FK3 The Deer Hunter / Avcı (1978) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0077416.jpg

Avcı - The Deer Hunter (1978)

Türü: Dram, Savaş
Yönetmen: Michael Cimino
Senaryo: Michael Cimino (story), Deric Washburn (story), Louis Garfinkle (story), Quinn K. Redeker (story), Deric Washburn (screenplay)

Oyuncular:
Robert De Niro
John Cazale
John Savage
Christopher Walken
Meryl Streep

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (5)

En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Christopher Walken)
En İyi Ses
En İyi Kurgu

Oscar Adaylıkları (4)

En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Uyarlama Senaryo
En iyi Görüntü Yönetmenliği

Filmin Özeti
Vietnam sonrası sendromunu en iyi anlatan filmlerden birisi Avcı. Savaş sonrası herşeyin bittiğine ve artık herşeyin iyi olacağına inanmak isteyen bir kaç arkadaşın sivil yaşama uyum sağlayamamaları öykünün odak noktasını oluşturuyor. Savaşın insanlar üzerindeki tahribatı ile bir savaş karşıtı film olmasının yanısıra, Michael Cimino'nun karakterler üczerinde yaptığı usta çalışmayla da öne çıkan bir film.

Birlikte savaştığı ve aynı kasabaya döndüğü arkadaşına yardım etmek için elinden geleni yapan Robert De Niro'nun varlığını ve usta oyunculuğunu da vurgulamadan geçmemek gerek. Bu arada, filmde savaşın anlamsızlığını vurguluyan Rus ruleti sahnesi çok beğenilmiş ve konuşulmuştu.

Filmin Fragmanı

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmin süresi çok uzun. Büyük ihtimalle yarı yarıya bölerek izlerim.

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Sınavlara kadar filmlere ara verdiğim için ancak 1 ay sonra filan 2 parça şeklince izlerim.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmi izlemiştim fakat yorumumu bulamadım.

Film oyunculuklar için izlenir ama çok sıkıcı vermek istediği mesajı çok verememiş bir film.Hele bir düğün sahnesi var ki dayanabilene helal olsun.[emoji3]

7/10

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Açıkçası fazla sayıda istisnası olsa da dışında savaş filmlerini pek sevmediğimden dolayı bu filmi sevmeyeceğimi çok iyi bilsem de eninde sonunda izlemem gerekecek bir filmdi. Fakat bu kadar da kötü bir film beklemiyordum. Sanırım Annie Hall ve The Hurt Locker ile birlikte izlediğim en kötü en iyi film Oscar'ı kazanan üç filmden biri oldu.

Yönetmen ne yapmayı hedeflemiş bu filmle anlayamadım. 90 dakikalık senaryodan tamı tamına 182 dakikalık bir film çıkarmış ama içeriği bomboş. İlk bir saat zaten direkt düğün kaseti gibi. Hayatım boyunca o kadar gereksiz yere uzatılmış sahne sanırım görmedim, bundan sonra görmem de. Düğündeki bazı şarkılar çok iyiydi o ayrı konu. :):)

Filmde oyunculuklar dışında yorum yapmaya değer bir şey göremiyorum. Robert De Niro ve Meryl Streep her zamanki gibi iyilerdi. Christopher Walken ise filmin en iyi performansını göstermiş ve kazandığı Oscar'ı haketmiş.

Biraz acımasız olacak belki ama sırf 5 Oscar aldı ve Robert De Niro oynuyor diye yüksek puan veremeyeceğim. Net bir şekilde kötü filmdi:

4/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Savaşın yıkıcı etkisi ve yarattığı sendrom üzerine müthiş bir başyapıt. Rahatsız edici bir savaş karşıtı eser.

Enfes ötesi müzikler... Film uzun deniliyor ama hiç de uzun değil sadece kağıt üzerinde. Kaldı ki bu tarz filmlerin ortalama süresi budur.

Daha önce Marlon Brando'nun oynadığı 'Apocalypse' ve Kubrick'in başyapıtlarından olan 'Full Metal Jacket' gibi bu tarz filmleri de izlemiştim.

Üçünün de konusu Vietnam ve savaşa katılanlar üzerinde yarattığı tesir. Üçü de uzun sürüyor ve üçü de ağır işliyor. Ancak bu üçünün de başyapıt olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu tarz savaş karşıtı filmlerden öyle vurmalı kırmalı, Pulp Fiction tarzı hareket ve enerji dolu sahneler bekliyorsanız baştan kaybedersiniz. Hayat her zaman hareketli ve eğlenceli değildir. Çoğunlukla değildir.

Bu film gerçeği olduğu gibi göz önüne sermiş. Düğün sahnesini gereksiz bulanlar var ama ben ona katılmıyorum. The Godfather 1'deki düğün sahnesi gibi bu filmin düğün sahnesi de filmin bütününe etki ediyor. (bkz: vietnamdan önce vs vietnamdan sonra)

Filmdeki Rus Ruleti sahneleri filmin unutulmayacak ögelerinden biri. Gerek esir kampındaki gerekse son sahnedeki rus ruleti sahnesinde kanım dondu diyebilirim. :)

Robert De Niro'nun klas oyunculuğunun yanısıra John Cazale'nin unutulmaz oyunculuğunu da unutmamak gerekir. Bildiğiniz gibi çekim sırasında kanseri iyice ilerlemiş, filmi zar zor tamamlamıştı ve gösterime girdiği sırada hakkı rahmetine kavuşmuştu. :(

Güzel film, güzel Oyunculuklar, güzel müzik.

9.0/10

@OzaN böyle bir filme 4 vermek mi? Yok artık. :D :D (bu sahneyi bir yerden hatırlıyorum da nerden çıkaramadım :) )

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Savaşın yıkıcı etkisi ve yarattığı sendrom üzerine müthiş bir başyapıt. Rahatsız edici bir savaş karşıtı eser.

Enfes ötesi müzikler... Film uzun deniliyor ama hiç de uzun değil sadece kağıt üzerinde. Kaldı ki bu tarz filmlerin ortalama süresi budur.

Daha önce Marlon Brando'nun oynadığı 'Apocalypse' ve Kubrick'in başyapıtlarından olan 'Full Metal Jacket' gibi bu tarz filmleri de izlemiştim.

Üçünün de konusu Vietnam ve savaşa katılanlar üzerinde yarattığı tesir. Üçü de uzun sürüyor ve üçü de ağır işliyor. Ancak bu üçünün de başyapıt olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu tarz savaş karşıtı filmlerden öyle vurmalı kırmalı, Pulp Fiction tarzı hareket ve enerji dolu sahneler bekliyorsanız baştan kaybedersiniz. Hayat her zaman hareketli ve eğlenceli değildir. Çoğunlukla değildir.

Bu film gerçeği olduğu gibi göz önüne sermiş. Düğün sahnesini gereksiz bulanlar var ama ben ona katılmıyorum. The Godfather 1'deki düğün sahnesi gibi bu filmin düğün sahnesi de filmin bütününe etki ediyor. (bkz: vietnamdan önce vs vietnamdan sonra)

Filmdeki Rus Ruleti sahneleri filmin unutulmayacak ögelerinden biri. Gerek esir kampındaki gerekse son sahnedeki rus ruleti sahnesinde kanım dondu diyebilirim. :)

Robert De Niro'nun klas oyunculuğunun yanısıra John Cazale'nin unutulmaz oyunculuğunu da unutmamak gerekir. Bildiğiniz gibi çekim sırasında kanseri iyice ilerlemiş, filmi zar zor tamamlamıştı ve gösterime girdiği sırada hakkı rahmetine kavuşmuştu. :(

Güzel film, güzel Oyunculuklar, güzel müzik.

9.0/10

@OzaN böyle bir filme 4 vermek mi? Yok artık. :D :D (bu sahneyi bir yerden hatırlıyorum da nerden çıkaramadım :) )
Seveni vardır anlarım da hiç benlik değil. Bence forumda da izleyen çoğu kişi sevmeyecektir, türün meraklıları dışında.

Benim zaten filmlerden aksiyon beklentim yok Boyhood'u çok sevmiş biriyim sonuçta ama bu filmde bence elle tutulur hiçbir şey yoktu bağlanabileceğim.

Saydığın benzer filmlerden Apocalypse Now'ı da hiç sevmem mesela. Platoon'u da sevmem. Full Metal Jacket'in ilk yarısı başyapıt denecek kadar iyi ama ikinci yarısı eh işte o kadar harika sayılmaz.

Düğün sahnesi öyle çok rahatsız edici değildi ama aşırı uzatılmış. The Godfather'da çok daha ölçülüydü, düğün kasedine dönmüyordu. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN Bu tarz filmlerden ilk izlerken sıkılmak normal. Apocalypse yi izlerken ben de bayağı sıkılmıştım hatta filmin %90 ından sıkılmıştım. Ama günler, haftalar geçtikçe filmin değerini yavaş yavaş anladım. Full Jacket'ı da . Bu tarz filmler yanlışım yoksa sanat sanat içindir anlayışıyla yapılıyor yani herkes tarafından beğenilmek gibi dertleri yok hatta beğenilmek bile istemiyorlar asıl amaçları vermek istedikleri mesaj ve savaşın yıkıcı etkisi. T

abi filmi izlerken ki ruh hali de önemli bir etken. Yine de türlerinin en iyilerinden oldukları için İMDB puanlarını hakediyorlar bence.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN Bu tarz filmlerden ilk izlerken sıkılmak normal. Apocalypse yi izlerken ben de bayağı sıkılmıştım hatta filmin %90 ından sıkılmıştım. Ama günler, haftalar geçtikçe filmin değerini yavaş yavaş anladım. Full Jacket'ı da . Bu tarz filmler yanlışım yoksa sanat sanat içindir anlayışıyla yapılıyor yani herkes tarafından beğenilmek gibi dertleri yok hatta beğenilmek bile istemiyorlar asıl amaçları vermek istedikleri mesaj ve savaşın yıkıcı etkisi. T

abi filmi izlerken ki ruh hali de önemli bir etken. Yine de türlerinin en iyilerinden oldukları için İMDB puanlarını hakediyorlar bence.
Dediğinde haklısın bazı filmler izlerken biraz sıkıldığın halde kalıcı bir etki bırakıyor ama bence saydığım filmler onu da yapmıyor. Çünkü filmi izlerken hiçbir şey hissetmiyorum ki sonrasına bir şey kalsın. Bence savaş karşıtlığını da çok iyi veremiyor.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN bu bence kişiden kişiye değişir zira Apocalypse Now ile Full Metal Jacket dünya tarihinin gördüğü en iyi savaş karşıtı filmlerin zirvesinde olarak gösteriliyor birçok kişiye göre. Şahsen ben kendimi o nehirlerin içinde sürünerek Vietnamlılardan kaçarken görmüştüm rüyamda. Bu kadar filmin içinde hissettirdiklerine göre film gibi filmmiş demekki.

Tabi Full Metal Jacket ve Apocalypse'ndan daha iyi olduğunu düşündüğün 'Savaş Karşıtı' film-ler varsa orası ayrı. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN bu bence kişiden kişiye değişir zira Apocalypse Now ile Full Metal Jacket dünya tarihinin gördüğü en iyi savaş karşıtı filmlerin zirvesinde olarak gösteriliyor birçok kişiye göre. Şahsen ben kendimi o nehirlerin içinde sürünerek Vietnamlılardan kaçarken görmüştüm rüyamda. Bu kadar filmin içinde hissettirdiklerine göre film gibi filmmiş demekki.

Tabi Full Metal Jacket ve Apocalypse'ndan daha iyi olduğunu düşündüğün 'Savaş Karşıtı' film-ler varsa orası ayrı. :)
O ikisi en azından bu filme göre çok daha iyilerdir o ayrı konu. Dediğim gibi ben türü sevmiyorum ama savaş karşıtlığını askerler arasında anlatan filmlerden ilk Saving Private Ryan'ı izlemiştim sanırım ondan iyisini de izlemedim herhalde. İkincisi Full Metal Jacket olabilir. Bunun dışında savaş karşıtlığını siviller üzerinden anlatan filmleri çok daha fazla severim. The Pianist olsun, Life is Beautiful, Schindler's List olsun...

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560

Ben Full Metal Jacket'ı da Apocalypse Now'u ve Platoon'u ayrı severim ama bu filmi izlerken sıkıldım.Savaş karşıtlığı var ama böyle çok etkileyici gelmedi bana.Bu güne kadar izlediğim en iyi savaş karşıtı film Born on Fourth of July'dır bence.Karakterin savaştan önce ve sonraki düşünce fikir yapısı beni çok etkilemişti.Zaten gerçek bir hikaye olması ve savaşta askerlik yapmış olan Oliver Stone'un elinden çıkmış olmasının filme büyük katkısı var.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
etkinlik bitmeden bu filmi izlemem lazım bitime kaç gün kaldı @OzaN ? yarın bunu izleyeyim robert amca kaçmaz ?

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN cumaya kadar uzasa hergün 1 film izleyebilirim. 2 hafta uzasaymış hepsini bitirebilirmişim ama ayıp ve uzun olur millet bitimi bekliyor sonuçta. :) Hiç değilse şuanda itibaren Pazartesi akşamına yani 2 gün daha uzayabilir. :)
Tamam siz izleyin filmleri de izleyen olduğu sürece uzatırız bir müddet daha. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
izledim, verilmiş sadakamız varmış hala sağlamım bana bişey olmadı :)

film savaş karşıtlığı üzerine oluşturulan bir senaryo ya sahip

filmde verilen mesajı basitçe anlatayım sanırım şöyle bişey = savaştan önce geyik öldürenler savaştan sonra geyik öldüremez :)

tabi işin esprisi bu:)
ama filmi 1,5 saatte daha dolu ve daha sıkmadan seyirciye yansıtabilirler ? @Tolstoyevski arkadaşımız, düğün uzun ama düğünde olanlar tüm filmi etkiledi demiş yukardaki yorumunda ? nasıl etkilemesin ki? 3 saatlik filmin 1 saat 15 dakikası düğünde geçiyor haliyle bayağı etkilemiş filmi :) kalan sürenin 30 dakikası savaş diğer kısımda geri dönüş tekrar av sahnesi vede gereksiz bir mike ın ikinci vietnam yolculuğuyla geçiyor
sona doğru mike vietnam a gidip nick i araması güzel haraketler ama abartılı hareketler gerçek hayatta olmayacak bir durum ve gider gitmezde nick
nick kurşunlara gelmesi olmadı oysa mike amerikaya dönmeden önce nick in peşinden gitse ve son sahnedeki olay o zaman gerçekleşmiş olsa cenazeyle birlikte abd ye dönüş yapmış olsa daha mantıklı bir senaryo olurdu ..
neyse yani koskoca senarist benden akıl alacak değil ya yapmış zamanında ...

savaş filmlerini pek sevmiyorum.. bu film normalde savaş karşıtı, ama yinede bu tarz filmler bana mart kedisinin hem çiftleşip hem canı acıyormuş gibi bağırdığı sahneyi hatırlatıyor ? sondaki tanrı amerikayı kutsasın şarkısımıydı ?

vietnamla ilgili şöyle bir bilgi var : savaşta 4 milyonu sivil bir buçuk milyonu asker toplam 5 buçuk milyon vietnamlı katlediliyor .....ABD nin kaybı 60 bin .. ABD 60 bin kaybını ve onların savaş sonrası dramını gözümüzün içine soka soka kırk çeşit film yapıyor acaba vietnamlı ölen 6 milyon civarı insanın kaybı ordaki halkı nasıl etkiledi onlardan haberimiz yok??

robert de niro iyiydi , merly streep herzamanki gibi az görünmesine rağmen etkiliydi
nick karakterini canlandıran christopher walken ise harikaydı filmin en iyi oyuncusuydu

bu arada christopher walken ı ben prison break deki mahoniye (william fichtner) benzettim başka benzeten varmı acaba ?:)

ilk bir saati = 3puan
sonraki yarım saat= 8 puan
sonraki kalan kısım = 6 puan

topla böl, çıkan sonuç? filme puanım = 5.5

Son düzenleme: