Sohbet & Muhabbet Konusu

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,372
Puanı
1,060
Al sana kaos konusu: :A
.
Hayvan türleri etkinliğinde insan da olacak mı? olmayacaksa hangi sebeplerden dolayı olmayacak? Zira bilimsel olarak insan türü yani Homo sapiens de hayvanlar aleminin bir üyesi olarak kabul ediliyor ve bilimsel olarak bu tartışmaya açık dahi değil. Yani nasıl ki hastaneye gidip olduğumuz iğnenin içindeki kimyasallar bir bilimsel veri, bu durum da öyle. :A @DarkLegenD

Kaostan uzak durmak istiyorum ama resmen kaos bizi içine çekiyor, anlaşılmaz bir şey...
Bu döngü kısır döngü başı var da sonu yok,
Dönüyom,dönemiyom,
Sonunda bir cıgış yok,
Amanieyyen :F

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

alperuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,351
Puanı
700
Pek kıymetli adaşım @xemrexxx 'in açtığı bu ankette de olduğu gibi forum ahalisi Yasak Elma'yı istiyor. :A Yönetim buna cevap vermeli...

Hiç yorum yapılmayan EDHO arşive gönderilmeli. :F
Açık ara 1.yiz. :bhr:

• Harika
Reactions: Emre Ozansoy

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Direk İnsan mı Maymun mu diyr anket açalım bence :D
Daha şimdiden bile ufak çaplı kaos oldu, insan da hayvanlar listesine eklenip ankete dahil olursa başlasın curcuna. :A

Bilimsel olarak gerçekten de hayvanlar aleminin bir üyesiyiz. Fikirsel olarak ise kimisi düşünen hayvan der, kimisi politik hayvan malum. Hatta şöyle bir bilimsel sınıflandırma var, kabul gören ve kesinlik ile ifade edilen yani teoride olmayan..

Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Primates (Primatlar)
Alt takım: Haplorrhini (Kuru burunlular)
İnfra takım: Simiiformes
Parvorder: Catarrhini (Eskidünya maymunları)
Üst familya: Hominoidea (İnsansılar)
Familya: Hominidae (Büyük insansılar)
Alt familya: Homininae
Oymak: Hominini
Alt oymak: Hominina
Cins: Homo (İnsan)
Tür: Homo sapiens (Akıllı insan)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Daha şimdiden bile ufak çaplı kaos oldu, insan da hayvanlar listesine eklenip ankete dahil olursa başlasın curcuna. :A

Bilimsel olarak gerçekten de hayvanlar aleminin bir üyesiyiz. Fikirsel olarak ise kimisi düşünen hayvan der, kimisi politik hayvan malum. Hatta şöyle bir bilimsel sınıflandırma var, kabul gören ve kesinlik ile ifade edilen yani teoride olmayan..

Şimdi bu mesaj bu kadar uzun olunca ve sen yazınca bilimsel olarak teori bile denilmeyip kesin kabul edilip herhangi bir şekilde sorgulanmıyor mu... :A Kim tarafından kabul edilmiş, o meşhur Avrupalı bilim adamları mı... :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Şimdi bu mesaj bu kadar uzun olunca ve sen yazınca bilimsel olarak teori bile denilmeyip kesin kabul edilip herhangi bir şekilde sorgulanmıyor mu... :A Kim tarafından kabul edilmiş, o meşhur Avrupalı bilim adamları mı... :A
Sorgulamaya kalksak sorgulanmayacak hiçbir şey yok dünyada, şüphe edilmeyecek tek şey şüphe etmektir zira. :A

Ama ne bileyim, ben boğazım şiştiğinde bana verile antibiyotiğin içindekileri sorgulamıyorum, ya da iğne yapılması gerekiyorsa onu sorgulamıyorum, yapılıyor ve faydalı oluyor çoğu zaman. Bunlar fayda sağlarken bilimsel bilgi ile üretilmiş ilaçları ve tedavileri sorgulamayıp yine aynı bilimsel bilgiye dayanan başka alanları bilimsel bulgulara rağmen reddetmek mantıksal olarak oldukça güç değil mi şimdi? :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

12.Adam

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,372
Puanı
1,060

2020-2021 eğitim yılı felsefe dersi ilk konu :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Sorgulamaya kalksak sorgulanmayacak hiçbir şey yok dünyada, şüphe edilmeyecek tek şey şüphe etmektir zira. :A

Ama ne bileyim, ben boğazım şiştiğinde bana verile antibiyotiğin içindekileri sorgulamıyorum, ya da iğne yapılması gerekiyorsa onu sorgulamıyorum, yapılıyor ve faydalı oluyor çoğu zaman. Bunlar fayda sağlarken bilimsel bilgi ile üretilmiş ilaçları ve tedavileri sorgulamayıp yine aynı bilimsel bilgiye dayanan başka alanları bilimsel bulgulara rağmen reddetmek mantıksal olarak oldukça güç değil mi şimdi? :A
Sözü edilen bilimsel bulguların insan türünü oluşturduğunu nasıl ve ne şekilde biliyoruz, bunu sorgulamak sonuna kadar hakkımız. Bilim adamları araştırmış ve böyle böyle demiş... Zira inandığım dine tam olarak zıt bir bilimsellikten söz ediyoruz. Ölüm var biliyoruz. Yaşam var bunu da biliyoruz. Ve bir yaratan olduğuna inanıyoruz veya inanıyorum diyeyim... Yaratan insanın nasıl oluştuğuna dair açıklamalarda bulunuyor kitabında... Hal böyle olunca benim insanın tarihten bugüne kadar bu şekilde bir değişim geçirip bugünlere geldiğine inanmam mümkün olmuyor... :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bir sonraki etkinliğimi buldum...
En Favori Hayvan, Favorim geliyor

Ekli dosyayı görüntüle 90246

@Sherlock @MEnes @dreamy @MasacRE @Forumdash @Angelica @Emre Ozansoy @Tolstoyevski @Dosi @xdragxx @bazinga

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Yarişmalarınla başımı döndürüyorsun :A
2rIt.gif

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Sözü edilen bilimsel bulguların insan türünü oluşturduğunu nasıl ve ne şekilde biliyoruz, bunu sorgulamak sonuna kadar hakkımız. Bilim adamları araştırmış ve böyle böyle demiş... Zira inandığım dine tam olarak zıt bir bilimsellikten söz ediyoruz. Ölüm var biliyoruz. Yaşam var bunu da biliyoruz. Ve bir yaratan olduğuna inanıyoruz veya inanıyorum diyeyim... Yaratan insanın nasıl oluştuğuna dair açıklamalarda bulunuyor kitabında... Hal böyle olunca benim insanın tarihten bugüne kadar bu şekilde bir değişim geçirip bugünlere geldiğine inanmam mümkün olmuyor... :A
Ben bu söylediklerine tamamen katılıyorum ve saygı duyuyorum, ama sen de diyorsun bilimsel bilgiye göre durum bu, ama dinsel bilgiye göre durum tam tersi olabiliyor yani çelişebiliyorlar. Benim olaya yaklaşma açım daha faydacı yani pragmatik, modern Tıp ve ilaçlar bana fayda sağlıyor ve onlardan faydalanıyorum, ama yine aynı bilimsellikte olan başka şeyler olunca onu gözü kapalı inkar edebilmeyi oldukça güç buluyorum kendi adıma sen de anlatmak istediğimi anladın.. :A

Dini olarak da aslında istersek çelişki olarak görmeyebiliriz. Mesela adam der ki, evrim de bilmem de gerçektir ve yaratıcı tarafından yapılmıştır ve bir imtihan konusudur... Gel de şimdi işin içinden çık. :A Konu baya derinleşti yalnız, @The_Erinch sabah tembel hayvan modunda bu etkinlik fikrini paylaşırken eminim buralara geleceğini tahmin etmemişti. :A

• Beğendim
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ben bu söylediklerine tamamen katılıyorum ve saygı duyuyorum, ama sen de diyorsun bilimsel bilgiye göre durum bu, ama dinsel bilgiye göre durum tam tersi olabiliyor yani çelişebiliyorlar. Benim olaya yaklaşma açım daha faydacı yani pragmatik, modern Tıp ve ilaçlar bana fayda sağlıyor ve onlardan faydalanıyorum, ama yine aynı bilimsellikte olan başka şeyler olunca onu gözü kapalı inkar edebilmeyi oldukça güç buluyorum kendi adıma sen de anlatmak istediğimi anladın.. :A

Dini olarak da aslında istersek çelişki olarak görmeyebiliriz. Mesela adam der ki, evrim de bilmem de gerçektir ve yaratıcı tarafından yapılmıştır ve bir imtihan konusudur... Gel de şimdi işin içinden çık. :A Konu baya derinleşti yalnız, @The_Erinch sabah tembel hayvan modunda bu etkinlik fikrini paylaşırken eminim buralara geleceğini tahmin etmemişti. :A
Din bilime karşı çıkmıyor ki, bilimi destekler yönde oluyor genelde. İlk emri oku olan bir dinden söz ediyoruz. Dünya hayatını hiçe saymayı yok sayıyor hatta. İki hayatı da dengede tutun diyor. Yani bilimin getirdiği şeyler tıp, ilaçlar veya teknoloji yok sayılamayacak ve hayatın içinde olan şeyler. Biz dine bakarak yaşıyoruz diye bunların hiçbirini yok saymıyoruz. Ama bazı kırmızı çizgiler oluyor. Bunlar geldiğinde ortaya bu konular dini olgulara ters düştüğünde burada kişinin bu olaylara bakış açısı tercihe kalıyor. İnanıp inanmamak tamamen kişinin elinde sonuçta. Evet dediğini anladım ama olaya dini açıdan bakmasam bile insan denen varlığın muazzam yapısını görünce o tarz bir evimden geçtiğine inanmak veya başka türlü oluştuğuna inanmak bana garip geliyor. :A

Şimdi o konu onu kimin söylediği ile ilgili olarak değişkenlik gösterir. Kendine göre din oluşturan çok insan var bu devirde malum... :A Ben aslında kurcalamayı severim böyle tartışmaları da severim. Ama kırmızı çizgiler olduğunda tartışsam da sonucunda genelde tarafım bellidir... :A Hiç sorma konunun nereden nereye geldiğini görünce o da şaşıracaktır... :A @The_Erinch

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski