FK4 The Life of David Gale / Ölümle Yaşam Arasında (2003) Film Bilgileri & Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0289992.jpg

Ölümle Yaşam Arasında - The Life of David Gale (2003)

Türü: Dram, Suç, Gerilim
Yönetmen: Alan Parker
Senaryo: Charles Randolph

Oyuncular:
Kate Winslet
Cleo King
Constance Jones
Kevin Spacey
Laura Linney

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
David Gale ölüm cezası karşıtlarının en önemli isimlerinden biridir ve idam cezasısının kaldırılması için büyük çaba sarf etmektedir.

Kendisi gibi idama karşı çıkan Constance Harraway adındaki bayan tecavüze uğramış ve vahşice öldürülmüştür ancak bu trajik olayın acı tarafı ise suç David'in üzerine kalmıştır.

Gazeteci Elizabeth Bloom ile çok özel bir röportaj yapmayı kabul eden David ona olayı açıkça anlatır. Çok iyi bir haber yakaladığının farkında olan Bloom onun anlattıklarını dinledikçe olayın başka boyutlarını da öğrenir.

Bu adamın hayatı onun ellerindedir ve bu masum adamı kurtarmak için hemen harekete geçer. David Gale'ın idamına çok az zaman kalmıştır ve çabaları sonuç verip onu kurtarabilecek midir?

Filmin Fragmanı

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Daha önceki yorumum ve birkaç düzenleme:

Bitirdikten sonra neden az ilgi gördüğüne şaşırdığım mükemmel film.Eğer filmin ana fikriyle ilgili bir şey yazarsam film ile ilgili spoiler vermiş olurum.

Yeri geldiğinde inanılmaz geren,yeri geldiğinde de duygulandıran bir filmdi.Kevin Spacey ve Kate Winslet'ın oyunculukları mükemmel.İdam cezasıyla ilgili müthiş bir film.

Size önerim filmin konusu hakkında hiç bilgi sahibi olmadan filmi izlemeniz.Film bittikten sonra "Ne filmdi ama be" diyebilirsiniz.Kesin çok etkilenip beğeneceksiniz diye bir şey yok ama en azından birkaç kişi çok etkileyici bulabilir.

Bir amaç uğruna ölmek bu kadar etkili anlatılır.

9.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
ilk 35 dakika çok sıkıcıydı o dakikaları atlatınca film ilginçleşmeye başladı yer yer çok iyiydi genel anlamda ise iyiydi diyebiliriz ..

filmin süresi uzundu yada bana öyle geldi :) idam cezasının doğruluğu ve yanlışlığı üzerine ilginç bir filmdi
gazeteci bitsey bloom un bazı hareketleri çok abartıya kaçtı o videoyu izledikçe neden ağlıyordu kadın onu anlayamadım , kasetteki görüntülerde kendi ailesinden birini görse ağlaması normal de, profesyonel gazeteci haber değeri olan bir görüntü yakalamış izlerken niye ağlar hiç bir anlam veremedim :)

puanım = 7.5

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İyi bir filmdi. @Danger UA! kadar abartılı beğenmedim ama eleştirmenlerin yerin dibine sokmasını da anlamsız buldum. Neden bu kadar filmin yerin dibine sokulduğunu merak edip eleştirilere de göz attım izledikten sonra. Çoğu kişi idam cezasıyla ilgili gerçek bir söz söylemediğini söylemiş filmin.

Bence masum birinin öldürülebileceği iyi bir şekilde kanıtlanmış? Niye bu kadar olumsuz bakmışlar ki. (b)

Hikaye gerçek hayattan alınma olsaydı çok daha etkileyici olurdu ama değilmiş...

Seyir zevki açısından ilk başlarda biraz sıkıldım ama film geneli sürükleyici sayılırdı. Yine de yer yer sıkıldım. Bir de filmde tanımlayamayacağım bir eksiklik hissettim. Sanırım en kolayı suçu yönetmene atmak. Filmde çok fazla etkilendiğim bir sahne olmadı, finali dahil.

En beğendiğim sahne David Gale'in başkanla (ya da her kimse) yaptığı televizyon programıydı. :):)

@destere bence belirttiğin sahne normalde bir abartı yoktu.

Niye etkilenmesin ki?

