FK5 The Boy in the Striped Pyjamas / Çizgili Pijamalı Çocuk (2008) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
0914798.jpg

Çizgili Pijamalı Çocuk - The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Türü: Dram, Savaş, Tarih
Yönetmen: Mark Herman
Senaryo: John Boyne (novel), Mark Herman (screenplay)

Oyuncular:
Vera Farmiga
David Thewlis
Asa Butterfield
David Heyman
Rupert Friend

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri birbuçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinliğe güzel bir başlangıç oldu, gayet iyi bir filmdi.

Yahudilerin Almanlardan çektikleri çok kez anlatılmıştır ama bu film çocuk gözünden farklı bir bakış sunmayı başarmış. Küçük bir çocuğun çevresindeki olayları anlamaya çalışması, kendince yorumlamaya çalışması çok iyiydi...

En sonu da vurucuydu. Bruno karşıya geçeceği zaman anlamıştım zaten olayın sonunun oraya varacağını. Bruno hiç tanımadığı bir adamı aramak için niye karşıya geçme salaklığında bulundu derseniz "çocuk aklı" işte. :)

Süresi uzatılmamış, çok dramatize edilmemiş gayet tadında bir film. İkinci Dünya Savaşı ile ilgili filmlerden bahsederken hep anacağım filmlerden olacak. :)

8/10

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Beğeneceğimi düşündüğüm bir filmdi. Düşündüğüm gibi de beğendim. 2. Dünya Savaşı konulu filmleri genel olarak sevmişimdir. (Bu cümleyi de izlediğim her 2. Dünya Savaşı konulu filmin yorumuna yazarım mutlaka. :D) Kısacası sevdiğim bir tür ve bu türü daha önce hiç izlemediğim bir bakış açısıyla izlemek güzeldi.

Genel olarak oldukça durgundu film. Yani filmin son 10 dakikası hariç hiçbir kısmında hareketlilik yoktu bazı kısımlarının sıktığı da oldu ama yine de ilgiyle izledim.

Oyunculuklar iyiydi. Sırıtan bir oyuncu yoktu. Özellikle Brandon karakterini canlandıran çocuğu beğendim.

Hikaye güzeldi. Senaryo da iyiydi ama pek bir etkileyiciliği yoktu filmin. Aslında efsane bir film olabilirmiş ama bir şeyler eksikti ve bence bu yüzden bugün o kadar da çok anılmıyor film. Ama bu haliyle de güzel bir filmdi.

Brandon'ın ölümü üzdü. Ben kurtulur diye umuyordum. :(

Filmin süresi bence de çok iyiydi. Yerinde ve zamanında bitti.

Puanım: 8/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
2.Dünya Savaşı pek sevdiğim bir konu değil. Bunda tabi ki cılkının çıkması en büyük etken. Yani artık etkileyici olmuyor. Bu güne kadar The Pianist'i, Schindler's List'i izledik. Ama yine de bir çocuğun gözünden görmek iyi bir fikir olabilirdi. Ama gel gör ki eksik ve vasat bir film olmuş.

Ya bir kere hadi diyelim ki karakterlere İngilizce konuşturdun. Bari şu aksanı halledin be kardeşim. Her şeyi geçtim ya tam disiplinli bir Yahudi kampında o çocukların haftalarca konuştuğunu fark edecek biri yok mu? Sanırsın ki komşu mahalleye gidiyor çocuk.

Çocuğun saflığına değinmiyorum bile. Tamam çocuk aklı falan da 8 yaşında bir çocuk yani. Bana hiç mantıklı gelmedi.

Hele kampa girince burada kafe yok mu falan demesi hakikaten çok saçma.

Oyunculuklarda ise bir tek baba iyi oynamış. Biraz da Vera Fermiga. Hele o Bruno'yu oynayan çocuk çok kötü gerçekten. Şimdiye kadar gördüğüm en kötü çocuk performansı.

Sonu ise ayrı bir saçmalık tabi ki:

Kampın içine girmek ne kadar kolaymış öyle ya.:)

Filmin tek artısı çok sıkmaması ve fazla vıcık vıcık dramatize bir film olmaması.

5.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@Danger UA! filmi izlerken ben de biraz çocuk aklıyla izlemişim herhalde hataların üzerinde hiç durmadım. Bu da filmin başarısını gösteriyor. :D

Almanların İngilizce konuşması saçma ama çok yapılan bir teknik. :)

Çocuğun saf oluşunu anormal karşılamamak lazım orada bir tuhaflık yok bence. Gayet olabilecek bir durum.

Kampa o kadar kolay erişebilmek evet saçma gerçekten. Çocuk küçük olduğu için bir şekilde kendini kaybetmeyi başarıyordu herhalde ama kampın çevresinin korumasız olmaması saçma. Fakat bence tüm bunlar filmin mesajını vermesine engel değil. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
@Danger UA! filmi izlerken ben de biraz çocuk aklıyla izlemişim herhalde hataların üzerinde hiç durmadım. Bu da filmin başarısını gösteriyor. :D

Almanların İngilizce konuşması saçma ama çok yapılan bir teknik. :)

Çocuğun saf oluşunu anormal karşılamamak lazım orada bir tuhaflık yok bence. Gayet olabilecek bir durum.

Kampa o kadar kolay erişebilmek evet saçma gerçekten. Çocuk küçük olduğu için bir şekilde kendini kaybetmeyi başarıyordu herhalde ama kampın çevresinin korumasız olmaması saçma. Fakat bence tüm bunlar filmin mesajını vermesine engel değil. :)
Almanların İngilizce konuşmasını eleştirmiyorum zaten. Schindler's List'de de vardı ama bu aksanla değil. Göze batıyor. Mesela bu filmde Vera Fermiga'nın oynadığı kadının Alman olduğu anlaşılıyor muydu?

Mesela Life Is Beatiful'u izlerken çocuğun saflığı, tüm olayları oyun sanması bana saçma gelmemişti. Çünkü bir mantığı vardı. Ama bu filmde zorlama olmuş. Life Is Beatiful ne kadar doğal ise bu film o kadar zorlama.

Puanım zaten bence düşük değil. Life Is Beatiful'da da çocukların gözüyle savaşı anlatıyordu. Ona 9 verdim. O film bundan 3 gömlek üstündü buna da IMDB'de 6 verdim.:)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Almanların İngilizce konuşmasını eleştirmiyorum zaten. Schindler's List'de de vardı ama bu aksanla değil. Göze batıyor. Mesela bu filmde Vera Fermiga'nın oynadığı kadının Alman olduğu anlaşılıyor muydu?

Mesela Life Is Beatiful'u izlerken çocuğun saflığı, tüm olayları oyun sanması bana saçma gelmemişti. Çünkü bir mantığı vardı. Ama bu filmde zorlama olmuş. Life Is Beatiful ne kadar doğal ise bu film o kadar zorlama.

Puanım zaten bence düşük değil. Life Is Beatiful'da da çocukların gözüyle savaşı anlatıyordu. Ona 9 verdim. O film bundan 3 gömlek üstündü buna da IMDB'de 6 verdim.:)
Vera Farmiga'nın canlandırdığı karakter anlaşılmıyordu ama diğer karakterlerin çoğu anlaşılıyordu. :)

Zorlama olduğuna katılmıyorum. :)

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Ortaokuldayken kitabını okumuştum, ancak aklımda Bruno ile Shmuel'ın isimleri haricinde bir şey kalmamış. Bu yüzden filmi seyrederken bilmediğim bir konuyu seyrediyormuşum gibi hissettim.

2. Dünya Savaşı ve savaşta Yahudilerin çektikleri sinemada fazlaca işlenen bir konu, bu filmde de babası Nazi askeri olan bir çocuğun, Yahudi kampındaki bir çocukla olan ilişkisi anlatılmış, aslında özgün denilebilecek bir konu.

Film süre olarak idealdi, ancak sıkan bazı yerleri de vardı. Filmin ikinci yarısını ilk yarısına göre daha sürükleyici buldum. Oyunculuklara gelince, Vera Farmiga filmde en beğendiğim isim oldu. Baba, Bruno ve Shmuel de fena değildi.

Filmde Bruno ile Shmuel'in teller arasından rahatlıkla konuşabiliyor olmasına ben de takıldım. Kampta o kadar kişi var, biri de mi görmedi?
Bruno da maceracı ruhunun kurbanı oldu aslında. Shmuel'ın evlerine gelip bardak parlattığı sahnede Bruno'nun onu satmasına kıl olmuştum ama aslına bakınca Bruno arkadaşı için canını vermiş oldu.

Filmde Almanların İngilizce konuşması abuktu evet ama sonuçta bu da bir BBC yapımı. 2. Dünya Savaşı ile ilgili mutlaka izlenmesi gereken bir film değil ama yine de fazla vasat olduğu söylenemez.

6.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Yorumumu kısa tutacağım. Savaşı çocukların gözünden aktarmak iyi bir fikir. Senaryo da eksik yanları olmasına rağmen ortalamanın üzerinde sayılır. Bir şeylerin eksik olduğuna ben de katılıyorum.

Oyunculardan Vera Farmiga'yı çok beğendim. Çocukları canlandıran oyuncular da fena değildi açıkçası.

2. Dünya Savaşı filmleri arasında ilk tercih edilecek olmasa da bir şekilde öne çıkan bir yapım. :)

7,5/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Filme başlamadan önce ön yargılıydım ama bambaşka bir filmle karşılaştım. Ben beğendiğime göre de herkes beğenir diyordum ama @OzaN dışında da kimse beğenmemiş gözüküyor... (Bu arada Homeland dizisinde ki Peter Quinn'den filmde nefret ettim.)

Olayı çocukların gözünden anlatıyor olması beni diğer Nazi-Yahudi filmlerinden faklı kıldı. Çocuğun açısıyla izliyoruz, onun yorumlamasıyla, içimi burkarak da olsa çok beğendim filmi. Sonlara doğru Shmuel ile Bruno’nun hiç ayrılmamasına sımsıkı sarılan elleri, anlamsız çıkarlar için bir türlü bir araya gelemeyen ve gelemeyecek insanlar ile ülkeleri hatırlatıyor.

Filmde her şey harikaydı ama sonunu çok kısa tutmuşlar hemen oldu bittiye gelmiş. Sanki film beklenen süreyi aşmış da sonunu da apar topar bitirmişler gibi olmuş.

Shmuel'in film boyunca boynunu eğmesi beni derinden etkiledi. Bruno ile konuştuğu için yüzündeki dayak izlerini görünce ağladım. Ve son sahne.. sıkı sıkı tutuşurlar..daha neler olduğunu bilmeden ölüme...:(

Vera Farmiga'nın anne rolüyle filme çok yakıştığını düşünüyorum. David Thewlis soğuk mesafeli baba rolünü çok iyi canlandırmış ve Asa Butterfield, Jack Scanlon... Daha küçük çocuk olmalarına rağmen harika bir performans sergiledi bu ikili, gerçekten hayran kaldım.

8/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filme başlamadan önce ön yargılıydım ama bambaşka bir filmle karşılaştım. Ben beğendiğime göre de herkes beğenir diyordum ama @OzaN dışında da kimse beğenmemiş gözüküyor... (Bu arada Homeland dizisinde ki Peter Quinn'den filmde nefret ettim.)

Olayı çocukların gözünden anlatıyor olması beni diğer Nazi-Yahudi filmlerinden faklı kıldı. Çocuğun açısıyla izliyoruz, onun yorumlamasıyla, içimi burkarak da olsa çok beğendim filmi. Sonlara doğru Shmuel ile Bruno’nun hiç ayrılmamasına sımsıkı sarılan elleri, anlamsız çıkarlar için bir türlü bir araya gelemeyen ve gelemeyecek insanlar ile ülkeleri hatırlatıyor.

Filmde her şey harikaydı ama sonunu çok kısa tutmuşlar hemen oldu bittiye gelmiş. Sanki film beklenen süreyi aşmış da sonunu da apar topar bitirmişler gibi olmuş.

Shmuel'in film boyunca boynunu eğmesi beni derinden etkiledi. Bruno ile konuştuğu için yüzündeki dayak izlerini görünce ağladım. Ve son sahne.. sıkı sıkı tutuşurlar..daha neler olduğunu bilmeden ölüme...:(

Vera Farmiga'nın anne rolüyle filme çok yakıştığını düşünüyorum. David Thewlis soğuk mesafeli baba rolünü çok iyi canlandırmış ve Asa Butterfield, Jack Scanlon... Daha küçük çocuk olmalarına rağmen harika bir performans sergiledi bu ikili, gerçekten hayran kaldım.

8/10
@gundix123 de beğenmiş üç kişiyiz. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Çok güzel bir filmdi. Konu oyunculuk basit ama içten sıcak olmuş. Her halde çocuk gözünden izlediğimiz için.
Branoyu oynayan çocuğa bayıldım izlerken. Çok başarılıydı. Hayır o tatlılık nedir öyle.:D

Genel olarak 1. Dünya, 2. dünya savaşı dönemlerini izlemeyi severim. Bu filmde o bakımdan beni kazandı hemen.
Konu çok sıradan olsa da işleyişi ve merak uyandırma olayını güzel başarabilmiş bir senaryosu var. O bakımdan güzel bir film olmuş.

Sonda çocuğun yanması çok etkiledi beni:(

Oyuncularda süper. Vera Farmiga olsun, Brunoyu canlandıran çocukta bir efso. Diğer yahudi çocukta iyi oynamış.

Filmi izlerken ben ilk başta Amerika sandım dilden dolayı, Almanya olduğunu anlamam geç oldu dilden dolayı. Bu konu benimde dikkatimi çekti ve kötü olmuş. Hayır ne alaka ingilizce ve almanlar diyorum ne alaka ingilizler ve yahudiler diyorum en sonunda çözdüm ama film çoktan yarıya gelmişti.:F

İyi bir film. Geç kalmışım izlemek için. 8.6/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok güzel bir filmdi. Konu oyunculuk basit ama içten sıcak olmuş. Her halde çocuk gözünden izlediğimiz için.
Branoyu oynayan çocuğa bayıldım izlerken. Çok başarılıydı. Hayır o tatlılık nedir öyle.:D

Genel olarak 1. Dünya, 2. dünya savaşı dönemlerini izlemeyi severim. Bu filmde o bakımdan beni kazandı hemen.
Konu çok sıradan olsa da işleyişi ve merak uyandırma olayını güzel başarabilmiş bir senaryosu var. O bakımdan güzel bir film olmuş.

Sonda çocuğun yanması çok etkiledi beni:(

Oyuncularda süper. Vera Farmiga olsun, Brunoyu canlandıran çocukta bir efso. Diğer yahudi çocukta iyi oynamış.

Filmi izlerken ben ilk başta Amerika sandım dilden dolayı, Almanya olduğunu anlamam geç oldu dilden dolayı. Bu konu benimde dikkatimi çekti ve kötü olmuş. Hayır ne alaka ingilizce ve almanlar diyorum ne alaka ingilizler ve yahudiler diyorum en sonunda çözdüm ama film çoktan yarıya gelmişti.:F

İyi bir film. Geç kalmışım izlemek için. 8.6/10
Bir sezon geriden geliyorsun. :D