Tarihin Seyri 1. Bölüm: 18 Mart 1944 - Kırım Türklerinin Sürgünü

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
O zaman iyi ki ihtilal olmuş diyelim. Şeriat ülkesinde yaşamak istemezdim:A
O ihtilale o açıdan bakmamak gerekir tabii, çok can da aldı bizden. İki dünya savaşı gördük sırf bu yüzden, birçok ülke çıktı elimizden. Bir de nasıl Rusya, sosyalist rejime geçtiyse, sonrasında tekrar devlet olduysa, bizde de aynen böyle olurdu. Şartlara uyum sağlamadığında iyi şeyler olmuyor, düzen illa ki değişiyor. Değişirdi yani illa ki bu düzen, aynı kalmazdı.

• Beğendim
Reactions: sokak sanati

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
O ihtilale o açıdan bakmamak gerekir tabii, çok can da aldı bizden. İki dünya savaşı gördük sırf bu yüzden, birçok ülke çıktı elimizden. Bir de nasıl Rusya, sosyalist rejime geçtiyse, sonrasında tekrar devlet olduysa, bizde de aynen böyle olurdu. Şartlara uyum sağlamadığında iyi şeyler olmuyor, düzen illa ki değişiyor. Değişirdi yani illa ki bu düzen, aynı kalmazdı.

Rusya gibi olursak bizde diğer milletleri asimile etmiş olacaktık ama.
Sonuçta orada bi Bulgar topluluğu var. Orası bizim olduğunda bu seferde Bulgarlar yok olacak ve asimile olmuş olacak. :)

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Edebiyat bölümüne açmışsın konuyu ben tarihçiyim :A
Biliyorum nereye açtığımı da, tarih üzerine kategori yok. @bazinga'dan da rica ettim ama daha ses çıkmadı konuyla ilgili. Kategorinin "Edebiyat/Tarih" ya da "Genel Kültür" olabilir önerisi yaptım. @Bully de el atabilir olaya, "hayır" demem. O da admin sonuçta. :D

• Güldürdün
Reactions: Bully and denizz19

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Biliyorum nereye açtığımı da, tarih üzerine kategori yok. @bazinga'dan da rica ettim ama daha ses çıkmadı konuyla ilgili. Kategorinin "Edebiyat/Tarih" ya da "Genel Kültür" olabilir önerisi yaptım. @Bully de el atabilir olaya, "hayır" demem. O da admin sonuçta. :D

Aman 3 gün sonra hevesin geçecek zaten. Hiç adamları boş yere yorma:A @Bully @bazinga

• Güldürdün
Reactions: Bully and Araf

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Her Çeşit'in kendisi kapsıyor aslında her şeyi. :D

• Güldürdün

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aman 3 gün sonra hevesin geçecek zaten. Hiç adamları boş yere yorma:A @Bully @bazinga
Yüksek Lisans programına girmeyi düşünüyorum da, bu proje de beni araştırmaya sevk edecek bir itici güç olacak. O açıdan sorun değil, devam ederim. :D

Ayrıca bölüme "Genel Kültür" ismi verilmesi de iyi olabilir. Sonuç olarak KPSS üzerine çalışmak isteyenler için bu isim ilgi çekici olur. Her türlü konu da girebilir işin içine. :)

• Beğendim
Reactions: sokak sanati

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Her Çeşit'in kendisi kapsıyor aslında her şeyi. :D
"Her Çeşit" kategorisine girecek tarzda bir şey değil tarih kategorisi. Edebiyat için var bir bölüm, tarih için de olmalı. Edebiyat da severim ayrı konu. "Genel Kültür" kategorisi olsa da olur bu bölüme, iyi olur. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
"Her Çeşit" kategorisine girecek tarzda bir şey değil tarih kategorisi. Edebiyat için var bir bölüm, tarih için de olmalı. Edebiyat da severim ayrı konu. "Genel Kültür" kategorisi olsa da olur bu bölüme, iyi olur. :D
Edebiyat'ın ayrı bölümü olmasının sebebi aslında daha çok kitap yorumlarına yönelik. Tarihte bu tarz bir yorum olanağı yok. Sürekli içerik girecek, yorumlayacak bir tarih topluluğu gibi bir şey olsa bölüm açılır da muhtemelen şu durumda açılsa senin bu etkinlik hevesin geçince yıllarca kimsenin yüzüne bakmadığı boş bir bölüm olacak. :A

• Güldürdün

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Yüksek Lisans programına girmeyi düşünüyorum da, bu proje de beni araştırmaya sevk edecek bir itici güç olacak. O açıdan sorun değil, devam ederim. :D

Ayrıca bölüme "Genel Kültür" ismi verilmesi de iyi olabilir. Sonuç olarak KPSS üzerine çalışmak isteyenler için bu isim ilgi çekici olur. Her türlü konu da girebilir işin içine. :)

Devamı gelirse belki forum başlığı değiştirilebilir. Şuanlik başla sonrasında bakarlar :Z

• Beğendim

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Edebiyat'ın ayrı bölümü olmasının sebebi aslında daha çok kitap yorumlarına yönelik. Tarihte bu tarz bir yorum olanağı yok. Sürekli içerik girecek, yorumlayacak bir tarih topluluğu gibi bir şey olsa bölüm açılır da muhtemelen şu durumda açılsa senin bu etkinlik hevesin geçince yıllarca kimsenin yüzüne bakmadığı boş bir bölüm olacak. :A
"Genel Kültür" desen de, aslında aynı hesaba gelecek. Genel Kültürlü insan edebiyatla ilgili kitap da okur, tarih üzerine kitap da okur. KPSS çalışan kişilerin de bu isim dikkatini çeker. Sadece edebiyat ya da tarih değil, aynı zamanda coğrafya, matematik, fizik, astronomi tarzı her şey de bunun içine girebilir. O açıdan diyorum "daha geniş bir isim olabilir" diye. Neyse, anlaşılan kabul görmeyecek, sen bilirsin. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şimdi okudum dikkatlice, derli toplu bir derleme olmuş, emeğine sağlık. @Araf

20.YY, insanlığın en gaddar yüz yılıydı bana göre ve sayısız facia ve felaketler yaşandı gerek bizim topraklarda gerekse de uzaklarda. Tabi ki denizdeki yılan Rusya'nın da çok payı vardı bunda ama siyasette hak ya da haksızlık yoktur, çıkar ve sonuç vardır malum.

• Beğendim

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Şimdi okudum dikkatlice, derli toplu bir derleme olmuş, emeğine sağlık. @Araf

20.YY, insanlığın en gaddar yüz yılıydı bana göre ve sayısız facia ve felaketler yaşandı gerek bizim topraklarda gerekse de uzaklarda. Tabi ki denizdeki yılan Rusya'nın da çok payı vardı bunda ama siyasette hak ya da haksızlık yoktur, çıkar ve sonuç vardır malum.
Teşekkürler.

Tarihsel bağ anlamında yakınlık kurduğun devlet olur da, tabii ki her şey çıkar çatışması üzerine geçer. Bir devlete karşı çıkarın yoksa, muhtemelen o devletle işin de yoktur. İnsanlar da işte bu çıkar çatışmalarının önünden, yönünden geçip gitti. "Batı" dediğimiz ülkeler yedi bitirdi ülkeleri, bütün dünyayı ve insanlığı.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Kırımın kaybedilişi tarihte en üzüldüğüm konulardan biridir. :(

En üzüldüğüm konusu ise Balkan Savaşları. 2000 yıllık Türk tarihini en kötü olayı olabilir öyle böyle değil.

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
"Genel Kültür" desen de, aslında aynı hesaba gelecek. Genel Kültürlü insan edebiyatla ilgili kitap da okur, tarih üzerine kitap da okur. KPSS çalışan kişilerin de bu isim dikkatini çeker. Sadece edebiyat ya da tarih değil, aynı zamanda coğrafya, matematik, fizik, astronomi tarzı her şey de bunun içine girebilir. O açıdan diyorum "daha geniş bir isim olabilir" diye. Neyse, anlaşılan kabul görmeyecek, sen bilirsin. :)

Şu anki ''Okul'' bölümü oldukça ıssız ve terk edilmiş mesela ve eminim tarih ya da genel kültür bölümü olsa o bölümden daha aktif olur. Eğer alt-forum açılınca sunucularda ağırlaşma yani yer kaplaması gibi bir durum oluyorsa, Okul bölümünün adının Genel Kültür olarak değiştirilmesi en faydacı çözüm olabilir şahsi fikrimce.

• Beğendim