M TV The_Erinch İle Her Renkten 6.Bölüm - Kaset Dünyası

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
1615565847313.png

1615565923246.png

1615565983442.png

1976 yılında Eylül aylarında dünya VHS ile tanıştı;bu tanışmanın ardından 1980 Yıllarda popüler hale geldi.80 lerin sonunda Sony nin ürettiği Betamex ile Toshibanın
VHS büyük bir savaşa girdi;Toshiba galip çıktı; ancak 90’ların sonunda DVD formatının yaygınlaşmasıyla pazar hakimiyetini kaybetmeye başlamıştı.

VHS kasetleri 80 lerde her eve uğramıştır; Film,Çizgi Film,Düğün-Sünnet Kasetleri . VHS Oynatıcı teknolojinin gelişme evrelerinde bir dönem damga vuran olaydı.En son 2006 yılında VHS formatında Şiddetin Tarihçesi filmi satışa sunulmuştu.

Aynı şekilde günümüz teknolojisinin basamaklarında ise kasetler modaydı.

Özellikle şarkıcıların kasetleri,doldurma kasetler,kaset çalarlar,arabalarda o zaman en önemli özellik kaset çalmasıydı.

İlk kompakt kaset Philips çalışanı olan Lou Ottens tarafından geliştirilmiştir. Zaman içinde kompakt kasetler, ilk bilgisayarlar için veri saklamak amacıyla da kullanılmışlardır. 1960'lardan 2000'lerin başına kadar kullanılmış, önce gramafonlarla sonra CD'lerle rekabet etmiştir.

Bu ikili döneminde tüm evlerde yer edinmiştir;

x5_764432280wzh.jpg

Zamanında en büyük eğlence VHS kasetlerde çizgi film izlemekti.
1615566919931.png
1615566931370.png
1615566947910.png

Bunun yanında ise; ise yeni çıkan kasetleri yakalamak,kasetten şarkı dinlemek;kasete şarkı yüklemek,kasetlere kendi seslerimizi kaydetmek modaydı.

unnamed (3).jpg

1615566846359.png
1615566859263.png
1615566888683.png

Herşey zamanında güzeldi tabiki...Belkide bazılarımı bunları ilk kez görüyor yada hayal mayel hatırlıyordur;bir dönem bunları yaşadı.

1615567149511.png

Sizler kasetler,vhsler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mazinin teknolojileri daima içimi burkuyor o güzel eski günleri hatırladıkça... Bir mazi konusu daha emeğine sağlık @The_Erinch

Kaset döneminin en en sonlarını görebildim gibi bir şey, radro-teyp şarkı kasetleri, onları kalemle sarılmaları vb... O dönemler bilgisayarlarda da disketler vardı, @bazinga bile hatırlamaz ama şimdi şöyle bir geçmişe dönüp bakınca antika da olsalar çok güzel şeylermiş. Artık disketleri bırakın, CD devri bile kalmadı bilgisayarlarda.

Kasetlerden VCD teknolojisine geçilen o dönemleri hatırlıyor gibiyim. VCD’ler baya popülerdi ve köşe başları böyle korsan filmler satanlarla kaynıyordu. Sonra tüplü televizyonlar yerlerini plazma TV’lere bıraktılar ve VCD de yerini DVD’ye bıraktı. Sonra da plazma TV’ler bile tarih oldu, LCD ve ardından LED TV’lerin devri başladı ve DVD de teknolojik evrim olarak yerini Blu-Ray’e bıraksa da blu-ray asla DVD-VCD kültürü kadar yaygınlaşmadı internetten izleme kültürünün artması sayesinde. Günümüzde ise bunlar streaming servislere evrildi. Yani kasetlerden yola çıkılıp nerelere evrilmiş olaylar, müzik kaseti kültürü zaten bambaşka hal almış ve ortadan kalkmış...

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Bir çoğuna sahip olduk. Hâlâ evimde çalışan video kaset ve DVD aynı cihazda bulunan cihazımız var. Bizim burada daha video kaset ölmedi. Hatta zamanında tr de bulamayınca şaşırmıştım. Türkiye bu konuda bizden daha önce hızlı geçiş yaptı DVD kültürüne :A

Eline sağlık @The_Erinch

• Harika
Reactions: The_Erinch

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bir kısmının heyecanını yaşadım, bir kısmını ise ucundan kıyısından gördüm. Her ne kadar şu anki teknoloji tartışmasız şekilde çok daha iyi, rahat olsa da her devrin ayrı tadı vardı, hemen hepsini tatmış olmak güzel...

• Beğendim

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Babam çok meraklıydı bu kaset işlerine...
Sağolsun onun merakı ile özellikle VHS Çizgi Filmlere doymuşuzdur.
Tvden kasede kayıt olayınıda çok kullanırdık... Heyy gidi hey...

Tabi sonra herşey evrildi... Vcd ,Dvd derken artık herşey bir tıkla karşında...

Kasetlerde öyle..arabada kaset dinlemek büyük bir hobiydi...Az karışık kasetler doldurmadım yada kendi kendime sesimi kasetlere kaydetmedim.

1615572081695.png

Annem sayesinde hepsine sahip olmuştuk :)

Sanırım aldığım ilk yabancı şarkısı kasedide...
1615572146982.png

Ahhh Tsubasa Efsanesinide kenara koyalım lütfen
1615572238490.png

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,147
Puanı
1,060
Ahh kasetler dönemi benim bu radyom vardı hala durur ben bunda boş kasetlere şarkı doldururdum karşı çok severdim dinlemesini abilerim düğün kasetleri vardı önce küçük abimi evlendirmiştik onun kasetleri vardı maalesef 5 yıl sonra boşanma olunca gelin hanım kendi götürdü kasetleri büyük abimde dede var video kasetler Cd ye aktardık duruyor vefat eden dayım olduğu için izleyemiyoruz pek
97332922e90262fb5b67f097c8c742b4.jpeg

@The_Erinch abim harika bir konu olmuş bayıldım valla konuya :D

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Bir de boş kaset alıp onu evde kendin doldurmak vardı sahi. Berbat sesimle benim bile şarkı söyleyip kaydetmişliğim vardı o muhteşem teknolojinin heyecanıyla. :A
1615572557879.png

Böyle birşey vardı; radyoculuk oynardım :F :F :F :F
------

Ahh kasetler dönemi benim bu radyom vardı hala durur ben bunda boş kasetlere şarkı doldururdum karşı çok severdim dinlemesini abilerim düğün kasetleri vardı önce küçük abimi evlendirmiştik onun kasetleri vardı maalesef 5 yıl sonra boşanma olunca gelin hanım kendi götürdü kasetleri büyük abimde dede var video kasetler Cd ye aktardık duruyor vefat eden dayım olduğu için izleyemiyoruz pek
Ekli dosyayı görüntüle 100380

@The_Erinch abim harika bir konu olmuş bayıldım valla konuya :D
Sünnet kasetimi bulamıyorum ben yaa :A:A:A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Bir de boş kaset alıp onu evde kendin doldurmak vardı sahi. Berbat sesimle benim bile şarkı söyleyip kaydetmişliğim vardı o muhteşem teknolojinin heyecanıyla. :A
Ben tr ye tatile gittikçe akşam ve gece radyo açardım. Güzel şarkıları kayıt eder kendi karışık kasedimi yapardım kasetçilere para vermeye gerek kalmıyordu :A küçüklükten beri masrafsız biriydim :A daha onlar durması gerekiyor biryerlerde :A
Bir ara küçük bir kasabada kalıyorduk ve başka şehire okula giderken yolda dinlerdim şarkıları.

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
57,027
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Kasetin mucidi Lou Ottents'in hayatını kaybettiği haftada güzel bir konu olmuş yine, eline emeğine sağlık abi. :bhr:

Evde bir takım kasetler (şarkıcı) mevcut ama ilgi alanımda değiller. :A Zamanında atari oyunları için kasetler vardı, onlarda bolca vardı. Ama ne olduysa bir anda ortadan kayboldular ve sonrasında bulamadım :(

Bu arada CD/DVD'den daha iyi bence kasetler. :A

dreamy

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
11,731
Puanı
710
Eline, emeğine sağlık abi yine nostalji kokan bir konu hazırlamışsın. :bhr: @The_Erinch

Maalesef ben kaset kültürünün yaygın olduğu dönemleri kaçırdım. VCD dönemlerini hatırlıyorum en eski. Teknolojinin gelişmesiyle o da çoktan unutulmaya yüz tuttu zaten.

• Harika

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,020
Puanı
1,060
Eline, emeğine sağlık yine güzel ve ilgimi çeken bir konu oldu abi. :bhr:

Tabiki kaset dönemine denk gelmedim ama evde vardı birkaç tane. Tabi onu izlemeye yarayan alet (adını ne yazık ki bilmiyorum. :A) yoktu ve küçükken hayal meyal hatırlıyorum kasetin içindeki o bandı sökmüştüm. Diyeceklerim bu kadar çünkü kaset hakkında hiçbir anım yok. :A

• Harika

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Eline sağlık abi. Benim 5 6 yaşlarımda iken kasetten film izlediğimizi hatırlar gibi oluyorum

