Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x3

Savaş'ın neler yaşadığını görmek açısından ayrı bir bölüm oldu. Savaş, Helen'e eteğindeki taşları döktü. Bakalım Helen, Ercüment konusunda tavırları değişmeye başlayacak mı. Savaş ile Selim'in planı Mevlüt'ü öldürmekti, Ercüment'in Savaş'a gidecek olan yol olduğu için. Mevlüt'e işkence yöntemi ilginçti, Mevlüt'ün de psikolojisinin bozulup gösterdiği reaksiyon da ilginçti. Mevlüt'ün bebek arabasında Ercüment'i gördüğü sahne çok komikti. Helen, Savcı Arya ile tanıştı, işler Arya'ya kadar uzanabilir. Kısacası çok büyük bir olayın olmadığı ama olayların olacağının sinyallerini veren bir bölümdü. En büyük hareketlilik; birincisi Ercüment'in Serhat Özcan'ın baba karakterinin iş çevirdiğini anladıktan sonra çalışanlara yaptıkları, bir de Mevlüt'ün ölümü. Savaş'ın Helen'den giderken "böyle aşkın ızdırabı..." derken Behzat Ç.'ye selam etmesi de iyi bir ayrıntıydı.

7/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x4

Bu bölüm biraz zorlama oldu sanki. Hele Helen'in sahneleri tam bir faciaydı. Yapay bir sosyal medya muhabbeti de geçti. Bu bölüm olmamış sanki. Hani dizi ağır da ilerledi bu bölüm, Ercüment'in Arya için iş arkadaşlarına kafa tutması, hatta geçmişteki istihbaratçı kadına kafa tutmasını bir kenara bırakalım, Savaş ile Helen'in yeniden birlikte olması, mesaj içerikli dövüşe bağlanması ve o dövüşle Savaş ile Helen'in yeniden bağlanması çok ilginçti ya da çok zorlamaydı diyelim. Helen'in dövüş sahneleri göz kamaştırmadı, göz kanattı Hani bölümle ilgili elle tutulur taraf, fırtına öncesi sessizlik gibi bir bölüm olmasıydı.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x5

Bölümün büyük bir bölümü, dördüncü bölüm gibi saçmalayarak devam etti. Yılmaz'ın "saygı" olayının gösteriliş şekli çok saçmaydı. Ercan Mehmet Erdem'in Behzat Ç.'yi nasıl yazdığını çözemiyorum, çözemedim, sanırım çözemeyeceğim. Hani polisiye yönü kuvvetli, genel olarak mantık çerçevesinde giden (son sezon hariç) ve sanki polis danışmanı varmış gibi ilerleyen bir diziydi. Burada her şey, geçen sezonda olduğu gibi yine savcı etrafında dönüyor. Savcı sorguluyor, sorgu sade bir ortamda değil, afili bir ortamda gerçekleşiyor. O kadar yapay ki!

Bir sahne var, o sahnede karakterler sürekli "tahin" diyor. Senaristin yazdığı her şeyi olduğu gibi okumak zorunda değilsiniz. Bir kere "tayin" demiyorlar, sürekli "tahin" diyorlar. İşin polisiye kısmı çok kötü, hani Selim hareketlendiriyor bölümleri genel olarak. Savaş ile Helen sahneleri de bir öyle, bir böyle. Ercüment'i çözdü olarak bağladılar, bu bölümden sonra hareketlenecek imajı çizdiler. Ercüment karakteri genel olarak politik bu arada, bu kadar da basit bir karakter değil. Behzat Ç.'deki karakterleri öldürmeselerdi saçma sapan da, burada oynasaydı keşke. Behzat Ç.'nin dördüncü sezonunu hatırlıyorum da, ilk bölümlerde Memduh'u öldürdüler, kral karakterdi. Güven Kıraç, Erkan Can ile birlikte bile oynardı bu dizide, iyi de olurdu. Ah be, dizinin işlenişi hayal kırıklığı. Sonlara doğru biraz iyileşti, o kadar. Umarım son üç bölümü iyi olur.

