FK5 Talk to Her / Konuş Onunla (2002) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
0287467.jpg

Konuş Onunla - Hable con ella (2002)

Türü: Dram, Romantik, Komedi
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Senaryo: Pedro Almodóvar

Oyuncular:
Javier Cámara
Darío Grandinetti
Leonor Watling
Rosario Flores
Geraldine Chaplin

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)

En İyi Orijinal Senaryo

Oscar Adaylıkları (1)

En İyi Yönetmen

Filmin Özeti
Bir sinemada tesadüf eseri tanışan 2 erkek olan Benigno ve Marco, 2. bir tesadüf sonucu bir hastanede karşılaşacaktır. Beningo burada çalışan bir sağlık görevlisi, kız arkadaşı Lydia ise komada yatmakta olan birisidir. Marco ise Alicia isimli sevgilisi bir boğa yarışında ağır yara almış ona destek olmak için hastanede bulunmaktadır. Hemen hemen aynı dramatik anları yaşayan Marco ve Benigno kısa sürede derin bir dostluk kurar. Beningo, Marco’ya komada yatan sevgilisiyle konuşmasını söyler. Çaresizlik içinde bu yolu da deneyecek olan Marco, içindeki mucize olabileceği inancını hiç kaybeden konuşmaya başlar. Usta film yönetmeni İspanyol Pablo Almodovar’dan senelerce unutulmayacak bir başyapıt filmi. 4 farklı hayatın nasıl aynı çizgide yürüyebileceği çok değişik ve mükemmele yakın bir senaryoyla aktarmayı başaran bu yapım her yönüyle övgüyü hakeden bir eser. Sanatsal anlamda da çok şeyler ifade eden ve Drama türünün şimdiye kadarki en başarılı yapımlarından birisi olarak gösterilen “Konuş Onunla (Talk To Her)” , 2003′te en iyi senaryo dalında Oscar ödülü almış ve yönetmeni (Pedro Almodóvar) en iyi yönetmen dalında 1.liğe aday gösterilmiş; aynı zamanda da çeşitli film festivallerinden toplamda 32 birincilik ödülü almayı başarmış bir film.

Filmin Fragmanı

gundix123

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Açıkçası filmi izlemeden önce, filmi sevip sevmeme konusunda bir fikrim yoktu. Filmin başlarında sevecek gibi olsam da dakikalar ilerledikçe filmden soğudum.

Bence bu tür bir film için süresi uzundu. İkincisi, zaten oldukça durgun bir atmosferde ilerleyen bir film, üstüne de diyalogların bence epey vasat olması fazlaca sıkılmama sebep oldu.

Oyunculukları beğenmedim. İyi diyebileceğim bir oyuncu yoktu. Karakterlerden de sevilebilecek bir karakter yoktu bence.

Belki 4 yıldır kadının bakıcılığını yapan adamı sevebilirdim ama o da sonradan kadına tecavüz edince gözden düştü. Sanırım filmde en sevilebilecek karakter komadan çıkıp 2-3 sahnede konuşan kadındı. Aslında Marco'nun bir kötülüğünü görmedim ama onun da anlamadığım bir şeyi iticiydi. :D

Kısacası filmde hiçbir karakteri tam sevemedim. Bu da olumsuz bir şeydi. Film belki gerçekçi olabilir ama benim için gerçekçi olmasına rağmen vasat bir filmdi.

Puanım: 5.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,951
Puanı
1,061
Bence iyi bir yapımdı. Pedro Almodovar'ın filmlerinde yarattığı atmosfer, herkese hitap etmese de ilgi çekmeyi başarıyor.

Birçok flashback'in olması nedeniyle sıkıldığım birkaç an oldu, ama pek büyük bir sorun sayılmaz benim için.

Tekinsiz atmosferi ve bazı sürprizlerin yaşanması, filmi daha da güzel bir hale getirdi. Yönetmenin bazı filmlerinden esintiler taşıması ise iyi bir detaydı.

Oyunculuklar genel olarak iyiydi, ama öne çıkan bir isim yoktu.

Neticede Almodovar'ın en başarılı filmlerinden biri, mutlaka denenmeli. :)

8,5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Filmi izlerken pek sıkılmadım ama aynı zamanda pek de beğenmedim. İlk kez Almadovar filmi izledim. Bu filmin de neden bu kadar övüldüğünü anlamadım.

Flashbackler fazlaydı. Bazıları hiç olmasa da olurdu.

Benigno'yu oynayan adam iyiydi. Benim de sevdiğim bir karakter yok.

Kısa film sekansından sonra Benigno'nun tecavüz etmesi arasındaki bağlantı iyiydi.

Farklı tarzda, durgun bir film. Ben pek beğenmedim. Sonunu da yetersiz buldum.

5.5/10

Edit: 6.5'ten 5.5'e düşürdüm.

Son düzenleme:

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Filme başlarken biraz fazla beklentiyle başlamıştım, filmin ortalarına doğru beklediğim gibi bulmamaya başladım filmi, ama genel anlamda fena bulmadım filmi. Konusu bakımından da ilginçti.

Filmin özellikle ortaları oldukça durgun ve hatta sıkıcıydı. Bazı flashback sahneleri beni de sıktı.

Oyunculuklar da ne muhteşem ne de berbattı. Benigno'yu oynayan adam filmin en başarılı ismiydi diyebilirim.

