2021 The French Dispatch / Fransız Postası - Film Yorumları

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,733
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: the-french-dispatch-2021

@Araf'ı haksız çıkarmak isterdim ama maalesef adam haklı çıktı. :A

Wes Anderson zor bir tarzı olan bir yönetmen. Biçim olarak muhteşem ama hikaye anlamında zayıf. Grand Budapest Hotel ve Isle of Dogs öykü anlamında da nispeten iyi filmlerdi ve yönetmenin en sevdiğim iki filmi olmuştu. Fakat bu filmde yeniden gerilemiş. Filmin görsel zevk dışında bir katkısı yok. Anlattığı hikayelerin (özellikle ilkinin) ilgi çekici yanları olsa da genel olarak önemsiz hikayeler. Şu hikayeleri başka bir yönetmen çekse beğeneni çıkmazdı ama Wes Anderson'ın tarzıyla belli bir albenisi mevcut. Fakat ancak 5 puan edecek kadar.

5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tam yorum: the-french-dispatch-2021

@Araf'ı haksız çıkarmak isterdim ama maalesef adam haklı çıktı. :A

Wes Anderson zor bir tarzı olan bir yönetmen. Biçim olarak muhteşem ama hikaye anlamında zayıf. Grand Budapest Hotel ve Isle of Dogs öykü anlamında da nispeten iyi filmlerdi ve yönetmenin en sevdiğim iki filmi olmuştu. Fakat bu filmde yeniden gerilemiş. Filmin görsel zevk dışında bir katkısı yok. Anlattığı hikayelerin (özellikle ilkinin) ilgi çekici yanları olsa da genel olarak önemsiz hikayeler. Şu hikayeleri başka bir yönetmen çekse beğeneni çıkmazdı ama Wes Anderson'ın tarzıyla belli bir albenisi mevcut. Fakat ancak 5 puan edecek kadar.

5/10
Puan tahminlerim doğru çıktı filmle ilgili. :A Adam makale gibi film çekmiş, zorlu bir film. :A @Forumdash izlerse puanı da 4 olur muhtemelen. Başka da izleyen çıkmaz sanırım. :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,609
Puanı
860
Çekimler Wes Anderson kalitesinde olmuş ama senaryo ona hiç yakışmamış. Filmin diyalogları bence fazla olmuş. Daha az diyalog daha çok görsel üzerinden gidilse bence daha etkili bir film olabilirdi. En azından süresi kıvamında kalmış.

Oyuncu kadrosu dehşet. Düşünün yani Edward Norton ve William Dafoe afişte bile yok. Bu kadroyu bir araya getirip daha sağlam bir iş yapılmalıydı. Sırf bu kadro için bile insan kendi prensiplerinden biraz ödün verebilir. Wes Anderson'da artık tarzını biraz değiştirmeli.

Grand Budapest Hotel tarzı bir şeyler izlemek istedim ama hayal kırıklığına uğradım. O filme yakın bir çekimler ve renk tonları olmuş ama hikaye olarak yanına yaklaşamaz.

5/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Bütüne baktığımız zaman, özellikle teknik açıdan iyi bir film izlediğimizi düşünüyorum ancak hem Wes Anderson standartlarının gerisinde hem de beklentileri karşılamaktan uzak.

Görsel açıdan muhteşem bir film, alıştığımız ve şahsen benim her seferinde hayran kaldığım Wes Anderson tarzı burada da devam ediyor. Ancak içerik olarak zayıf bir film. Film boyunca birbirinden bağımsız birden fazla hikaye anlatılıyor, bu hikayeler hem yeterince ilgi çekici değil hem de basit olmalarına rağmen fazla karmaşık işlenmişler. Belki de hikayelerin basitliği bu şekilde kapatılmak istenmiştir ancak bu yöntemin ilgi çekiciliğe herhangi bir katkı sağladığını söyleyemeyiz.

Oyuncu kadrosu da filmin görselliği kadar muhteşem. Hemen her sahneden, her kareden başka bir yıldız çıkıyor karşımıza. Hepsi de başarılı performanslar sergilemiş. Yıldızlarla dolu bu kadroda en çok Benicio del Toro ve Léa Seydoux performansını sevdim. Zaten filmdeki hikayelerden de en çok bu ikilinin içerisinde yer aldığı hikayeyi beğendim.

Muhteşem görsellik ve tamamı başarılı olan oyunculuklar için, normalde böyle bir senaryoya sahip bir filme vereceğimden daha yüksek puan vereceğim. Wes Anderson’ın alameti farikası da bu gerçi…

• Beğendim
Reactions: bazinga

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Wes Anderson'un kendisini tam olarak gösterdiği ve bu filmin bir Wes Anderson filmi olduğunu net bir şekilde gördüğümüz ilginç bir filmdi. Çekim kalitesi ve teknik olarak çok başarılı olması dışında anlatım tekniği de farklı bir filmdi. Filmi temel bir hikaye ile başlatıp sonra bunun üzerinden gazetedeki hikayelere bölüp hepsine bir şekilde ilgi duymamızı ve bunları çözmemizi istemiş. İzlemesi zor bir filmdi ama ben filme girdim ve anlattığı hikayeleri beğendim diyebilirim...

Özellikle Del Toro'nun olduğu kısım çok ilgi çekici ve iyiydi... Absürt ve komikti de denebilir... Diğer hikayeler de kendi içinde izlenilebilitesi olan değişik hikayelerdi. Saoirse Ronan'ın olduğu kısımlarda gözüm ona kilitlendi elbette... Oyuncu kadrosunda Timothee Chalamet, Tilda Swinton, Lea Seydoux diğer ilgi çekici kısımlarda yer almışlar diyebilirim... Çok geniş bir kadrosu vardı gerçi, hepsine bir yer ayırabilmiş adam...

Genel olarak kara komedi ve absürt komediyi perçinleyen izlemesi zor ama keyifli bir filmdi. Wes Anderson çekim tekniğiyle de bu durum iyice ileri bir düzeye taşınmış diyebiliriz. Siyah beyaz kısımlar ve renkli kısımların birbiriyle perçinlendiği değişik bir çekim tekniği vardı... Anderson farkını her seferinde gösteriyor..

7.5/10

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Sıkılarak izlemem dışında hiçbir detayıyla aklımda kalmayan bir film olmuş maalesef. :A

5/10

• Güldürdün