Netflix Squid Game - Dizi Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x5

Bu kez de askerlerin içinde gelişen olayları izledik, ölen insanların organlarını satıyorlarmış içlerinden bazıları ama eninde sonunda yakayı ele verdiler...

Dedektifin kardeşi olayı bakalım ne olacak ama bence şu aşamada en azından gereksiz bir olay, bu diziden şu dedektif karakterini çıkarsak hiçbir şey eksilmez, tam aksine daha bir gerçekçi olurdu. Şimdi bir türlü yakalanmaması...

Bu arada bu dizideki maske tasarımı > LCDP maskeleri. Üçgen, kare ve yuvarlak, her şekil bir rütbe anlamına geliyor. PlayStation tuşları gibiler, orası ayrı.

1632157612-20210920-squid.jpg

8.0

• Beğendim
Reactions: Araf

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x6

Tek kelimeyle mükemmeldi, baştan sona bir insanlık eleştirisi ve hayatta kalma içgüdüsüne dair dram izledik. Söz konusu yaşamak olunca insan bütün insani duygularını bir kenara bırakabiliyor... Bu bölüm dizinin belki de en iyi bölümüydü, sırf bu bölümün hatrına bile izlenir bu dizi...

Misket oyunuyla herkesin çifter olarak ayrılması ve sonunda da eşleştiğin kişiye karşı yaşam mücadelesi vermek. Büyük ters köşeydi ama ondan ziyade Ali'nin ölüm şekli ve yaşlı adamın ölümü çok üzdü... Özellikle Ali tam bir şerefsizliğe kurban gitti, o herif zaten kardeşini bile tanımıyor öylesine karaktersiz...

Yaşlı adamın verdiği ders tüyler ürpertti. Dizinin rengiydi, ölmesi çok üzücü oldu ama diğeri de başroldü sonuçta, fakat başrol sandığımız adam ölseydi asıl o zaman büyük şok olurduk...

9.5

• Harika
Reactions: The_Erinch

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x7

Cam geriliminde bölümdü, yine gerilimi sonuna dek hissettik. Beklenen üç kişi son üçe kaldı, kalan iki bölümde neler olacak cidden merak ediyorum. Bugünlük bu kadar yeter, son iki bölümü yarın tamamlarım umarım.

Bölümün kahramanı camcı adamdı aslında, o olmasa üçü de kurtulamazdı. Şerefsiz herif yine karaktersizliğini gösterdi… Kesin kardeşine karşı da ölümüne savaşacaktır.

8.3

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,113
Puanı
1,061
Diziyi bugün bitirdim. Yok artık dedirtti. :A

izlediğim en iyi kore dizisi diyebilirim. Oyunlar ve kurgu çok iyiydi. Çok kanlı bir dizi. Aslında az çok tahmin etmiştim o kişilerin finale kalacağını. Ama yaşlı adam olayı yok artık dedirtti. Ek olarak maskeli başkanın, polisin erkek kardeşi çıkması, eşcinsellik sahneleri falan. Kalite olarak yüksek olmasa da hikaye ve işleyiş olarak harika bir dizi. Sıkılmadım genel olarak. Bir iki bölüm durgundu sadece. Dizinin sonundaki sahne, dizinin ikinci sezonu olacağını gösteriyor.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x8, 1x9 (sezon finali)

İlk sezonu keyifle tamamladım, bir çırpıda bitti açıkçası çünkü oldukça sürükleyici bir hikayesi var, yer yer bazı noktalar sorgulanabilse bile bence kesinlikle izlemeye değer. Bütün sezonu izlememe rağmen hiçbir karakterin adı tam olarak aklımda değil, bu ilginç geliyor ister istemez ama adamların ismini akılda tutabilmemiz zor. Görünümleri gibi isimleri de birbirine benziyor...
Sezon finali diyorum çünkü son sahneden dolayı devam edeceği çok açık, birçok nokta halen belirsiz çünkü. Mesela dedektif adamın çektiği videoya ne oldu, gitti mi gitmedi mi, tüm o çaba boşuna mıydı, orada adam ne anlattı vb. hep belirsiz.

Adamın kazandığı paraya dokunmaması, triplere girmesi vb. klişeydi ve içimizi baydı. Hele son sahnede tekrardan oyuna dönme ya da onlarla mücadele etme fikri iyice sinir etti. Bas git işte ABD'ye dünyayı yaşa o parayla, neyin triplerine giriyorsun...