Filmin sonu da çabuk bağlanmış gibi geldi bana. Yani ben biraz daha farklı bir son bekliyordum filmden.

Benim de izlediğim ilk Almadovar filmiydi, Almadovar'ın tarzını da izleyerek öğrenmiş oldum.

7.5/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ulan hasta bakıcı sapık herif gariban kıza tecavüz ediyor, bizimkiler de ayy ne kadar romantik, farklı bir tarz bravo Almadovar diyor.:D
Kim demiş onu? :D
Ben izlerken bunun romantik veya iyi bir şey olduğunu düşünmemiştim. Ama 4 yıl boyunca aşkı sayesinde kıza bakıcılık yapıyor ve sonra tecavüz ediyor. Ama başka bir film olsaydı muhtemelen bakan adam tecavüz etmezdi.
Hepinizin takıldığı karakterleri sevememe, belki de karakterlerin sevilmesi için yazılmamasından kaynaklıdır.
Ben cidden sevileceğini düşünüyordum bu filmin. :(

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Kim demiş onu? :D
Ben izlerken bunun romantik veya iyi bir şey olduğunu düşünmemiştim. Ama 4 yıl boyunca aşkı sayesinde kıza bakıcılık yapıyor ve sonra tecavüz ediyor. Ama başka bir film olsaydı muhtemelen bakan adam tecavüz etmezdi.
Hepinizin takıldığı karakterleri sevememe, belki de karakterlerin sevilmesi için yazılmamasından kaynaklıdır.
Ben cidden sevileceğini düşünüyordum bu filmin. :(
Sen filmin hangi yönünü sevdin anlamadım ki? Ben senin yorumun nezdinde demedim zaten romantiklik düşüncesini.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Sen filmin hangi yönünü sevdin anlamadım ki? Ben senin yorumun nezdinde demedim zaten romantiklik düşüncesini.
Bana dedin demedim ki romantiklik olayını. Gerçekten romantik diyen var mı anlamında sormuştum. :D

Kısacası beğenmediğiniz yerleri beğendim diyebilirim. Özellikle senaryoyu beğenmiştim.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Öncelikle bu filmi başımıza saran @berkann'ı Allah bildiği gibi yapsın. :D Neyse önceki sezonlarda hep en çok sevilen filmleri bize kazandırdığı için bir şey demiyorum. :D

Şaka bir yana cidden film beklediğimin çok altında kaldı. Genel olarak her yerde çok övülen bir film ve etkinliğin de öne çıkan filmlerinden biri olmasını bekliyordum ben de fakat filmi izledikten sonra neden bu kadar övüldüğünü anlayamadım. Bir de bizim forumun gerçekten ilginç bir olayı var. Sevdiğimiz filmleri genelde ortak olarak seviyoruz, sevmediklerimizi de ortak olarak sevmiyoruz. Tabii arada istisna kişi ve filmler çıkabiliyor. :):)

Konu orijinaldi gerçekten ama iyi miydi emin değilim. Diyaloglar sürükleyici değildi, Benigno dışındaki karakterler pek sevilesi değildi. Sonu da çok iyi bir yere bağlanamayınca ardında pek bir şey bırakmayan bir film bana kalırsa.

Benigno yıllar boyunca cinsel duygularını bir şekilde bastırmış ama sonra o tecavüz için gerçekten suçlanabilir mi ciddi bir soru. Filmin sormak istediği soru bu aslında ama bunu yeterince etkili bir şekilde yapamamış.

Bu arada Benigno'yu oynayan adamı birine benzetip durdum film boyunca ama çıkaramadım kime benzettiğimi. :(

Son olarak çıplak kadın bedeni üzerindeki parmak adamlı kısım izlediğim en acayip film sahnelerindendi ve 0.5 puanı sırf oradan kazandı film. Ayrıca bağlandığı nokta da enteresandı...

5.5/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Sen de mi @OzaN ? :( Önceki sezonlarda ben de vardım, bu sezon olmadığımdan beğenmeyeceğiniz filmi önerdim. :p Şaka bir yana aşırı beğenilmesini beklemiyordum ama yorumlarını beğendiğim üç kişinin de aşırı beğenmemesi şaşırttı bayağı.

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
İzlerken acayip sıkıldım hiç bitmeyecek sandım. Sürpriz bir final beklentisiyle sonuna kadar izledim. Fakat tam bir hayalkırıklığı. Son yıllarda izlediğim en kötü filmdi.

Filme odaklanamadım, hikayeye kendimi veremedim bir türlü. Alicia'nın komadan çıkıp çıkmamasını merak etmedim bile o dereceydi yani. Durgun başladı ve temposu sonuna kadar aynen devam etti.

Senaryo biraz aceleye gelmiş gibi geldi bana. Ahım şahım olmasa da Beningo dışında bir oyunculukta göremedik.

Filmden beğendiğim ve hoşlanmadığım iki şey:

Beğendim: Marco'ya hapishanede sarılmak isteyen Beningo'nun daha önce kimsenin kendisine sarılmadığını söylemesi oldu.

Hoşlanmadım: Kızın komadan çıkması için bir sürü fedakarlık yapan Beningo'nun eşcinsele benzeyen tecavüzcü kılığına sokulması.

Sadece filmin müziklerini biraz beğendim. İzlemeseydim de olurmuş.

6/10