Bu arada filmi izlerken Kate Winslet'ın filmde olduğunu unutmuşum başroldeki kadını başka biri sanıyordum. :D Hatta film boyunca Orange Is the New Black'teki Taylor Schilling'e benzettim baya. :D (Onun olmadığını biliyordum ama)

Bir de filmi Kuzuların Sessizliği'ne yani The Silence of the Lambs'in atmosferine benzettim sık sık. :)

7.5/10

Ödüllerimde aday adaylığı kazandığı dallar:
  • En İyi Erkek Oyuncu (Kevin Spacey)
  • En İyi Kadın Oyuncu (Kate Winslet)
  • En İyi Senaryo

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
İyi bir filmdi. @Danger UA! kadar abartılı beğenmedim ama eleştirmenlerin yerin dibine sokmasını da anlamsız buldum. Neden bu kadar filmin yerin dibine sokulduğunu merak edip eleştirilere de göz attım izledikten sonra. Çoğu kişi idam cezasıyla ilgili gerçek bir söz söylemediğini söylemiş filmin.

Bence masum birinin öldürülebileceği iyi bir şekilde kanıtlanmış? Niye bu kadar olumsuz bakmışlar ki. (b)

Hikaye gerçek hayattan alınma olsaydı çok daha etkileyici olurdu ama değilmiş...

Seyir zevki açısından ilk başlarda biraz sıkıldım ama film geneli sürükleyici sayılırdı. Yine de yer yer sıkıldım. Bir de filmde tanımlayamayacağım bir eksiklik hissettim. Sanırım en kolayı suçu yönetmene atmak. Filmde çok fazla etkilendiğim bir sahne olmadı, finali dahil.

En beğendiğim sahne David Gale'in başkanla (ya da her kimse) yaptığı televizyon programıydı. :):)

@destere bence belirttiğin sahne normalde bir abartı yoktu.

Niye etkilenmesin ki?

Bu arada filmi izlerken Kate Winslet'ın filmde olduğunu unutmuşum başroldeki kadını başka biri sanıyordum. :D Hatta film boyunca Orange Is the New Black'teki Taylor Schilling'e benzettim baya. :D (Onun olmadığını biliyordum ama)

Bir de filmi Kuzuların Sessizliği'ne yani The Silence of the Lambs'in atmosferine benzettim sık sık. :)

7.5/10

Ödüllerimde aday adaylığı kazandığı dallar:
  • En İyi Erkek Oyuncu (Kevin Spacey)
  • En İyi Kadın Oyuncu (Kate Winslet)
  • En İyi Senaryo
çok abartılıydı ben o sahneyi hiç inandırıcı bulmadım , çünkü ağlarken biri eğer o sahne ağlayan kadar seni etkilememişse anlamsız duruyor ben o sahnede ağlayacak bişey göremedim orda gazeteci kadın şok olsa öyle bir ifadeye bürünse yerden göğe kadar haklı derdim şaşırma hayrete düşme gerçekleşebilirde o sahnede duygusala bağlama işi olmaz :)

filmin eksikliği orası değildi bence o kısım küçük bir kusur sadece... eksiklik filmin sonu hakkında senarist seyirciyi şok etmeyi başaramıyor? çünkü ben filmin sonunu yarım saat önce çözdüm o açıdan son sahne boşlukta kaldı anlamsızlaştı?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
çok abartılıydı ben o sahneyi hiç inandırıcı bulmadım , çünkü ağlarken biri eğer o sahne ağlayan kadar seni etkilememişse anlamsız duruyor ben o sahnede ağlayacak bişey göremedim orda gazeteci kadın şok olsa öyle bir ifadeye bürünse yerden göğe kadar haklı derdim şaşırma hayrete düşme gerçekleşebilirde o sahnede duygusala bağlama işi olmaz :)

filmin eksikliği orası değildi bence o kısım küçük bir kusur sadece... eksiklik filmin sonu hakkında senarist seyirciyi şok etmeyi başaramıyor? çünkü ben filmin sonunu yarım saat önce çözdüm o aıdan son sahne boşlukta kaldı anlamsızlaştı?
Herkesin verebileceği tepki farklı olabilir çok takılacak bir şey yok bence. :)

Aynen ben de sonunu tahmin ettim o yüzden hiç şok olmadım. Yani aslında asıl kısmı kendileri de açıkladılar da Gale'in oradan çıkması sözde şok etmesi gerekiyordu ama ben onun da işin parçası olabileceğini düşünüyordum. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Herkesin verebileceği tepki farklı olabilir çok takılacak bir şey yok bence. :)

Aynen ben de sonunu tahmin ettim o yüzden hiç şok olmadım. Yani aslında asıl kısmı kendileri de açıkladılar da Gale'in oradan çıkması sözde şok etmesi gerekiyordu ama ben onun da işin parçası olabileceğini düşünüyordum. :)
hatta kadının ilk izlediği kasette ben david gale çıkacak diye bekliyordum sendede öyle olmadı mı ? :) sadece sanki bilinen sonu geciktirmiş oldular :)
birde şu idam edilecek kişiyi son anda son saniyede kurtarma çabaları çok sıradan sahneler olmaya başladı aynı sahneyi bir çok defa izlemişimdir hatta kadın gale i kurtarmak için cezaevine doğru koşarken koş lola koş diyesim geldi:) ama keşke filmde lola kadar seyirci üzerinde etkili olsaydı :))

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Bir düşünce uğruna nelerin göze alınabileceğini iç parçalayıncasına gözler önüne seren ve idam cezasının neden insanlığa yakışmayan bir ceza olduğunu kafanıza kazıyan bir film.

Film durgun ve ağır bir şekilde ilerlesede, buna rağmen son dakikasına kadar izleyiciyi bağlamayı çok iyi başarıyor. Kevin Spacey'in oyunculuğunu yine çok ama çok beğendim. Kate Winslet de öyle oyunculuğunu bir kez daha konuşturmuş diyebilirim. Genel olarak çok başarılı bir film olmuş.

Filmin sonunda resmen daha hızlı koş daha hızlı diye kendimden geçmiş halde bağırıyordum. Özellikle Kevin Spacey'in ölüme giderken yansıttığı duyguları çok etkileyiciydi. Hele ki davasına bu kadar bağlı bir adamın yaptıklarını gördükten sonra.

Filmde beğenmediğim bir nokta var Kevin reyiz sarhoş rolünü iyi yapamıyor.

Kesinlikle tavsiye ederim. 8/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,742
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
hatta kadının ilk izlediği kasette ben david gale çıkacak diye bekliyordum sendede öyle olmadı mı ? :) sadece sanki bilinen sonu geciktirmiş oldular :)
birde şu idam edilecek kişiyi son anda son saniyede kurtarma çabaları çok sıradan sahneler olmaya başladı aynı sahneyi bir çok defa izlemişimdir hatta kadın gale i kurtarmak için cezaevine doğru koşarken koş lola koş diyesim geldi:) ama keşke filmde lola kadar seyirci üzerinde etkili olsaydı :))
Cevap yazmayı unutmuşum bu yoruma sanırım o an elektrik mi kesilmişti ne olmuştu yoksa cevabı kafamda kurmuştum. :):)

Ben de ilk başta David Gale çıkacak sandım ama emin olamadık tabii. :)

İdamdan kurtarma sahneleri bence de klişe oldu ama bunu büyük ihtimalle Prison Break'e borçluyuz. Orada neredeyse 2-3 bölümde bir oluyordu böyle şeyler. :D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Bence iyi bir filmdi. Şu ana kadar Film Kulübü'nde tek bir hayal kırıklığım olmadı, bakalım diğer filmleri beğenecek miyim? :)

İdam, beyazperdede pek fazla işlenen bir şey değil. Bu film de kıyıda köşede kalmış idam konusunu farklı bir şekilde irdeliyor.

Son günlerde yaşanan şeyler nedeniyle buradaki izleyicinin de filmle ekstra bir bağ kurabileceğini düşünüyorum. "İdam gerçekten kaldırılmalı mı?", "İdam, gerçekten acıları bitirir mi?" gibi sorularla izledim filmi ve memnun da kaldım açıkçası.

Yönetmen ve senarist, tekinsiz atmosferi iyi yansıtmıştı diyebilirim. Evet, benim de sıkıldığım anlar oldu. Başı mesela. Genel olarak yavaş ilerliyordu, ama genel olarak sürükleyiciydi. Sonu da çok iyiydi, bu yüzden fazla dert etmemek lazım.

Kate Winslet ve Kevin Spacey, gayet iyi performanslar sergilemişler ve karakterlerini bir kıyafet gibi üzerlerine geçirmişler. En azından bir sorun göremedim. Yan kadrodan ilgimi çeken tek isim ise Laura Linney oldu bu arada.

Sonuç olarak gayet iyi bir yapım olmuş. Döneminin en "underrated" filmlerinden biri de olabilir. Etkileyici bir hikaye izlemek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. Bir fırsat verin.

8/10

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Bence çok fazla etkileyici bir film değildi ancak türü içerisinde başarılı bir filmdi.

Filmi izleyeli 1 hafta olduğu için çoğu detayı unuttum sayılır bu yüzden daha yüzeysel bir yorum yapacağım. Öncelikle film idam üzerine ve insanı "İdam iyi midir, kötü müdür?" gibi bir düşünceye de itiyor, ancak insanın bu konudaki fikrini değiştirebilecek bir film olduğunu düşünmüyorum. Yani en azından benim gerektiği zaman idam cezası uygulanması gerektiği konusundaki fikrimi değiştirmedi en azından.

