The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,210
Puanı
1,060
Dünya kabuk değiştiriyor...

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Doğu da Elazığ hattı sallanıyor. Batı da Manisa hattı sallanıyor. Akdeniz de son haftada 5'in üzerinde deprem oluyor.

Marmara ise suskun???

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
  • Üzücü
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Demez olaydım, hemde Silivri. :( sabah ve öğlen yine 3-3.5 arası depremler olursa aynı yerde dikkatli olmakta fayda var.!! @Tolstoyevski

Normalde 4’ün altındaki depremler haber değeri dahi taşımaz zaten sık görüldüğü için ancak son yarım senede olağanüstü bir deprem hâli olduğu için ne desek geçersiz kalır. Bir taraftan diyorum ki beklenen büyük İstanbul depremi böyle gümbür gümbür geliyorum demez, tam akıllardan çıkmışken ansızın gelir yıkar geçer o yüzden bu ufak tefek depremler büyük depremin yakın zamanda olmayacağının temimatidir. Ancak öte yandan ise bu ufak depremlerin “öncü depremler” olabilme ihtimali aklıma geliyor ve şu haberde okuduğum “domino etkisi” olayını da işin içine katınca...

17 Ağustos depreminin bulguları ışığında öncü sarsıntıların deprem tahmininde kullanılabilirliğini konu alan araştırmada yeni bulgulara ulaştı. Araştırmaya göre, deprem dış merkezinin birkaç kilometre uzağındaki bir sismik istasyonda 7.6 büyüklüğündeki depremden 44 dakika önce kaydedilen, büyüklükleri 0.9 ile 2.8 büyüklüğü arasında değişen toplam 18 öncü deprem meydana geldi. Son öncü deprem ise, büyük kırılmadan hemen önce gerçekleşti. Araştırma sonuçlarına göre, 1999 depremi fay üzerindeki depremlerin domino etkisi ile meydana geldi.”

• Beğendim
Reactions: Harunnn60

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Şunu da hatırlatmakta fayda var büyük İstanbul depremi olmadan hemen önce dışarıda köpek havlamaları seslerini işiteceğiz (o kadar laf ettik adamlara bir de ), fareler ve böcekler dışarıda ve ortalıkta yayılacak ve gökyüzünde martıların çığlık çığlığa seslerini duyacağız. Belki hepsi aynı anda olmaz ancak bunların görülme ihtimali çok yüksek olası bir büyük depremi daha önce hissedecekleri için. O yüzden dışarıya da kulak kesilmekte fayda var zaman zaman.

• Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
99 depreminden hemen önce yine tüyler ürperten korkunç bir uğultu yükselmiş fay hatlarından kaynaklanan. O uğultu sesini duymaktan korkuyorum. @Harunnn60

• Beğendim

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,210
Puanı
1,060
Allah duyurmuyor arkadaşlar... Hissetmedim depremleri Manisada olanları.
Artık bence sürekli bunları manşetten geçmeyin;birbirimizi üzmekten yada germekten başka yararı yok.
Olanla değil olandan sonra neler yapabiliriz bence bunları konuşalım.

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Marmara depremi bana da niyeyse çok yakın gibi geliyor Harun. İstanbul'da olan herkes deprem ile ilgili hazırlık yapmalı. Özellikle çanta hazırlığı ve deprem anında ne yapacağına ilişkin bence birkaç deneme yapmalı. Depreme tuvalette-banyoda bile yakalanacaksa insan ona göre bir deneme yapmak gerek... Binaya göre değişiyor ama deprem sırasında binanın çökmesi 15-20 saniye sürer deniyor ve bu çok kısa bir süre. O yüzden deneme yapmak gerek...
Muhakkak olacak depremler ama önlem almak şart, bende bir deprem çantası hazırlayacağım. :D Manisa da deprem olmuş yine. Orada 5-6 arasında bir deprem olabilir bence. Hala gergin oranın fayları. Dikkatli ol. :)

• Beğendim
Reactions: blacklion

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Normalde 4’ün altındaki depremler haber değeri dahi taşımaz zaten sık görüldüğü için ancak son yarım senede olağanüstü bir deprem hâli olduğu için ne desek geçersiz kalır. Bir taraftan diyorum ki beklenen büyük İstanbul depremi böyle gümbür gümbür geliyorum demez, tam akıllardan çıkmışken ansızın gelir yıkar geçer o yüzden bu ufak tefek depremler büyük depremin yakın zamanda olmayacağının temimatidir. Ancak öte yandan ise bu ufak depremlerin “öncü depremler” olabilme ihtimali aklıma geliyor ve şu haberde okuduğum “domino etkisi” olayını da işin içine katınca...

17 Ağustos depreminin bulguları ışığında öncü sarsıntıların deprem tahmininde kullanılabilirliğini konu alan araştırmada yeni bulgulara ulaştı. Araştırmaya göre, deprem dış merkezinin birkaç kilometre uzağındaki bir sismik istasyonda 7.6 büyüklüğündeki depremden 44 dakika önce kaydedilen, büyüklükleri 0.9 ile 2.8 büyüklüğü arasında değişen toplam 18 öncü deprem meydana geldi. Son öncü deprem ise, büyük kırılmadan hemen önce gerçekleşti. Araştırma sonuçlarına göre, 1999 depremi fay üzerindeki depremlerin domino etkisi ile meydana geldi.”
Gece de dediğin gibi bir uğultu geldi, içime korku düştü. :F Eylülde ki depremde de hafif bir uğultu geldi fark ettin mi bilmiyorum.

Ben önce ki mesajlarda demiştim çok sık küçük depremler oluyorsa arkasında 5 -6 civarı deprem geliyor. bunun örneklerini Manisa-Elazığ ve İstanbul'da gördük. Bir deprem fırtınasından sonra büyük deprem geliyor

Silivri bugün suskun kalmıış bakalım ne zaman yoklayacak.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Siyaset konuşulabilmeli aslında. Konuşulduğu için forumla ilgili bir sorun mu olmuştu geçmişte, öyle bir durum varsa anlarım ama ne bileyim bu ülkenin gündemi olan her türlü konu konuşulabilir. :( Ece Üner gibi dilimizin uzandığı konulara ahkam kesmekten sıkıldım şahsen biraz da Fatih Portakalcılık oynayalım. :A

O yorum kısmını ayırıp konunun 2. mesajı yapmak lazım. :A Kopyala yapıştırcı bir yönetim anlayışı var. :A

Konuyu düzenledim. :A Gereksiz mesajlar taşındı. :A