Sohbet & Muhabbet Konusu

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Kimisi o asgari ücreti bile alamıyor. Onu almak için çabalıyor.
Neyse aynen bir tek sizin sıkıntılar var. Bir tek siz yeniksiniz. Halinize ağlamaya devam.

Yorumum yok daha fazla.
Bazı insanların asgari ücret alamaması konumuz değil.

Bir tek bizim sıkıntılarımız yok, her ülkenin ve her insanın sıkıntısı var. Ama bizim sıkıntılarımızın haddi hesabı yok. Bu ülkede adam akıllı yaşayabilmen için ne asgari ücret yeter ne 4.000, 5.000, 8.000 ve ne de 10.000 TL yeter. 10.000 TL = 1.086 dolar. Ülkenin yarısı zaten asgari ücret kazanıyor, yani parmakla gösterdiğin her 2 kişiden 1'i asgari ücret kazanıyor. Bu insanlara 4.000, 5.000 gibi -aslında gördüklerinde/duyduklarında gülmeleri gereken- miktarları gösterdiğin/söylediğin zaman gözleri büyüyor, bu miktarların bir ederi olduğunu zannediyorlar. Gerçeklerden o kadar uzak ve fakirler. Bir şey oldu ve ülkenin düzlüğe çıktığını düşünelim. Asgari ücret 1.400 TL oldu ve "ekonomi düzeldi" diyelim ve bizimkilere soralım: Şu senaryoda bile 1 litre sütün -kampanyasız şekilde- 1 lira olacağını düşünüyor musunuz? @xdragxx @Maskeli Fedai. En az 1 defa izlemişsinizdir İsveç/İsviçre/Kanada/Almanya Market Fiyatları başlıklı videoları. Oradaki insanlar gibi 1 aylık asgari ücretinizle -hayatınızın herhangi bir anında- ortalama 1.300-1.400 litre süt alabileceğinize inanıyor musunuz? Bitti yani. Bizim 20, 30, 40 ve 50'li yaşlarımız komple gitti.

Olay sadece asla ekonomik değil. Türkiye muhtemelen dünyanın en cahil ve en ilkel nüfuslarından birine sahip ülkesi. Korkunç bir ahlaksızlık mevcut. Taciz, tecavüz, dolandırıcılık, sözlü veya fiziksel şiddet, inanç/düşünce dayatmasına maruz kalmak, manasız gelenek ve görenekler vb. Müthiş, müthiş. Yani biz bir şekilde ekonomik olarak düzlüğe çıksak bile tekrar 2010'lu/2020'li günlere dönmeyeceğimizin hiçbir şekilde garantisi yok. Çünkü bu millet 21. yüzyılı anlayamıyor, bilmiyor ve daha da korkuncu bilmek istemiyor. Onlara 10-12 saat çalışma karşılığı bir kuru ekmek ve yarım litre su versen mutlu olurlar. Ama -biz haklı olarak- daha fazlasını istiyoruz.

Son düzenleme:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Son yazıları buraya taşıdım. Pek uyku ile alakası kalmadı.
Yorumum yok artık .
Neyse, en son bu tarz şeyleri Vmym konusunda konuşmuştuk. Ben burda uyku ve düzen ile alakalı tavsiyeler vermeye çalıştım ama her seferinde konu bu tarz şeylere geliyor. Yorumlarım sinir bozuyormuş. Bahsi geçmişti. En iyisi siz artık beni görmezden gelin @xdragxx @DarkLegenD ben de uyku veya şikayet ettiğiniz mevzularda yorumda bulunmayayım, sizinde daha fazla siniriniz bozulmasın 👍

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Son yazıları buraya taşıdım. Pek uyku ile alakası kalmadı.
Yorumum yok artık .
İsviçre, İsveç, Almanya gibi ülkelerle -herhangi bir açıdan- Türkiye karşılaştırılması yapılmazsa kimsenin canı sıkılmaz.

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
İsviçre, İsveç, Almanya gibi ülkelerle -herhangi bir açıdan- Türkiye karşılaştırılması yapılmazsa kimsenin canı sıkılmaz.
Eskiden belgesellerde Afrika ülkelerinin fakirliğini anlatmak için günde sadece 1 dolara çalışıyorlar denirdi. Türkiye'de artık o seviyelerde. Ülkeyi illa birileriyle kıyaslayacaksak Afrika ülkeleriyle kıyaslamak en mantıklı olanı. En azından bu gerçeği kabullenmek gerekir.

• Üzücü
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Olur. @Yakamoz-Asi ile çok dikkatli oluruz.
İyi forumlar ✋
@kerem'in beni delirttiğini hiç görmedim. 1 keresinde "Iphone çok pahalı, bir telefon 1.200 euro olmamalı" demişti. Hayranlık duymuştum. @cookies "dolar 9.08" yorumu yapıyor, cebimizdeki paranın eridiğine dikkat çekiyor ama @Yakamoz-Asi gülüyor mesela.

Eskiden belgesellerde Afrika ülkelerinin fakirliğini anlatmak için günde sadece 1 dolara çalışıyorlar denirdi. Türkiye'de artık o seviyelerde. Ülkeyi illa birileriyle kıyaslayacaksak Afrika ülkeleriyle kıyaslamak en mantıklı olanı. En azından bu gerçeği kabullenmek gerekir.
Neyse ki henüz oralara kadar varmadı bizim iş... asgari ücreti 250-300 dolar aralığındaki ülkeler ile kıyaslamak daha doğru.

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
@kerem'in beni delirttiğini hiç görmedim. 1 keresinde "Iphone çok pahalı, bir telefon 1.200 euro olmamalı" demişti. Hayranlık duymuştum. @cookies "dolar 9.08" yorumu yapıyor, cebimizdeki paranın eridiğine dikkat çekiyor ama @Yakamoz-Asi gülüyor mesela.

Neyse ki henüz oralara kadar varmadı bizim iş... asgari ücreti 250-300 dolar aralığındaki ülkeler ile kıyaslamak daha doğru.
Böyle giderse varacaz o noktaya az kaldı.

• Üzücü
Reactions: DarkLegenD

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060

Yani?
Her mesajımızı başka yere çekeceksiniz veya @Yakamoz-Asi güldürü attı diye rahatsızlık duyuyorsan veya ben bambaşka bir mesaj yazarken bunu başka yerlere çekeceksen ozaman yapacağın şey @Yakamoz-Asi 'yi gözardı etmek ki ozaman güldürü bildirimi sana ulaşmaz ve ben gözardı yapılamıyorum, beni de başka türlü gözardı edip mesajlarımı alıntı edip cevap vermemek olacak.

• Harika
Reactions: Yakamoz-Asi

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
Böyle giderse varacaz o noktaya az kaldı.
Aü'nün 30 dolara düşmesi için Dolar/TL'nin 93 olması lazım... Oğlum öldürdün ya sen bizi. :A
------

Yani?
Her mesajımızı başka yere çekeceksiniz veya @Yakamoz-Asi güldürü attı diye rahatsızlık duyuyorsan veya ben bambaşka bir mesaj yazarken bunu başka yerlere çekeceksen ozaman yapacağın şey @Yakamoz-Asi 'yi gözardı etmek ki ozaman güldürü bildirimi sana ulaşmaz ve ben gözardı yapılamıyorum, beni de başka türlü gözardı edip mesajlarımı alıntı edip cevap vermemek olacak.
Yani mi? Ne yanisi?

Ben senin herhangi bir mesajını başka bir yere çekmedim.

Evet, Dolar/TL 9.08 olduğu için (9.20 oldu bugün) gülüyorsa ben sinirlenirim, kızarım ve moralim bozulur. Müthiş doğal bir durum.

Benim babam gök gürültülü sağanak yağmurların kadınların açık giyinmesinden dolayı gerçekleştiğini düşünüyor. Babamı da mı sessize alayım? :A

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Aü'nün 30 dolara düşmesi için Dolar/TL'nin 93 olması lazım... Oğlum öldürdün ya sen bizi. :A
------

Yani mi? Ne yanisi?

Ben senin herhangi bir mesajını başka bir yere çekmedim.

Evet, Dolar/TL 9.08 olduğu için (9.20 oldu bugün) gülüyorsa ben sinirlenirim, kızarım ve moralim bozulur. Müthiş doğal bir durum.

Benim babam gök gürültülü sağanak yağmurların kadınların açık giyinmesinden dolayı gerçekleştiğini düşünüyor. Babamı da mı sessize alayım? :A
Lan öldük zaten.. :A Cenazemiz bile yapıldı :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
@MEnes in izlemediği dizi mi var Dosi hanım :A O konuda da henüz izleyemedim demiş zaten. Düşün artık ne kadar dizisi varsa izlemeye sıra gelmiyor bunlara artık :A @Sherlock @Maskeli Fedai
Forumda da SABAR mabar ayağına bizi kekliyor.. :A Nerde leş saçma sapan dizi var Enes izliyor.. @MEnes @Sherlock
Adaşım maalesef yerli dizi tüketimi konusunda bir dünya markası, yoldaşlarım bu konuda haklılar. En kısa sürede kendisini tedavi etmeliyiz yoldaşlarım. :A @MEnes

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,159
Puanı
1,061
Yani?

Şuan itibariyle rahatsız olan arkadaşlara herhangi bir bildirim göndermeyeceğim. Öyle bir hava sezdim ki sanki ben eurolarım franklarım ile hava atıyorum da bedavadan para kazanıyorum falan filan. Güldüğüm olay da insanlar olsa. Türkiyenin getirildiği duruma gülüyorum. Ama bunu herkes anlamaz tabi. Neyse. Tatil öncesi moralimi bozmaya niyetim yok. Gurbetci olduğum için damga vuranlara, tatilime laf atanlara selam olsun. Yarın 14 saat çalışacağım, uyumak gerek...

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Şuan itibariyle rahatsız olan arkadaşlara herhangi bir bildirim göndermeyeceğim. Öyle bir hava sezdim ki sanki ben eurolarım franklarım ile hava atıyorum da bedavadan para kazanıyorum falan filan. Güldüğüm olay da insanlar olsa. Türkiyenin getirildiği duruma gülüyorum. Ama bunu herkes anlamaz tabi. Neyse. Tatil öncesi moralimi bozmaya niyetim yok. Gurbetci olduğum için damga vuranlara, tatilime laf atanlara selam olsun. Yarın 14 saat çalışacağım, uyumak gerek...
Olur mu ya sen 14 saat çalışsan da aşırı rahatsın.
Normal bir sitemimizi yapmaya gelmiyor. Bir sıkıntımızı yazmaya çalışsak 'sen Avrupadasın bu dert mi' 'çok şikayetçiysen Türkiye'ye yerleş' gibi söylemler duyuyoruz. Sinir bozuyormuşum bende. Bundan dolayı da artık hiç bir şekilde bu tarz sohbetlere girmeyeceğim. Umarım herşey herkesin istediği gibi olur.

• Beğendim

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059

Olur mu ya sen 14 saat çalışsan da aşırı rahatsın.
Normal bir sitemimizi yapmaya gelmiyor. Bir sıkıntımızı yazmaya çalışsak 'sen Avrupadasın bu dert mi' 'çok şikayetçiysen Türkiye'ye yerleş' gibi söylemler duyuyoruz. Sinir bozuyormuşum bende. Bundan dolayı da artık hiç bir şekilde bu tarz sohbetlere girmeyeceğim. Umarım herşey herkesin istediği gibi olur.
Türkiye'de insanlar ne şartlarda çalışıp hak ettiğini alamıyor. Üstelik siz kendi yaşadığınız ülkeyle bizim ülkenin şartları aynı diyorsunuz. İnsanlardan normal bir tepki beklemeyin Allah aşkına zaten herkes dolu, sinirli ve mutsuz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Türkiye'de insanlar ne şartlarda çalışıp hak ettiğini alamıyor. Üstelik siz kendi yaşadığınız ülkeyle bizim ülkenin şartları aynı diyorsunuz. İnsanlardan normal bir tepki beklemeyin Allah aşkına zaten herkes dolu, sinirli ve mutsuz.
Ülkelerin şartları eşit mi dedim? Bana maaş yaşantıyı soruyorsunuz, bende aylık gelir ve giderleri yazdım. Bir telefon, bir TV veya bir eşya kaça diye sorduğunuzda daha iyi anlamanız içinde bunu TL'ye çevirerek yazıyorum. Üstelik birine birşey yazarkende o çok rahatsız olan tayfa mesajlarıma atlıyor. Her defasında da ama maaşınız yüksek deyip durdunuz. Şuan sanki ben durup dururken size yazdım sorulan yorumları. Bundan sonra dolu, sinirli ve mutsuz olan o herkes mümkünse benle muhattap olmasın artık. Aşırı mutlu ve huzurlu ben böyle kalmaya devam edeyim en azından.
İyi akşamlar/geceler

• Beğendim