6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x6

Ercüment ile Şirin'in bebek muhabbetine dayanan eski sahnelerine gittik, yine Ercüment klasik bir şekilde canavar olduğunu gösterdi. "Köprüden geçesiye kadar" sahnesi çok saçmaydı. Ercan Mehmet Erdem sanırım o repliği yazarken çok düşünmüş olmalı. Zorlasa o sahneden Helen'i Ercüment'in kızı yapardı. Sonuç olarak Ercüment'in geçmişini Hitler dönemine dayandıran, bunu da yapar.

Selim yalan söyleyemiyordu ama inceden yalan da söylemiş oldu eksik de anlatarak Helen'e Savaş hakkında, o da ilginçti. Neyse ki durumu toparladı. Ercüment'in Arya'yı ikna etme çabası, Arya'nın da ikna olması da söz konusu oldu. Dosyayı Arya'dan almadan önce Selim'in işini bitiremediğinin ölümü işlerin büyümesine de neden olabilir ya da işin sonunda Arya inatla gider, ona da bir şey olur. Savcı karakterinin yansıtılması da basit, bu biraz sinir bozucu. Şirin'in çocuk gibi "torpilli" demesi, saçma sapan hareketleri bir o kadar sinir bozucu. Ercüment uzun bir aradan sonra vahşiliğini gösterdi ve Şirin artık yok. Helen de az daha Selim'i öldürüyordu Savaş için ama Helen ile Yavuz'un bir araya gelip, teslimat için bu ikiliyle karşılaşması ilginç oldu. İşler son iki bölümde sarpa saracak gibi. Bölüm yine iyinin altındaydı, umarım son iki bölüm iyi olur.

6/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
2x1

Güzel bir sezona giriş bölümüydü, diziyi özlemişim. :A Aslında pek bir olay olmadı. Biraz dağınık ve parça parça ilerledi ama yine de iyi ve gelecek bölümler için güzel sinyaller veren bir açılıştı. Bu parçaların birleşmesini ilerleyen bölümlerde izleyeceğiz zaten.

Damla Sönmez ilk bölümde ekranda parıl parıl parladı resmen. Ercüment ile tanışmasını ve yakınlaşmasını izledik bu bölüm. Savcı bir karakteri canlandıracak olması ilginç olacak, hikayelerinin nasıl ilerleyeceğini merak ediyorum. Dizinin en ilgi çekici kısmını oluşturuyorlar şimdilik.

Sarp Akkaya'nın karakterini tam olarak çözemedim ilk bölümde. :A

Helen-Savaş kısmı bu sezon pek ilgimi çekmiyor açıkçası. Savaş bence geçen sezon diziden çıkmalıydı, hikayede bir yeri kalmadı.

8/10

• Beğendim
Reactions: bazinga and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x1

Güzel bir sezona giriş bölümüydü, diziyi özlemişim. :A Aslında pek bir olay olmadı. Biraz dağınık ve parça parça ilerledi ama yine de iyi ve gelecek bölümler için güzel sinyaller veren bir açılıştı. Bu parçaların birleşmesini ilerleyen bölümlerde izleyeceğiz zaten.

Damla Sönmez ilk bölümde ekranda parıl parıl parladı resmen. Ercüment ile tanışmasını ve yakınlaşmasını izledik bu bölüm. Savcı bir karakteri canlandıracak olması ilginç olacak, hikayelerinin nasıl ilerleyeceğini merak ediyorum. Dizinin en ilgi çekici kısmını oluşturuyorlar şimdilik.

Sarp Akkaya'nın karakterini tam olarak çözemedim ilk bölümde. :A

Helen-Savaş kısmı bu sezon pek ilgimi çekmiyor açıkçası. Savaş bence geçen sezon diziden çıkmalıydı, hikayede bir yeri kalmadı.

