Rüyalarda Çok Nadir Gerçekleşen 6 Durum

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Halen rüyalarımızın amacını çoğu zaman tam olarak anlamıyoruz. Ancak bu, beynimizin rüya esnasında bizi şaşkına çeviren alternatif dünyalarda güzel ama tuhaf şeyler yaratmasına engel olmuyor.

2_3100.jpg

Ama bazı sebeplerden dolayı, bazı sıradan nesneler ve olaylar hemen hemen hiç rüyalarımızda görünmüyor. Filleri uçurmaktan uzaylılarla savaşmaya veya uçan motosiklet sürmeye kadar birçok fantastik olay rüyalarımızın sıradan bir parçası haline gelse de, gündelik hayatta kullandığımız bazı sıradan nesnelere rüyalarda oldukça nadir rastlarız.

İşte rüya dalında uzman psikologlara göre onlardan birkaçı:

1) Akıllı Telefonları Görmek

b3f3f651d48ac48bfd891df65b.jpg

• Araştırmaya göre kadınların yalnızca %3.5'i ve erkeklerin yalnızca %2.6'sı rüyalarında akıllı telefon görebiliyor. Bu durumun, akıllı telefonların ve diğer modern cihazların çok yakın zamanda hayatımızda ortaya çıkması ve beynimizin bunlara pek alışık olmaması gerçeğiyle bağlantılı olduğu ileri sürülüyor.

• Beynin endişe ve korku gibi stresli durumları rüyalar vasıtasıyla kontrol altına aldığına dayanan bir teoriye göre rüyalar genellikle savunma mekanizması olarak işlev görür ve genellikle insan zihninin eski zamanlarıyla daha çok bağlantılıdır. Bu yüzden savaşmak, hayatta kalmak, bir şeylerden kaçmak gibi atalarımızın sıklıkla tecrübe ettiği duygularla rüyalarımız arasında bağlantılar vardır.

• Ancak yine de yas tutmak ya da sevilen birini kaybetmek gibi üzücü durumlarda akıllı telefonların rüyalarımızda görünmesinin tetikleneceğine dair görüşler bulunmaktadır.

2) Yazmak, Okumak veya Gerçekten Konuşmak

ada41253629759bd2d8b144b13.jpg

• Beynimizin dili yorumlamaktan sorumlu olan olan bölgeleri, biz uyurken çok daha az aktif durumdadır. Bu yüzden rüya esnasında dile dair konuşmak, yazmak ve okumak gibi eylemler oldukça zor ve nadirdir.

• Örneğin, bazı insanlar rüyalarında kendilerinin ya da diğer insanların gerçekten konuşup konuşmadıklarından emin olamadıklarını ve rüyalardaki iletişimin daha çok telapati gibi olduğunu fark ederler.

• Bu yüzden, rüya görürken kavramları ve fikirleri anlayabilir ve hatta kendimizi ifade edebiliriz; ancak sesi gerçekten duymayız ve gerçekten konuşan birini duymayız.

• Aynısı okumak, yazmak veya rüya esnasında saatin kaç olduğunu söyleyebilmek için de geçerli. Genel bir fikir edinebiliriz, ancak nadiren ayrı kelimeleri ayırt edebilir veya saatin tam kaç olduğunu söyleyebiliriz.

3) Gerçek Hayatta Hiç Görülmemiş Bir İnsanı (Yüzü) Görmek

d7153a579984a1b2e1b3426414.jpg

• Beynimizin yeni insanlar ''icat edemediğine'' dair kabul gören rüya teorisine göre rüyalarımızda gördüğümüz tüm ''yabancılar'' aslında gündelik hayatımızda (sokakta, metroda, bir filmde ya reklamda vb.) daha önce karşılaştığımız insanların yüzleridir.

• Araştırmacılar şu ana kadar bu teoriyi rüyalarımızın doğası gereği test etmenin bir yolu olmadığını belirtirken, bu hipotezin doğru olabileceğini söylüyorlar.

• Rüyalarda gördüğümüz yabancıları gerçek hayatta hatırlamayabiliriz çünkü gerçek hayattaki etkileşim kısa ve anlamsızdır, örneğin, bir kişiyi kalabalıkta ya da bir televizyon reklamında görsek bile yüzünü hafızamıza atmak oldukça nadir gelişen bir durumdur.

4) Fiziksel Aktiviteler Yapmak

2b9317526dbe8a16f10e29329e.jpg

• Muhtemelen birçok insan rüyalarında koşmaya, dövüşmeye ya da yükseğe zıplamaya çalışmıştır. Ancak ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın her şey ağır çekimde yapılıyormuş gibi gelir. Araştırmacılara göre bu durum, uyurken zamanın hem daha hızlı hem daha yavaş olarak farklı algılanabilmesinden kaynaklanıyor.

• Ayrıca, REM uykusu esnasında rüya görülür ve bu süre zarfında kaslarımız hareketsiz ve gevşek durumdadır. Yavaş hareket hissi ise, uykunun bu aşamasında kas etkileşiminin veya nöral işlemlerin yavaşlaması nedeniyle ortaya çıkabilir.

• Bu sayede rüya esnasında beynimiz, hayalini kurduğumuz şeye göre hareket etmemizi sağlar.

5) Aynada Kendimize Bakabilmek

4fbaa754ceba016ded1fb0747c.jpg

• Aynalar ve yansımalar, rüya söz konusu olduğunda ilginç kavramlardır. Zira gerçek hayatta maruz kaldığımız her türlü yansıma, fizik yasalarına uymaktadır; ancak rüyalar söz konusu olduğunda, bilinçaltı ve anılarımız bu "yansımalara" şekil verebilmektedir ve rüyalarda gerçek fizik yasaları geçerli değildir.

• Bu yüzden rüya esnasında aynada genellikle bulanık ya da ne olduğu ayırt edilemeyen şeyler veya yüzlerimizin değişik hallerini görürüz.

• Kimi insanlara göre rüya esnasında bir aynada kendi yansımanızı görmek, kendinize gerçekçi bir bakış açısıyla değil, psikolojik-bilinçaltısal bir bakışla bakmakla alakalıdır. Yani aynada gördüğünüz şeyler, günlük yaşamınızdaki olaylarla, ego ve öz saygınızla veya karşılaştığınız zorluklarla doğrudan bağlantılı olabilir.

6) Yiyecek Tatmak

8e384059809141a88295160a63.jpg

• Bir rüya uzmanına göre insanlar rüyalarda genellikle yemek yemek üzere ya da yemeği yeni bitirmiş olur ancak gerçekten "yemek yeme eylemini" nadiren hissederler. Rüya esnasında yemek yediği hatırlanılsa bile, ne yenildiği ya da tadını hatırlamak konusunda sorunlar yaşanabilir.

• Ancak bazen insanlar yemeğin tadını rüyalarında hissederler. rüyalarımızda, beyinlerimiz ya zaten yaşadığımız gerçek hayat deneyimlerine dayanarak ya da bazı şeylerin nasıl hissedilebileceğine dair kendi fikrimizi ortaya çıkararak bizim için rüya deneyimleri yaratır.

• Böylece, yemeklerin tadı tam da hayal ettiğiniz gibi, daha iyi olabilir veya beklentilerinize ve anılarınıza göre tahmin edilemeyen bir tada sahip olabilir.

• Örneğin, daha önce hiç geyik eti tatmadıysanız, rüyanızda geyik etinden tavuk eti tadı alabilirsiniz. Hiç şarap tatmadıysanız, rüyanızda içtiğiniz şarabı sirke ya da meyve suyu gibi farklı tatlarda hatırlayabilirsiniz...

Siz de bu konu altında rüyalarınızda çok nadir gördüğünüz ya da hiç göremediğiniz gündelik hayata dair aklınıza gelen şeyleri paylaşabilirsiniz.

Kaynak: brightside.me

İlginizi Çekebilir:

Dünyada Sadece 100 İnsan Olsaydı?
Geçmişten Günümüze İnsan Türleri
Dünya Nüfusu 2064 Yılında 'Peak' Noktasına Ulaşacak!
İşte Dünyanın En Güvenilir Cep Telefonları!
Dünya Geneli ''Süper Ay'' Manzaraları

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Adın gibi paylaşımlar paylaşıyorsun :A@Tolstoyevski bu arada hepsini okudum. Bu tarz şeyler ilgimi çekiyor. Keşke onedio gibi bazı sitelerde garip sosyal medya siyaset yerine bunun gibi bilimsel tarihsel bilgiler paylaşılsa.

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlgi çekici bir yazı olmuş @Tolstoyevski eline sağlık. Hepsi de doğru gibi gerçekten, özellikle akıllı telefon görememe olayı enteresan. Yalnız ben arada forumda olduğumu, birilerinin foruma geri döndüğünü falan görüyorum. :A Hangi cihazda olduğu ise flu ilginç şekilde.

• Beğendim

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
İlgi çekici bir yazı olmuş @Tolstoyevski eline sağlık. Hepsi de doğru gibi gerçekten, özellikle akıllı telefon görememe olayı enteresan. Yalnız ben arada forumda olduğumu, birilerinin foruma geri döndüğünü falan görüyorum. :A Hangi cihazda olduğu ise flu ilginç şekilde.
Ben de birçok kez forumu gördüm ama gördüğümüz şey sadece forumun kendisi, yani akıllı telefonun kilidini açıp da tarayıcıya girip de foruma hatta Google'a girdiğimi bile pek hatırlamıyorum. :A

Aynı şekilde, galiba dizi ya da film izlediğimi de pek hatırlamıyorum. Olmuşsa da çok nadirdir. Dizinin ya da filmin içinde olduğunu hatırlıyor gibiyim ama TV'den izlediğimi pek hatırlamıyorum.

• Beğendim
Reactions: bazinga

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bunların hepsi fasa fiso. Asıl önemli olan rüyaya hükmedebilmektir: bulunulan ortam içinde istediğini yapabilmek, istediğin herhangi bir zamanda rüyayı sonlandırabilmektir.

2'yi yaşadım. 3'ü de yaşadım. Hatta kız, adını soyadını söylemişti. Uyandım, hemen ardından rüyayı devam ettirebilmek için tekrar uyudum, çabaladım ama olmadı, hatırlayamadım kızın adını ve soyadını. 6 zaten var. Bol bol yerim yiyeceklerden, içeceklerden.

• Güldürdün

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de birçok kez forumu gördüm ama gördüğümüz şey sadece forumun kendisi, yani akıllı telefonun kilidini açıp da tarayıcıya girip de foruma hatta Google'a girdiğimi bile pek hatırlamıyorum. :A

Aynı şekilde, galiba dizi ya da film izlediğimi de pek hatırlamıyorum. Olmuşsa da çok nadirdir. Dizinin ya da filmin içinde olduğunu hatırlıyor gibiyim ama TV'den izlediğimi pek hatırlamıyorum.
Ben de hatırlayamadım dizi/film izlediğimi. Neyse zaten bari rüyada dizi/film izlemeyip daha değişik aktiviteler yapayım. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Harika bir yazı. Eline sağlık :bhr:
Çoğunu daha önce biliyordum ve ilki de doğru. Benim rüyalarımın yarısından çoğu çocukluğum zamanına ait. Şuanki bulunduğum ortamı çok nadiren görmekteyim.

Gördüğümüz rüyaları bir süre sonra unutmaktayız ama bazıları akılda kalıyor. Misal çocukken şu Tsunami olayı, ondan bir kaç gün öncesinde rüyama girmişti, sonrasında o olay olmuştu. O rüya beni sonrasında çok etkilemişti.

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
Rüyada bazı belirgin durumlar:
Tam düşeceğimiz zaman uyanmak

Yardım çağıracağımızda bağıramamak, hatta kelimenin tam olarak ağızdan çıkamaması, ağır çekim misali "imd..." diye yarım kalması.

Üzerindeki yorganı bile kaldırmaya gücünün olmaması.

Çok fazla başıma gelen şeyler :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Harika bir yazı. Eline sağlık :bhr:
Çoğunu daha önce biliyordum ve ilki de doğru. Benim rüyalarımın yarısından çoğu çocukluğum zamanına ait. Şuanki bulunduğum ortamı çok nadiren görmekteyim.

Gördüğümüz rüyaları bir süre sonra unutmaktayız ama bazıları akılda kalıyor. Misal çocukken şu Tsunami olayı, ondan bir kaç gün öncesinde rüyama girmişti, sonrasında o olay olmuştu. O rüya beni sonrasında çok etkilemişti.
Gerçekten de öyle, çocukluğa dair benim de senin gibi çok fazla rüya anım oluyor. En çok da doğduğum ve çocukluğumun geçtiği ama 12-13 yaşında taşındığımız eski eve tekrardan taşındığımızı görüyorum. Senelerdir defalarca gördüm ve zaman içinde rüyada olduğumun farkına varmama neden oldu bu eski eve taşınma rüyaları. Ama her defasında ''bu sefer rüya değil, sahiden taşındık geri'' diye ters köşe oluyorum... Halbuki o bina yıkılalı ve yerine yeni bina yapılalı çok oldu... Artık sadece rüyalarda olan o ev...

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
“İlginizi çekebilir“ kısmı bile var ya. :A
Eskiden forumda olan bir özellikti, şimdi @bazinga sağ olsun bize özel bir kıyak çekmiş bu bölümde, ben de şaşırdım. :A

@Dosi
Benim güzeller güzelli ilk konularımdan olan ve saatlerce tercümesi ile uğraştığım Dünyanın en güvenilir telefonları konusu bile eklenmiş :A
İsveççe ve Türkçe teknoloji terimlerinin farkını yazabilmek için çok uğraşmıştım :A yani Türkçesi neymiş bakıp durdum.
Batarya kelimesini Türkçe hazineme ekleyen konu :A

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,279
Puanı
1,060
@Tolstoyevski Seviyesi yüksek konular bunlar... belkide bazı kişilerin beyin hücrelerine fazladan mesai yaptırmış oluyorsun :A :A :A

Rüya olayını tam olarak çözemesemde..yazılanların neredeyse hepsini yaşadım.

Genelde gün içinde çok düşündüğüm yada meşgul eden bir olayıda rüyamda görürüm.Sanırım beyinsel kurgu gibi birşey... düşünerek yattığında nedense film gibi geçiyor ekrandan...

kimi zamanda çok gerçekçi yada kavram dışı rüyalarda oluyor.

mesela annem babamın uyuma esnasında ağladığını yada babamda annem için zaman zaman konuştuğunu söyler... sanırım farklı bir evrede farklı birşeyler yaşanabiliyor uyurken..

bende çok üzgün yada sıkıntılı uyandığımıda bilirim biranda...

Konu güzel, emeğine sağlık..daha detaylıda üstüne konuşulur @Tolstoyevski

• Harika

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Etkili bir yazı kesinlikle. Çoğu da düşününce en azından benim görmediğim şeyler. Gerçi benim rüyalarla ilişkim çok gariptir. Genelde rüyalarımın çoğunu hatırlamam, hatırlasam bile çok spesifik ve ilgi çekici olanları hatırlarım. Ve genelde yakın zamanda beni etki altına almış veya düşündürmüş şeyleri hatırlarım.

Geçmişten, çocukluktan pek rüya gördüğümü hatırlamıyorum, hatta hiç bile denebilir. Yukarıda yer alan maddelerdeki gibi durumlara ise gerçekten hiç rastlamamışımdır. Yani konudaki maddeler benim açımdan doğru denebilir. Hoş zar zor rüyaları hatırlayan biri için bu çok normal de diyebiliriz... :A

@Tolstoyevski eline sağlık gerçekten kalite kokan bir konu.

• Harika

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Tolstoyevski Seviyesi yüksek konular bunlar... belkide bazı kişilerin beyin hücrelerine fazladan mesai yaptırmış oluyorsun :A :A :A

Rüya olayını tam olarak çözemesemde..yazılanların neredeyse hepsini yaşadım.

Genelde gün içinde çok düşündüğüm yada meşgul eden bir olayıda rüyamda görürüm.Sanırım beyinsel kurgu gibi birşey... düşünerek yattığında nedense film gibi geçiyor ekrandan...

kimi zamanda çok gerçekçi yada kavram dışı rüyalarda oluyor.

mesela annem babamın uyuma esnasında ağladığını yada babamda annem için zaman zaman konuştuğunu söyler... sanırım farklı bir evrede farklı birşeyler yaşanabiliyor uyurken..

bende çok üzgün yada sıkıntılı uyandığımıda bilirim biranda...

Konu güzel, emeğine sağlık..daha detaylıda üstüne konuşulur @Tolstoyevski
Eskiden rüyaların farklı paralel evrenlerdeki yaşamlarımızdan bir kesit olduğuna inanırdım ben de, fikir olarak heyecan verici ve güzel dursa da somut olarak o ihtimal nedense giderek zayıfladı bende. Ama keşke öyle bir şey olsa...

Rüyada bazı belirgin durumlar:
Tam düşeceğimiz zaman uyanmak

Yardım çağıracağımızda bağıramamak, hatta kelimenin tam olarak ağızdan çıkamaması, ağır çekim misali "imd..." diye yarım kalması.

Üzerindeki yorganı bile kaldırmaya gücünün olmaması.

Çok fazla başıma gelen şeyler :A

Bu arada bunlar sahiden sık rastlanıyor özellikle düşecekmiş gibi olma ve çığlık atamama hissi. :A Düşecekmiş gibi olma genelde tam uyku ile uyanıklık arasındaki o ince garip çizgi anında oluyor ve hatta daha önce de lafı geçmişti. https://fav10.net/forum/threads/uyurken-boşluğa-düşme-hissi.272097/

Bir keresinde rüyada bir şeyden kaçıyordum, yokuş aşağı ve gece vakti. Koşuyorum ama koşamıyorum yerinde sayıyorum, bağırıyorum ama ses çıkmıyor aynı senin anlattığın gibi.. Korkunç bir azap gerçekten. Uyku felçi yani bu kasların kasılma meseleleriyle alakalı tabi ama hem azap verici hem de keyifli bir deneyim. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi