toplumda böyle diyaloglar yok genelde çocuklar ilgi alanlarına girmeyen konulara dalınca kafaya şaplağı yerler yetiştiriliş tarzı düzgün olunca ilerde düzgün vatandaş oluyorlar koyunlaşmıyor
baba atticus okulda kavğa eden kızına soruyor -uzlaşma nedir biliyormusun
kız - kanunu saptırmakmı diyor ?
aslında burda kızın söylediği doğru baba dolaylı yollardan bazen herşeyin kanuni kurallarıyla olmaması gerektiğini anlatıyor, haksızlık akrşısında kurallara uymak pekde mantıklı ve doğru değil,
mahkemede suçsuz yere yargılanan zencinin ölümüne üzüldüm
ama aynı zencinin ölümüne sebep olan vatandaşın filmin sonunda cezasını çekmiş olmasıda çok sevindirici ,
@sürgünüm @Forumdash @sokak sanati

puanım=9

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Konusu bu kadar iyi olmasaydı izlemezdim bu kadar eski bir filmi ama konu süper.yarın tatil izlerim.:D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
filmi izledim harikaydı @OzaN diyor ya bazen hangi tür film olmalı diye böyle bir film olmalı işte , bundan 100 öncesinde amerikanın daha ırk ayrımıyla çalkalandığı bir dönemde çocuk gözüyle dünyaya bir bakış atmış film işin güzel tarafı konusunun yaşanmış bir hikayeden alınmış olması , çocuklar çok başarılı ufak kız ve oğlanlar çok iyi oynuyor filmin çekildiği tarih 1962 başrol oyuncusu gregory peck karizmasıyla işi götürmüş zaten ..
babayla kızın diyaloğları muhteşem , günümüzde bizim toplumda böyle diyaloglar yok genelde çocuklar ilgi alanlarına girmeyen konulara dalınca kafaya şaplağı yerler yetiştiriliş tarzı düzgün olunca ilerde düzgün vatandaş oluyorlar koyunlaşmıyor
baba atticus okulda kavğa eden kızına soruyor -uzlaşma nedir biliyormusun
kız - kanunu saptırmakmı diyor ?
aslında burda kızın söylediği doğru baba dolaylı yollardan bazen herşeyin kanuni kurallarıyla olmaması gerektiğini anlatıyor, haksızlık akrşısında kurallara uymak pekde mantıklı ve doğru değil,
mahkemede suçsuz yere yargılanan zencinin ölümüne üzüldüm
ama aynı zencinin ölümüne sebep olan vatandaşın filmin sonunda cezasını çekmiş olmasıda çok sevindirici ,
@sürgünüm @Forumdash @sokak sanati

Sadece bu tür filmler olursa da olmaz. Her türden olmalı ki, her tür hakkında bilgili oluruz. Bazen sevmeyeceğimizi düşündüklerimizi de izlemeliyiz. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,737
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uzun zamandır izleme listemde olan filmlerden biriydi, kısmet bu etkinliğeymiş. :)

Birçok farklı türün harmanlaması gibi duran oldukça başarılı bir yapımdı.

Film, ilk başlarda bir çocukluk filmi gibi başladı, fazla zor olmadan kendine bağlasa da tam anlamıyla filmin içine girebilmek biraz zaman aldı. :)

İkinci kısımda ise ırkçılığa dair anlamlı kesitler izledik. Çocukluk filmi olmaktan çıkıp daha çok avukatlığa odaklanan bir hale geldi film.

Yer yer insanı gerdi, yer yer duygulandırdı, yer yer şaşırttı. Her şeyden azar azar vardı yani filmde. :)

Başrol oyuncumuz Gregory Peck bu filmle Oscar kazanmış ve iyi de olmuş. Gerçi oyunculuk performansından ziyade oynadığı karaktere hayran kaldım. Harikaydı. :)

Küçük oyuncularımızın hepsi çok iyiydi ama biraz daha parlayan Mary Badham idi. O da küçük yaşta Oscar adaylığı kazanarak önemli bir başarıya imza atmış olsa da ilginç şekilde oyunculukla devam etmemiş. Sadece tek tek 2-3 filmde daha rol almış ve bırakmış oyunculuğu.

Bu arada Robert Duvall'ın ilk filmiymiş bu. Rolü küçük ama etkileyiciydi, filme farklılık katan karakterdi. :)

Bence es geçilmemesi gereken performanslardan biri de Tom Robinson'ı canlandıran oyuncunun performansıydı. Azdı rolü belki ama mahkeme sahnesinde gerçekten iyiydi.

Film şu an IMDb Top 250'de 75. sırada. Son yıllarda ciddi şekilde düşüşte sıralamada. Bence Top 250'de olmayı kesinlikle hakediyor ama sıralamada düşüşte olması da doğru. Daha aşağılarda kalmış daha iyi filmler de var. :) (Gerçi daha yukarılarda olan daha kötü filmler de var ya neyse. :D)

Sonuç olarak herkesin izlemesi gereken önemli bir film. Tek eleştirebileceğim nokta yer yer kopukluklar olmasıydı filmde. Onun dışında gayet başarılıydı. Bu arada film bir roman uyarlaması ve romanının da çok ünlü olduğunu söylemekte fayda var. Bir de Superman'in de çizgi romanlardaki en sevdiği filmmiş bu film. Böyle de ilginç bir bilgiyi paylaşmamızın ardından puanı verip yorumu tamamlayalım. :):)

8/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Uzun zamandır izleme listemde olan filmlerden biriydi, kısmet bu etkinliğeymiş. :)

Birçok farklı türün harmanlaması gibi duran oldukça başarılı bir yapımdı.