Filmde gereksiz sahneler olduğunu da düşündüm, bazı yerleri özellikle sıkıcıydı. Ancak aynı zamanda filmde garip bir sürükleyicilik de vardı bence.

Kevin Spacey zaten çok başarılı bir oyuncu. Kate Winslet'ı da oldukça iyi buldum.

Bu arada internetten baktım da, film konusunda kimsenin ortak bir görüşü yok sanırım. Herkes ya çok iyi bulmuş ya da çok kötü bulmuş.

8/10

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Kevin Spacey ve Kate Winslet isimlerinin de etkisiyle oldukça merak ettiğim filmlerden birisiydi. Filmi izlemeden önce konusunu da okumuştum ve açıkçası büyük bir eksiklik olmazsa beğeneceğime kesin gözüyle bakıyordum. Nitekim öyle de oldu. Güzel bir filmdi. :)

Oyuculuklardan söz etmeye gerek yok. Zaten kadrodaki iki oyuncu yeterli cevabı veriyor. İkisi de oldukça başarılıydı.

Hikaye güzeldi. Filmde genel olarak bir gizem havası vardı ve o gizem de filmin geneline hakimdi. İzlerken gizemi ve zaman zaman o gerilimi hissettim.

Ancak asıl germesi gereken final sahnesi ve onun öncesi bence de yavan kalmış biraz. Constance'in David'in rızası olmadan böyle bir şey yapacak bir karakter olmayacağı belliydi. O yüzden David'in bu işin içinde olması şaşırtmadı.

Etkileyici değildi o kısımlar bu da hem senaryo hem de yönetmenlik açısından eksiklikti.

Yine de bu tarz şeyler için örnek bir film olmuş. Son kısımları yeterli olmasa da geneli tatmin edici bir filmdi. :)

Puanım: 8/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Güzel bir filmdi.Durgun ilerlemesine rağmen hiç sıkmadı.

Kadroda ki iki oyuncu da rolünün hakkını vermişti.Onlardan söz etmeye bile gerek yok

Gizemliydi.Hikaye genel olarak sağlamdı.Filmin bütününe yansımış :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bu film ilk izlenenlerden ama en sona ben kalmışım. :F :D

Neyse filmi beğendim. Hikayesi filmin çok güzeldi. Daha fazla gerilim beklerdim filmden ama yoktu denilecek kadar azdı. Sürükleyici olduğunu pek söylemem.

İlk dakikalar özellikle çok sıkıldım. :( Bu kadar uzatmalarının bir anlamı yoktu, çok sıktı oralar beni.

Oyunculuklar gayet iyiydi. Hatta çok iyiydi. Filmi zaten hikayesi ve oyunculukları kurtardı. Yada oyuncular diyeyim. :D

İdam cezası gerekli kişiye gayet uygun aslında ama film idam cezasını kötü diye yorumlamış. Gereklisine uygun, gereksizine uygunsuz tabi.

Neyse kısaca filmi beğendim. Daha hareketli olabilirdi, ben daha iyisini bekliyordum. Konusunu okuduğumda daha fazla birşey bekliyordum. Yinede oyuncular ve hikaye etkileyiciydi.

Puanım : 7.5/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Film okadar çok övülünce izlemiş bulundum, bu kadar yüksek birşey beklemek hataydı belki ama yinede izlettirdi kendini.

Çamur at izi kalsın olayının üzerinden çok geçmişler, dikkatli olunmalı tuzağa düşmeyin tarzında. :D Gerçi adamda suçluyduda neyse. :D

Kate'i bir kere daha bu haliyle görmek gerçekten sevindiriciydi yani bu haliyle seviyorum. Şimdiki hali sıkı kız olayları pek yatışmıyor gibi ona.

Final şaşırttı açıkcası. Bir yere kadar ölmemiştir dedim, sonra garanti ölmemiştir diye çözdüm derken. Sonda ki video kaydı herşeyi gözler önüne serdi.

Ne düşüneceğimi bilemedim aslında, iyi mi ettiler kötü mü. Zaten ikisinin de hayatı bitmiş gibiydi bir işe yaradılar tarzında ama İdam gerçekten kalkmalı mı. Gerçi burada masum olayına bastılar fakat net bir kanıya ulaşamadım çok yönlü düşünülmesi gerekiyor.

Finalde ya araba bozulmasaydı da yetişseydi diye bir düşündüm? Ya kurtulsaydı ne olacaktı? :D

Puanım: 8.0