Final oyunu daha görkemli olabilirdi sanki, bilemedim ama biraz sönük geçti gibi....

Ve tabii ki en büyük şok, yaşlı adamın esas patron çıkması oldu :eek: Büyük ters köşe olduk açıkçası. Nasılsa öleceğim o halde ben de oyunda olayım bu kez demiş adam, şansı da yaver gitti her şeye rağmen.

Dedektifin kardeşinin o yönetici herif çıkması gereksizdi bence, bu kadar klişeye gerek yok açıkçası. Dedektif olayı baştan sona zaten dizinin gereksiz detayı, dedektifi çıkarsak hiçbir şey eksilmezdi diziden...

Sezon Puanım: 8.3

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Bugün başladım;
İlk bölümde ortasına kadar inanılmaz sıkıldım ...
Ta ki dizi başlayana kadar :A :A :A :A

Bana birçok izlediğim film ve diziyi hatırlatan bir yapım...

En başta Testere serisi geldi aklıma...

Ama bölümler uzun 1 saat falan. Dizinin ana karakterleri belirlendi gibi...Kameranın sürekli gösteriği profilleri izleyeceğiz gibi.

bakalım neye bağlayacaklar,altından en çıkacak...göreceğiz.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Tüm sezon.

Öncelikle, "Kırmızı Işık, Yeşil Işık" oyunu sonrası biriken toplam ödülü yazalım: 21.604.143 Dolar
Oyuncu 456'nın kazandığı miktar ise: 38.601.567 Dolar

Diziyi izlerken ilk aklımıza gelen şey hangi tür bir manyak böyle bir oyunu planlar? Koskocaman bir ada, çok büyük bir gemi, oyunların oynanması için hazırlanmış devasa yapılar; çember, üçgen ve kare rütbeli işçilerin yemeği, yeri, yatağı... Devasa bir organizasyon ve uğraş. VIP'ler gelince "acaba yaptığı yatırımın daha fazlasını mı kazanıyor" dedim ama değilmiş. Bizim fakir insanların sürekli yaptığı fakir edebiyatındaki "zengin ama mutsuz tip"i olayın başrolüne koymuşlar. Fakir edebiyatı sevenlere ekmek çıktı. :) 1 cümleyle yine çökertirsin fakirlik güzellemesini, bu ayrı konu... Son bölümde bize gösterildiğine göre, çok parası olan bir adam sıkılıyor ve birtakım kişilerle yaptığı toplantı sonucu "455 tane insan toplayalım, oyun oynatalım, elenenleri öldürelim." kararına varıyorlar. Prodüksiyon tamam, yer ve zaman tamam ama oyuncular ve oyunculara göz kulak olan kişiler? Araştırma yapıp insanların kişisel bilgilerini borçlarına kadar öğreniyorlar. Yaralı ceylanları tek tek avlıyorlar. KÜÇ (kare, üçgen, çember)'ün orada isteyerek bulunmadığı belli. Bunlar da fakir kişiler ve onlar da aynı yollardan geçerek buraya gelmişler. Vaatler: net bir maaş, yemek, yol ve bir de %95 ihtimalle ölmeme sözü. Bu kişilerin belki de bu işi feshetme hakları bile hiç olmadı... Peki, yaptığı işten zevk alan yok mudur? Komik olmayın. :)

En sevdiğim ve izlemekten keyif aldığım karakterden bahsetmek istiyorum. Bey Amca/Oyuncu 1... Kendisinin karakterini ikiye ayırmak istiyorum: Oyun sırasında ve sonrasında olarak. Ben oyun anındaki karakterine bayıldım. Korkunç bir karizması var. Kendisini izletiyor ve dinletiyor. 1- Işıkların kapatıldığı ve ortalığın mahşer gününe döndüğü zaman partiyi sonlandırması, 2- Halat oyununda geçmişindeki deneyimi takım arkadaşlarına aktarıp onların hayatını kurtarması, 3- Misket oyununda unutkanlık numarası yaparak Oyuncu 456'ya kıyak geçmesi(ben numara yaptığını düşünüyorum...) Biraz da diğer taraftan değinelim. Sıkılıyor, çok parası var ve bu oyunu düzenliyor. Olay şu abi, adam direkt işin içine giriyor. "Ben de oynayacağım" diyor... Karizmaya bak. Hem keyiflenmek hem de eski günleri yad etmek için oyuncuların arasına karışıyor, iş birliği yapıyor, kanka ediniyor. Bunu bir kenara bırakalım ve sorabileceğimiz sorulara bakalım:

1- Olayların en başındaki kişi olduğu için elendiği zaman ölmemesi haksızlık değil mi? Sonuçta herkes için adil bir oyun olacaktı. 10 misketini de kaptırdığı zaman ölmesi gerekiyordu.