Film, ilk başlarda bir çocukluk filmi gibi başladı, fazla zor olmadan kendine bağlasa da tam anlamıyla filmin içine girebilmek biraz zaman aldı. :)

İkinci kısımda ise ırkçılığa dair anlamlı kesitler izledik. Çocukluk filmi olmaktan çıkıp daha çok avukatlığa odaklanan bir hale geldi film.

Yer yer insanı gerdi, yer yer duygulandırdı, yer yer şaşırttı. Her şeyden azar azar vardı yani filmde. :)

Başrol oyuncumuz Gregory Peck bu filmle Oscar kazanmış ve iyi de olmuş. Gerçi oyunculuk performansından ziyade oynadığı karaktere hayran kaldım. Harikaydı. :)

Küçük oyuncularımızın hepsi çok iyiydi ama biraz daha parlayan Mary Badham idi. O da küçük yaşta Oscar adaylığı kazanarak önemli bir başarıya imza atmış olsa da ilginç şekilde oyunculukla devam etmemiş. Sadece tek tek 2-3 filmde daha rol almış ve bırakmış oyunculuğu.

Bu arada Robert Duvall'ın ilk filmiymiş bu. Rolü küçük ama etkileyiciydi, filme farklılık katan karakterdi. :)

Bence es geçilmemesi gereken performanslardan biri de Tom Robinson'ı canlandıran oyuncunun performansıydı. Azdı rolü belki ama mahkeme sahnesinde gerçekten iyiydi.

Film şu an IMDb Top 250'de 75. sırada. Son yıllarda ciddi şekilde düşüşte sıralamada. Bence Top 250'de olmayı kesinlikle hakediyor ama sıralamada düşüşte olması da doğru. Daha aşağılarda kalmış daha iyi filmler de var. :) (Gerçi daha yukarılarda olan daha kötü filmler de var ya neyse. :D)

Sonuç olarak herkesin izlemesi gereken önemli bir film. Tek eleştirebileceğim nokta yer yer kopukluklar olmasıydı filmde. Onun dışında gayet başarılıydı. Bu arada film bir roman uyarlaması ve romanının da çok ünlü olduğunu söylemekte fayda var. Bir de Superman'in de çizgi romanlardaki en sevdiği filmmiş bu film. Böyle de ilginç bir bilgiyi paylaşmamızın ardından puanı verip yorumu tamamlayalım. :):)

8/10
898cca1a056c7bdc35a0b91c5a2fb9b4TWD404GP06130119-1383771426.jpg

bu vatandaş son sezon TDW bölümlerinde oynayan zenci, filmdeki tom robinson a çok benzettim bunu bunlar akraba falanmı acaba ?

Konusu bu kadar iyi olmasaydı izlemezdim bu kadar eski bir filmi ama konu süper.yarın tatil izlerim.:D
son anda fikir değiştirmen iyi olmuş :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,737
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
898cca1a056c7bdc35a0b91c5a2fb9b4TWD404GP06130119-1383771426.jpg

bu vatandaş son sezon TDW bölümlerinde oynayan zenci, filmdeki tom robinson a çok benzettim bunu bunlar akraba falanmı acaba ?

son anda fikir değiştirmen iyi olmuş :)
Benziyorlar gerçekten ama akraba falan değiller herhalde. :)

Bu arada puan vermemişsin, etkinlik için puan da vermen gerekiyor. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Benziyorlar gerçekten ama akraba falan değiller herhalde. :)

Bu arada puan vermemişsin, etkinlik için puan da vermen gerekiyor. :):)
tom robinson karakterinin ismini çözsek akraba olup olmadıkları netleşir :)

puanım = 9 dur birde oraya yazayım :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Etkinlik filmlerinde izlemeyi merakla beklediğim bir filmdi. Sonunda izleme fırsatı bulabildim.

Film 2 farklı bölümden oluşuyor. İlki çocukluk filmi gibi, 2.sinde ise ırkçılık ana tema. İkisini de sevdim.

İyi bir senaryo, iyi bir anlatım şekli vardı filmde. Çocukların anlattımları hoşuma gidiyor. Anlamlandıramadığım tek şey,
Bir sürü insanın Tom'ı öldürmeye geldiği sahnede avukatın kız bir şeyler söylüyor ve diğerleri de hemen oradan ayrılıyor. Bu çok saçma geldi bana açıkçası. :(

Güzel bir filmdi, genel olarak beğendim.

8/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
@berkann spoiler'a cevap

Bence saçma değildi o sahne ya. Adamlar yaptıkları şeyden utandılar işte. :):)
Utanmalarını anladım da, utanmış olmaları saçma geldi. Hani kızın dedikleri de çok caydırıcı veya dramatik şeyler değildi. Ve orada sadece o adam yok, o adamdan önce gidelim kararını verebilecek olan baba ve 7 kardeş var.