M TV The_Erinch İle Her Renkten 6.Bölüm - Kaset Dünyası

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Bir çoğuna sahip olduk. Hâlâ evimde çalışan video kaset ve DVD aynı cihazda bulunan cihazımız var. Bizim burada daha video kaset ölmedi. Hatta zamanında tr de bulamayınca şaşırmıştım. Türkiye bu konuda bizden daha önce hızlı geçiş yaptı DVD kültürüne :A

Eline sağlık @The_Erinch

Ahh kasetler dönemi benim bu radyom vardı hala durur ben bunda boş kasetlere şarkı doldururdum karşı çok severdim dinlemesini abilerim düğün kasetleri vardı önce küçük abimi evlendirmiştik onun kasetleri vardı maalesef 5 yıl sonra boşanma olunca gelin hanım kendi götürdü kasetleri büyük abimde dede var video kasetler Cd ye aktardık duruyor vefat eden dayım olduğu için izleyemiyoruz pek
Ekli dosyayı görüntüle 100380

@The_Erinch abim harika bir konu olmuş bayıldım valla konuya :D

Eline sağlık herzaman gibi çok güzel bir çalışma olmuş.

Kasetin mucidi Lou Ottents'in hayatını kaybettiği haftada güzel bir konu olmuş yine, eline emeğine sağlık abi. :bhr:

Evde bir takım kasetler (şarkıcı) mevcut ama ilgi alanımda değiller. :A Zamanında atari oyunları için kasetler vardı, onlarda bolca vardı. Ama ne olduysa bir anda ortadan kayboldular ve sonrasında bulamadım :(

Bu arada CD/DVD'den daha iyi bence kasetler. :A

Eline, emeğine sağlık abi yine nostalji kokan bir konu hazırlamışsın. :bhr: @The_Erinch

Maalesef ben kaset kültürünün yaygın olduğu dönemleri kaçırdım. VCD dönemlerini hatırlıyorum en eski. Teknolojinin gelişmesiyle o da çoktan unutulmaya yüz tuttu zaten.

Eline, emeğine sağlık yine güzel ve ilgimi çeken bir konu oldu abi. :bhr:

Tabiki kaset dönemine denk gelmedim ama evde vardı birkaç tane. Tabi onu izlemeye yarayan alet (adını ne yazık ki bilmiyorum. :A) yoktu ve küçükken hayal meyal hatırlıyorum kasetin içindeki o bandı sökmüştüm. Diyeceklerim bu kadar çünkü kaset hakkında hiçbir anım yok. :A

Yaşım itibari ile her ne kadar uygun da olsam ben, hiç VHS kasette bir film izlemişliğim yok ancak sıkıcı düğün kasetlerini zorla izlemişliğim oldukça çoktur son bir ve iki yıl içinde yeni evlenen ve ya çocuğu sünnet olan hangi çiftin evine gitsen muhakkak o düğün videosu açılır ve her bir dakikası tek tek yorumlanırdı nefret ederdim :rolleyes:

Ancak müzik kasetlerini çok sevdiğimde doğrudur, bir başkaydı onun sihri dinlemeyi çok severdim hani baya eski kasetlerin üzerine radyodan yeni şarkıları kayıt etmekte bir dönem hobilerim arasındaydı kendim doldururdum sevdiğim müzikleri .. Tabi sevdiğin müzik olunca geri sar yeniden dinle vardı geri sara sara en sonunda kaset sarardı :A devreye kalem girerdi konuda da dediğin gibi kaset ve kalem arasındaki kardeşliği bilmeyen bir nesil var şimdi yine bizleri eskilere götürdüğün ve harika bir konu seçtiğin için teşekkürler @The_Erinch emeğine sağlık :bhr:

Hepinize değerli katılımları için teşekkür ederim.

Yaş gereği hepsini kullandık,hepsini tattık..

Karışık Kasetler doldurduk; radyodan şarkı kaydettik, sesimizi kaydedip,radyoculuk oynadık...
VHS makinesinin kaset giren yerine oyunaklar tıkıp aleti bozduk; VHS kasetlerde yığınla çizgi film izledik...Şuan bile bazıları gözümün önüne geliyor; emin olsa olsa gene izlerim.

Sünnet Kasedimin şöyle bir öenmi var.... O dönem o videoda olan çoğu insan şuan toprak altında...
İnsan hareketli hallerini görünce ayrı bi ruh haline bürünüyor...

Gittigidiyor açık arttırma halindeyken ilk kurulduğunda ilk sattığım üründe VCD PLayerımdı... 56 tl satmıştım :D :D :D

VHS kaset bulamıyorum ama kurcalaska belki annemlerin evde müzik kaseti bulurum.
------

Mazinin teknolojileri daima içimi burkuyor o güzel eski günleri hatırladıkça... Bir mazi konusu daha emeğine sağlık @The_Erinch

Kaset döneminin en en sonlarını görebildim gibi bir şey, radro-teyp şarkı kasetleri, onları kalemle sarılmaları vb... O dönemler bilgisayarlarda da disketler vardı, @bazinga bile hatırlamaz ama şimdi şöyle bir geçmişe dönüp bakınca antika da olsalar çok güzel şeylermiş. Artık disketleri bırakın, CD devri bile kalmadı bilgisayarlarda.

Kasetlerden VCD teknolojisine geçilen o dönemleri hatırlıyor gibiyim. VCD’ler baya popülerdi ve köşe başları böyle korsan filmler satanlarla kaynıyordu. Sonra tüplü televizyonlar yerlerini plazma TV’lere bıraktılar ve VCD de yerini DVD’ye bıraktı. Sonra da plazma TV’ler bile tarih oldu, LCD ve ardından LED TV’lerin devri başladı ve DVD de teknolojik evrim olarak yerini Blu-Ray’e bıraksa da blu-ray asla DVD-VCD kültürü kadar yaygınlaşmadı internetten izleme kültürünün artması sayesinde. Günümüzde ise bunlar streaming servislere evrildi. Yani kasetlerden yola çıkılıp nerelere evrilmiş olaylar, müzik kaseti kültürü zaten bambaşka hal almış ve ortadan kalkmış...
O geçişler apayrı bir duydu..
VHS den...VCd geçiş...dediğin gibi heryerde korsan vcd...hatta izmitte 3 katlı vcd dükkanı vardı...her hafta vcd alırdım...wauww derdim bak bu filmde gelmiş..
VCD den sonra dvd ler hortladı derken.... kademe kademe günümüze geldi..artık tuşa basıyorsun ya izliyorsun yada indiriyorsun.

O zaman 144 kb görüntü şahaser gelirdi.. şimd, yeri geliyor 720 bile az buluyoruz.,
ultra hd,4k,blue ray... sonu yok bu gelişmenin...

Son düzenleme:

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,262
Puanı
1,060
Kasetler kasetler. Bizim de bir teypimiz vardı. Çocukken hatırlıyorum da arada açardık. Hatta bizim o teypi dayım muhtarlık seçimlerinde kullanmıştı. Sonrasında da perte çıkmıştı teyp. En son bi 10 sene öncesine kadar da çöpe gitti sanırım, artık bir değeri kalmadığı için. :A

Bu yazın memlekete gittiğimde ise teyp vardı ve kasede doldurulmuş bazı vefat edenlerin sesleri kaydedilmiş, türkü söylemişlerdi. Güzel bir mazi anısı olmuştu. O eski insanların samimiyetini seslerinden bile hissetmiştim. :)

Son olarak o zaman Ulvi'nin kaset sahnesi ile sizi baş başa bırakıyorum. :A

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,887
Puanı
610
Ben küçükken bizim evde de vardı hatırlıyorum ben kasetibcihazın içine koyup çalıştırmayı çok severdim.Hatta önünden kalkmazdım.Güzel günlerdi.
Ama tabiki teknolojinin ilerlemesiyle kayboldu.Keşke anı diye saklasaydık.

Eline sağlık abi.Yine her hafta olduğu gibi çok güzel ve ayrıcalıklı bir konu olmuş.Bizi geçmişe götürüp , güzel günleri yad ettirtiğin için teşekkürler.

• Harika
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Kasetler kasetler. Bizim de bir teypimiz vardı. Çocukken hatırlıyorum da arada açardık. Hatta bizim o teypi dayım muhtarlık seçimlerinde kullanmıştı. Sonrasında da perte çıkmıştı teyp. En son bi 10 sene öncesine kadar da çöpe gitti sanırım, artık bir değeri kalmadığı için. :A

Bu yazın memlekete gittiğimde ise teyp vardı ve kasede doldurulmuş bazı vefat edenlerin sesleri kaydedilmiş, türkü söylemişlerdi. Güzel bir mazi anısı olmuştu. O eski insanların samimiyetini seslerinden bile hissetmiştim. :)

Son olarak o zaman Ulvi'nin kaset sahnesi ile sizi baş başa bırakıyorum. :A

Bamteline dokundum :) Kayıtsız kalamadın konuya ,katkın için teşekkürler.
Ben küçükken bizim evde de vardı hatırlıyorum ben kasetibcihazın içine koyup çalıştırmayı çok severdim.Hatta önünden kalkmazdım.Güzel günlerdi.
Ama tabiki teknolojinin ilerlemesiyle kayboldu.Keşke anı diye saklasaydık.

Eline sağlık abi.Yine her hafta olduğu gibi çok güzel ve ayrıcalıklı bir konu olmuş.Bizi geçmişe götürüp , güzel günleri yad ettirtiğin için teşekkürler.
Elimden geldiğince her hafta birşeyler yapmaya çalışıyoruz... genelde geçmişe giderek üzdüğüm ortada insanları .

• Beğendim
Reactions: STAR and emreemreu

AteşBöceği

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,663
Puanı
410
Kasetler olsa da ben CD dönemine denk geldim kaset doldurma huyum hiç olmadı ama Cdlere çok şarkı attırdım iyi ki de VHS kayıtlar var onlar sayesinde Bizimkiler ,Süper baba dizilerinin bazı bölümlerini izleme şansına eriştik herşey o zamanlar güzelmiş şimdi hiç bir şeyin tadı yok

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Kasetler olsa da ben CD dönemine denk geldim kaset doldurma huyum hiç olmadı ama Cdlere çok şarkı attırdım iyi ki de VHS kayıtlar var onlar sayesinde Bizimkiler ,Süper baba dizilerinin bazı bölümlerini izleme şansına eriştik herşey o zamanlar güzelmiş şimdi hiç bir şeyin tadı yok
İyi talan ettin nostalji konularımı ama iyi oluyor açıkçası ,gözden kaçıranlar varsa katkı yapmak ister belki.

Teşekkürler ilgine.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Bende uyarı alacam diye korkuyla yazıyorum açıkçası ben forumu alt üst etmeyi severim eski konular hep ilgimi çekmiştir;)
Konu ile ilgili oldukça sorun olcağını düşünmüyorum.
Konu açıldıktan sonra üye olanların yada sonradan gelenlerin ne günahı var.
Mesela Pembe dizi konusunda Sevgili Ozan bile yorum yaptı; demek gözden kaçabiliyor.

• Harika
Reactions: AteşBöceği

AteşBöceği

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,663
Puanı
410
Konu ile ilgili oldukça sorun olcağını düşünmüyorum.
Konu açıldıktan sonra üye olanların yada sonradan gelenlerin ne günahı var.
Mesela Pembe dizi konusunda Sevgili Ozan bile yorum yaptı; demek gözden kaçabiliyor.
Olabiliyor böyle şeyler illaki kaçıyor kaç sene önce bir yerde de hortlattım eski konuları gelen giden yorum yaptı mesela yeni konulara hiç yorum yapamayanlar yaptı sonra uyarı aldım eskiler daha cazip gelebiliyor bir de neyse biz bu muhabbete sohbet konusundan devam edelim en iyisi:)

• Beğendim
Reactions: The_Erinch