FK1 The Sting / Üçkağıtçılar (1973) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0070735.jpg

Belalılar - The Sting (1973)

Türü: Komedi, Suç, Dram
Yönetmen: George Roy Hill
Senaryo: David S. Ward

Oyuncular:
Paul Newman
Robert Redford
Robert Shaw
Charles Durning
Ray Walston

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (7)

En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
En İyi Özgün Müzik

Oscar Adaylıkları (10)

En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Görüntü Yönetmenliği
En İyi Ses

Filmin Özeti
Oyunculuğu yalnızca ABD`de Oscar ve Emmy ödülleri ile değil aynı zamanda Avrupa’da Cannes ve Berlin Film Festivalleri’nde de ve İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi’nden aldığı ödüllerle taçlandırılmış Paul Newman ve aynı dönemin oyuncusu Robert Redford’un başrolleri paylaştığı 1973 yılında yedi dalda Oscar kazanmış bir başyapıt. Ortak arkadaşları öldürülen biri genç diğeri yaşlı iki dolandırıcı bu arkadaşlarının intikamını almak için incelikli bir plan hazırlar

Filmin Fragmanı

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
sonunda filmi izledim eski filmler bana hep ilginç gelmiştir bir başka havası var film dönemin şartlarına göre değerlendirilmeli günümüz şartlarına göre çekim kalitesi ve sahne geçişleri tabiki daha düşük kalitede

konu ilginçti konunun başındaki hikayyeyle konuya anında asıldım ve sıkılmadn sonuna kadar izleyebileceğimiz hoş bir film

başroldeki oyuncular ise harika bir paul newman ve robert redford muhteşem oyuncular ikiside filmi izlemem sebebimdir

@Çiğdem- sen gidip felixlere takılacağına bu filmi izle başroldekiler hemde yakışıklı tam senlik :) benim içinde favori bir kız aradım filmde bulamadım bir tane vardı ayşen grudaya benziyordu ..:)

neyse filme not verelim
konu ve oyunculuklar başarılı olduğu için tam tamına 8.5 point veriyorum ..

@Forumdash @sürgünüm @OzaN @sokak sanati @xemrexxx @cevaa @gundix @Ahmad @legolas9900 @berkann

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bu hafta muhtemelen tek bir film izleyecektim. Aslında diğer film, Children of Men'i izleyecektim ama düşük puanlardan sonra kararım değişti ve bu filmi izledim.

İlk 45 dakika sıkıcıydı. Dolayısıyla bu süre çok uzun gelmişti. Sıkışık olduğumdan dolayı filmi kapatmayı bile düşündüm ama bu pek huyum olmadığı için kapatmadım. Ama daha sonra
Trende oyun oynayana dek olan kısım
sahnesinden sonra açılmaya başladı film.
Senaryo güzeldi. Ama daha eğlenceli bir film bekliyordum. Filmde eğlencenin olduğu sahne pek yok. İlk 45 dakikalık bölüme komedi eklenseymiş, çok daha iyi olurmuş.

Oyunculuklar iyi sayılırdı. Robert Redford en iyi performansı sergilemiş.

Özellikle sonlara doğru üst üste gelen sürprizler şok olacaksınız. Yani ben oldum.

Başını sıkıcı bulsanız bile sonuna kadar izlemeye devam edin. Sonuçta hem Oscar'da, hem de Imdb'de çok iyi. Pişman olacağınızı sanmam.

8/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bu hafta muhtemelen tek bir film izleyecektim. Aslında diğer film, Children of Men'i izleyecektim ama düşük puanlardan sonra kararım değişti ve bu filmi izledim.

İlk 45 dakika sıkıcıydı. Dolayısıyla bu süre çok uzun gelmişti. Sıkışık olduğumdan dolayı filmi kapatmayı bile düşündüm ama bu pek huyum olmadığı için kapatmadım. Ama daha sonra
Trende oyun oynayana dek olan kısım
sahnesinden sonra açılmaya başladı film.
Senaryo güzeldi. Ama daha eğlenceli bir film bekliyordum. Filmde eğlencenin olduğu sahne pek yok. İlk 45 dakikalık bölüme komedi eklenseymiş, çok daha iyi olurmuş.

Oyunculuklar iyi sayılırdı. Robert Redford en iyi performansı sergilemiş.

Özellikle sonlara doğru üst üste gelen sürprizler şok olacaksınız. Yani ben oldum.

Başını sıkıcı bulsanız bile sonuna kadar izlemeye devam edin. Sonuçta hem Oscar'da, hem de Imdb'de çok iyi. Pişman olacağınızı sanmam.

8/10

filmi izlemene sevindim bir ara tek kaldım zannettim :))

@sürgünüm izleyecekti güya ses seda yok hep beni kandırıyor bu kaçıncı :))

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu hafta işleri düzene koymakta zorlandığımdan anca dün izleyebildim. Aslında filmi daha birkaç ay önceden izlemeye başlamıştım ilk 40 dakikasını falan izlemiştim fakat sonrasında elde olmayan sebeplerden dolayı ara vermem gerekmiş ve bir türlü dönememiştim geri. Neyse etkinlik vesilesiyle en baştan izlemiş oldum. :)

Film, özellikle dönemin şartlarını da göz önüne alacak olursak iyi bir film. Bence en iyi yanı senaryosuydu. Gerçekten zekice ve bol şaşırtmacılıydı. :)

Benden kaynaklanan bir sorun da olabilir ama Robert Redford'un oynadığı başrol karakterimiz dışındaki karakterleri sık sık karıştırdım. O nedenle filmden zaman zaman koptum. (Evet başrolümüz Paul Newman'ı bile zaman zaman karıştırdım çünkü bence filmdeki adamlar birbirine benziyordu ( :D ) ve daha önce de hiçbirinin filmini izlememiştim.

Neyse zaman zaman sıkılmama rağmen beğendiğim çok fazla sahnesi vardı. O nedenle filmin genelini beğendiğimi söyleyebilirim.

Filmdeki en sevdiğim noktalardan bir diğeri bölümlere ayrılmış olmasıydı. Böylece ara verilecek yerler için düşünmeye gerek kalmamış. :)

Beğendiğim sahneler:

Kovalamaca sahnelerinin hemen hepsi. :D

Her ne kadar poker bilmesem de poker sahnesi. :)

İlk baştaki dolandırıcılık sahnesi.

En sondaki ise en bombası ve en şaşırtanıydı herhalde. :D

Filmin bir başka öne çıkan özelliği de müzikleriydi. Çok hoştu müzikler, Oscar'ı o kategoride de almasına sevindim. :)

Filmle ilgili birkaç bilinmeyebilecek nokta söyleyim:
  • En iyi film dahil 7 tane Oscar almış ve bu başarıyı elde edebilen çok fazla film yok.
  • Çıktığı zaman gişe rekoru kırmış.
  • Aynı ekibin bir diğer filmi Butch Cassidy and the Sundance Kid'in başarısı üzerine çekilmiş. İlginçtir o film de bu etkinlik kapsamındaki filmlerden. Ben onu tamamen unutmuşum bilseydim o filmi öne alırdım programda. :D Ama konular falan tamamen farklı olduğu için pek önemi yok. :)
  • Robert Redford filmi 2004'e kadar izlememiş. :)

Sonuç olarak izlediğim iyi dolandırıcılık filmlerindendi. Yer yer sıkılsam da muhtemelen benden kaynaklı bir sorundu yukarıda dediğim gibi. :)

7.5/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Çok ödül almış film, bir bakarım. :D

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bu hafta işleri düzene koymakta zorlandığımdan anca dün izleyebildim. Aslında filmi daha birkaç ay önceden izlemeye başlamıştım ilk 40 dakikasını falan izlemiştim fakat sonrasında elde olmayan sebeplerden dolayı ara vermem gerekmiş ve bir türlü dönememiştim geri. Neyse etkinlik vesilesiyle en baştan izlemiş oldum. :)

Film, özellikle dönemin şartlarını da göz önüne alacak olursak iyi bir film. Bence en iyi yanı senaryosuydu. Gerçekten zekice ve bol şaşırtmacılıydı. :)

Benden kaynaklanan bir sorun da olabilir ama Robert Redford'un oynadığı başrol karakterimiz dışındaki karakterleri sık sık karıştırdım. O nedenle filmden zaman zaman koptum. (Evet başrolümüz Paul Newman'ı bile zaman zaman karıştırdım çünkü bence filmdeki adamlar birbirine benziyordu ( :D ) ve daha önce de hiçbirinin filmini izlememiştim.

Neyse zaman zaman sıkılmama rağmen beğendiğim çok fazla sahnesi vardı. O nedenle filmin genelini beğendiğimi söyleyebilirim.

Filmdeki en sevdiğim noktalardan bir diğeri bölümlere ayrılmış olmasıydı. Böylece ara verilecek yerler için düşünmeye gerek kalmamış. :)

Beğendiğim sahneler:

Kovalamaca sahnelerinin hemen hepsi. :D

Her ne kadar poker bilmesem de poker sahnesi. :)

İlk baştaki dolandırıcılık sahnesi.

En sondaki ise en bombası ve en şaşırtanıydı herhalde. :D

Filmin bir başka öne çıkan özelliği de müzikleriydi. Çok hoştu müzikler, Oscar'ı o kategoride de almasına sevindim. :)

Filmle ilgili birkaç bilinmeyebilecek nokta söyleyim:
  • En iyi film dahil 7 tane Oscar almış ve bu başarıyı elde edebilen çok fazla film yok.
  • Çıktığı zaman gişe rekoru kırmış.
  • Aynı ekibin bir diğer filmi Butch Cassidy and the Sundance Kid'in başarısı üzerine çekilmiş. İlginçtir o film de bu etkinlik kapsamındaki filmlerden. Ben onu tamamen unutmuşum bilseydim o filmi öne alırdım programda. :D Ama konular falan tamamen farklı olduğu için pek önemi yok. :)
  • Robert Redford filmi 2004'e kadar izlememiş. :)

Sonuç olarak izlediğim iyi dolandırıcılık filmlerindendi. Yer yer sıkılsam da muhtemelen benden kaynaklı bir sorundu yukarıda dediğim gibi. :)

7.5/10

film dönemin şartlarına göre çok çok iyi bencede ,robert redford harikaydı o çizgili ceketten bende istiyorum :) paul newman ı nasıl karıştırdın diğerleri arasında oyunculuğuylada kendini belli ediyordu :)

butch cassidy i dört gözle bekliyoruz

Çok ödül almış dizi, bir bakarım. :D

dizi değil film :))

Yok ben eski filmlere kendimi veremem:X Hatta bunu @berkann ve @OzaN'la da bi ara başka bi konuda bayaa konuşmuştum:X

Bu haftaki filmler umarim iyi olur ve günümüze yakın olur:X

eski filmlerin genelini bende sevmem ama arada bir kaçı var muhteşem gerçekten :) iyi kötü çirkin de bunlardan biridir :)

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
film dönemin şartlarına göre çok çok iyi bencede ,robert redford harikaydı o çizgili ceketten bende istiyorum :) paul newman ı nasıl karıştırdın diğerleri arasında oyunculuğuylada kendini belli ediyordu :)

butch cassidy i dört gözle bekliyoruz

dizi değil film :))

eski filmlerin genelini bende sevmem ama arada bir kaçı var muhteşem gerçekten :) iyi kötü çirkin de bunlardan biridir :)
haha :) dalgınlığıma gelmiş herhalde sağol düzelttiğin için dest :Z :Z :Z