2021 The French Dispatch / Fransız Postası - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

--.jpg

The French Dispatch

Tür:
Komedi, Dram, Romantik
Süre: 108 dakika

Yönetmen: Wes Anderson
Senaryo: Wes Anderson, Jason Schwartzman, Roman Coppola

Oyuncular:
Léa Seydoux
Timothée Chalamet
Christoph Waltz

IMDb Linki

Puanlar:
Metacritic: 83/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ya kardeşim yıllardır Wes Anderson filmi bekliyorum. Film geliyor ve olumlu eleştiriler alıyor... Eleştirmenler tarafından da beğeniliyor... Ama ülkemizde vizyon tarihi önce 3 Aralık olarak belirlenmişken şimdi tarih yok... Ben bu dağıtımcılara ne söyliyim ki şimdi...

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Timothée Chalamet'in bu yıl, zirve yılı olacak muhtemelen. Denis Villeneuve'nin Dune'si, Wes Anderson'un The French Dispatch'i ve Adam McKay'in Don't Look Up'ı... Üç filmde de rol alıyor ve muhtemelen üç film de Oscar adayı olacak.

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,924
Puanı
1,061
Ya kardeşim yıllardır Wes Anderson filmi bekliyorum. Film geliyor ve olumlu eleştiriler alıyor... Eleştirmenler tarafından da beğeniliyor... Ama ülkemizde vizyon tarihi önce 3 Aralık olarak belirlenmişken şimdi tarih yok... Ben bu dağıtımcılara ne söyliyim ki şimdi...
Box Office Türkiye'ye yani en güvenilir siteye göre hala 3 Aralık görünüyor. :A

• Beğendim

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Box Office Türkiye'ye yani en güvenilir siteye göre hala 3 Aralık görünüyor. :A
Imdb'de normalde güncel olarak gözükürdü. Önceden gözüküyordu ama şimdi göremeyince vizyondan kalktı sandım. :A Box Office'te yazıyorsa sıkıntı yok gibi o zaman şimdilik, yine de ihtiyatlı olmakta fayda var... :A

• Güldürdün
Reactions: Aserat

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Film Ekimi, Lale Kart…

Kanayan yaralarımız…

• Üzücü

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Görüntü kalitesi, yönetmenlik kısacası sinematografik olarak muhteşem bir film, fotoğraf şöleni adeta. Klasik Wes Anderson kalitesi hissediliyor. Ama senaryo ve hikayesi bana pek işlemedi. The Grand Budapest Hotel’e her açıdan bayılmıştım ve sonuna dek savunmuştum ama bu film tam bir muamma…

Gereksiz karışık ve anlaşılmaz bir örgüsü var bence, daha doğrusu sürüklemiyor. Üç tane hikaye var, Fransızca-İngilizce inatlaşması vb. Film bitince ben ne izledim dedirtiyor ama etkileyici manada değil…

6.4

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
The French Dispatch, West Anderson'un "avangart" diye tabir ettiğimiz "deneysel" çalışması. Dümdüz bir film değil, kurgusal olarak farklılığı olan bir film. İçinde üç hikayenin bulunduğu, o üç hikayenin de teknik olarak desteklendiği bir film. Hem kurgusal anlamda bir fotoğrafın canlandırması gibi giden ya da bir gazete okuyormuş hissi veren, hem de renk paletleriyle tam bir Wes Anderson klasiği havalarında olan bir film.

Film üç hikayeden oluşuyor ve o üç hikayeyle 1925-1975 yılları arasındaki zaman dilimine gidip gelme söz konusu. Filmin hikayesi, derginin genel yayın yönetmenin ölümüyle başlıyor. Daha sonra birinci hikayede müebbet hapis cezası yemiş olan ressam, 68'teki öğrenci protestoları ve bir şef tarafından çözülen kayıp vakası üzerinden dönüyor film, yani temelde filmin üç hikayesi bu. Özellikle üçüncü hikayede animasyon geçişi bile var.

Teknik olarak başarılı bir film bir kere, üç hikayenin de farklı bir sunumu var. Oyuncu kadrosu da sürpriz oyuncularla kurulu, sürpriz bir şekilde bir oyuncu belirebiliyor. Güçlü bir oyuncu kadrosu var filmin ve film için bu büyük bir artı. Film odaklandığın takdirde ayrı bir keyif veriyor ama tabii film boyunca tam odaklanamadığım için çok büyük keyif alamadım ve tabii bunda film çevirisinin kötü olmasının da etkisi var. Her ne kadar hikayeye odaklanmakta zorlansam da, genel olarak teknik ve görsel bakımdan başarılı bir filmdi. Bazı filmleri birden fazla izlemek gerekir, bu da o filmlerden birisi.

6/10

Son düzenleme:

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,060
Teknik açıdan başarılı bir filmdi, kalabalık oyuncu kadrosuna rağmen iyi iş çıkarmışlar bunlara lafım yok fakat senaryo bakımından tam bir FİYASKO... Bu denli beyin yakan, karışık ve haz alamadığım bir film daha olmamıştır. Üç farklı olay var bunu anlayabiliyoruz fakat ele alınan üç olaydan bir halt anlaşılmıyor. Olayların siyah-beyaz aktarımı filmi daha da çekilmez kılmış. 2 günde zor bitirdim!

2/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Teknik açıdan başarılı bir filmdi, kalabalık oyuncu kadrosuna rağmen iyi iş çıkarmışlar bunlara lafım yok fakat senaryo bakımından tam bir FİYASKO... Bu denli beyin yakan, karışık ve haz alamadığım bir film daha olmamıştır. Üç farklı olay var bunu anlayabiliyoruz fakat ele alınan üç olaydan bir halt anlaşılmıyor. Olayların siyah-beyaz aktarımı filmi daha da çekilmez kılmış. 2 günde zor bitirdim!

2/10
1, hatta 0 puan verseydin bari, 2 çok olmuş. :A

• Güldürdün
Reactions: serhatt

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

2/10
Tamam izlemesi zor bir filmdi, ben de beğenmedim ama sırf yönetmenlik kalitesi bile filme 5’den başlamak için bir sebep…

• Beğendim
  • Güldürdün
Reactions: serhatt and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tamam izlemesi zor bir filmdi, ben de beğenmedim ama sırf yönetmenlik kalitesi bile filme 5’den başlamak için bir sebep…
Filmi aslında biz çözemedik tam anlamıyla, odaklanmak gerekiyor. İlginç bir kurgusu var ama yönetmenin sinematografisi, renk paletleri her zaman olduğu gibi şahane. :D

Bu arada @MEnes kardeşim çok sevdi bu filmi, üşenmeden yorumlarsa derinlemesine analiz eder artık. :D

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,060
1, hatta 0 puan verseydin bari, 2 çok olmuş. :A
Evet o bile çok ama emek var ortada ona verdim puanı. :A
Yönetmen bu filmi bu şekilde çektiyse sorunu onda aramak lazım, insan ben ne çekiyorum böyle diyip durumun karmaşasına el atmalıydı.

• Olmamış
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmin yönetmeni Wes Anderson, filmin genel yapısını şu şekilde tanımlıyor:
"The French Dispatch birçok şeyin birleşimi; kısa öyküler hâline getirilmiş makalelerden oluşturulmuş, geniş kapsamlı bir film olarak tanımlanabilir. Tüm makaleler garip bir dergi üzerinden birleşiyor –Kansas hakkında bir Amerikan dergisi– ve bu dergi Fransa’da bulunan Amerikan yazarların yaşadığı bir yerde yayımlanıyor. Dergiyi kendi ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalan bir topluluk hazırlıyor. Yazılan makaleler filmin konusunu oluşturuyor. Filmde, ilk önce derginin editörünü tanıyoruz ve bize derginin ne hakkında olduğunu açıklıyor. Ardından değişik hikâyeleri dinlemeye başlıyoruz. Farklı yazarların yazmış olduğu üç ana hikâye var. Daha küçük ek bir hikâye ise derginin yayımlandığı küçük şehirden bahsediyor." (Bantmag)

Genel fikir sahibi olmak için yönetmenin röportajını okuyabilirsiniz. Film hakkında küçük ipuçları veriyor.

@MEnes, @Sherlock, @Tolstoyevski, @serhatt, @bazinga ve film kulübünün diğer üyeleri.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,060
Filmin yönetmeni Wes Anderson, filmin genel yapısını şu şekilde tanımlıyor:
"The French Dispatch birçok şeyin birleşimi; kısa öyküler hâline getirilmiş makalelerden oluşturulmuş, geniş kapsamlı bir film olarak tanımlanabilir. Tüm makaleler garip bir dergi üzerinden birleşiyor –Kansas hakkında bir Amerikan dergisi– ve bu dergi Fransa’da bulunan Amerikan yazarların yaşadığı bir yerde yayımlanıyor. Dergiyi kendi ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalan bir topluluk hazırlıyor. Yazılan makaleler filmin konusunu oluşturuyor. Filmde, ilk önce derginin editörünü tanıyoruz ve bize derginin ne hakkında olduğunu açıklıyor. Ardından değişik hikâyeleri dinlemeye başlıyoruz. Farklı yazarların yazmış olduğu üç ana hikâye var. Daha küçük ek bir hikâye ise derginin yayımlandığı küçük şehirden bahsediyor." (Bantmag)

Genel fikir sahibi olmak için yönetmenin röportajını okuyabilirsiniz. Film hakkında küçük ipuçları veriyor.

@MEnes, @Sherlock, @Tolstoyevski, @serhatt, @bazinga ve film kulübünün diğer üyeleri.
Filmi izleyeceğime bu tanımlamayı okusaydım vaktim de bana kalmış olurdu. :A

• Güldürdün

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Filmi aslında biz çözemedik tam anlamıyla, odaklanmak gerekiyor. İlginç bir kurgusu var ama yönetmenin sinematografisi, renk paletleri her zaman olduğu gibi şahane. :D

Bu arada @MEnes kardeşim çok sevdi bu filmi, üşenmeden yorumlarsa derinlemesine analiz eder artık. :D
Beni hiç bulaştırma bu sohbetlere... Ben zamanı gelince, üşenmediğim bir dönemde yorumumu yapar geçerim... :A

• Güldürdün