FK3 The Hours / Saatler (2002) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0274558.jpg

Saatler - The Hours (2002)

Türü: Dram
Yönetmen: Stephen Daldry
Senaryo: Michael Cunningham (novel), David Hare (screenplay)

Oyuncular:
Meryl Streep
Julianne Moore
Nicole Kidman
Ed Harris
Toni Collette

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)

En İyi Kadın Oyuncu (Nicole Kidman)

Oscar Adaylıkları (8)

En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Uyarlama Senaryo
En İyi Özgün Müzik
En İyi Kurgu
En İyi Kostüm Tasarımı

Filmin Özeti
Pulitzer ödüllü Michael Cunningham romanından uyarlanan film, farklı dönemlerde yaşayan üç kadını Virginia Woolf ve ünlü kitabı Mrs. Dalloway ile bağlantılı olarak ele alıyor.

İlk kadın doğal olarak Woolf’un kendisidir. Hastalıklarla dolu sancılı bir yaşam geçiren Woolf, Mrs. Dalloway’i yazmaktadır; fakat depresyon nedeniyle sık sık hayatla bağları gevşemekte, intaharın eşiğine gelmektedir. 1949 yılında hamile bir ev kadını eşine bir doğumgünü partisi hazırlamanın eşiğindeyken, okumakta olduğu Mrs. Dalloway’i bir türlü elinden bırakamaz ve...

Son olarak günümüzde yaşayan bir kadın, Aids hastalığına yakalanan eski kocası için bir parti hazırlayacaktır. İkisinin arasında, Woolf’un kitabıyla bağlantılı çok özel bir bağ vardır.

20. yy’ın en önemli kadın yazarlarından biri olan ve kendi yaşamı da romanları kadar çarpıcı geçen Woolf’un yaşamı etrafında dönen bu ilginç çalışma, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

Mrs. Dalloway romanı, bir kadının tüm yaşamının ipuçlarını gizleyen bir gününü anlatır.

Filmin Fragmanı

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Nicole Kidman'ı hiç böyle biri diye hayal etmemiştim. :) Konusu kişilik içinde kişilik tarzı birşey heralde tam çözemedim.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok farklı bir filmdi hem de çok...

Stephen Daldry'nin Extremely Loud & Incredible Close filmi genel olarak pek sevilmese de ben çok sevmiştim bu nedenle bu filmini de severim diye tahmin ediyordum. Filmi izlemeden konusunu falan da okumadım hafif komedi soslu bir film bekliyordum ama meğer çok daha derin ve ağır bir filmmiş...

Filmin çok karmaşık bir kurgusu vardı. Baştan konusunu da okumadığım için anlamakta, olayları oturtmakta baya güçlük çektim. Zaten filmin başı da çok ilginç ve durağan olduğundan epey olumsuz bir şekilde başladım filme ister istemez. Fakat dakikalar ilerledikçe hem filmin tarzını benimsedim hem de olayları anlamaya başladım. Belki bir kez daha izlesem her şeyi daha yerine oturtup daha zevk alarak izlerim ama şu an iki saat daha göze alamam. :)

Film çok karamsar ve depresif bir filmdi, gerçekten ağır bir dramdı. Aslında bu şekilde ağır dramları severim ama burada bana o dramı yeterince veremedi film. Yani karakterler için üzülemedim. Çok üzgün karakterler vardı ama neden üzgün olduklarını tam kavrayamadığım için de onlar için üzülemedim yani film beni yeterince etkileyemedi.

Filmin en büyük artısı şüphesiz olağanüstü oyunculuklardı. Zaten filme olumlu bakmamın en büyük sebebi oyunculardı. Normalde filmlerde en fazla 3-4 tanıdık isim olur ama bu filmde neredeyse tanımadığım kişi yoktu.

İlginçtir bugüne kadar yüzlerce film izlemiş olmama rağmen hala tanışmamış olduğum bazı oyuncular var. O oyunculardan biri de Nicole Kidman idi. Kendisini ilk kez bu filmle izledim ve sanırım en iyi performansını yakaladım ki Oscar aldığı tek film bu. Gerçekten sağlam bir performansla hakedilmiş bir Oscar almış...

Julianne Moore kadroda Oscarlık performans gösteren bir diğer isimdi, adaylığı haketmiş. Meryl Streep'in aday olmamasına şaşırmıştım ki baktım o yılın adaylarına ve meğer başka bir filmle aday olmuş o yıl. Meryl Streep'siz Oscar olmaz sonuçta. :)

Bu üç ismin yanında bir de şu ana kadar izlediğim muhtemelen en iyi performansını sunan Ed Harris vardı, o da adaylığını haketmiş. Claire Danes, Jeff Daniels, Allison Janney, Margo Martindale, Toni Collette kadroda görmenin mutlu ettiği diğer isimlerdendiler. Yıllar oyuncuların hemen hepsini epey değiştirmiş...

Sonuç olarak fazlasıyla depresif, harika oyunculukların olduğu fakat genelinde o kadar da etki yaratmayan ağır bir dram filmi.

6/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
yaptığın yorum ve filme verdiğin puandan sonra filmi indirmek gibi bir düşüncem kalmadı @OzaN :) benim yerimede izlemiş oldun beni kurtardın bir dertten :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Belki sen daha çok beğenirdin belli olmaz. :):)
filmin ağır olacağını tahmin ediyordum, bu aralar çok ağır filmlere gelemiyorum izlediğim dizilerin yoğunluğundan olsa gerek ağır filmler çok yıpratıcı oluyor :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Film oyuncu kadrosuyla ilgiyi hemen üstüne çekiyor. Ama filmin kendisi için aynı şeyi söyleyemem. Pek beğenmedim.

Beğenmeme sebeplerimin en önemlisi, filmin anlattığı bir şey yoktu. Ya da anlattığı şey bizim gördüklerimizse anlatılanları pek sevmedim. Senaryo bir filmdeki -benim için- en önemli şeylerin başında geliyor. Olaylar neden böyle oluyor, karakter neden bunu yaptı sorularına cevap vermiyor. Aslında olması gereken de buydu ama bilmiyorum sanırım bu durumu pek sevmedim. -Aslında filmi sevseydim karakterin geçmişi hakkında fikir yürütmek isterdim ama o isteği yaratmadı film.-

Oyunculuklar iyiydi. Herkes rolünün hakkını vermiş. Julianne Moore dışında. Biraz soğuk oynamıştı. Belki karakteri böyleydi ama karakterinin neden böyle olduğu açıklanmamıştı. -diğer karakterler için de bu geçerli.-

Bence filmin en iyisi Meryl Streep'ti. Kadına laf atıyorum da sanırım iyi bir oyuncu. :D Tabi yine de bu aldığı adaylıkları pek açıklar gibi değil.

Müzikler ön plandaydı. Hayran kalmadım ama iyiydi. Bu etkinlikte müzikler pek ön planda değiller şu ana kadar. :(

Kurgu olarak yine farklı ve kesişen hikayeler anlatılıyordu.
Sanırım Meryl'inin ve Julianne Moore'un karakterleri gerçekte yoklar. N.Kidman'ın karakterinin yazdığı romanın içindeler. Sonuçta diğer ikisinin hayatları kesişiyordu.

berkann ödülleri'nde iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Saç & Makyaj Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı

Sonuç olarak bence pek seveni olmayacak. Etkinlikteki filmlerden hepsini izlemeyenlerin, izlemesine gerek olmayan bir film.

6/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film oyuncu kadrosuyla ilgiyi hemen üstüne çekiyor. Ama filmin kendisi için aynı şeyi söyleyemem. Pek beğenmedim.

Beğenmeme sebeplerimin en önemlisi, filmin anlattığı bir şey yoktu. Ya da anlattığı şey bizim gördüklerimizse anlatılanları pek sevmedim. Senaryo bir filmdeki -benim için- en önemli şeylerin başında geliyor. Olaylar neden böyle oluyor, karakter neden bunu yaptı sorularına cevap vermiyor. Aslında olması gereken de buydu ama bilmiyorum sanırım bu durumu pek sevmedim. -Aslında filmi sevseydim karakterin geçmişi hakkında fikir yürütmek isterdim ama o isteği yaratmadı film.-

Oyunculuklar iyiydi. Herkes rolünün hakkını vermiş. Julianne Moore dışında. Biraz soğuk oynamıştı. Belki karakteri böyleydi ama karakterinin neden böyle olduğu açıklanmamıştı. -diğer karakterler için de bu geçerli.-

Bence filmin en iyisi Meryl Streep'ti. Kadına laf atıyorum da sanırım iyi bir oyuncu. :D Tabi yine de bu aldığı adaylıkları pek açıklar gibi değil.

Müzikler ön plandaydı. Hayran kalmadım ama iyiydi. Bu etkinlikte müzikler pek ön planda değiller şu ana kadar. :(

Kurgu olarak yine farklı ve kesişen hikayeler anlatılıyordu.
Sanırım Meryl'inin ve Julianne Moore'un karakterleri gerçekte yoklar. N.Kidman'ın karakterinin yazdığı romanın içindeler. Sonuçta diğer ikisinin hayatları kesişiyordu.

berkann ödülleri'nde iddialı olduğu adaylıklar: En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Saç & Makyaj Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı

Sonuç olarak bence pek seveni olmayacak. Etkinlikteki filmlerden hepsini izlemeyenlerin, izlemesine gerek olmayan bir film.