2- En yaşlı, en bilge(akademik bilgiyi kenara bırakırsak) kişi kendisi, organizasyonun başındaki kişi olarak, en küçük harekette ve herhangi bir anda bile oyuncuların kaderi değişirken kendisinin oyunlara katılması doğru mu? Halat oyununda olmasaydı, muhtemelen, o takım kaybedecekti ve tüm geleceği değiştirecekti. Gangster/Oyuncu 101 yüksek ihtimalle ölmeyecek, nereden bakarsan bak belki de yarışmayı kazanacaktı. Oyuncu 212'nin öldüğü senaryo Oyuncu 101'in işine gelir. Sayısız ihtimalden sadece bir tanesi bu.

3- Ortalığın mahşer gününe döndüğü o karanlık gece olayların sonlanmasına sebep olması yanlış değil mi? Yine bir sürü ihtimal var. Evet, o gece oyuncuları serbest bıraksan sabah ışıklar yanmadan önce yarışmayı kazanan kişi belli olurdu ve tüm bu "eğlence" kısa sürede biterdi. Ama yine de doğru olan davranış o kaosun devam etmesini sağlamak değil mi?

4- Oyun feshedilirken kullandığı oy ile 200 civarı kişinin kaderini etkilemesi doğru mu?

Kitap okurken, dizi/film izlerken en çok ilgimi çeken olaylardan biri o okuduğum/izlediğim şeyde içgüdüsel hareketler görebilmek. Sineklerin Tanrısı mesela. Hayatta kalma içgüdüsü ve bencillik üst düzeydi. İçgüdüler ve bencillik devreye girince otomatik olarak doğal seçilim de devreye giriyor. İnsanların o ilkel zamanlara yolculuk edip hayatta kalmak için vahşileşmesini izlemek/okumak her defasında tüylerimi ürpertiyor. Aklınıza gelen herhangi bir kavga. Ayırt etmeyin sakın, sonunda bir tarafın ölmek zorunda kaldığı herhangi bir kavga. Ölen insanın çaresizliği, görece zayıflığı, ölmemek için çabalamasının boşa gitmesi... Defalarca gördük bunu izlediğimiz dizi/filmlerde. 500.000 yıl öncesinin kısa bir geçmiş sahnesi (flashback) sanki. Oyuncu 101'in bir sırtlana dönüşmesinin sebebi de bu. Biliyor içindeki sertliği, gücü ve ölmeme tutkusunu. O gün o ışıklar açılmasaydı ortalığı kan gölüne çevirmeye devam edecekti yanındakilerle birlikte. Belki 10 kişi kalınca sırtından bıçaklanırdı ve doğal seçilimin acımasız yüzünü görürdü ama yine ilkelliğin vücut bulmuş hâli olarak akıllarda yer edinirdi. Mesela lafı açılmışken, ilkel bir topluluğun lideri olduğunu görüyoruz. "1 milyon yıl önce böyleydiniz, olmak zorundaydınız" diyerek bu acı gerçekleri seyircinin yüzüne vuruyor sanki diziyi çekenler...

Oyuncu 240 ise en sevdiğim ikinci karakter oldu. Çünkü dinsiz. :A Sürekli dua eden oyuncu ile karşı karşıya geldiği her sahnede perişan etti resmen. Çok büyük keyif aldım.

Dizinin türü dram ama ben hatırı sayılır derecede güldüm bazı sahnelere. 69 ve 96 esprilerine kahkaha attım. Bey Amca'nın bazı sahnelerinde gülümsedim.

Oyuncu 456 da ilginç bir karakter. Suç ve Ceza'daki Piyer'e benzettim biraz. Dizinin en saf, en iyilik meleği karakterlerinden biri. İlk oyun öncesi fotoğraf çektirme sahnesindeki pozundan belli kötü bir insan olmadığı. Zaten bu zamana kadar bir işte dikiş tutturamamasının sebebi bu olmalı. Başkalarını düşünmüştür, onların iyiliğini istemiştir ama olan yine ona olmuştur. Kendisinin de zorlandığı zamanlar oldu. Oyuncu 001'i kandırması, Oyuncu 218'i öldürmeye karar vermesi ve neredeyse eyleme geçmesi gibi. Bence yine de en temiz insan olarak kaldı.

Ve sahnede o var... Oyuncu 218... Seul'u kazanmış, birtakım kirli işlere girişmiş, hep daha fazlasını istemiş ve işleri batırmış bir adam. İyi bir kas gücü var ve en önemlisi de zeki. En az Oyuncu 101 kadar kendi çıkarlarını düşünüyor. Şeker oyunu, misket oyunu, cam oyunu... Hepsinde zekasını kullanarak rakiplerini alt etti veya onları dezavantajlı duruma düşürdü. Etliye sütlüye karışmamasından dolayı aradan sıyrılıp finale kaldı. Karakter olarak kendisine yakın olan Oyuncu 101 gibi kendisine bir "eski sevgili, yeni düşman" bulmadı veya salt kötülerden, çıkarcılardan oluşan bir takım kurmadı. Bu kadar yükselebilmesinde her birinin payı var ama en büyük pay yine kendi çünkü bu ortamı kendisi yarattı. Oyuncu 101'in modern versiyonu desek yanlış olmaz herhâlde. Finalde birbirlerine rakip olsalar bence modernlik kazanırdı.

Son düzenleme:

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
6.Bölümü bitirdim.
6. Bölüm beni her açıdan çok etkiledi...

Duygusal açıdanda çok sarsdı.....

Lanet düzen.......

• Harika

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
6.Bölümü bitirdim.
6. Bölüm beni her açıdan çok etkiledi...

Duygusal açıdanda çok sarsdı.....

Lanet düzen.......
Gerçekten çok çok iyi bir bölümdü, özellikle insan bencilliği ve hayatta kalma içgüdüsünün en çok içimize işlediği bölüm oldu, çok iyi hissettirdi adamlar… Ali’ye çok yazık oldu, saflığın kurbanı…

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Gerçekten çok çok iyi bir bölümdü, özellikle insan bencilliği ve hayatta kalma içgüdüsünün en çok içimize işlediği bölüm oldu, çok iyi hissettirdi adamlar… Ali’ye çok yazık oldu, saflığın kurbanı…
Gerçekten
Amcanın ölümünden ziyade Ali ölümü daha derin üzdü...onla birlikte gözyaşı döktüm...ama amcanın 6 bölüm boyunca verdiği hayat dersleri muazzamdı
------

Evet, Son bölüme geldim.

Kızın ölmesine derinden üzüldüm...Kızı birde ilk kız arkadaşıma çok benzeterek izledim,3.5 yıl süren bir ilişkiydi... Kızın ölmesi ; Alinin ölmesi kadar beni üzdü..Kilit bir bölümdü 30 dk sürmesi şaşırttı

Son düzenleme:
  • Üzücü

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Ekşi Sözlük'te biri, yöneticiyi tanrı, oyuncuları ise yaratılan olarak düşünmüş ve "kötülük sorunu"na değinmiş. Sorgulamak için güzel bir açı. Benim niye aklıma daha önce gelmedi anlamadım.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Öncelikle son dönemde izlediğim en iyi Kore yapımıydı...

Son kısmı sanırım yeni sezon için bir adım oldu... dizi hayata dair birçok olayı sorguluyor...sanırım buna benzer film ve dizi izledim ve gerçek hayattada bunların olduğuna eminim. Dizi son derece güzeldi...her duyguyu yaşadım.

Diziyi meraklılarına tavsiye ediyorum.
Tüm sezona puanın 8,5 ' dir.

• Beğendim
Reactions: Araf

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x6

6. bölümden geliyorum, ağlamıyorum gözüme toz kaçtı... Ne inanılmaz bir bölümdü be kardeşim... Ne delilik, ne çılgınlık, insana dair ne büyük ve ağır tespitler... Dizinin atmosferi ve müzikleri o kadar mükemmel ki her duyguyu en yoğun şekilde hissettiriyor. Başından beri bunu hiç aksatmadan yapıyor hem de...

Baştan sona bize sevdirilen ve ısındırılan karakterler TEK TEK TEK gözlerimiz dolu dolu acımasızca ve soğukkanlı bir biçimde öldürüldü... Bölüm izleyeni dumur edecek cinsten çılgınlıkta bir bölümdü... Temiz yüzlü kızın ölüşü ve bölüm başından sonuna kadar arlarında geçen diyaloglar, Ali'nin ölüşü ve muhasebeci ile hikayelerinin baştan sona gelişimi ve geldiği son nokta, Amca'nın ölüşü ve yine Gi Hun ile hikayelerinin baştan sonra mükemmelliği... Ölen tüm karakterlerin hikayelerinin ağırlığı altında sağ kalan tarafın ezilmesi ve paramparça olması... Gerçekten böyle cesur bir yapımın 2021 yılında yapılması beni çok memnun etti diyebilirim. Ne bölümdü be arkadaş...

Hikaye buradan sonra nereye gidecek bilmiyorum ama bu kısma kadar benim için dizinin ilk 6 bölümü 8.5 - 9 bandında gidecek seviyede fazlasıyla kaliteli ve insanlık eleştirisini müthiş bir şekilde işleyen çok sert bir yapım olarak karşıma çıktı.

Diziye başlarken okuduklarım ve gördüklerim daha bir bilim kurgu vari düşündürmüştü ama türüne bakmadan pat diye başladığım için öyle düşündüm büyük ihtimal. Ancak diziye başlayıp 2 günde 6 bölüm izledikten sonra diyebilirm ki bu dizi düzen ve insanlık eleştirisinde zirve yapımlardan biridir... İnsana dair söyledikleri ve insanın açgözlülüğüne yaptığı tespitler bazen uçarı olsa da gerçekten çok vurucu ve sert... Bu Çekik kardeşlerim ağır ve vurucu hikayeler yapmayı seviyor biliyordum ama bu kadarını da beklemiyorum... Tekrar tekrar söylüyorum, ne bölümdü be...

9.7/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1x1

Para sıkıntısı çeken insanları bir araya getirip paralı bir oyuna davet edilmek mi? Hem de ölümüne. Seong Gi-hun hem mafyaya, hem de bankaya borcu var. Üstelik bir de kızı üvey babası ve annesiyle birlikte Amerika'ya taşınacak ve kızını yanında tutabilmek için bunu kanıtlaması lazım. Bu esnada karşısına oyun oynayan ve kazanması karşısında para veren, karşılığında tokat atan bir adam çıkar. Parayı da kazanır ve Seong Gi-hun'un yolu o oyuna düşer, o yabancının davetini kabul eder. 456 yarışmacı vardır ve kendisi sonuncudur. İlk oyun başlar ve tehlikenin farkında değildir, Kırmızı Işık Yeşil Işık oyununda ölüm vardır, hareket eden elenip ölecektir. Neyse ki Seong Gi-hun, başka birisinin son anda yardımıyla kurtulacaktır. Sıradan bir başlangıç, etkileyici bir final.

8/10

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1x2

Bu bölümde aslında çok fazla olay yok, geçiş bölümüydü ve bu geçiş bölümü de mantıklıydı. Sonuç olarak kalan 201 kişi oylama yaptı 101'e 100 oyun feshedildi ve herkes hayatına geri döndü, yani gerçek cehenneme. Seong Gi-hun polise gitmeyi tercih etti, olmadı, o kadar farklı bir ortam ki imkansızdı neredeyse inanmaları. Abdul Ali'nin hayatı perişan, Sae Bye, Il-Nam hepsinin öyle. Hepsinin geçim sıkıntısı var, oyundaki riske göze almak zorundalar ve alacaklar da.

7/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1x3

Seong Gi-hun, Sang-woo, Abdul Ali, Il-Nam bir takım oldu, iyi de oldu. Takımlar genişledi böylece. Geldi bir diğer oyuna. Bu kez dört şekli bozmadan kazıma yarışması vardı. Kimisi görünmeden hile yaptı, kimisi de zekasını kullandı. En yaratıcı olanı şemsiyesiyle Seong Gi-hun, bildiğin şekli yalayarak çıkardı. Hileli iki isim yakarak çıkardı. Yine ölenler kalanlar oldu, polis de iyi kaynadı araya. Aksiyon artacak gibi görünüyor. İyi bir bölümdü, hareketliydi.

8/10

• Beğendim