8/10
Benim yorumlarım biraz fazla gömmeli oldu, bakmadan geç. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İlk bölüm yorumunda pek olumsuz bir şey göremedim. :A Genelde Behzat Ç izlemeyenler, izleyenlerden daha fazla seviyor bu diziyi zaten. :A
Bu çok doğru tespit. Behzat Ç.'deki Ercüment Çözer'i görünce ve bilhassa Behzat Ç.'nin dördüncü sezonunu görünce fazlasıyla hayal kırıklığına uğruyor insan. Ercan Mehmet Erdem çok iyi bir senaryo yazarıydı oysa Behzat Ç. dönemi ama dördüncü sezon ve bu dizi biraz hayal kırıklığı oluyor düşününce. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Bu çok doğru tespit. Behzat Ç.'deki Ercüment Çözer'i görünce ve bilhassa Behzat Ç.'nin dördüncü sezonunu görünce fazlasıyla hayal kırıklığına uğruyor insan. Ercan Mehmet Erdem çok iyi bir senaryo yazarıydı oysa Behzat Ç. dönemi ama dördüncü sezon ve bu dizi biraz hayal kırıklığı oluyor düşününce. :A
Behzat Ç izlemediğim için kıyaslama yapamayacağım fakat ben beğeniyorum diziyi. Bu sezon da gördüğüm kadarıyla genel olarak da iyi yorumlar almış gibi, arada Behzat Ç kitlesi kötülüyor sadece. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Behzat Ç izlemediğim için kıyaslama yapamayacağım fakat ben beğeniyorum diziyi. Bu sezon da gördüğüm kadarıyla genel olarak da iyi yorumlar almış gibi, arada Behzat Ç kitlesi kötülüyor sadece. :A
Ercüment Çizer'in, pardon Ercüment Çözer'in efsane bir sahnesini atayım Behzat Ç.'den de, nasıl bir karakter olduğunu daha iyi anlarsın. :A Şu sahne unutulmaz, tarih dersi veriyor adam. :A

Hatta şöyle bir sahnesi vardı ilk girdiği zamanlardan kalma. :A

"Neden Güldün" sahnesi, mesela bu da başka bir şeydi. Kendi karakterini anlatıyor. :A

Bu üç sahne üzerinden düşünecek olursak, Ercüment Çözer tam bir efsane. Saygsızıları bir anda infaz eder, saygısızlarla kurulu bir rehabilitasyon merkezi kurmaz. Politik bir adamdır Ercüment, sürekli ihalelerle uğraşır. Buradaki gibi değildir yani, şu üç sahnede fazlasıyla politik olduğuna dair detay var. Ercüment'i Ercüment yapan da, Behzat'ın ta kendisi. Behzat olmayınca da, Ercüment olmuyor. :A

Hatta şöyle de bir sahne vardı, hiç unutmam. Bu televizyona çıktı düşün. :A

Hatta daha da abartılısı vardı. :A

Behzat Ç. ile Ercüment Çözer'in sahnelerine de bir bak derim, çok iyi sahneler. :A

Sahneleri böylece çoğaltabiliriz. Videolara şöyle bir göz atarsan, Ercüment Çözer'in "Saygı" dizisinde gördüğünden daha psikopat olduğunu görürsün. Behzat Ç.'nin birinci sezon finaline öyle bir damgasını vurmuştu ki, hiç unutmam şok etmişti. :D

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Ercüment Çizer'in, pardon Ercüment Çözer'in efsane bir sahnesini atayım Behzat Ç.'den de, nasıl bir karakter olduğunu daha iyi anlarsın. :A Şu sahne unutulmaz, tarih dersi veriyor adam. :A

"Neden Güldün" sahnesi, mesela bu da başka bir şeydi. Kendi karakterini anlatıyor. :A

Bu üç sahne üzerinden düşünecek olursak, Ercüment Çözer tam bir efsane. Saygsızıları bir anda infaz eder, saygısızlarla kurulu bir rehabilitasyon merkezi kurmaz. Politik bir adamdır Ercüment, sürekli ihalelerle uğraşır. Buradaki gibi değildir yani, şu üç sahnede fazlasıyla politik olduğuna dair detay var. Ercüment'i Ercüment yapan da, Behzat'ın ta kendisi. Behzat olmayınca da, Ercüment olmuyor. :A

Behzat Ç. ile Ercüment Çözer'in sahnelerine de bir bak derim, çok iyi sahneler. :A

Sahneleri böylece çoğaltabiliriz. Videolara şöyle bir göz atarsan, Ercüment Çözer'in "Saygı" dizisinde gördüğünden daha psikopat olduğunu görürsün. Behzat Ç.'nin birinci sezon finaline öyle bir damgasını vurmuştu ki, hiç unutmam şok etmişti. :D
Sahneleri yarın müsait olduğumda izleyip yorum yaparım, teşekkürler. :A

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sahneleri yarın müsait olduğumda izleyip yorum yaparım, teşekkürler. :A
Rica ederim. :A

Müsait bir zamanında bence Behzat Ç.'ye de başlayabilirsin. :D Aynı zamanda dizi boyunca Fatih Artman'ın kilolu halinden, zayıflamasına ve Ercüment Çözer'e kilo verdiğiyle ilgili laf sokmasına da şahit olacaksın. Spoiler oldu da neyse, yine de büyük bir şey değil. :A

• Güldürdün

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Rica ederim. :A

Müsait bir zamanında bence Behzat Ç.'ye de başlayabilirsin. :D Aynı zamanda dizi boyunca Fatih Artman'ın kilolu halinden, zayıflamasına ve Ercüment Çözer'e kilo verdiğiyle ilgili laf sokmasına da şahit olacaksın. Spoiler oldu da neyse, yine de büyük bir şey değil. :A
Listem çok dolu ve çok fazla dizi izleyemiyorum artık. Attığın sahneler hoşuma giderse belki listeme alabilirim yine de. :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Listem çok dolu ve çok fazla dizi izleyemiyorum artık. Attığın sahneler hoşuma giderse belki listeme alabilirim yine de. :A
Süresi iki saatin altında, yemek yerken bile izleyebilirsin. :A

Diziyle ilgili küçük bir hikaye: Kendi kanalına yeniden transfer olan ilk dizi. Şöyle ki: Behzat Ç. normal şartlar altında Doğuş grubunun yeni kanalı olan TVEn'e transfer olacaktı ama Doğuş grubu, Star TV'yi satın alınca Behzat Ç., eski kanalına transfer olmuş oldu. :A Aynı zamanda 20'den 22'ye, sonrasında da üçüncü sezonuyla süresi 60-70 dakikası arasına çekilip, 23'te yayınlanan bir dizi. Dördüncü sezonuyla çuvalladı ama olsun, ilk üç sezonuyla efsane. :D Neyse beğenirsen o sahneleri, izlersin. Hem komik, hem de duygusal bir dizi. :D

Son olarak Harun'un (Fatih Artman) efsane "siz kimsiniz" sahnelerini de atayım konuya. :A

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2x1 2x2 2x3

Üstünden çok uzun süre geçmemesine rağmen epey unutmuşum diziyi. İlk bölüm olayları hatırlamaya çalışmakla geçti. Hala bile kafamda eksikler var. Aslında 2-3 dakikalık özet hazırlamak zor olmamalı, en azından ilk bölüm başında...

İlk bölüm biraz yavaş bir giriş bölümüydü ama ikinci bölümden itibaren dizi hızlıca aksiyon kazandı. Damla Sönmez'in katılması çok güzel oldu. Miray Daner ve Damla Sönmez ile ekranların en "güzel" dizilerinden biri oldu. :A Ayrıca Dost Elver, Serhat Özcan gibi uzun süredir hiçbir yerde rastlamadığım isimleri konuk olarak görmek hoşuma gitti...

Ercüment'in o kadar kişiyi salıp hiçbirinin olay çıkarmaması mantıksız geliyordu ki örgütlenmeye başladılar. Fakat çoğu kişiyle nasıl oynadılarsa Clockwork Orange'dan çıkmışa dönmüşler. :) Ercüment'in siyasi yönüne de değinmeye başlayacaklar gibi bu sezon.

Bu arada Savaş ve Selim'in cinayet yerini gözetlemesi aşırı saçmaydı. Ercüment'in savcıyla yakın ilişki kurması da öyle ama Ercüment'in kimseden korkusu olmadığı için bu daha anlaşılabilir. :A Yine okulda sigara içmesi sahnesi de aşırı saçmaydı bu arada. :A

7/10 8/10 8/10

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

@bazinga dizinin ikinci sezonunu bitirince, sen de bu yorumu, yorumdaki videoları göz gezdir. :A

• Beğendim
Reactions: bazinga