6/10
Spoiler kısmına cevap:

Yok hepsi gerçekti. Diğer ikisi farklı zamanlarda Nicole Kidman'ın yazdığı kitabı okuyarak etkilendiler ve benzer şeyleri yaşadılar. Bir noktada ise yolları kesişti. :) Yani ben öyle anladım. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Spoiler kısmına cevap:

Yok hepsi gerçekti. Diğer ikisi farklı zamanlarda Nicole Kidman'ın yazdığı kitabı okuyarak etkilendiler ve benzer şeyleri yaşadılar. Bir noktada ise yolları kesişti. :) Yani ben öyle anladım. :)
Doğru o da olabilir.
Meryl kitaptaki gibi çiçek almaya gittim diyordu. Gerçi o kitap Richard'ın kitabı da olabilir? :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Hatırlamıyorum o ayrıntıyı. :(
Filmin başındaydı zaten. :D Dikkatimi çekince aklımda kalmış. :D

Ama muhtemelen o kitap Richard'ınki değildir. Senin dediğin de gerçekçi ama
Karakterlerin hepsi N.Kidman'a benziyordu. Bu yüzden hepsini Kidman mı yazdı acaba diye düşündürttü. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmin başındaydı zaten. :D Dikkatimi çekince aklımda kalmış. :D

Ama muhtemelen o kitap Richard'ınki değildir. Senin dediğin de gerçekçi ama
Karakterlerin hepsi N.Kidman'a benziyordu. Bu yüzden hepsini Kidman mı yazdı acaba diye düşündürttü. :)
Kitabı onun yazmasından ötürü diğer kadınları da kendine benzetti herhalde. :D

Ben bunu zaten başka yerden okuyarak öğrendim kendi çıkarımım değil. Ben de senin gibi düşünmüştüm baştan. :D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Kitabı onun yazmasından ötürü diğer kadınları da kendine benzetti herhalde. :D

Ben bunu zaten başka yerden okuyarak öğrendim kendi çıkarımım değil. Ben de senin gibi düşünmüştüm baştan. :D
Amaan herkes düşünüyor işte bir şeyler. :D Ama bence
olayların kadının aklından geçmesi daha çekici gibi geliyor. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Kadrosuyla ön plana çıkan bir film.İzlemeden önce pek bir beklentim yoktu ama o kadar sıkıcıydı ki bitsin diye dua ettim.:D

Ben bu filmden pek bir anlam çıkaramadım.Ama biraz kadın filmi gibi duruyor.Ben mesela karakterlerin neden üzgün olduğunu anlamadım özellikle Julianne Moore'ın.Belki bir kadın bunu daha iyi anlar heralde.

Oyunculuklar mükemmeldi.Herkes ayrı ayrı iyi oynamış.Ben de ilk kez Nicole Kidman filmi izledim sanırım ve gerçekten de mükemmel oynamış.Meryl Streep ve Julianne Moore zaten herkesin bildiği usta oyuncular.

Konu gelirsek sıkıcı karakterler,sıkıcı anlatım... Karakterlerin kendilerinin ruhu sıkılmıştı.İzledikçe benim ruhum sıkıldı.

Zaten şu olayı da anlamadım:

Şimdi bu Meryl Streep ve Julianne Moore gerçek mi yoksa kitapta mı varlar?Bence kitapta varlar çünkü bir sahnede Nicole Kidman karakterimi öldürmeyi düşündüm sonra vazgeçtim falan diyordu.O sahneyle beraber Julianne Moore da intihar etmekten vazgeçiyordu.Bir de şairi öldürdüm diyordu Richard intihar ediyordu. @OzaN @berkann

Şunu da merak ediyorum Julianne Moore ailesini neden terketti?

Müthiş oyunculuklar ve iyi müzik.. Başka da bir şey yoktu beni filmde tutan.

5.5/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Kadrosuyla ön plana çıkan bir film.İzlemeden önce pek bir beklentim yoktu ama o kadar sıkıcıydı ki bitsin diye dua ettim.:D

Ben bu filmden pek bir anlam çıkaramadım.Ama biraz kadın filmi gibi duruyor.Ben mesela karakterlerin neden üzgün olduğunu anlamadım özellikle Julianne Moore'ın.Belki bir kadın bunu daha iyi anlar heralde.

Oyunculuklar mükemmeldi.Herkes ayrı ayrı iyi oynamış.Ben de ilk kez Nicole Kidman filmi izledim sanırım ve gerçekten de mükemmel oynamış.Meryl Streep ve Julianne Moore zaten herkesin bildiği usta oyuncular.

Konu gelirsek sıkıcı karakterler,sıkıcı anlatım... Karakterlerin kendilerinin ruhu sıkılmıştı.İzledikçe benim ruhum sıkıldı.

Şimdi bu Meryl Streep ve Julianne Moore gerçek mi yoksa kitapta mı varlar?Bence kitapta varlar çünkü bir sahnede Nicole Kidman karakterimi öldürmeyi düşündüm sonra vazgeçtim falan diyordu.O sahneyle beraber Julianne Moore da intihar etmekten vazgeçiyordu.Bir de şairi öldürdüm diyordu Richard intihar ediyordu. @OzaN @berkann

5.5/10
Aslında hatırlamıyorum. Ama bende senin gibi düşünmüşüm ilk başta. Fakat şu an aklımda @OzaN'ın verdiği cevap kalmış. OzaN'ınki daha mantıklı duruyor gibi.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

5.5/10

Aile terketme olayını hatırlamıyorum.

Kitapta gibi hissettiriyor bazen ama kitapta değil herhalde. İstersen araştır sen de doğrusunu öğrenelim. :):)