• Beğendim
Reactions: Zeyno

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,664
Puanı
560
Yaşım itibari ile her ne kadar uygun da olsam ben, hiç VHS kasette bir film izlemişliğim yok ancak sıkıcı düğün kasetlerini zorla izlemişliğim oldukça çoktur son bir ve iki yıl içinde yeni evlenen ve ya çocuğu sünnet olan hangi çiftin evine gitsen muhakkak o düğün videosu açılır ve her bir dakikası tek tek yorumlanırdı nefret ederdim :rolleyes:

Ancak müzik kasetlerini çok sevdiğimde doğrudur, bir başkaydı onun sihri dinlemeyi çok severdim hani baya eski kasetlerin üzerine radyodan yeni şarkıları kayıt etmekte bir dönem hobilerim arasındaydı kendim doldururdum sevdiğim müzikleri .. Tabi sevdiğin müzik olunca geri sar yeniden dinle vardı geri sara sara en sonunda kaset sarardı :A devreye kalem girerdi konuda da dediğin gibi kaset ve kalem arasındaki kardeşliği bilmeyen bir nesil var şimdi yine bizleri eskilere götürdüğün ve harika bir konu seçtiğin için teşekkürler @The_Erinch emeğine sağlık :bhr:

Son düzenleme:

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Yaşım itibari ile her ne kadar uygun da olsam ben hiç VHS kasette bir film izlemişliğim yok ancak sıkıcı düğün kasetlerini zorla izlemişliğim oldukça çoktur son bir ve iki yıl içinde yeni evlenen ve ya çocuğu sünnet olan hangi çiftin evine gitsen muhakkak o düğün videosu açılır ve her bir dakikası tek tek yorumlanırdı nefret ederdim :rolleyes:

Ancak müzik kasetlerini çok sevdiğimde doğrudur, bir başkaydı onun sihri dinlemeyi çok severdim hani baya eski kasetlerin üzerine radyodan yeni şarkıları kayıt etmekte bir dönem hobilerim arasındaydı kendim doldururdum sevdiğim müzikleri .. Tabi sevdiğin müzik olunca geri sar yeniden dinle vardı geri sara sara en sonunda kaset sarardı :A devreye kalem girerdi konuda da dediğin gibi kaset ve kalem arasındaki kardeşliği bilmeyen bir nesil var şimdi yine bizleri eskilere götürdüğün ve harika bir konu seçtiğin için teşekkürler @The_Erinch emeğine sağlık :bhr:
O düğün kanserlerinden bana da fenalık geliyordu. Hayatımın en sıkıcı dakikaları olabilir

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,664
Puanı
560
En son aldığım kaset olur kendileri dinlemekten en sonunda kasetlikten hurdalığa terfi etmişti hala internet üzerinden açıp açıp dinlerim ayna'nın en beğendiğim albümü idi :love1:

528474536_tn50_0.jpg

• Harika
Reactions: AteşBöceği

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,664
Puanı
560
Günümüzde de kaset figürünü kullanarak pek çok şey yapılmış ;)

Kasetten Mp3 Çalar​

41zpr9gHb2L._AC_SY400_.jpg

Kaset Görünümlü Bant Makinesi ve Kalemlik

kaset-tasarimli-bant-makinesi-ve-kalemli-4da2.jpg

Kitap Ayraçları (Ki ben bunlara bayıldım😄 )

699ada471ab35a2828dfcd0ed4737dd9.jpg

------

Günümüzde de kaset figürünü kullanarak pek çok şey yapılmış ;) -2

Retro Severler İçin Orta Sehpa ;)

58d94bdb6b56d7f7ff65578a61074e0f.jpg

Kaset Şeklinde Hoparlör

kaset_seklinde_hoparlor-elektrikli-teknoloji-urunleri-374-18-B.jpg

Kaset Şeklinde Davetiye (@Angelica senin davetiyeni bulduk bacım sırada tek bişey kaldı onu da bulduk mu tamamdır bu iş 😄)

kaset-şeklinde-davetiye-modeli-2-min-600x600.jpg

------

Kasetin mucidi Lou Ottents'in hayatını kaybettiği haftada güzel bir konu olmuş yine, eline emeğine sağlık abi. :bhr:

Evde bir takım kasetler (şarkıcı) mevcut ama ilgi alanımda değiller. :A Zamanında atari oyunları için kasetler vardı, onlarda bolca vardı. Ama ne olduysa bir anda ortadan kayboldular ve sonrasında bulamadım :(

Bu arada CD/DVD'den daha iyi bence kasetler. :A
Bir anda ortadan kaybolmamıştır onlar kesin bunlar ne böyle senelerdir duruyor bi işe yaradığı yok deyip annen çöpe atmıştır onları sen hatırlayıp arayıp sorunca da bilmem ki kimbilir nerde derler genelde ahh kıymetli analarımız ahh onca atılacak şeyin içinden nedense hep senin en değer verip sakladığını bulup atarlar :A

Son düzenleme: