The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli (1994) Film Bilgileri & Yorumları

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,979
Puanı
1,060
Filmi çok beğendim. Bu filmi izlememe vesile olan @Tolstoyevski ye teşekkürler🤗
Filmde etkileyici çok sahne vardı ve sıkılmadan izlediğim bir film oldu. Şuana kadar izlediğim filmlerden belkide en beğendiğim oldu.

Filmdeki en duygusal sahnelerden biri yaşlı adamın hapishaneden sonraki sürecini anlattığı sahnelerdi ve ölümü. Arabalar hakkındaki anlatımıda dikkat çekiciydi. Biz bile 10-15 sene öncesini düşündüğümüzde herşeyin nekadar hızla değişmiş olduğunu farkediyoruz.
İkinci duygusal sahne Tommy'i öldürdükleri sahneydi. Andy'nin çıkış bileti olacaktı.

Andy'nin hapishaneden kaçtığını anladıkları sahneyi çok beğendim. Beklenmedik bir sahneydi çünkü biz izleyicilere öyle bir ihtimal hissetirilmedi. Andy'nin gider ayak müdüre dersini vermeside çok iyi bir hamleydi.

Ellis ve Andy'nin dışarıda da bir arada olmalarına sevindim.

Filmde hoşuma giden bir diğer detay Ellis'in anlatımları oldu.
Puanım 10/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,758
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Netflix TR’den kaldırılmadan izlemek lazım güzel görüntü kalitesi ve rahatlıkla. Dünyada hiçbir film yoktur ki ilk izlenildiğindeki tadın tıpatıp aynısını versin eğer hafızadan tamamen silinmemişse, ancak buna rağmen bu tür kült filmler tekrar tekrar izlenildiğinde bile o kendilerine has, kült haline gelmelerine neden olan tadı veriyorlar. Godfather 1’i 11 kez izledim mesela ve ömrüm yettiği sürece 50’yi geçeceğimi düşünüyorum yaşlandıkça ve her izlediğim dönemde o kalitesinden hiçbir şey eksilmiyor, tadı damakta kalıyor. :)
Evet ilk alınan tat her zaman başkadır ama "acaba yine aynı şekilde sever miyim" diye korkarak izlediğim çoğu filmi hep yine çok beğendim.

Mesela şu an Parasite'ı ikinci kez izliyorum ve konu itibariyle hiç tekrar izlemeye uygun gibi durmasa da yine ilki kadar büyük keyif alıyorum. :)

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,652
Puanı
1,060
2011'de izlemiştim filmi, baya oldu. Seneye Schindlers Liste, Forrest Gump, Green Mile, Inception, Pianist, Kill Bill gibi filmlerle '10 Years Challenge' yapmak lazım. Ister istemez özleniyorlar. :D

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Yeniden izlemenin lazım olduğu filmlerden, @Dosi hanım “koşun izleyin” diye boşuna demiyordum ki yorumunuz da bunu doğruluyor. :A Her repliği ayrı anlamlı bir film, sinema sanatında ve tarihinde yeri çok özel.

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,973
Puanı
710
IMDB'de 1.sırada oldugu ıcın daha farklı bır sey beklıyordum bu bile beni tatmin etti.